Zaktualizuj dane, by działać legalnie
Urząd Miasta w Gorzowie zawiadamia, że w związku z uruchomieniem od 1 lipca Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, od 21 marca rozpoczyna wysyłkę pism do przedsiębiorców, którzy muszą zaktualizować dane, by ich działalność w nowym roku była legalna.
Od 1 lipca osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą będą rejestrowane w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Wynika to z art.1 pkt. 3 ustawy Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej, zgodnie z którym 1.07.2011 r. ma wejść w życie rozdział 3 (art. 23-39) ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Przepisy te określają zasady działania CEIDG, który powstanie w ramach projektu finansowanego z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013.
Zastąpi ewidencję prowadzoną w gminach
CEIDG będzie prowadzona przez Ministra Gospodarki w systemie teleinformatycznym. W systemie tym będą się rejestrować wyłącznie osoby fizyczne. Rejestracja w CEIDG będzie się odbywać on-line i będzie mogła być dokonana z dowolnego miejsca w Polsce lub poza granicami Polski. CEIDG zastąpi więc dotychczasową ewidencję działalności gospodarczej prowadzonej w gminach.
Do rejestracji osób fizycznych drogą elektroniczną wykorzystany będzie zintegrowany wniosek zamieszczony na stronie CEIDG zawierający dane niezbędne dla CEIDG oraz dla urzędów skarbowych, GUS, ZUS lub KRUS.
Wniosek elektroniczny i papierowy
Wniosek elektroniczny musi być opatrzony bezpiecznym podpisem elektronicznym. System CEIDG prześle przedsiębiorcy potwierdzenie złożenia wniosku na wskazany przez niego adres email. Poza tym potwierdzeniem przedsiębiorca nie otrzyma żadnego dokumentu (zaświadczenia) potwierdzającego, że został zarejestrowany w CEIDG. Zaświadczenie o wpisie danej osoby fizycznej w zakresie jawnych danych będzie miało postać elektroniczną lub będzie wydrukiem ze strony internetowej GEIDG.
Wpisem do CEIDG będzie: rejestracja osoby fizycznej, zmiana wpisu, zawieszenie i wznowienie działalności, wykreślenie z CEIDG (likwidacja działalności).
Wpis do CEIDG polega na wprowadzeniu szeregu danych - informacji o przedsiębiorcy do systemu teleinformatycznego. Wpis będzie uważany za dokonany z chwilą zamieszczenia danych w CEIDG, nie później niż następnego dnia roboczego po dniu wpływu wniosku.
Wpis może być dokonany na wniosek lub z urzędu.
Wniosek o wpis przedsiębiorca będzie mógł złożyć za pośrednictwem formularza elektronicznego (dostępnego na stronie CEIDG oraz w BIP Ministra Gospodarki) lub w formie papierowej (osobiście lub pocztą) w dowolnie wybranej gminie (przypuszczalnie również w urzędach skarbowych).
Wpis na podstawie wniosku będzie mógł być dokonany pod warunkiem, że wniosek złoży osoba uprawniona i że będzie on poprawny, tzn. taki, który zawiera aktualne dane podlegające wpisowi oraz wymagane zgłoszenia do REGONU, NIP, ZUS (KRUS) i jest podpisany, nie zawiera błędnych danych, dotyczy działalności podlegającej wpisowi i nie dotyczy osoby, wobec której orzeczono zakaz wykonywania działalności określonej we wniosku.
Wniosek złożony na formularzu papierowym w urzędzie będzie musiał być podpisany osobiście przez wnioskodawcę, a wysłany listem poleconym – z notarialnie potwierdzonym podpisem wnioskodawcy.
Wnioski, które zostaną złożone w gminie przed 1 lipca 2011 r. będą rozpatrywane w oparciu o dotychczasowe przepisy. Po 1 lipca gminy będą właściwe w zakresie spraw ewidencyjnych przedsiębiorców, którzy zakończą wykonywanie działalności gospodarczej przed tą datą.
Konieczna aktualizacja danych
Po 1 lipca br. organy ewidencyjne w gminach będą musiały przenieść do CEIDG dane przedsiębiorców, którzy nie wykreślą działalności do 1 lipca br. Przeniesienie danych musi nastąpić najpóźniej do 31 grudnia 2011 r. W tej sytuacji konieczna jest aktualizacja danych przedsiębiorców, którzy m.in. nie posiadają w zaświadczeniu o wpisie do ewidencji NIP, PESEL czy podmiotu działalności gospodarczej określonego obowiązującymi numerami PKD oraz tych, którzy posiadają więcej niż jeden wpis w ewidencji.
Od 21 marca Urząd Miasta Gorzowa rozpoczyna wysyłkę pism do przedsiębiorców, informującą o konieczności aktualizacji danych we wpisach. Brak aktualizacji grozi przedsiębiorcy niewpisaniem w CEIDG, a tym samym – nielegalnym prowadzeniem działalności od nowego roku. Na koniec lutego w ewidencji działalności gospodarczej Miasta Gorzowa było zarejestrowanych około 16 tys. przedsiębiorców działających. Niestety, większość z nich ma niezaktualizowane wpisy.
źródło UM
21 marca 2011 10:00, admin ego
Dodaj komentarz:
W sprawie granicy polsko-niemieckiej
Publikujemy list marszałka województwa lubuskiego Marcina Jabłońskiego do minister spraw wewnętrznych RFN.
Pani
Nancy Faeser
Minister Spraw Wewnętrznych
Republiki Federalnej Niemiec
Szanowna Pani Minister,
Województwo Lubuskie ...
<czytaj dalej>Nowy szynobus
– Wiążemy z tym pojazdem wielkie nadzieje z poprawą jakości i stabilności połączeń kolejowych, zwłaszcza tutaj, na północy województwa – ...
<czytaj dalej>Bezrobocie bez zmian
Pod koniec ubiegłego roku stopa bezrobocia w Gorzowie była taka sama jak pod koniec 2023 roku i wynosiła 2,4% – ...
<czytaj dalej>Nie daj się oszukać
Uwaga! Oszuści podszywają się pod Krajową Administrację Skarbową.
Ostrzegamy przed fałszywymi e-mailami, których autorzy podszywają się pod Krajową Administrację Skarbową.
Wiadomości wysyłane ...
<czytaj dalej>
Anonim_6886:
A nie jest tak, że trzeba czymś przykryć smród po długach Stali i przemysłówce pana Wojcickiego i Radzinskiego? Czy miasto dalej będzie zatrud
<czytaj dalej>
Anonim_8776:
A zatrudnil juz tych kanarów za 5 mln żeby skasowali 3 mln strat na gapowiczach?
Jacus ma na bakier z matematyką.
Sam się pozadluzal
<czytaj dalej>
Anonim_8776:
To jest piosenka Gorzowie mieście w którym umrę sobie
<czytaj dalej>