Władze Gorzowa chwalą się, że w 2018 roku miasto było aktywnym inwestorem. A działo się tak przy wsparciu funduszy unijnych, dofinansowaniu z programów rządowych, a przede wszystkim środków z własnego budżetu.
W kwietniu 2018 podpisano umowę na przebudowę ulicy Kostrzyńskiej, czyli: wykonanie nowej jezdni, kanalizacji deszczowej, oświetlenia ulicznego do ul. Dobrej, aktywnych przejść dla pieszych, ścieżki rowerowej i chodników. Roboty wciąż trwają. Finał zaplanowano na wrzesień 2019.
Kończy się modernizacja torowiska przy ul. Pomorskiej. Wykonano jego odwodnienie, a zostaną przebudowane dwa perony „Pomorska”.
Na ponad kilometrze ul. Walczaka zakończono prace przy torowisku z trakcją, oświetleniem i kanalizacją deszczową. Perony zostały przystosowane do parametrów nowego taboru tramwajowego.
Od początku 2018 r. ul. Sikorskiego na odcinku od skrzyżowania z ulicą Hejmanowskiej do skrzyżowania z Dworcową to jeden plac budowy. W finale pojawi się małe rondo, deptak, zostanie przesunięty pomnik Adama Mickiewicza. Powstaną nowe perony tramwajowe, zatoki autobusowe, zjazdy, chodniki, ścieżka rowerowa, oświetlenie. Inwestycja realizowana jest w ramach projektu tramwajowego.
Zakończono rozbudowę 634 metrów jezdni ul. Myśliborskiej od ronda przy ul. Słowiańskiej do ronda przy ul. Chorwackiej. Wybudowano chodniki, ścieżki rowerowe, kanalizację deszczową z systemem podziemnych zbiorników retencyjnych oraz osadnikiem i przepompownią.
Zmodernizowano obiekty sportowe przy ul. Myśliborskiej. Roboty zakończono i odebrano w październiku. Powstały dwa boiska treningowe (z nawierzchni naturalnej i syntetycznej) o powierzchni 8288 m2 każde, z ogrodzeniem, nawodnieniem, odwodnieniem i zbiornikiem retencyjnym. Powstanie też doświetlenie boiska trawiastego.
W grudniu odebrano roboty budowlane na ul. Staszica. Przebudowano nawierzchnię jezdni (ok. 2799 m2), wymieniono krawężniki, przebudowano zatokę autobusową, powstały nowe i przebudowano istniejące miejsca postojowe oraz chodniki o dł. ok. 270 m oraz ok. 400 m ścieżki rowerowej.
Przebudowę ul. Okrzei finansowało miasto. Zakres Powstała nowa nawierzchnia, chodniki i zjazdy, wykonano kanalizację deszczową oraz sieć wodociągową.
W ramach termomodernizacji obiektów użyteczności publicznej prace prowadzono w Szkole Podstawowej nr 13 (docieplono ściany i dachy budynku, wymieniono okna i drzwi zewnętrzne, zmodernizowano instalację c.o. i c.w.u.) oraz w IV Liceum Ogólnokształcącym (tu poza robotami termomodernizacyjnymi prowadzono też prace renowacyjne zgodnie z wytycznymi konserwatora).
Okołó 1350 m ul. Sulęcińskiej, od ul. Zuchów do granicy miasta - od strony Łagodzina jest w przebudowie. Powstaną trzy skrzyżowania: przy ul. Osadniczej, ul. Junackiej i ul. Zuchów oraz chodniki.
Projekt zakłada kompleksowe uzbrojenie terenów przeznaczonych pod inwestycje przy ul. Dobrej. Wykonano już drogę wewnętrzną o nawierzchni utwardzonej, instalację oświetleniową drogi, kanalizację sanitarną, sieć wodociągową i kanalizacji deszczowej oraz wpusty uliczne z osadnikami.
Dopiero w październiku 2018 r. rozstrzygnięto piąte postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy przebudowy ul. Kazimierza Wielkiego. Wykonawca rozpoczął roboty, które ma zakończyć 30 listopada 2019 r.
Od marca prowadzono prace na odcinku od skrzyżowania z ul. Słoneczną od skrzyżowania z Olimpijską. Przebudowano jezdnie, chodniki, zjazdy, parkingi, sieć wodociągową i kanalizacji deszczowej, zamontowano 34 słupy oświetleniowe oraz przebudowano gazociąg.
W ramach rewitalizacji zdegradowanych obszarów miasta wzdłuż rzeki Kłodawki powstaje ciąg pieszo-rowerowy. Zagospodarowane zostaną wybrane podwórka, a brzegi rzeczki połączyło pięć nowych kładek.
By zagospodarować wody opadowe na tzw. placu cyrkowym rozpoczęto budowę zbiornika retencyjnego oraz szaletu publicznego z układem podczyszczania i gromadzenia wód opadowych. Planowany termin zakończenia - sierpień 2019.
Miasto podkreśla, że do największych przedsięwzięć inwestycyjnych w 2019 r. będzie należała kontynuacja realizacji projektów: System zrównoważonego transportu miejskiego w Gorzowie Wlkp., Przebudowa ulicy Kostrzyńskiej, Modernizacja wschodniego wylotu DK NR 22 w Gorzowie Wlkp. na odcinku od ronda Sybiraków do granic miasta, Centrum Edukacji Zawodowej oraz Zagospodarowanie wód opadowych na terenie Miasta Gorzowa Wlkp. - Etap I, na które w budżecie na rok 2019 zaplanowano środki w wysokości ponad 207 mln złotych.
oprac. redakcja
Foto Daniel Adamski, Bartłomiej Nowosielski
Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
Stanowisko miasta
Stanowisko władz miasta w sprawie ewentualnych kontroli w sprawie finansowania sportu.
W związku z pojawiającymi się w sieci informacjami na temat ...
<czytaj dalej>Wkrótce adwent
W niedzielę 1 grudnia Kościół wkracza w nowy rok liturgiczny i rozpoczyna Adwent - okres poprzedzający coroczne obchody Bożego Narodzenia.
Od ...
<czytaj dalej>Ma być uczciwiej?
Duże zmiany w gospodarce śmieciowej szykują się w Gorzowie. Mówili o nich, na specjalnie zwołanej konferencji, prezydent Jacek Wójcicki, przewodniczący ...
<czytaj dalej>Czy Arriva pomoże na problemy kolejowe?
Wicemarszałek spotkał się z przedstawicielami firmy Arriva.
Wicemarszałek Sebastian Ciemnoczołowski rozmawiał z przedstawicielami firmy Arriva m.in. o możliwości podjęcia w przyszłości ...
<czytaj dalej>