sobota 18 maja 2024     Alicja, Feliks, Eryk
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
Hanna Kaup BLOG

« powrót
O współczesnej polskiej szkole
Wyjęte z Internetu
eGorzowska - 13382_YJ7qWpI5NwlXQqbMJGXE.jpgPoniżej tekst wykładowcy akademickiego Mikołaja Marcela wygłoszony w Sejmie RP podczas konferencji poświęconej edukacji.

Kiedy przyjrzymy się obecnej szkole, zobaczymy wprawdzie, że są w niej lekcje O demokracji – jednak uczniowie i uczennice najczęściej traktowani są w niej autorytarnie. Tak, w szkole zdarzają się lekcje O prawach dziecka i ucznia – jednak w bardzo wielu szkołach w Polsce na co dzień te prawa są łamane. Oczywiście w szkole uczymy się biologii i tego, jak funkcjonuje ludzkie ciało i mózg – a jednak system edukacji działa tak, jakby nie posiadał żadnej wiedzy w tym temacie, a już na pewno w zakresie funkcjonowania organizmu i psychiki zarówno dzieci, jak i nastolatków. To tylko kilka przykładów, w czym tkwi problem z edukacją.

Dużo ostatnio mówi się o zadaniach domowych. Problem w tym, że to szkoła jako taka nie odrobiła swoich zadań z ostatniego stulecia. Dziś system edukacji w Polsce jest pod wieloma względami antynaukowy, z uporem maniaka ignorując od wielu dekad ustalenia pedagogiki, psychologii, neuronauk czy socjologii i szeroko rozumianej humanistyki.

Szkoła działa właściwie tak, jak działała jeszcze w XIX wieku, tak samo widzi też proces uczenia się młodych ludzi, myląc go przy tym wciąż z nauczaniem. Niewiele się zmieniło. Ławki stoją tak, jak stały, zmuszając młodych ludzi, by oglądali plecy swoich kolegów i koleżanek. Dawną tablicę zastąpiła wprawdzie tablica interaktywna, nie zmienia to jednak faktu, że nadal stoi przed nią nauczyciel, który na ogół prowadzi przy niej wykład i odpytuje uczniów podzielonych na klasy tylko i wyłącznie ze względu na wiek.

Choć doskonale zdajemy sobie sprawę, że do szkół uczęszczają osoby neuroatypowe, trwające nieustannie od dziesięcioleci czterdzieści pięć minut lekcje przedmiotowe, przerywa paraliżująco głośny dzwonek. Dzwonek, który – jak głosi słynne powiedzenie – jest dla nauczyciela, a nie dla uczniów.

I można tak jeszcze długo: w szkołach nadal przepisuje się podręczniki na lekcji, nawet w czwartej klasie liceum oddaje nauczycielowi zeszyt do sprawdzenia na ocenę, w wielu miejscach obowiązuje zakaz wychodzenia do toalety w trakcie zajęć, a dramaty na lekcjach polskiego się czyta, zamiast je po prostu obejrzeć… Przede wszystkim jednak nadal na ogół nie pozwala się młodym ludziom na zadawanie dwóch podstawowych pytań: „DLACZEGO” i „PO CO TO ROBIMY?”.

Nie ma sensu zaczynać mówić o tym, jakie kompetencje powinniśmy kształcić i jakie informacje przekazywać w szkole, nie zadając sobie pytania o model, w którym młodzi ludzie naprawdę mogą się czegoś nauczyć. Alvin Toffler, pięćdziesiąt lat temu przepowiadał, że analfabetami w przyszłości będą nie ci, którzy nie potrafią pisać i czytać, lecz ci, którzy nie potrafią uczyć się, oduczać i uczyć na nowo.

W tym kontekście szkoła jest dziś niestety instytucją analfabetów. Ludzi, którzy przez ponad wiek nie zdołali dostrzec innych modeli szkoły – szkół Montessori, waldorfskich, demokratycznych czy prężnie rozwijających się od ponad już trzydziestu lat w Polsce szkół autorskich; nie znaleźli też czasu, by pochylić się nad ponad stuletnią krytyką szkolnictwa w znanym nam kształcie. Zamiast tego trwamy przy najmniej efektywnym i pod wieloma względami szkodliwym rozwiązaniu.

Nie ma sensu myśleć o podstawie programowej, jeśli nie stworzymy młodym ludziom warunków do jej realnego przyswojenia. Gdy zapytałem świeżo upieczonych absolwentów szkół średnich o to, co by w niej zmienili, zgodnie odpowiedzieli: „WSZYSTKIEGO JEST ZA DUŻO”. Niczego jednak nie zmienimy bez oduczenia się niemal wszystkiego, co teraz bezrefleksyjnie wykonujemy w szkole (od ocen, przez zadania domowe, do egzaminów centralnych) i nauczenia się na nowo, jak szkoła może i powinna funkcjonować.

Od praktyków – dyrektorów i dyrektorek, którzy tworzą szkoły będące miejscami przyjaznymi i dobrymi dla młodych ludzi (takich jak Ewa Radanowicz, Marzena Kędra czy Marianna Kłosińska), niezwykłych nauczycieli (takich jak Darek Martynowicz czy Anna Szulc, którą niezwykle cenię od lat) – oraz osób od lat działających w szkołach w całej Polsce (jak Marzena Żylińska czy Ania i Robert Sowińscy), zabiegając o zapewnienie autonomii i budowanie poczucia sprawstwa osób uczniowskich. A to tylko kilka osób, od których dziś możemy się uczyć edukacji na nowo.
Na koniec dodam, że od zawsze staram się patrzeć na system edukacji oczami młodych ludzi i dostrzegać bariery i wyzwania, z którymi muszą się mierzyć na co dzień. Dlatego wobec licznych głosów edukatorów, którzy słusznie domagają się szerokiej autonomii dla działań poszczególnych szkół i nauczycieli, nie mogę nie domagać się szerokiej autonomii dla uczniów i uczennic.

Jeśli chcemy dobrej szkoły na młodych ludzi, twórzmy miejsca, w których to oni będą mogli decydować, z kim, kiedy, jak, czego i na jakim poziomie chcą się uczyć. W których będą mogli swobodnie się uczyć i rozwijać. A jeśli ktoś uzna, że to utopia – takie szkoły już funkcjonują w naszym kraju. Trzeba tylko chcieć to dostrzec i zacząć się uczyć od tych, którzy już się oduczyli i nauczyli na nowo, jak powinna wyglądać edukacja w XXI wieku.

Mikołaj Marcela

2 lutego 2024 19:41, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Przebudowa Spichrzowej
Ostatnie przygotowania do rozpoczęcia przebudowy ulicy Spichrzowej. Konsorcjum firm TORMEL i WUPRINŻ, przebuduje ostatni, półkilometrowy odcinek ulicy Spichrzowej. Pierwsze prace ruszą ... <czytaj dalej>
UMCS z Jazz Clubem Pod Filarami
80 lat UMCS w Lublinie z Jazz Clubem „Pod Filarami”. W dniach 14 -17 maja 2024 roku w Akademickim Centrum Kultury ... <czytaj dalej>
Remont schodów
Nowe schody na Piaskach, obok lecznicza zieleń. Rusza remont schodów przy ul. Bohaterów Westerplatte, zejście do ul. Sczanieckiej. Skarpa przy schodach ... <czytaj dalej>
Obchody 900-lecia jubileuszu
W sobotę 11 maja br. w Ośnie Lubuskim odbędą się uroczyste obchody z okazji dziewięćsetlecia ustanowienia biskupstwa lubuskiego. Przygotowania do tej ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Poczta Polska" S.A. Urząd Pocztowy Gorzów Wlkp. 5

ul. Podmiejska 17 a, Gorzów Wlkp.
tel. 95 727 84 03
branża: Urzędy Pocztowe <czytaj dalej>
"Bartek" Firma Transportowa Bartłomiej Zdanowicz

ul. Grottgera 40 m. 3, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 64 78
branża: Transport samochodowy <czytaj dalej>
Wspólnota Mieszkaniowa 30 Stycznia 15a w Gorzowie Wlkp.

ul. Teatralna 49, Gorzów Wlkp.
tel. 95 728 22 45
branża: Wspólnoty mieszkaniowe <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« czerwiec 2024 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 4fa.jpg
admin ego:
Zdał osiem matur na 100 procent
Zdał 8 matur na 100 proc. 8 matur na 100 ... <czytaj dalej>
admin ego:
Po prostu Ponidzie
Właśnie zdałam sobie sprawę, że od miesiąca karmię Waszą wyobraźnię ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Karol:
Deciding Household Edge In Roulette 무료슬롯 <czytaj dalej>
Lowell:
What Can Be A Student Loan? 무직자대출 <czytaj dalej>
Staryh:
Ale pitolenie. Ani słowa o kolejce do "znachora" o bólu w krzyżu, o polityce i innych przyjemnościach wątpliwych u będących starymi l <czytaj dalej>
Anonim_7573:
Starość

Widziałem ją wczoraj

Stała u drzwi werandy

Lewa ręką trzymała laskę
prawą chciała nacisnąć <czytaj dalej>
Anonim_7511:
internat wybudowano dzięki pieniądzom przekazanym z rządu pisu warto podkreslić

podobnie jak szkołę muzyczną i plastyczną przy kwar <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej