czwartek 16 maja 2024     Andrzej, Małgorzata, Wieńczysław
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
Gontowiec Podróżny BLOG

« powrót
Nie tylko o wielkosobotnich jajkach
eGorzowska - 11523_zDFuaOBx5ypCe0zJi2H.jpg

16 kwietnia. Poranek rozsłoneczniony, z niebem niebieściutkim aż po sam horyzont.

Ustrojone delikatną warstewką lodu samochody świecą się jak zaczarowane karoce z baśni Andersena. "Jeszcze jedna nocka i będzie Wielkanocka". Noc z pełnią Księżyca, w dodatku z punktu widzenia okołowielkanocnych wierzeń ludowych, bardzo ważna dla wróżb i przesądów. Jedną z nich jest ta, dotycząca koszul nocnych, szczególnie ważna dla panien na wydaniu. Otóż panny szczególną wagę przykładały dziś do tego, aby bielizna nocna była czyściutka i bialuchna jak śnieg, bowiem nawet najdrobniejsza plamka na niej przekreślała małżeńskie plany na calutki rok.

Wielka Sobota to czas przygotowywania pisanek, które odznaczały się iście magicznymi właściwościami. Nie na darmo mawiano o nich „Mocne, jak jajko wielkanocne”. Powieszone w sadzie wpływały na lepsze owocowanie drzewek, a już samo umycie twarzy wodą po ich wcześniejszym gotowaniu, gwarantowało gładką cerę i pozbycie się piegów. Te, które wkładano do święconki, nabierały jeszcze większej mocy. Skorupki po nich starannie zbierano, a następnie rozrzucano w ogródkach i na polach. Miały chronić przed robactwem, myszami, żabami, gradobiciem i burzami. Włożone do ula pomagały w rojeniu pszczół oraz chroniły je przed chorobami.

Z chwilą, kiedy pojawiły się jajka czekoladowe, dzieci zaczęły zadawać trudne pytania dotyczące ich pochodzenia. Odpowiedź mogła być tylko jedna – ten jeden, jedyny raz w roku znosi je… zajączek wielkanocny, a potem chowa je w trawie i krzakach. Wyraźnie mówi o tym wydany już w 1682 r. traktat „De ovis paschalibus” (O jajkach wielkanocnych) Georga Francka von Franckenau. Ponieważ istniało wtedy przekonanie, że zając może się rozmnażać bez tzw. utraty dziewictwa, długouche zwierzątko było też popularnym motywem w sztuce kościelnej. Na obrazach często towarzyszył Dziewicy Maryi, a motyw architektoniczny ukazujący trzy zające połączone ze sobą uszami symbolizować miał Trójcę Świętą.

Trochę trudniej wytłumaczyć fińskim maluchom, skąd biorą się tradycyjne w ich kraju jajka Mignon, bowiem w tym przypadku autentyczna skorupka jaja kurzego kryje w swoim wnętrzu migdałowo-orzechowo-nugatową zawartość. Cuda te są produkowane ręcznie od końca XIX w. i również nadają się do ozdabiania. Przed spożyciem najlepiej trzymać je w lodówce, bo wtedy skorupka łatwiej odchodzi.

Pozostając w temacie jajecznym – Wielka Sobota nosi w Danii nazwę „Skidenlørdag” – od nazwy przygotowywanego tego dnia tradycyjnego dania o nazwie Skidne Æg (brudne jajka). Są to jajka na twardo w sosie musztardowym, koniecznie z grubą musztardą. Aby zapewnić sobie zdrowie na cały rok, należało zjeść ich przynajmniej sześć. Z kolei na małej wysepce Ærø popularne do dziś jest wielkosobotnie gotowanie jajek w morskiej wodzie, bezpośrednio na plaży.

W Szwecji z kolei można znaleźć wielkie „pisanki” z tektury wypełnione mniejszymi czekoladowymi jajkami i słodyczami.

W Finlandii i Szwecji wierzono niegdyś, że w okresie od Wielkiego Piątku do Wielkanocy czarownice i trolle opuszczają swoje siedziby i kradną napotkanym ludziom szczęście, dlatego dla ich odstraszenia, palono w Wielką Sobotę ogniska. Im większe, tym lepiej (w niektórych regionach robi się to nadal).

W Skandynawii nie ma zwyczaju święcenia pokarmów w Wielką Sobotę. W zasadzie jest to zwykły dzień po świątecznym czwartku i piątku, a przed świąteczną niedzielą i poniedziałkiem, w trakcie którego można zrobić zakupy (choć sklepy pracują krócej), natomiast w wierzeniach ludowych występujących w różnych regionach naszego kraju, moc święconki była nadnaturalna i przenosiła się nawet na obrusy, na których ją ustawiano. Takiego „prześcieradła” nie wolno było prać. Schowane do szafy lub kufra wyciągano podczas burzy, żeby z ich pomocą chronić dom przed uderzeniem pioruna.

Tu, gdzie aktualnie jesteśmy, oprócz Wielkiej Soboty przypada dziś także święto państwowe z okazji urodzin Małgorzaty II – „z Bożej łaski królowej Danii” – zasiadającej na tronie od 50 lat. Królowa zazwyczaj wychodzi w południe na balkon swego pałacu, by pomachać zgromadzonej w parku gawiedzi, ale w tym roku będzie to balkon rezydencji Marselisborg w Aarhus, więc stosunkowo daleko od miejsca, gdzie przebywamy i dlatego fotki z tak ważnej uroczystości nie będzie. W związku z powyższym przedstawiam portrecik kończącej dzisiaj 103 ludzkie lata Lupity, naszej domowej, biszkoptowej mieszanki labradora z amstafem.



Tekst i foto Maria Gonta


16 kwietnia 2022 08:54, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
UMCS z Jazz Clubem Pod Filarami
80 lat UMCS w Lublinie z Jazz Clubem „Pod Filarami”. W dniach 14 -17 maja 2024 roku w Akademickim Centrum Kultury ... <czytaj dalej>
Remont schodów
Nowe schody na Piaskach, obok lecznicza zieleń. Rusza remont schodów przy ul. Bohaterów Westerplatte, zejście do ul. Sczanieckiej. Skarpa przy schodach ... <czytaj dalej>
Obchody 900-lecia jubileuszu
W sobotę 11 maja br. w Ośnie Lubuskim odbędą się uroczyste obchody z okazji dziewięćsetlecia ustanowienia biskupstwa lubuskiego. Przygotowania do tej ... <czytaj dalej>
Przebudują Ikara
Przetarg na przebudowę ostatniego etapu ulicy Ikara rozstrzygnięty. Kolejna osiedlowa uliczka zostanie w pełni przebudowana. Nowa nawierzchnia ul. Ikara ułatwi codzienne ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Tar-Food" Rafał Tarnawski

ul. MałorolnychGorzów Wlkp.,
tel.
branża: Mięso, wędliny, drób - hurt <czytaj dalej>
Kućko Wiktor Gabinet Lekarski

ul. Warszawska 101 c, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 90 73
branża: Lekarze - rodzinni <czytaj dalej>
"Henk-Bud" Zakład Ogólnobudowlany Henryk Owczarzak

ul. Sosnkowskiego 46 b lok. 11, Gorzów Wlkp.
tel. 601 809 129
branża: Budowlane usługi - wykonanie pod klucz <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« maj 2024 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - ndianin.jpg
admin ego:
Zmiany w zasadach ortografii
Komunikat Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN z dnia 10 ... <czytaj dalej>
admin ego:
Żeromski i Morsko Dolne
Wiele jest w Świętokrzyskiem miejsc związanych ze Stefanem Żeromskim, a ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Hildred:
Get Increased Car Conveniently With Auto Loan 소액대출 - 37.staikudrik.com, <czytaj dalej>
Anonim_3475:
piszę celowo zbłędami bo niechecemi się poprawóć <czytaj dalej>
Anonim_5319:
każdy chce żyć wygodnie, w Warszawie kroi się już trzecie lotnisko. <czytaj dalej>
Anonim_5319:
zdaje się, że w Gorzowie budowano już dwa lotniska. Baczyna, nikt nie wziął tego wariant pod uwagę. <czytaj dalej>
Anonim_7573:
Czesław Miłosz
„Do polityka” z tomu „Światło dzienne” - 1953

Kto ty jesteś człowieku – zbrodniarz czy bohater?
T <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej