wtorek 23 kwietnia 2024     Jerzy, Wojciech
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
Hanna Kaup BLOG

« powrót
Gorzów a sztuczna inteligencja
Wyjęte z Internetu
eGorzowska - 13447_xSMH0lNnEhTTkBoHko5z.jpgCzy będziemy umieli zarobić na sztucznej inteligencji w Gorzowie?

Jak będziemy żyć, co będziemy robić, gdy roboty zabiorą nam dzisiejszą pracę?
Sztuczna inteligencja i nowoczesne technologie to nie tylko zagrożenie, ale przede wszystkim szansa dla inteligentnych i śmiałych. Nie zatrzymamy dużego procentu swojej pracy w Gorzowie, bo zabiorą ją roboty, maszyny, komputery i aplikacje. A głównie zabierze ją sztuczna inteligencja. Za jakiś czas trudno będzie znaleźć cokolwiek, co zrobi lepiej czy efektywniej człowiek.

Nie możemy udawać, że tego nie wiemy. Nasza miejska elita nie powinna!
Nie powinniśmy liczyć, że ktoś za nas – gorzowian, wymyśli nam życie na nowo.


Nikt nie będzie lepiej wiedział, co mamy do sprzedania w naszym wyjątkowym mieście i okolicy. I niewielu z nas zadowoli się dostawaniem jałmużny w postaci gotówki na marne życie od struktur państwa czy Unii Europejskiej. Większość z nas potrzebuje pracy, bo chce być społecznie użyteczna. Pragnie wartościowego życia i z tego czerpie dumę i godność. Nicnierobienie może być groźne społecznie, dlatego obowiązkiem elity politycznej jest zapobieżenie szkodliwym konsekwencjom tego, pewnego wg mnie procesu, jaki nas czeka. Czyli stopniowemu wypchnięciu mieszkańców Gorzowa z rynku pracy.

Czego nie zrobi AI, roboty czy komputery?
Nie stworzy rzek, jezior, pagórków, lasów, terenów sportowych, parków, miejsc rozrywki, nie przytuli nas, nie uśmiechnie się, nie dotknie serdecznie samotnej osoby, nie pomasuje głowy z czułością, nie podniesie na duchu, nie podwyższy nam samooceny, nie weźmie na grzyby, na polowanie, na ryby, nie nauczy pływać, tańczyć, śpiewać itp.

Czujecie już do czego zmierzam?

Naszą przyszłością nie są fabryki z maszynami obsługiwanymi przez taniego pracownika!
Naszą przyszłością są usługi przy wykorzystaniu fantastycznej przyrody, jaka jest wokół nas. Usługi, dla których mogą ściągnąć do nas studenci, fachowcy i nowi mieszkańcy. Żeby nie skończyć w domu z pilotem i bez pracy – od zaraz musimy zacząć – bez paniki, zmieniać kierunek rozwoju naszego regionu. Naszej Lubuskiej i Gorzowskiej Ziemi.

Słowem – rekreacja, rozrywka, turystyka, sport masowy, kultura, zdrowie, dobre żywienie, edukacja bez granic wiekowych – to wszystko powinno być podstawą naszych zarobków i tym samym kierunkiem rozwoju społeczno- gospodarczego naszego miasta i subregionu. Pracy starczy wtedy dla wszystkich. Nie znaczy, że nagle chcę zamknąć istniejące fabryki, bo nie byłoby to mądre ani dobre. Nie mam takiego planu. Ale wiem, że one – te fabryki – kiedyś zmienią specyfikę pracy, bo takie jest następstwo postępu technologicznego czy logika wolnego rynku. Fabryki ciągle szukają tańszych miejsc dla swojej produkcji, więc i z Polski też kiedyś wyjadą. Niestety nie wiemy dokładnie kiedy. Ale nie ma co płakać nad przyszłością, tylko ją trzeba ograć swoją mądrością. I „przeczytać” ją szybciej niż inni oraz adekwatnie wyprzedzać – wykonać swoistą ucieczkę do przodu. Nie chcę, by Gorzów był naśladowcą innych, chcę byśmy byli liderem, przynajmniej liderem regionu.

Mamy ku temu sprzyjające warunki. Myślę o przyrodzie wokół GW, infrastrukturze drogowej, wodnej, AWF, WSB, AJP, CEZiB, położeniu niedaleko dużych miast, sąsiedztwie Berlina, ogromie ziemi z nieskomplikowaną strukturą własności, ciekawej architekturze terenu w samym mieście, wielkiej liczbie pustostanów, pięknych budynkach, przepięknych przyrodniczo gminach itp. Trzeba jednak te wymienione atuty zacząć wykorzystywać w sposób przemyślany.

(Sukces jest zwykle dziełem drużyny, dlatego zacząć trzeba od przekonania mieszkańców).
Na przykład zamiast kopiować w AJP kierunek lekarski po Zielonej Górze (wielu lekarzy straci swoją „boską” rolę i jakąś część pacjentów, podobnie jak psychologowie, na rzecz AI i big data) należy wprowadzić kierunek telemedyczny i być pierwszymi w regionie, którzy to zrobią. Wiele zawodów jednak zniknie i trzeba temu zaradzić niebawem. Polityka i edukacja zawodowa temu powinna służyć.

A dziś, niestety, dla wielu jest funduszem zapomogowym, zamiast być misją odpowiedzialności społecznej.

Jacek Bachalski
foto pixabay


18 lutego 2024 21:03, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Inteligentni mieszkańcy nie wybiorą developera
Bo chcą tanio płacić raty kredytów i najmu. I to jest największym problemem
Trzeba nie tyle budować co zakazać flipingu naprawić rynek nieruchomosci i budować bloki z TBs jeden rocznie zadłużenie mieszkańców to jest problem a. IE jakieś odległe wizje.

Fabryki z GW się nie wyniosą.
Jesteśmy tańsi od zachodu a blisko granicy.
Będą nas wykorzystywać.

Żaden robót czy inteligencja nie zastąpi człowieka.
W mojej fabryce się z tego śmieją. Tu codzien są awarie człowiek musi być. Automatyczne linie nawet ciągle się psują trzeba interwencji człowieka. O jakości nie wspominając.

Automatyka już weszła do firm ale ludzie są potrzebni nawet w takiej faureci gdzie chodzi ramię robota. Musi być ten człowiek od wciskania przycisku od sprawdzania jakości wykonanych części.
Nic się samo nie zrobi.

Automatyzacja postępuje we wszystkim w montażu fotowoltaiki w 3 dni mi założyli skasował 35tys. Dofinansowanie państwa 3tys z unii.

Wszystko się robi wydajniej lepiej zorganizowanie tak wygląda postęp techniczny i organizacyjny w rolnictwie też. Wszystko się rozwija. Jest wydajniejsze.

Kierunki studiów są potrzebne ludzkie normalne - budownictwo ale też elektronika, i nowoczesny marketing, sztuka itp cała edukacja jest do zorania w mieście.
Bo jest karakaństwo z perspektywami pracy w kołchozach na taśmie albo kasie sklepu
Anonim_9422, 19.02.2024, 02:53, 37.248.153.224 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Pielgrzymki
Tegoroczna piesza pielgrzymka powołaniowa odbędzie się w sobotę w sobotę 27 kwietnia. Wyjście pielgrzymki na trasę z Paradyża do Rokitna nastąpi ... <czytaj dalej>
Prezydent w ministerstwie
Prezydent Gorzowa w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. - Z doświadczenia wiem, że najważniejsze są relacje bezpośrednie. Ustalenia, które zapadają wtedy ... <czytaj dalej>
Tarasy jeszcze niedostępne
Woda w Warcie opada, odsłaniają się zalane tarasy. Niestety, ze względów bezpieczeństwa, nie mogą być jeszcze udostępnione. Zdecydowała o tym ekspertyza ... <czytaj dalej>
Apel o pomoc w sprawie odbudowy AJP
W dramatycznej dla uczelni i miasta sytuacji potrzebne jest wspólne działanie. Dlatego prezydent miasta Jacek Wójcicki apeluje o pomoc w ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Kama" Kamila Cegielska

ul. Źródłowa 1 b, Gorzów Wlkp.
tel. 606 655 948
branża: Meble - kuchenne <czytaj dalej>
Usługi Sprzątania Danuta Klimkiewicz

ul. Ogińskiego 47 l. 3, Gorzów Wlkp.
tel. 95 735 65 07
branża: Sprzątanie wnętrz, mycie okien <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« kwiecień 2024 »
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - omaraa.jpg
admin ego:
Co na to władze miasta?
Wobec informacji o planowanym na 2 maja Marszu Flagi i ... <czytaj dalej>
admin ego:
Sosna na Szczudłach
Być w Busku Zdroju i nie odwiedzić Sosny na Szczudłach ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Filiżanka kawy lub dwie
Czy wiesz, że filiżanka kawy może zdziałać więcej niż tylko ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_9617:
Jest wolność myśli i wypowiedzi, więc kto będzie chciał, pójdzie. Zaś ten Ośrodek Monitorowania.....to " ciepłe" posady i chęć & <czytaj dalej>
Anonim_3351:
Won do Warszawy gumofilce. <czytaj dalej>
Anonim_6779:
Nie sądziłem na początku, że Pan będzie aż tak dobrym managerem. Zaczęło się trochę dziwnie, świętem i kurczakami, ale efekty pokazały, <czytaj dalej>
Anonim_6779:
I jeszcze raz, gratuluję i życzę 100 lat rządzenia Gorzowem. <czytaj dalej>
Anonim_6779:
I dobrze, tak miało być, za ścieżkę rowerową wzdłuż Kłodawki. Proszę kontynuować przedłużenie do Kłodawy. Popieram. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej