W Gorzowie wciąż aktualny jest temat dotyczący decyzji, jakie podjął Prezydent miasta w sprawie wycinki setek drzew w związku z planowanymi inwestycjami drogowymi.
Przeciwnicy takiego postępowania zorrganizowali nawet bieg, by wyrazić swój sprzeciw wobec pozbawiania Gorzowa zielonych płuc. To raczej symboliczne działanie, które nie przyniesie oczekiwanego efektu, bowiem niedawno uchwalona ustawa pozwala gminom na niemal nieograniczone wycinki. Znacznie łatwiej mają też właściciele nieruchomości.
16 grudnia 2016 r. Sejm uchwalił Ustawę o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o lasach. Nowe przepisy weszły w życie 1 stycznia 2017 r. Teraz osoba fizyczna będzie mogła wyciąć drzewa lub krzewy rosnące na jej nieruchomości bez zezwolenia, jeśli nie będzie się to wiązało z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Wobec tego ułatwienia pojawia się obawa, że wycinka będzie prowadzona bez jakiejkolwiek kontroli, powodując straty drzew cennych przyrodniczo i krajobrazowo. Może się też zdarzyć, że własność gruntu będzie przekazywana w ręce osoby fizycznej, w celu dokonania przez nią wycinki, by nieruchomość (z usuniętymi już drzewami) trafiła z powrotem w ręce inwestora. Jak pisze portal prawodlasamorzadu.pl „Niezwykle trudno będzie wykazać, że wycinka w rzeczywistości była związana z przygotowaniem gruntu pod konkretną inwestycję.”
W nowej ustawie mówi się, że nie będzie konieczne pozwolenie na wycinkę drzew, których obwód pnia na wysokości 130 cm nie przekracza: 100 cm w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego oraz 50 cm w przypadku pozostałych gatunków drzew (dotąd było odpowiednio: 35 cm i 25 cm – przy czym obwód mierzono na wysokości 5 cm).
W Ustawie pojawia się też zwolnienie od obowiązku uzyskiwania zezwolenia na wycinkę krzewów rosnących w skupisku o powierzchni do 25 m2, bez względu na jego wiek.
Liberalizacja zasad związanych z wycinką drzew i krzewów idzie w kierunku przyznania radzie gminy uprawnień do decyzji w drodze uchwały stanowiącej akt prawa miejscowego. Jak pisze portal prawodlasamorzadu.pl: „Rada gminy będzie mogła wyłączyć konieczność uzyskiwania zezwolenia w oparciu o następujące kryteria:
- charakterystykę drzewa lub krzewu (gatunek, wiek lub obwód pnia drzewa na wysokości 130 cm oraz powierzchnię krzewów),
- cel usunięcia drzewa lub krzewu (związany lub niezwiązany z prowadzeniem działalności gospodarczej),
- cechy nieruchomości (objęcie nieruchomości określonymi przez radę gminy formami ochrony przyrody,
- wpisanie do rejestru zabytków,
- położenie w pasie drogowym drogi publicznej,
- rodzaj użytku wynikający z ewidencji gruntów i budynków,
- określone przeznaczenie nieruchomości wynikające z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu).”
Co to oznacza? Gmina będzie mogła wycinać wszystkie topole, niezależnie od wieku, obwodu i powodów. Możliwe, że część gmin zdecyduje się na wyłączenie obowiązku uzyskiwania zezwoleń na wycinkę związaną z prowadzeniem działalności gospodarczej, aby przyciągnąć inwestorów.
Wg http://prawodlasamorzadu.pl
Kolejne upomnienie POLREGIO
Wicemarszałek województwa lubuskiego Sebastian Ciemnoczołowski kolejny raz wezwał władze POLREGIO do poprawy jakości usług realizowanych przez przewoźnika.
W środę, 25 września ...
<czytaj dalej>Finisz spotkań w ramach BO 2025
Spotkaniem na Zakanalu zakończyliśmy spotkania dyskusyjne dla rejonów w Budżecie Obywatelskim 2025. Nie oznacza to jednak końca naszej obywatelskiej sztafety ...
<czytaj dalej>Stan klęski żywiołowej
Wojewoda Lubuski podaje do publicznej wiadomości Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 września 2024 r. w sprawie wprowadzenia stanu klęski ...
<czytaj dalej>Przedsięwzięcia w CEZiB
Publikujemy informację Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu w Gorzowie Wielkopolskim.
Utworzenie Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu w byłym Zespole Szpitalnym przy ...
<czytaj dalej>