czwartek 9 maja 2024     Grzegorz, Katarzyna, Karolina
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
zygmunt_marek_piechocki BLOG

« powrót
Miła memu sercu, Julio!
Najpierw to przepraszam za prawie miesiÄ™czne moje milczenie. Niepisanie. Tutaj, jak i u Ciebie pierwsze oznaki jesieni. Z brzóz w moim lesie spadajÄ… pierwsze pożóÅ‚cone liÅ›cie, sÅ‚oÅ„ce już o ile niżej ukoÅ›nymi bardziej promieniami ociepla przestrzeÅ„ polan Å›ródleÅ›nych, gdzie odpoczywam po miejskich zdarzeniach. Tych niedobrych. Przyjemnych, jak wiesz, maÅ‚o. KÅ‚opoty ze zdrowiem mojej Mamy… No ale, ale! Nie chce CiÄ™ zanudzać swoimi problemami. O ileż przyjemniej, kiedy pomyÅ›lÄ™, że wrzesieÅ„, że nowy sezon artystyczny w moim mieÅ›cie, że sobie do filharmonii, teatru czy na wystawy bÄ™dÄ™ chodziÅ‚! SÅ‚uchaÅ‚, oglÄ…daÅ‚! Wprawdzie sezon w mojej Filharmonii Gorzowskiej otwierać siÄ™ bÄ™dzie dopiero 20 wrzeÅ›nia, ale już w najbliższy piÄ…tek pierwszy z koncertów tej jesieni. WystÄ…pi zespóÅ‚ ROYAL STRING QUARTET. Nie bÄ™dÄ™ Ci nic pisaÅ‚ ani o skÅ‚adzie, ani o osiÄ…gniÄ™ciach Kwartetu. SÅ‚uchaÅ‚aÅ› wielokrotnie i wiesz o nim wiele. W Gorzowie zagrajÄ… dwa kwartety smyczkowe – Ludwiga van Beethovena op. 135. i Witolda LutosÅ‚awskiego z 1964 roku.

Zobacz, MiÅ‚a, jak to jest – naprawdÄ™ uczymy siÄ™ przez caÅ‚e życie! PomyÅ›laÅ‚abyÅ›, że sÅ‚ownictwo z gry w koÅ›ci ma również znaczenie w muzyce, sposobie jej komponowania, okreÅ›la jÄ…? Aleator – gracz w koÅ›ci. A wiÄ™c hazardzista, czÅ‚owiek któremu może, ale nie musi siÄ™ udać. Pozostaje w sytuacji niepewnej, iluzorycznej, przypadkowej, nieprzewidywalnej. Podobnie jest w muzyce! Bo kiedy czytam w Wikipedii o Witolda LutosÅ‚awskiego Kwartecie, który zostaÅ‚ skomponowany w 1964 roku, dowiadujÄ™ siÄ™, że: „charakterystycznÄ… formÄ… dla dojrzaÅ‚ych dzieÅ‚ tego twórcy staÅ‚a siÄ™ forma oparta na dwóch częściach wstÄ™pnej, stanowiÄ…cej jakby przygotowanie oraz gÅ‚ównej – bardziej rozbudowanej. Tak skonstruowana jest II Symfonia , Livre pour orchestre i Kwartet smyczkowy. Epizody przygotowujÄ…ce, albo pozwalajÄ…ce sÅ‚uchaczowi na chwilowe odprężenie sÄ… z zasady aleatoryczne, natomiast gÅ‚ówne, wymagajÄ…ce od sÅ‚uchacza wiÄ™kszej uwagi, sÄ… skomponowane tradycyjnie”. I tak to, Julio, nowe sÅ‚owo, jego znaczenie w mojej gÅ‚owie, myÅ›lach. I żebyÅ› nie trudziÅ‚a siÄ™ wyszukiwaniem w sÅ‚ownikach, to przytoczÄ™ Ci za WÅ‚adysÅ‚awem KopaliÅ„skim: „aleatoryzm – typ nowoczesnej konstrukcji dzieÅ‚a muzycznego, zakÅ‚adajÄ…cy, w granicach wyznaczonych przez kompozytora, przypadkowość w realizacji wykonawczej (rytmu, tempa, wysokoÅ›ci, dynamiki dźwiÄ™ków)”. Bardzo jestem ciekaw tej kompozycji, zarówno jej treÅ›ci jak i wykonania. No wÅ‚aÅ›nie, tego aleatorycznego.

PisaÅ‚em Ci kiedyÅ› Julio o dedykacjach kompozytorskich. ZwÅ‚aszcza o tym jak postÄ™powaÅ‚ Fryderyk Chopin. SÄ…dzÄ™, że podobnie wielu innych. Dedykowali przyjacioÅ‚om, fundatorom, osobom, które byÅ‚y pomocne, bliskim uczuciowo, zamawiajÄ…cym utwór. DedykacjÄ… Kwartetu smyczkowego op. 135. – ostatniego utworu jaki napisaÅ‚ Ludwig van Beethoven – zostaÅ‚ obdarzony Johann Nepomuk Wolfmayer. CzÅ‚owiek ten, zamożny kupiec bÅ‚awatny, poznaÅ‚ Beethovena mniej wiÄ™cej 1825 roku. ZamówiÅ‚ u Ludwiga Requiem, ba, wpÅ‚aciÅ‚ zaliczkÄ™ w wysokoÅ›ci tysiÄ…ca florenów. Niestety, Beethoven nigdy z zobowiÄ…zania siÄ™ nie wywiÄ…zaÅ‚. Wolfmayer siÄ™ nie obraziÅ‚. MaÅ‚o tego – nadal okazywaÅ‚ swoje uwielbienie dla Mistrza i przynosiÅ‚ mu nowe żakiety, stare zabierajÄ…c po kryjomu z porÄ™czy krzesÅ‚a. Owszem, Beethoven miaÅ‚ zamiar i skomponować zamówione dzieÅ‚o, i odwdziÄ™czyć siÄ™ za ubiory. Ale nic z tego nie wyszÅ‚o. Za to dedykowaÅ‚ kupcowi swojÄ… ostatniÄ… kompozycjÄ™. I tak to kupiec bÅ‚awatny, wspólnie z Kwartetem smyczkowym F–dur op. 135. przeszli do historii.

A rok 1826 ostatni, który Ludwig van Beethoven miaÅ‚ przeżyć, nie byÅ‚ dla niego ani Å‚atwym, ani miÅ‚ym. Bo oto 29 lipca, syn jego mÅ‚odszego brata Caspara – Karl, nad którym muzyk sprawowaÅ‚ pieczÄ™, próbowaÅ‚ popeÅ‚nić samobójstwo. Na szczęście, skoÅ„czyÅ‚o siÄ™ na zranieniu czoÅ‚a. Ale i wstyd, i pytania policji.
WiÄ™c mimo niechÄ™ci, urazy do drugiego brata Johanna (byÅ‚ aptekarzem, dorobiÅ‚ siÄ™ sporego majÄ…tku), Beethoven razem z Karlem ukrywajÄ… siÄ™ w jego domu otoczonym ogrodem. 29 wrzeÅ›nia 1926 roku, po poÅ‚udniu zjeżdżajÄ… do czterystuakrowej posiadÅ‚oÅ›ci w Gneixendorf. To wÅ‚aÅ›nie tutaj Ludwig dokoÅ„czy swoje ostatnie dzieÅ‚o – Kwartet smyczkowy F–dur op. 135. Nie doczeka jego wykonania. I chociaż ortodoksyjni egzegeci kompozycji Beethovena doszukujÄ… siÄ™ w Kwartecie zapisania przeczuć o zbliżajÄ…cej siÄ™ Å›mierci, to inni, może mniej wnikliwi albo nieszukajÄ…cy dziury w caÅ‚ym twierdzÄ…, że jest to zupeÅ‚nie nieuzasadnione. Jakkolwiek nie stroniÄ… od zapisu o transcedentalnoÅ›ci utworu, ale i jego bujnoÅ›ci, witalnoÅ›ci. Owszem, mogÄ… zwodzić napisane rÄ™kÄ… Mistrza nad ostatniÄ… częściÄ… kompozycji sÅ‚owa: „Trudna decyzja. Musi to być? To musi być, to musi być”.

Zostawiam CiÄ™ MiÅ‚a z tym cytatem i takÄ… myÅ›lÄ…, że warto co nieco wiÄ™cej wiedzieć o utworze, sÅ‚uchajÄ…c go. Ale nie za wiele. Sam nie wiem. Może trzeba o kondycji psychicznej kompozytora, okolicznoÅ›ciach, miejscu, zakrÄ™cie życia, na którym akurat siÄ™ znalazÅ‚. A może trzeba tylko sÅ‚uchać nut? I wtedy przypomnieć sobie sÅ‚owa wiersza Elizabeth Barrett Browning, najbardziej poważnej kobiecej poetki czasów wiktoriaÅ„skich:

Czym jest sztuka,
Jeśli nie życiem w szerszej skali, wyżej,
Gdy postÄ™pujÄ…c po spirali krÄ™gów
Coraz szerszych, coraz bardziej stromych,
Niesie nas, głodnych tego, co bez końca,
Tam, gdzie rzecz każda ma ostre zakończenie?

BÄ…dź MiÅ‚a dobrej myÅ›li o tym, co CiÄ™ otacza, a „ostre znaczenia wszystkich rzeczy” odnajduj, proszÄ™, w Muzyce, Poezji, empatii tych, którzy obok.

Marek w dniu 2 września 2013 roku

Z. Marek Piechocki


2 września 2013 22:14, Marek Z. Piechocki
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imiÄ™:
 
Komentarze:


Dziękuję Ci Marku za uchylenie rąbka zasłony oddzielającej Twój od mojego świata. Zazdroszczę Ci tego, że masz gdzie - w razie co - uciec, przeczekać zanim ten szeroki, złowrogo ostry krąg życie zatoczy. I teraz wiem ile tracąc, zyskujemy jednak wszyscy swiadomie spotykając się z Muzyką Wielkich Mistrzów, w Filharmonii. Bądź nam częściej Przewodnikiem po tym świecie - proszę...
bytek, 04.09.2013, 06:31, 79.184.75.69 ##

"...za uchylenie rąbka zasłony oddzielającej Twój od mojego świata..." - a sam nie możesz odsłonić? Zasłona uchyla się w różnych strony!
Anonim_6985, 04.09.2013, 17:32, 78.9.115.129 ##

Wczoraj pod wieczór dowiedziałem się, że z przyczyn niezależnych od Filharmonii Gorzowskiejzespół ROYAL STRIN QUARTET nie wykona zapowiadanego Kwartetu smyczkowego F –dur op. 135Ludwiga van Beethovena. W zamian zostanie zagrany Kwartet smyczkowy g – moll op. 10 Claude Debusse’ego.

Tak więc może dla uzupełnienia listu zdań kilka. Kwartet ten pochodzi z roku 1893. W tymże, na dzień przed wigilią Bożego Narodzenia, odbyło prawykonanie. Kwartet zagrał zespół YSAYE’A. Muzyka tego utworu, jak piszą znawcy przedmiotu inspirowana była twórczością Cesara Francka i – co zapewne zdziwi niektórych – muzyką Wschodu. Debussy był zafascynowany kulturami z tamtych rejonów, zwłaszcza że mógł się z nimi zapoznać podczas Paryskiej Światowej Wystawy (1889). Najmocniejsze wrażenie wywarł na nim jawajski gamelan i teatr annamicki. I pogłos tych zainteresowań będzie można usłyszeć w Kwartecie.
Dodam jeszcze, posiłkując się biografią kompozytora, że w latach dziewięćdziesiątych XIX wieku nastąpił pełen rozwój jego osobowości twórczej i na ten okres przypadła pierwsza fala jego popularności we Francji i Europie. To wówczas powstał Kwartet smyczkowy, kilka innych pomniejszych dzieł ale także pierwsza muzyczna wersja do tekstu dramatu Maurycego Maeterlincka. Ostateczną komponował Debussy w latach 1897 -1902.
Z.M.P.

Anonim_5286, 05.09.2013, 17:15, 81.190.205.140 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Obchody 900-lecia jubileuszu
W sobotÄ™ 11 maja br. w OÅ›nie Lubuskim odbÄ™dÄ… siÄ™ uroczyste obchody z okazji dziewięćsetlecia ustanowienia biskupstwa lubuskiego. Przygotowania do tej ... <czytaj dalej>
PrzebudujÄ… Ikara
Przetarg na przebudowÄ™ ostatniego etapu ulicy Ikara rozstrzygniÄ™ty. Kolejna osiedlowa uliczka zostanie w peÅ‚ni przebudowana. Nowa nawierzchnia ul. Ikara uÅ‚atwi codzienne ... <czytaj dalej>
Oni tu zostajÄ…
„ZostajÄ™!” to hasÅ‚o nowej kampanii promujÄ…cej Gorzów, która ma zwrócić uwagÄ™ na zalety naszego miasta, dziÄ™ki którym jest ono doskonaÅ‚ym ... <czytaj dalej>
Pielgrzymki
Tegoroczna piesza pielgrzymka powoÅ‚aniowa odbÄ™dzie siÄ™ w sobotÄ™ w sobotÄ™ 27 kwietnia. WyjÅ›cie pielgrzymki na trasÄ™ z Paradyża do Rokitna nastÄ…pi ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Orchidea" Kwiaciarnia Beata Tomaszewska

ul. Bolesława Chrobrego 25, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 18 15
branża: Kwiaciarnie <czytaj dalej>
Usługi Finansowe Sebastian Maleszewski

ul. Budowlanych 11 /9, Gorzów Wlkp.
tel. 603 106 657
branża: Leasing <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« maj 2024 »
P W Åš C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosiÅ‚ w niedzielÄ™ kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkaÅ„ców na spacer ulicami Å›ródmieÅ›cia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa PaÅ„stwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszajÄ… uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale PamiÄ™ci „Dumni z PowstaÅ„ców” to ogólnopolski konkurs dla szkóÅ‚ <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 18a.jpg
admin ego:
Tam znajdziesz najstarsze zegary słoneczne
Strożyska nie leżą przy popularnych trasach, dlatego niewielu tam zbacza, ... <czytaj dalej>
admin ego:
Należał do najważniejszych polskich muzyków jazzowych
W wieku 88 lat zmarÅ‚ Jan „Ptaszyn” Wróblewski – saksofonista, ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Åšwiatowy DzieÅ„ Bez Makijażu, poÅ›wiÄ™cony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymaÅ‚a policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_1881:
W tel awiwie jest 10tys takich firm oszukańcze inwestycyjnych tam są wirtualne pieniądze i wirtualne zyski
Wielkie drapacze chmur które naleÅ <czytaj dalej>
Anonim_6589:
Zaczynamy od podwyżki swoich uposażeÅ„, potem "obwÄ…chamy siÄ™" poodwiedzamy i....a wy frajerzy, za kolejjne kilka lat bÄ™dziecie potrzebn <czytaj dalej>
Anonim_2254:
nieroby smierdzÄ…ce
tylko złożone rączki i kłanianie sie
udajÄ…c ze sÄ… do czegos potrzebni

ani na niczym sie w tym miescie n <czytaj dalej>
Andrzej Trzaskowski:
MieliÅ›my wspólny z MieczysÅ‚awem projekt- szkoÅ‚Ä™ ksztaÅ‚cÄ…cÄ… w rzemiosÅ‚ach artystycznych: metaloplastyka, konserwacja mebli, witraże itp.. Sz <czytaj dalej>
Anonim_2254:
jak to nowe cos mozna wogole nazywac maturÄ… <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej