
Co roku o tej porze wiele osób zastanawia się, jaką choinkę wybrać, by najmniej zaszkodzić środowisku. Czy lepiej sprawdzi się drzewko sztuczne czy prawdziwe? I co w tej dziedzinie mogą zrobić miasta?
Trudno sobie wyobrazić Święta Bożego Narodzenia bez tradycyjnej choinki. Osoby, które troszczą się o środowisko naturalne, mogą jednak zadawać sobie pytanie, na jakie drzewko najlepiej się zdecydować i co zrobić z choinką już po świętach. Coraz więcej samorządów polskich miast również zwraca uwagę na ten problem.
Sztuczna czy prawdziwa?
Jeśli już posiadamy sztuczne drzewko, najlepiej będzie używać go jak najdłużej. Wyprodukowanie choinki z tworzyw sztucznych wiąże się z emisją CO2 do atmosfery przede wszystkim ze względu na wykorzystanie ropy naftowej, a także konieczność transportu na duże odległości. Niełatwe jest również poddanie takiej choinki recyklingowi. Dlatego jeśli z jakichś powodów planujemy zakup sztucznego drzewka, lepiej nabyć używany egzemplarz, by dać mu drugie życie.
W przypadku prawdziwego świerka czy jodły ważny jest zakup od sprawdzonego lokalnego dostawcy. Dzięki temu zapobiegamy emisji CO2 podczas transportu. Znaczenie ma jednak przede wszystkim to, jakie drzewko wybierzemy oraz co stanie się z drzewkiem po świętach – tu widoczna jest rola miast.
Choinka za śmieci
W ubiegłych latach mieszkańcy Warszawy mogli otrzymać choinkę w doniczce w zamian za odpady. W specjalnych punktach na drzewko można było wymienić m.in. plastikowe zakrętki, elektrośmieci czy makulaturę. W ten niecodzienny sposób miasto zachęcało do segregowania śmieci, a w dodatku promowało wybór żywej choinki.
Co po świętach?
Jeśli drzewko kupione w doniczce było trzymane w domu tylko przez krótki czas, można je później ponownie zasadzić i to jest najbardziej ekologiczna opcja. Coraz więcej miast daje mieszkańcom taką możliwość. Np. w styczniu tego roku w Krakowie mieszkańcy mogli samodzielnie zasadzić swoje choinki w wyznaczonej części parku. Z kolei w Warszawie drzewka były zbierane przez leśników w celu wzbogacenia stołecznych lasów.
Choinki cięte nie nadają się jednak do tego celu, dlatego znaczenie ma sposób ich zagospodarowania. Miasta powinny edukować mieszkańców, aby ci nie wrzucali tego rodzaju odpadów bezpośrednio do kontenera, a następnie przeprowadzić zbiórkę drzewek. Ważne, by nie trafiły one na składowisko odpadów, ponieważ podczas ich rozkładu wydziela się metan, który jest silnym gazem cieplarnianym. Dlatego drzewka lepiej poddać utylizacji termicznej, by stały się źródłem energii lub wykorzystać w procesie kompostowania.
Promowanie dobrych praktyk miast w zakresie zrównoważonego rozwoju jest celem projektu ECO-MIASTO.
Oprac. redakcja
foto Hanna Kaup
Milion dla filharmonii
W środę 6 grudnia 2023 r. marszałek Marcin Jabłoński spotkał się z dyrektor Filharmonii Gorzowskiej Joanną Pisarewicz.
W projekt budżetu Samorządu ...
<czytaj dalej>Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować
- Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować - powiedział podczas spotkania lubuskich samorządowców w Paradyżu - Gościkowie prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki.
7 grudnia ...
<czytaj dalej>Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ...
<czytaj dalej>Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ...
<czytaj dalej>