poniedziałek 15 lipca 2024     Henryk, Włodzimierz, Brunon
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
Hanna Kaup BLOG

« powrót
Gorzów a sztuczna inteligencja
Wyjęte z Internetu
eGorzowska - 13447_xSMH0lNnEhTTkBoHko5z.jpgCzy będziemy umieli zarobić na sztucznej inteligencji w Gorzowie?

Jak będziemy żyć, co będziemy robić, gdy roboty zabiorą nam dzisiejszą pracę?
Sztuczna inteligencja i nowoczesne technologie to nie tylko zagrożenie, ale przede wszystkim szansa dla inteligentnych i śmiałych. Nie zatrzymamy dużego procentu swojej pracy w Gorzowie, bo zabiorą ją roboty, maszyny, komputery i aplikacje. A głównie zabierze ją sztuczna inteligencja. Za jakiś czas trudno będzie znaleźć cokolwiek, co zrobi lepiej czy efektywniej człowiek.

Nie możemy udawać, że tego nie wiemy. Nasza miejska elita nie powinna!
Nie powinniśmy liczyć, że ktoś za nas – gorzowian, wymyśli nam życie na nowo.


Nikt nie będzie lepiej wiedział, co mamy do sprzedania w naszym wyjątkowym mieście i okolicy. I niewielu z nas zadowoli się dostawaniem jałmużny w postaci gotówki na marne życie od struktur państwa czy Unii Europejskiej. Większość z nas potrzebuje pracy, bo chce być społecznie użyteczna. Pragnie wartościowego życia i z tego czerpie dumę i godność. Nicnierobienie może być groźne społecznie, dlatego obowiązkiem elity politycznej jest zapobieżenie szkodliwym konsekwencjom tego, pewnego wg mnie procesu, jaki nas czeka. Czyli stopniowemu wypchnięciu mieszkańców Gorzowa z rynku pracy.

Czego nie zrobi AI, roboty czy komputery?
Nie stworzy rzek, jezior, pagórków, lasów, terenów sportowych, parków, miejsc rozrywki, nie przytuli nas, nie uśmiechnie się, nie dotknie serdecznie samotnej osoby, nie pomasuje głowy z czułością, nie podniesie na duchu, nie podwyższy nam samooceny, nie weźmie na grzyby, na polowanie, na ryby, nie nauczy pływać, tańczyć, śpiewać itp.

Czujecie już do czego zmierzam?

Naszą przyszłością nie są fabryki z maszynami obsługiwanymi przez taniego pracownika!
Naszą przyszłością są usługi przy wykorzystaniu fantastycznej przyrody, jaka jest wokół nas. Usługi, dla których mogą ściągnąć do nas studenci, fachowcy i nowi mieszkańcy. Żeby nie skończyć w domu z pilotem i bez pracy – od zaraz musimy zacząć – bez paniki, zmieniać kierunek rozwoju naszego regionu. Naszej Lubuskiej i Gorzowskiej Ziemi.

Słowem – rekreacja, rozrywka, turystyka, sport masowy, kultura, zdrowie, dobre żywienie, edukacja bez granic wiekowych – to wszystko powinno być podstawą naszych zarobków i tym samym kierunkiem rozwoju społeczno- gospodarczego naszego miasta i subregionu. Pracy starczy wtedy dla wszystkich. Nie znaczy, że nagle chcę zamknąć istniejące fabryki, bo nie byłoby to mądre ani dobre. Nie mam takiego planu. Ale wiem, że one – te fabryki – kiedyś zmienią specyfikę pracy, bo takie jest następstwo postępu technologicznego czy logika wolnego rynku. Fabryki ciągle szukają tańszych miejsc dla swojej produkcji, więc i z Polski też kiedyś wyjadą. Niestety nie wiemy dokładnie kiedy. Ale nie ma co płakać nad przyszłością, tylko ją trzeba ograć swoją mądrością. I „przeczytać” ją szybciej niż inni oraz adekwatnie wyprzedzać – wykonać swoistą ucieczkę do przodu. Nie chcę, by Gorzów był naśladowcą innych, chcę byśmy byli liderem, przynajmniej liderem regionu.

Mamy ku temu sprzyjające warunki. Myślę o przyrodzie wokół GW, infrastrukturze drogowej, wodnej, AWF, WSB, AJP, CEZiB, położeniu niedaleko dużych miast, sąsiedztwie Berlina, ogromie ziemi z nieskomplikowaną strukturą własności, ciekawej architekturze terenu w samym mieście, wielkiej liczbie pustostanów, pięknych budynkach, przepięknych przyrodniczo gminach itp. Trzeba jednak te wymienione atuty zacząć wykorzystywać w sposób przemyślany.

(Sukces jest zwykle dziełem drużyny, dlatego zacząć trzeba od przekonania mieszkańców).
Na przykład zamiast kopiować w AJP kierunek lekarski po Zielonej Górze (wielu lekarzy straci swoją „boską” rolę i jakąś część pacjentów, podobnie jak psychologowie, na rzecz AI i big data) należy wprowadzić kierunek telemedyczny i być pierwszymi w regionie, którzy to zrobią. Wiele zawodów jednak zniknie i trzeba temu zaradzić niebawem. Polityka i edukacja zawodowa temu powinna służyć.

A dziś, niestety, dla wielu jest funduszem zapomogowym, zamiast być misją odpowiedzialności społecznej.

Jacek Bachalski
foto pixabay


18 lutego 2024 21:03, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Inteligentni mieszkańcy nie wybiorą developera
Bo chcą tanio płacić raty kredytów i najmu. I to jest największym problemem
Trzeba nie tyle budować co zakazać flipingu naprawić rynek nieruchomosci i budować bloki z TBs jeden rocznie zadłużenie mieszkańców to jest problem a. IE jakieś odległe wizje.

Fabryki z GW się nie wyniosą.
Jesteśmy tańsi od zachodu a blisko granicy.
Będą nas wykorzystywać.

Żaden robót czy inteligencja nie zastąpi człowieka.
W mojej fabryce się z tego śmieją. Tu codzien są awarie człowiek musi być. Automatyczne linie nawet ciągle się psują trzeba interwencji człowieka. O jakości nie wspominając.

Automatyka już weszła do firm ale ludzie są potrzebni nawet w takiej faureci gdzie chodzi ramię robota. Musi być ten człowiek od wciskania przycisku od sprawdzania jakości wykonanych części.
Nic się samo nie zrobi.

Automatyzacja postępuje we wszystkim w montażu fotowoltaiki w 3 dni mi założyli skasował 35tys. Dofinansowanie państwa 3tys z unii.

Wszystko się robi wydajniej lepiej zorganizowanie tak wygląda postęp techniczny i organizacyjny w rolnictwie też. Wszystko się rozwija. Jest wydajniejsze.

Kierunki studiów są potrzebne ludzkie normalne - budownictwo ale też elektronika, i nowoczesny marketing, sztuka itp cała edukacja jest do zorania w mieście.
Bo jest karakaństwo z perspektywami pracy w kołchozach na taśmie albo kasie sklepu
Anonim_9422, 19.02.2024, 02:53, 37.248.153.224 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Oszuści wciąż dzwonią
Uwaga! Przestępcy podszywają się pod pracowników urzędów skarbowych. Resort finansów otrzymuje sygnały o próbach manipulacji oraz wyłudzenia pieniędzy pod pretekstem konieczności ... <czytaj dalej>
Ciąg dalszy urodzinowych uroczystości
W najbliższy weekend, od 5 do 7 lipca odbędzie się kolejna część uroczystości uświetniających urodziny miasta. Jednym z elementów świętowania ... <czytaj dalej>
Otwarte nowe rondo przy Słowiance
Po weekendzie otwarte dla kierowców zostanie nowe rondo przy CSR „Słowianka”. Ruch na skrzyżowaniu ulic: Słowiańskiej, Żwirowej, Roosevelta i Kosynierów Gdyńskich ... <czytaj dalej>
Budżet Obywatelski 2024
W ramach ogłoszonego postępowania przetargowego na budowę osiedlowego placu zabaw między budynkami przy ulicy Słonecznej 64-68, 69-73 w ramach Budżetu ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Wróbel Tomasz Sklep Spożywczy

ul. Pomorska 36, Gorzów Wlkp.
tel. 95 732 28 55
branża: Spożywcze artykuły - detal <czytaj dalej>
Wspólnota Mieszkaniowa

ul. Góra Powstańców 7, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 29 27
branża: Wspólnoty mieszkaniowe <czytaj dalej>
Wrzos

ul. Borowskiego 35 /1, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 03 33
branża: Kamieniarskie usługi <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« lipiec 2024 »
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
    
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Walka o Gorzów, czyli teatrzyk manipulacji
Jesteśmy po pierwszym spotkaniu w związku z propozycją zmiany nazwy Gorzowa Wielkopolskiego. Odbyło się w auli AJP przy obecności ok. 70-80 osób. Ponieważ w mediach społeczościowych trwa ożywiona dyskusja między ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_2237.jpg
admin ego:
Wodospady i inne wodne przygody
Do tej pory z ręki jadły nam tylko fiordy i ... <czytaj dalej>
admin ego:
Spowiedź architektki
Miałam ambitny plan publikować na bieżąco, czym się zajmuję jako ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_8168:
Do surmacza. Nie pochodzi pan z tych stron, niczym szczególnym po za pisaniem mandatów i bycia u żłoba w warszawce, robieniem szumu wokół siebie <czytaj dalej>
Anonim_8168:
Osiagnięcie poziomu wielkopolskiego, rozwoj, zarobki, porzadek, zamiłowanie do bycia przyzwoitym, osobom mającym korzenie z centrum, Malopolski czy <czytaj dalej>
Anonim_8274:
Nigdzie nie będę chodził formuła jest kie domprzyjecia.
Ma zostać gorzow <czytaj dalej>
Anonim_9547:
Co za myślenie. Gorzów jest slaby i taki pozostanie nawet jak mu odetną Wielkopolski. A z Wielkopolskim przynajmniej brzmi godnie <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
Wreszcie trzeba zracjonalizować nazwę miasta i nie degradować dalej do poziomu jakiejś podpoznańskiej pipidówy ...
Gorzów !!! <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej