
82-letnia mieszkanka Gorzowa straciła 40 tys. zł. Dała się oszukać metodą "na wnuczka".
Często przypominamy o zachowaniu czujności i przestrzeganiu osób starszych przed oszustami, którzy potrafią wyłudzić duże kwoty metodą "na wnuczka". Taka sytuacja znów zdarzyła się w Gorzowie.
Wczoraj do 82-letniej kobiety zadzwoniła dziewczyna. Przedstawiła się jako jej wnuczka. Starsza pani nie poznała jej po głosie, co dzwoniąca wytłumaczyła dużym zdenerwowaniem. Powiedziała, że jechała samochodem z rodzicami, że doszło do wypadku i że rodzice potrącili człowieka. Z tego powodu zostali zatrzymani przez policję i tylko ona mogła zadzwonić do babci. Dziewczyna, udająca zdesperowaną, prosiła kobietę o pieniądze na kaucję za rodziców. Ponieważ sama nie mogła przyjść, wysłała "mecenasa", który wziął gotówkę.
Niestety, starsza kobieta uwierzyła fałszywej wnuczce i przekazała 40 tys. zł „mecenasowi”.
Kilkadziesiąt minut po zdarzeniu 82-latka zadzwoniła do córki i spytała o wypadek. Wtedy dotarło do niej, że została oszukana i straciła wszystkie oszczędności. Przestępstwo zgłosiła na Policję.
Policjanci z II Komisariatu Policji w Gorzowie prowadzą dochodzenie w tej sprawie. Na terenie II KP takich oszustw zdarza się kilka w ciągu roku, ale prób takiego typu oszustw może być wiele więcej.
Oszuści wykorzystują uczucia starszych i samotnych osób, które odbierając telefon z niespodziewaną wiadomością, reagują emocjonalnie. Dają się wciągnąć w obietnicę, że: „takiej okazji już nigdy nie będzie” albo zastraszyć, że: „uległem wypadkowi i potrzebuję natychmiast pieniędzy na leczenie”.
Aby nie dopuścić do takich sytuacji, przypominamy zasady, które pomogą ustrzec się przed oszustami:
W domu zamykaj drzwi wejściowe na klucz, nie otwieraj drzwi bez sprawdzenia kto i po co przyszedł - spójrz przez wizjer i zapytaj, poproś o dokument potwierdzający tożsamość; jeśli zjawił się przedstawiciel jakiejś instytucji, np. banku, administracji, elektrowni czy gazowni - bez otwierania drzwi - sprawdź telefonicznie, czy był do Ciebie kierowany; jeśli musisz kogoś wpuścić, nie zostawiaj go ani na chwilę samego w mieszkaniu; najlepiej, żeby towarzyszyli Ci wtedy sąsiedzi lub ktoś z rodziny; nie dawaj żadnych pieniędzy akwizytorom czy inkasentom i nie podpisuj z nimi żadnych umów; każda szanująca się firma transakcje zawiera w swojej siedzibie lub za pośrednictwem poczty; nie przekazuj żadnych pieniędzy osobom które telefonicznie podają się za członków Twojej rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy poprzez osoby pośredniczące.
Przechowując w domu pieniądze schowaj je w miejscu trudno dostępnym, ale pamiętaj, że najbezpieczniejsze są pieniądze ulokowane w banku; nie udzielaj żadnych informacji przez telefon, szczególnie swoich danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich, nie mów o swoich planach życiowych czy członkach rodziny; nie kupuj rzeczy od nieznanych i przypadkowo spotkanych na ulicy osób.
Policja prosi o rozwagę i zachowanie ostrożności przy kontaktach z obcymi ludźmi. W przypadku obaw i podejrzeń co do próby dokonania przestępstwa należy niezwłocznie powiadomić Policję dzwoniąc pod numer telefonu 997 lub 112.
źródło KWP Gorzów
Bezrobocie w górę
W lutym w Gorzowie było zarejestrowanych 1 508 bezrobotnych; ich liczba wzrosła o 62 osoby; wyrejestrowano 358 osób, zarejestrowano 420. ...
<czytaj dalej>Rozlicz PIT w Gorzowie
Od blisko miesiąca podatnicy mogą składać swoje roczne deklaracje PIT. Spora część naszego podatku PIT zasila budżet samorządu. W ten ...
<czytaj dalej>Maturzyści i misjonarze
W niedzielę 16 marca już po raz czterdziesty siódmy odbędzie się tradycyjna Pielgrzymka Maturzystów Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej na Jasną Górę. Hasłem ...
<czytaj dalej>Na sejmiku o inwestycjach drogowych
Podczas marcowej sesji Sejmiku, 10 marca 2025 r. Henryk Janowicz – dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w ...
<czytaj dalej>