Zgodnie z rozporządzeniem, które wejdzie w życie 1 lipca 2017 r. ma obowiązywać jednakowy w kraju sposób selektywnej zbiórki odpadów. Pojawią się pojemniki w kolorach: białym, żółtym, niebieskim, zielonym i brązowym.
Jak mówi dyr. ZCG MG 6 w Gorzowie
Andrzej Gawłowski, rozporządzenie w sprawie ujednoliconego w całym kraju modelu selektywnego zbierania śmieci z podziałem na pięć frakcji ma zacząć obowiązywać od 1 lipca.
Obowiązkowa segregacja odpadów będzie obejmowała: tworzywa sztuczne (także z metalami i opakowaniami wielomateriałowymi), do których gromadzenia będą przeznaczone żółte pojemniki, kolejny kolor zielony przeznaczony będzie dla szkła kolorowego, a biały do bezbarwnego; papier (w tym tektura, opakowania z papieru i tektury) znajdzie się w pojemnikach niebieskich, natomiast kolor brązowy pojemnika i oznaczenie „Bio" ma być zarezerwowany dla odpadów biodegradowalnych.
Na wprowadzenie systemu gminy mają pięć lat, a więc wymiana pojemników powinna zakończyć się 1 lipca 2022 r. Ciężar wprowadzenia nowych zasad w życie poniosą właśnie gminy. Będą musiały nie tylko wyposażyć nieruchomości w nowe pojemniki, ponieść koszty odbioru dodatkowych frakcji czy zapłacić za dodatkowe dojazdy odbierających odpady, ale też przeprowadzić działania informacyjno-edukacyjne.
W skład ZCG MG 6 wchodzi sześć gmin. Pięć ma system zbliżony do tego, co jest zawarte w rozporządzeniu. Niestety, miasto Gorzów takiego systemu nie ma, ponieważ tu istnieje podział na suche, mokre i szkło. Dlatego będzie musiało system dostosować. Jak informuje dyr. Gawłowski, odpowiednie decyzje, a więc m.in. zmiana regulaminu utrzymania czystości i kilka innych uchwał są w przygotowaniu.
- Niezwłocznie po podjęciu tych uchwał przystąpimy do intensywnej kampanii edukacyjnej i informacyjnej kierowanej do wszystkich mieszkańców. Będziemy chcieli wejść z nowym systemem od 1 października - mówi dyr. ZCG MG 6 w Gorzowie Andrzej Gawłowski, który twierdzi, że nie da się wprost powiedzieć, ile to będzie kosztowało. - Z pewnością ten system nie będzie aż tak droższy, jak wielu czarnowidzów to opisuje. Zakładamy, że ta zmiana nie spowoduje konieczności zmiany stawek opłaty dla mieszkańców Gorzowa. Jeśli już mówić o podwyżkach, to w perspektywie lat, ze względu na podniesienie kwot za składowiska. Dziś za tonę ok. 140 zł ta cena ma przez trzy lata poszybować do ok. 270 zł.
Co na te zmiany główny odbiorca odpadów w Gorzowie, czyli Inneko, zarządzający Regionalną Instalacją Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Chróściku?
- Wydane przez Ministra Środowiska 4 stycznia 2017 r. rozporządzenie (opublikowane w Dzienniku Ustaw pod pozycją 19) w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów, w istotny sposób wpływa na kształt systemu gospodarki odpadami również w naszym regionie. RIPOK w Chróściku jest i będzie gotowa na współpracę z gminami bądź ich związkami i na przyjęcie odpadów selekcjonowanych przez mieszkańców w taki sposób, jak określają to lokalne akty prawne – mówi specjalista ds. marketingu
Żaneta Domarecka i dodaje:
- Należy również pamiętać, że podstawą skutecznego selekcjonowania odpadów jest efektywna i sprawna edukacja ekologiczna mieszkańców w zakresie gospodarki odpadami poprzez podniesienie świadomości ekologicznej mieszkańców. Zajęcia edukacyjne Długie życie Pana Bateryjki uwrażliwiający najmłodszych m.in. na problem segregacji odpadów, program Zielona Szkoła Zielone Przedszkole czyli wymiana surowców na fundusze, skierowany do placówek oświatowych czy akcja Wymień Odpady na Kulturalne Odpady, polegająca na wymianie surowców na bilety, to tylko niektóre z podjętych przez spółkę działań edukacyjnych.
Dyrektor Andrzej Gawłowski zakłada, że trzeba nam od dziesięciu do 20 lat, by system działał sprawnie i podkreśla, że do osiągnięcia sukcesu potrzeba współdziałania trzech elementów. - To jasny system, infrastruktura i edukacja. Konieczne jest też nakłanianie do właściwych zachowań, bo nikt nie przestroi naszego myślenia z dnia na dzień – zaznacza i dodaje: - Powtórzę: tu musi zagrać system, infrastruktura i edukacja.
Tekst i foto Hanna Kaup
foto Wikipedia
Koniec z kolejowym wykluczeniem?
Gorzów i gminy północy przestaną być wykluczone kolejowo. Już jesienią zwiększy się liczba i poprawi jakość połączeń. Ale to tylko ...
<czytaj dalej>W Arenie po nowemu
Już w najbliższy weekend rozpocznie się kolejny sezon w gorzowskiej hali Arena Gorzów.
Siatkarze Cuprum Stilon Gorzów zainaugurują go podczas rozgrywek ...
<czytaj dalej>Odznaczenia dla świeckich
W najbliższą niedzielę 8 września w gorzowskiej katedrze wręczone zostaną odznaczenia „Zasłużony dla Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej”. W tym roku wyróżnienie to ...
<czytaj dalej>Cegielski szynobus połączy stolice
Nowiutki lubuski szynobus już na torach.
Pierwszy z dwóch fabrycznie nowych pojazdów zakupionych przez Województwo Lubuskie od polskiego producenta H. Cegielski ...
<czytaj dalej>