wtorek 5 marca 2024     Adrian, Fryderyk, Oliwia
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Kulturalne stypendia rozdane
eGorzowska - 13409_u3RuM9BbxKjcFLaT2zq6.jpg16 osób w sześciu dziedzinach kultury otrzymało w czwartek w sali kameralnej Filharmonii Gorzowskiej stypendia artystyczne i twórcze Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego. Dedykowane są osobom uzdolnionym artystycznie – amatorom i profesjonalistom, z przeznaczeniem na indywidualny rozwój lub na realizację konkretnych projektów skierowanych do gorzowian.

Stypendia to przede wszystkim wyróżnienia dla artystów, którzy w wyjątkowy sposób wyróżniają się swoimi twórczymi pomysłami. Dla nas to jest wielkie wydarzenie, bo mówimy o artystach tworzących gorzowską kulturę, o osobach, które tworzą sztukę dla gorzowian, dzielą się nią z nami – podkreślił prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki.

Stypendia artystyczne w Gorzowie są przyznawane od 1996 roku, w dziedzinach: taniec, muzyka, teatr, sztuki wizualne, film, literatura, animacja i edukacja kulturalna.

Dotychczas przyznano prawie 300 stypendiów, a wśród bardzo znanych gorzowskich stypendystów znajdują się m.in.: Błażej Król, Adam Bałdych, Michał Kwiatkowski, Przemysław Raminiak, Natalia Ślizowska czy Marek Konarski.

W tegorocznej edycji komisja przeprowadziła rozmowy z 29 kandydatami, którzy opowiedzieli o swoich dokonaniach i o złożonym projekcie, a ostatecznie stypendia z rąk prezydenta Wójcickiego odebrało 16 osób. Stypendia wynoszą od 4,5 do 12 tysięcy złotych, łącznie na ten cel przeznaczono 110 tysięcy złotych.

Podobnie jak w ubiegłym roku, najwięcej – siedem stypendiów przyznano w dziedzinie muzyki. Otrzymali je: Tymoteusz Zalewski, Adam Matykiewicz, Bartosz Słomiński, Grzegorz Tobis, Maciej Grygiel, Bartosz Baran i Mateusz Kwiatkowski.

Przyznano również trzy stypendia z zakresu sztuk wizualnych (Hilary Kalisiak, Marcin Andrzejewski i Natalia Ślizowska), po dwa z literatury (Paulina Wesołowska, Hanna Kaup) i opieki nad zabytkami (Krzysztof Motyl i Robert Piotrowski) oraz jedno stypendium z dziedziny tańca (Monika Błaszczak) i jedno na projekt filmowy (Domnika Muniak-Szadej).

Uroczystość uświetnił krótki występ zespołu Tymoteusz Zalewski Trio. Tymoteusz Zalewski to jeden z tegorocznych stypendystów.

Stypendyści miasta 2024
Stypendia artystyczne i twórcze Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego w 2024 roku przyznano 16 osobom w sześciu dziedzinach kultury. Są one dedykowane osobom uzdolnionym artystycznie – amatorom i profesjonalistom, z przeznaczeniem na indywidualny rozwój lub na realizację konkretnych projektów skierowanych do gorzowian.

1. DOMINIKA MUNIAK-SZADEJ (FILM)
Tworzy filmy animowane, reżyseruje filmy dokumentalne i teledyski, jest pedagogiem i animatorką kultury, promującą działania z zakresu sztuki filmowej.
Stypendium przeznaczy na realizację filmu wykonanego metodą animacji poklatkowej, wycinankowej paper cut, film opowiadać będzie o historii i życiu codziennym mieszkańców dawnego Landsberga.

2. GRZEGORZ TOBIS (MUZYKA)

Klarnecista, aranżer, kompozytor, muzyk Orkiestry Filharmonii Gorzowskiej, odznaczony medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej.
Stypendium przeznaczy na wyposażenie pracowni muzycznej według autorskiej koncepcji, umożliwiającej połączenie brzmienia klarnetu z innymi instrumentami oraz efektami elektronicznymi, co pozwoli na tworzenie i wykonywanie unikalnej muzyki. Dzielenie się tą twórczością i propagowanie nowatorskiego podejścia do muzyki wzbogaci ofertę kulturalną w Gorzowie.

3. ADAM MATYKIEWICZ (MUZYKA)
Student Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu – studia II stopnia na kierunku jazz i muzyka estradowa, w klasie saksofonu jazzowego, członek zespołu Filary Jazz Big Band.
Stypendium przeznaczy na dofinansowanie zakupu saksofonu sopranowego, co będzie miało znaczący wpływ na jego rozwój artystyczny. Stypendium pozwoli na zrealizowanie szeregu wydarzeń muzycznych, dedykowanych gorzowianom w ramach występów z zespołem, jak również w realizacji autorskich projektów.

4. PAULINA WESOŁOWSKA (LITERATURA)
Autorka ilustracji dla dzieci, ilustracji kobiecych i dotyczących rozwoju osobistego, współtworzy kwartalnik „Kompas dla kobiet”, prowadzi kreatywne warsztaty w filiach miejskich Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej.
Stypendium przeznaczy na wydanie swojej książki z autorskimi ilustracjami, dedykowanej dzieciom w wieku 6-10 lat, uczącej podtrzymywania wartości takich jak rodzina i przyjaźń.

5. MONIKA BŁASZCZAK (SZTUKI WIZUALNE)

Tancerka i choreografka, przygodę z tańcem rozpoczęła w gorzowskim Zespole Tańca „Aluzja”, absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Poznaniu oraz Trinity Laban Conservatoire of Music and Dance w Londynie, obecnie studentka Uniwersytetu w Nowym Jorku, na kierunku Performance Studies.
Stypendium umożliwi jej podniesienie umiejętności, dalszy rozwój twórczy, pracę nad autorską metodą taneczną, a także promowanie polskiej kultury i sztuki na międzynarodowej arenie artystycznej podczas ostatniego semestru studiów. Zwieńczeniem programu stypendialnego będzie przeprowadzenie warsztatów tanecznych w Gorzowie.

6. BARTOSZ BARAN (MUZYKA)
Fagocista, muzyk Orkiestry Filharmonii Gorzowskiej, współpracował z licznymi orkiestrami, realizuje się również w obszarze muzyki kameralnej, ogromny pasjonat swojego instrumentu.
Stypendium przeznaczy na zorganizowanie koncertu muzyków Stowarzyszenia Fagocistów w siedzibie CEA - Filharmonii Gorzowskiej, podczas którego zaprezentuje publiczności autorską aranżację jednego z utworów.

7. ROBERT PIOTROWSKI (OPIEKA NAD ZABYTKAMI)

Kulturoznawca, od lat zajmuje się historią Gorzowa i jej popularyzacją, autor licznych publikacji, wystaw, organizator spotkań i działań edukacyjnych.
Stypendium przeznaczy na autorskie opracowanie i wydanie w formie książkowej tłumaczenia z języka niemieckiego tekstów Eduarda Boasa (znanego mieszkańca Landsberga) dotyczących historii naszego miasta.

8. TYMOTEUSZ ZALEWSKI (MUZYKA)

Student Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, na kierunku Jazz i muzyka estradowa, zakres fortepian jazz, laureat wielu prestiżowych nagród muzycznych, uczestnik licznych gorzowskich projektów kulturalnych.
Stypendium przeznaczy na dofinansowanie zakupu instrumentu klawiszowego, niezbędnego do ćwiczeń, rozwijania techniki gry oraz tworzenia nowych, autorskich kompozycji. Dysponowanie własnym instrumentem ułatwi również możliwości koncertowania.

9. HANNA KAUP (LITERATURA)
Dziennikarka, redaktorka, blogerka, pisarka, absolwentka filologii polskiej oraz studiów podyplomowych z zakresu wiedzy o kulturze.
Stypendium przeznaczy na wydanie ilustrowanej książki z opowiadaniami dla dzieci w wieku 4-12 lat odnoszącymi się do ważnych życiowych wartości oraz zorganizuje spotkanie autorskie.

10. HILARY KALISIAK (SZTUKI WIZUALNE)

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku komunikacja wizerunkowa oraz kursu fotografii, pasjonat Gorzowa, miasta które chętnie uwiecznia na swoich zdjęciach.
Stypendium przeznaczy na przygotowanie autorskiego albumu fotograficznego dotyczącego Gorzowa, z którego zdjęcia będą również prezentowane na wystawach indywidualnych i zbiorowych.

11. MACIEJ GRYGIEL (MUZYKA)

Muzyk i pedagog, członek Orkiestry Filharmonii Gorzowskiej, nauczyciel w gorzowskich szkołach muzycznych, odznaczony medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej.
Stypendium przeznaczone będzie na dofinansowanie zakupu wysokiej jakości instrumentu lutniczego – skrzypiec. Zakup instrumentu pozwoli na prezentowanie przez stypendystę muzyki na wyższym poziomie zarówno wśród młodzieży, jak i dorosłych mieszkańców naszego Miasta.

12. NATALIA ŚLIZOWSKA (SZTUKI WIZUALNE)
Magister sztuki, absolwentka Politechniki Łódzkiej, projektantka z pasji i wykształcenia, autorka licznych kolekcji, w Gorzowie prowadzi swoje atelier, organizuje warsztaty i wydarzenia kulturalne.
Stypendium przeznaczy na stworzenie kolekcji ubiorów unikatowych, inspirowanych twórczością Władysława Hasiora. Prezentacja kolekcji nastąpi w formie pokazu mody w Miejskim Ośrodku Sztuki, gdzie znajduje się druga w Polsce pod względem wielkości kolekcja dzieł artysty.

13. MATEUSZ KWIATKOWSKI (MUZYKA)

Absolwent PWSZ w Nysie, kierunek jazz i muzyka estradowa, specjalizacja: realizacja dźwięku, doświadczenie zawodowe zdobywał w TVP Gorzów, Teatrze im. J. Osterwy, aktualnie w Filharmonii Gorzowskiej, gra na gitarze basowej, współpracuje z lokalnymi zespołami i formacjami.
Stypendium przeznaczy na dokupienie sprzętu potrzebnego do realizacji zajęć teoretycznych i praktycznych dla uczniów Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. T. Szeligowskiego w Gorzowie Wielkopolskim i innych chętnych osób, z zakresu technik i sposobów realizacji dźwięku oraz pracy z nagłośnieniem.

14. KRZYSZTOF MOTYL (OPIEKA NAD ZABYTKAMI)

Historyk, autor opracowań naukowych dotyczących różnych dziedzin architektury obronnej.
Stypendium przeznaczy na przeprowadzenie badań fortyfikacji w rejonie Gorzowa, wykonanie rekonstrukcyjnych rysunków technicznych wybranych budowli i przygotowanie autorskiego opracowania.

15. BARTOSZ SŁOMIŃSKI (MUZYKA)
Student Akademii Sztuki w Szczecinie, specjalność: instrumentalistyka/trąbka, członek zespołu Filary Jazz Big Band.
Stypendium zostanie przeznaczone na rozwój artystyczny poprzez udział w prywatnych lekcjach gry na trąbce jazzowej i zakup potrzebnych materiałów. Stypendium obejmie również napisanie własnej harmonizacji standardu jazzowego i wykonanie go z zespołem.

16. MARCIN ANDRZEJEWSKI (SZTUKI WIZUALNE

Fotograf, absolwent Wyższego Studium Fotografii w Jeleniej Górze, członek Związku Polskich Artystów Fotografików oraz Gorzowskiego Towarzystwa Fotograficznego.
Stypendium zamierza przeznaczyć na przygotowanie wystawy oraz publikacji z wykorzystaniem negatywów autorstwa Stanisława Niedźwieckiego dotyczących terenów Południowo – Zachodniej Polski (lata 1946-55).

Wydział Kultury/Wydział Promocji i Informacji

Foto Łukasz Kulczyński, Jan Wojtanowski


Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
, zdjęcie 1/21

, zdjęcie 2/21

, zdjęcie 3/21

, zdjęcie 4/21

, zdjęcie 5/21

, zdjęcie 6/21

, zdjęcie 7/21

, zdjęcie 8/21

, zdjęcie 9/21

, zdjęcie 10/21

, zdjęcie 11/21

, zdjęcie 12/21

, zdjęcie 13/21

, zdjęcie 14/21

, zdjęcie 15/21

, zdjęcie 16/21

, zdjęcie 17/21

, zdjęcie 18/21

, zdjęcie 19/21

, zdjęcie 20/21

, zdjęcie 21/21


8 lutego 2024 15:36, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Uwaga taksówkarze
Komunikat dotyczący ważności licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką, samochodem osobowym, pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie ... <czytaj dalej>
Smutny obraz infrastruktury transportowej północy województwa
Publikujemy fragmenty nadesłanego Stanowiska Zarządu Lubuskiej Organizacji Pracodawców z dnia 30.01.2024 r. w sprawie aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Niestety, ... <czytaj dalej>
Ważne konsultacje. Kto pierwszy, ten lepszy
Konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów przedstawia harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Konsultacje ... <czytaj dalej>
Do wzięcia niemal 40 mln euro
Północ Lubuskiego sięga po unijne wsparcie. Stawką jest blisko 40 mln euro. - To ostatnie spotkanie z cyklu, ale... ostatni będą ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę

Dramat Andryki
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” bchodzony jest 1 marca. W tym ... <czytaj dalej>
Ponad tona tytoniu
KAS zatrzymała 1,3 tony tytoniu. Lubuska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zatrzymała ... <czytaj dalej>
Życzenia dla pani Ludmiły
Ludmiła Żołnierkiewicz mieszka w Gorzowie od 1946 roku. W piątek ... <czytaj dalej>
Marek Piechocki z wyróżnieniem i dyplomem za całokształt
Doroczne nagrody literackie, czyli Wawrzyny Lubuskie rozdane. Gorzowski twórca i nasz ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« marzec 2024 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kultura nam się opłaca
Różnie można mówić o Gorzowie i na co dzień głosów narzekania nie brakuje, ale jeśli chodzi o kulturę, nie mamy się czego wstydzić. I choć jest wielu, którzy powtarzają, że ... <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>
Między strachem a wolnością
„Między strachem a wolnością”. To temat konkursu, do udziału w <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0598a.jpg
admin ego:
System kaucyjny na start
8 marca 2024 r. w Centrum Nauki i Techniki EC1 ... <czytaj dalej>
admin ego:
Na granicy
Most Svinesund to most przerzucony nad odnogą Oslofjordu, przez środek ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Filiżanka kawy lub dwie
Czy wiesz, że filiżanka kawy może zdziałać więcej niż tylko ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Wystarczą dane
Oszuści nie muszą wcale kraść portfela. Wystarczy, że zdobędą Twoje ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Marek z Rybakowa:
A Kristiny z Jenina coś nie widać ... <czytaj dalej>
Anonim_1513:
Pięknie, pięknie...
zmp <czytaj dalej>
Anonim_3739:
W PRL były sprawne połączenia wszystko było połączone i torami i pksami. To są zaniedbania jakies <czytaj dalej>
Anonim_3739:
Ale po co do Szczecina jak i myśli orzą bardzo sprawnie i szybko kursuje PKS.

Jak tam dojeżdżałem na egzaminy to w 50 minut byłem ju <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
Dla Gorzowian ważniejsza jest elektryfikacja linii Krzyż - Kostrzyn i reaktywacja linii do Szczecina przez Myślibórz .Do Zielonej nie ma po co ... <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej