W poniedziałkowy ranek, w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie rozpoczął działalność Klub Senior Plus.
Trzy stanowiska komputerowe, drukarka i skaner, telewizor, a do tego ekspress do kawy, kuchenka mikrofalowa, lodówka, zmywarka, to sprzęty, które znalazły się na wyposażeniu klubu senior+. Są przeznaczone do użytku dla 13 pań i dwóch panów, którzy zgłosili się jako pierwsi uczestnicy i zadeklarowali codzienny udział w spotkaniach. A będzie w czym wybierać, od zajęć ruchowych, przez komputerowe - o tych myśli największa liczba klubowiczów - po wyjazdy do pięknych, a wcale nieodległych miejsc. Klub będzie otwarty przez osiem godzin dziennie, od poniedziałku do piątku. Seniorzy sami będą kształtować zakres działalności. Z pewnością skorzystają z wyjść do: kina, teatru, na basen, pole golfowe, do filharmonii czy na stadion żużlowy. Odpłatność miesięczna wynosi ok. 13 zł - od najniższej emerytury.
Irena Baś, Janina Zalewska, Cecylia Ratajczak, Jadwiga Benisz, Józefa Barbara Badecka-Krzesiowska - jako pierwsze zgłosiły się do klubu. - Śledziłam i czekałam jak ta sprawa rodziła się w Gorzowie, pytałam wszystkich, kiedy to nastąpi, żeby nie przeoczyć terminu i 24 stycznia nie pojechałam na Długie z dziećmi wojny, tylko zostałam w Gorzowie, żeby zapisać się i żeby nie przeoczyć terminu. Udało się i baedzo mnie cieszy, że jestem tutaj - powiedziała Józefa Barbara Badecka-Krzesiowska.
Panie chciałyby wyjazdów na krótkie wycieczki, np. do Przelewic czy Lubniewic, spotkań z ciekawymi ludźmi, np. o historii Gorzowa, z lekarzami, z psychologiem i oczywiście zajęć z komputerem, który - jak mówią - w dzisiejszym świecie trzeba dokładnie znać i nawet jak się go nie lubi, trzeba się przełamać.
- To będzie świetnie działało - powiedział po otwarciu klubu dyr. Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej ks.
Stanisław Podfigórny. - Mamy doświadczenie w prowadzeniu takich placówek w całym województwie.
Gorzowski Klub Senior Plus powstał dzięki dotacji z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w kwocie 150 tys. zł oraz porozumieniu z WiMBP. Od poniedziałku 4 lutego w klubie przez pięć dni w tygodniu będzie spotykać się 15 nieaktywnych zawodowo seniorów 60+. Miasto zleciło – w ramach wygranego konkursu ofert - prowadzenie placówki organizacji pozarządowej, czyli Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.
Projekt mówi o ośmiu godzinach dziennie dla każdego seniora, ale tyle czasu nikt z nich nie da rady poświęcić. Dlatego z pewnością będą mogli pojawiać się w klubie także inni seniorzy. - Już o tym myślimy i na pewno da się to pogodzić - powiedział dyr. Podfigórny.
Za klub i jego działalność odpowiedzialna jest kierownik
Michalina Wereszczyńska, która wcześniej pracowała z seniorami.
W otwarciu wzięli udział m.in.: minister rodziny, pracy i polityki społecznej
Elżbieta Rafalska, wojewoda lubuski
Władysław Dajczak, prezydent miasta
Jacek Wójcicki, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej
Sławomir Szenwald oraz dyrektor Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej ks. Stanisław Podfigórny.
Tekst i foto Hanna Kaup
Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
Stanowisko miasta
Stanowisko władz miasta w sprawie ewentualnych kontroli w sprawie finansowania sportu.
W związku z pojawiającymi się w sieci informacjami na temat ...
<czytaj dalej>Wkrótce adwent
W niedzielę 1 grudnia Kościół wkracza w nowy rok liturgiczny i rozpoczyna Adwent - okres poprzedzający coroczne obchody Bożego Narodzenia.
Od ...
<czytaj dalej>Ma być uczciwiej?
Duże zmiany w gospodarce śmieciowej szykują się w Gorzowie. Mówili o nich, na specjalnie zwołanej konferencji, prezydent Jacek Wójcicki, przewodniczący ...
<czytaj dalej>Czy Arriva pomoże na problemy kolejowe?
Wicemarszałek spotkał się z przedstawicielami firmy Arriva.
Wicemarszałek Sebastian Ciemnoczołowski rozmawiał z przedstawicielami firmy Arriva m.in. o możliwości podjęcia w przyszłości ...
<czytaj dalej>