czwartek 16 maja 2024     Andrzej, Małgorzata, Wieńczysław
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
Gontowiec Podróżny BLOG

« powrót
Rumiankowo
eGorzowska - 11701_lv3gswvPRyRoAT3KAvFZ.jpg

26 czerwca. Jak na letnie upały przystało, obchodzimy dzisiaj Międzynarodowy Dzień Chłodnictwa, jednak u podstaw utworzenia święta nie leżała chęć ochłodzenia nas (choćby tylko w naszej wyobraźni).

26.06.1824 r. urodził się w Belfaście Wiliam Thomson, bardziej znany jako lord Kelvin. Tak, to TEN Kelvin, który w 1848 r. odkrył temperaturę zera bezwzględnego (zero absolutne, czyli najniższa teoretycznie możliwa temperatura, w której ustają wszelkie drgania cząsteczek). Od tej pory podstawowa skala termodynamiczna używana w fizyce, nosi nazwę skali Kelwina. Nie używa się w niej określenia „stopień”, więc 1 °C = 274,15 kelwinów (K), a 0 K = - 273,15 °C.
Wiliam Thomson dokonał także wielu innych odkryć, których nie podejmuję się wyjaśniać ani nawet cytować. Dla mnie nadal brzmią jak fantastyka naukowa, mimo że od lat są z powodzeniem stosowane. Dodam tylko, że lord Kelvin był współodkrywcą tzw. efektu Joule'a -Thomsona (efekt Joule'a -Kelvina), a my dzięki niemu możemy używać lodówek i zamrażarek.

Jedno z przysłów na ten miesiąc mówi „Gdy w czerwcu często pada, to w lipcu upały nie lada”. Na razie nie padało nazbyt często, za to grzało i grzeje po afrykańsku, na całego. Czy to oznacza, że w lipcu będzie mokro ponad miarę?

Poza tym czerwiec to czas zielarek. „Od św. Jana każdy dzień woła: rwij rumianek, zbieraj zioła, bo domowe ziółka, leki, lepsze nieraz niż z apteki”.
Rumianek już od starożytności uważany był za ziele magiczne, a dla Egipcjan wręcz świętą, ulubioną przez Ra roślinę. Skojarzenie kwiatów rumianku ze słonecznym bóstwem narzuca się właściwie samo.

Średniowieczny poeta angielski Odo de Meung, autor „De Viribus Herbarum” tak pisał o rumianku: „mocz pędzi, a jeśli wypić go z winem, kruszy kamienie w woreczku (…) Kolki łagodzi i wzdęcia żołądka likwiduje (…) Kto cierpi na żółtaczkę, wywar z rumianku pomaga, a i choroby wątroby leczy (…)”.

W tymże średniowieczu aromatyzowano płatkami rumianku pomieszczenia, rozsypując je zwłaszcza przed jakąś ważną wizytą albo ucztą, a XV i XVI-wieczni malarze religijni chętnie utrwalali ich piękno na płótnach, jako symbol boskiego zbawienia oraz walki ze złem.

W XVIII i XIX wieku znaczenie rumianku zmalało i był już stosowany głównie w medycynie ludowej. Obecnie wraca do łask. I bardzo dobrze. Nie na darmo Niemcy mówią o rumianku „alles zutraut”, czyli „zdolny do wszystkiego”.

W ziołolecznictwie znaczenie mają koszyczki rumianku. Zbiera się je w początkowym okresie kwitnienia, a nam udało się natrafić w jednej z wędrówek na nieziemsko pachnące pole rumianku. Część roślin była już skoszona i ułożona do przeschnięcia na specjalnych, rozłożonych niczym nogi drabiny stojakach. Na upartego, pod takim rumiankowym namiotem zmieściłby się kocyk, na którym można by ułożyć się na krótką drzemkę. Powstrzymało nas tylko jedno. A jak upoimy się aromatem, to co wtedy? (mam poważne podejrzenia co do dziwnych mocy skoncentrowanej woni rumianku, ponieważ to właśnie tam, przepakowując się na pobliskiej ławeczce, zostawiliśmy część bagażu).



O leczniczych właściwościach rozpisywać się nie będę (w Internecie łatwo znaleźć informacje), dorzucę za to kilka rumiankowych ciekawostek.
Koszyczki kwiatowe są jadalne na surowo. Śmiało można dorzucać je do sałatek, zup, herbaty oraz używać do dekoracji potraw.
We Włoszech produkowane są likiery rumiankowe, a w Hiszpanii – sherry o nazwie „Manzanilla”. Nazwa trunku odwołuje się do lekko jabłkowego aromatu wydzielanego przez kwiaty („manzana” to po hiszpańsku „jabłko”).
Naukowcy zgodnie twierdzą, że rumianek jest bezpieczny dla alergików, jednak zdarza się – bardzo, bardzo rzadko – że osoby uczulone na chryzantemy i astry reagują nadwrażliwie także na rumianek.

Na zakończenie kilka przysłów zaczerpniętych z repertuaru tria komediowo-muzycznego o sympatycznie brzmiącej nazwie „Wszystko będzie dobrze”:
„Macierzanki szukał, rumianek znalazł” (o kimś, kto się pomylił),
„Warzył na noc rumianek, aż go zastał ranek” (o kimś, kto ociąga się z pracą),
„Rumianek je, rumieńców nie ma” (o pozornej pracy nad sobą albo o kimś bladym),
„Chciał rumianek, a dostał tymianek” (o ewidentnym szwindlu).

Tekst i foto Maria Gonta


26 czerwca 2022 08:17, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
UMCS z Jazz Clubem Pod Filarami
80 lat UMCS w Lublinie z Jazz Clubem „Pod Filarami”. W dniach 14 -17 maja 2024 roku w Akademickim Centrum Kultury ... <czytaj dalej>
Remont schodów
Nowe schody na Piaskach, obok lecznicza zieleń. Rusza remont schodów przy ul. Bohaterów Westerplatte, zejście do ul. Sczanieckiej. Skarpa przy schodach ... <czytaj dalej>
Obchody 900-lecia jubileuszu
W sobotę 11 maja br. w Ośnie Lubuskim odbędą się uroczyste obchody z okazji dziewięćsetlecia ustanowienia biskupstwa lubuskiego. Przygotowania do tej ... <czytaj dalej>
Przebudują Ikara
Przetarg na przebudowę ostatniego etapu ulicy Ikara rozstrzygnięty. Kolejna osiedlowa uliczka zostanie w pełni przebudowana. Nowa nawierzchnia ul. Ikara ułatwi codzienne ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Gostal" Przedsiębiorstwo Wielobranżowe

ul. Walczaka 45, Gorzów Wlkp.
tel. 95 735 03 30
branża: Hutnicze wyroby <czytaj dalej>
Drygas Elżbieta Biuro Rachunkowe

ul. Nowa 1 C /5, Gorzów Wlkp.
tel. 95 732 19 25
branża: Biura - rachunkowe <czytaj dalej>
Zakład Remontowo-Budowlany Kamil Korpas

ul. Żytnia 14 l. 14, Gorzów Wlkp.
tel. 500 396 117
branża: Budowlane usługi - wykańczanie wnętrz <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« maj 2024 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 1d.jpg
admin ego:
Zmiany w zasadach ortografii
Komunikat Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN z dnia 10 ... <czytaj dalej>
admin ego:
Żeromski i Morsko Dolne
Wiele jest w Świętokrzyskiem miejsc związanych ze Stefanem Żeromskim, a ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Hildred:
Get Increased Car Conveniently With Auto Loan 소액대출 - 37.staikudrik.com, <czytaj dalej>
Anonim_3475:
piszę celowo zbłędami bo niechecemi się poprawóć <czytaj dalej>
Anonim_5319:
każdy chce żyć wygodnie, w Warszawie kroi się już trzecie lotnisko. <czytaj dalej>
Anonim_5319:
zdaje się, że w Gorzowie budowano już dwa lotniska. Baczyna, nikt nie wziął tego wariant pod uwagę. <czytaj dalej>
Anonim_7573:
Czesław Miłosz
„Do polityka” z tomu „Światło dzienne” - 1953

Kto ty jesteś człowieku – zbrodniarz czy bohater?
T <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej