wtorek 5 marca 2024     Adrian, Fryderyk, Oliwia
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
Hanna Kaup BLOG

« powrót
W sprawie dzieci, rodziców i tego, co sobie fundujemy
Wyjęte z Internetu
eGorzowska - 13407_67TSKp2zvnb2LMCTPn8.jpgKolejny głos w sprawie edukacji. Tym razem dziennikarza, publicysty, pisarza Tomasza Terlikowskiego.

I jeszcze mój dłuższy głos w sprawie nie tyle nawet prac domowych, co dzieci i rodziców, a także tego, co im sami fundujemy. Dla Wirtualnej Polski napisany.

"Mam piątkę dzieci, w zasadzie na każdym etapie edukacji. Najstarsze jest już na studiach, dwoje młodszych chodzi do liceum, a dwójka najmłodszych to jeszcze uczniowie podstawówki. Przeszliśmy już z żoną wszystkie możliwe egzaminy, a także rozmaitych nauczycieli i rozmaite podejście do nauki naszych dzieci. Jestem dzieckiem nauczycielki, a wśród licznych prac, jakie wykonywałem, był także zawód nauczyciela (w liceum i akademickiego). I to właśnie upoważnia mnie do postawienia tezy, że afera o prace domowe, o poziom nauczania szkół, o rzekomo spadającym poziomie edukacji ludzi młodych, niewiele ma wspólnego z edukacją, a o wiele więcej z „kulturą zap***dolu”, w jakiej sami żyjemy.

Od dawna ze zdumieniem obserwuje „wyścig szczurów” jaki fundujemy naszym dzieciom. Widzę koleżanki i kolegów moich dzieci, które po skończonych lekcjach biegną na kolejne lekcje, korepetycje, dodatkowe godziny języka, innych języków, matematyki i fizyki, i innych jeszcze zajęć. Efekt? Dzieciak wraca do domu po 21, a tam jeszcze z rodzicami (a jakże) trzeba odrobić prace domowe i przygotować się do kolejnego dnia. Rodzice są zachwyceni, bo realizują „projekt dziecko”, mają poczucie dobrze spełnionego obowiązku, i tylko dzieci, które tracą dzieciństwo, trochę żal. Szkoła, mając świadomość, jak to w wielu miejscach wygląda, może spokojnie zrzucić odpowiedzialność za naukę na rodziców.

Oczywistą cenę płacą za to dzieci z domów biedniejszych, rodzin, które nie przywiązują aż takiego znaczenia nauce. One nie dostaną takiego wsparcia w domu, a brak lub gorzej – bo samodzielnie bez pomocy rodziców – odrobione prace domowe sprawią, że będą miały gorsze stopnie, co jeszcze bardziej zniechęci je do pracy. Inną, ale też istotną cenę, za taki, a nie inny model płacą dzieci z rodzin wysokofunkcjonujących.

One uczą się, że „wyścig szczurów” jest głównym celem ich życia, wprowadzane są w kulturę nieustannego zapierniczu, przynoszenia pracy do domu, i wreszcie tracą dzieciństwo, które ma być czasem zabawy, nudzenia się, a nawet eksplorowania świata (także przy pomocy komórek). Skutki tego nieustannego nacisku, nieustannej presji dzieciaki mają odczuwać w wieku dorosłych. Cieszyć mogą się psychoterapeuci, bo oni na tym zarobią, ale dzieciom nikt dzieciństwa nie zwróci.
Zmienić trzeba więc nie tylko kwestię prac domowych, ale w ogóle podejście do edukacji. Rodzice - szczególnie ci najbardziej przejęci - powinni choć trochę wrzucić na luz. Świadectwo szkolne (poza ósmą klasą i świadectwem maturalnym) ma minimalne znaczenie dla życia naszych dzieci. To, czy z jakiegoś przedmiotu będzie ono miało trójkę, czy szóstkę nie ma dla ich dalszego życia najmniejszego znaczenia.

Istotniejsze jest to, żeby się wyspały, żeby spotkały się z kolegami, żeby znalazły to, co ich interesuje, niż to, czy będą miały czerwony pasek. Warto samemu sobie zadać pytanie, ile razy w życiu pokazaliśmy komuś swoje świadectwo? Ile razy przydało nam się ono do czegokolwiek? Wyjątkiem są oczywiście dwa wspomniane wyżej momenty, które decydują o dalszej edukacji. Tyle że i w tej kwestii bywają one o wiele mniej znaczące, niż to jest przedstawiane. A od realizacji planów ważniejszy jest dobrostan dzieci.

Niestety, żeby sobie to uświadomić, trzeba zrezygnować z oceniania własnego rodzicielstwa z perspektywy właśnie osiągnięć edukacyjnych dzieci. To wcale nie jest tak, że jesteśmy tym lepszymi rodzicami, im lepiej uczą się nasze dzieci. Wcale nie jest tak, że tym, co najważniejszego mamy do przekazania dzieciom jest stosunek do nauki. I wreszcie wcale nie jest tak, że dzieciaki najlepiej się uczące najlepiej potem radzą sobie w życiu. To jest w naszych głowach, ale wcale nie ma aż to takiego znaczenia. Dzieciom trzeba pozwolić być dziećmi, a sobie cieszyć się ich dzieciństwem, zamiast wprowadzać je w strukturę, która przecież frustruje także nas.”

Tomasz Terlikowski
foto FB


7 lutego 2024 21:59, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Nigdy nie chodziłem na żadne korepetycje kiedyś w podstawówce mnie zapisali do pedagoga szkolnego po lekcjach po 7miu zmęczony chciałem iść do domu spor..lilem wtedy ze szkoły wyllotworzypamokno i na mnie krzyczała ale zły że ucieka. Na drugi dzień pogadałem ale nie z nią tlyko nauczycielka swoją która mnie tam wysłała że nie chce tak chodzić i nie potrzebuje. Z nauką kiepsko szło bo byłem zmęczony nie potrzebowałem korepetycji tylko odpoczynku bo łeb parował. Po lekcjach relax granie w komputer its w szkole się poprawiło bo skupiłem się bardziej na niedopuszczanie do zaległości żeby nie trafić do tej jędzy znowu
Anonim_2467, 07.02.2024, 22:45, 37.248.156.4 ##

po błędach widać, że nauka tobie nie służyła.
Anonim_5475, 08.02.2024, 15:00, 80.54.212.98 ##

nie każdy jest tak samo zdolny. Są jednostki, które w 3 klasie podstawowej mają wiek umysłowy na poziomie pierwszego roku studiów. Pamiętam jedna dziewczynka jak prowadziłem zajęcia z automatyki dla związku Stiftung fur Hochbegabte w Niemczech. Dzieci w jej wieku uczą się liczyć i abecadła. Programowała inżynierskie manipulatory ze studiów.
Anonim_6254, 08.02.2024, 16:30, 79.163.186.144 ##

Czyli można wysunąć tezę, że to zdolności i zainteresowania decydują o powodzeniu w danym obszarze edukacji. Nie można również generalizować, że zupełnie nic nie robić w domu. W ramach własnych zainteresowań powinno się do tego podchodzić jak do domowej zabawy w klubie Relax. Tak podchodziłem grając w gry w klubach komputerowych i gier.
Anonim_6254, 08.02.2024, 16:42, 79.163.186.144 ##

To nie ma nic wspólnego ze zdolnością. Są kujony które marnują swoje życie na to by mieć same 5tki a są tacy którzy jeszcze poza szkołą chcą żyć i żyją nie marnując sobie dziecinstwa
Anonim_2467, 11.02.2024, 02:15, 37.248.153.40 ##

Polecam Roberta kiyosaki. Kujony zostają nauczycielami urzędnikami czyli biedakami a chuligani szkolni dyrektorami i właścicielami firm transportowych.

Bo są 3 rodzaje inteligencji - matematyczna czyli szkolna sprowadza się do nauki pisania czytania i liczenia.
Emocjonalna do umiejętności relacji z ludźmi
I finansowa czyli zarabianie kasy.
I tej ostatniej nie uczą w żadnych szkołach
Anonim_2467, 11.02.2024, 02:19, 37.248.153.40 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Uwaga taksówkarze
Komunikat dotyczący ważności licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką, samochodem osobowym, pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie ... <czytaj dalej>
Smutny obraz infrastruktury transportowej północy województwa
Publikujemy fragmenty nadesłanego Stanowiska Zarządu Lubuskiej Organizacji Pracodawców z dnia 30.01.2024 r. w sprawie aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Niestety, ... <czytaj dalej>
Ważne konsultacje. Kto pierwszy, ten lepszy
Konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów przedstawia harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Konsultacje ... <czytaj dalej>
Do wzięcia niemal 40 mln euro
Północ Lubuskiego sięga po unijne wsparcie. Stawką jest blisko 40 mln euro. - To ostatnie spotkanie z cyklu, ale... ostatni będą ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Usługi Sprzątania Danuta Klimkiewicz

ul. Ogińskiego 47 l. 3, Gorzów Wlkp.
tel. 95 735 65 07
branża: Sprzątanie wnętrz, mycie okien <czytaj dalej>
Żak Jacek Usługi Pogrzebowe

ul. Bolesława Krzywoustego 11 m. 10, Gorzów Wlkp.
tel. 691 507 258
branża: Pogrzebowe usługi <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« marzec 2024 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kultura nam się opłaca
Różnie można mówić o Gorzowie i na co dzień głosów narzekania nie brakuje, ale jeśli chodzi o kulturę, nie mamy się czego wstydzić. I choć jest wielu, którzy powtarzają, że ... <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>
Między strachem a wolnością
„Między strachem a wolnością”. To temat konkursu, do udziału w <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 6e.jpg
admin ego:
System kaucyjny na start
8 marca 2024 r. w Centrum Nauki i Techniki EC1 ... <czytaj dalej>
admin ego:
Na granicy
Most Svinesund to most przerzucony nad odnogą Oslofjordu, przez środek ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Filiżanka kawy lub dwie
Czy wiesz, że filiżanka kawy może zdziałać więcej niż tylko ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Wystarczą dane
Oszuści nie muszą wcale kraść portfela. Wystarczy, że zdobędą Twoje ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Marek z Rybakowa:
A Kristiny z Jenina coś nie widać ... <czytaj dalej>
Anonim_1513:
Pięknie, pięknie...
zmp <czytaj dalej>
Anonim_3739:
W PRL były sprawne połączenia wszystko było połączone i torami i pksami. To są zaniedbania jakies <czytaj dalej>
Anonim_3739:
Ale po co do Szczecina jak i myśli orzą bardzo sprawnie i szybko kursuje PKS.

Jak tam dojeżdżałem na egzaminy to w 50 minut byłem ju <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
Dla Gorzowian ważniejsza jest elektryfikacja linii Krzyż - Kostrzyn i reaktywacja linii do Szczecina przez Myślibórz .Do Zielonej nie ma po co ... <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej