poniedziałek 11 grudnia 2023     Waldemar, Damazy
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Tak to się zaczęło, czyli na czym polegała afera PBI
eGorzowska - 1718_zZI0aUYVgdBHAGqXuwVB.jpg8 lipca sędzia Sądu Okręgowego w Gorzowie Dariusz Hendler ogłosił wyrok w tzw. aferze korupcyjno-budowlanej. Jednym z oskarżonych był prezydent Gorzowa Tadeusz Jędrzejczak. Nieprawomocny wyrok skazuje go na sześć lat bezwzględnego więzienia, osiem lat zakazu sprawowania funkcji publicznych w administracji rządowej i samorządowej oraz karę 17,5 tys. zł.

Śledztwo w sprawie trwało kilka lat. Zakończyło się w połowie 2007 roku, kiedy to sprawę miał prowadzić Sąd Rejonowy, ale uznał się za niewłaściwy. Niemal rok minął, zanim Sąd Apelacyjny w Szczecinie zdecydował, że aferą zajmie się gorzowski Sąd Okręgowy. Akta sprawy liczą kilkadziesiąt tomów. 160-stronicowe oskarżenie dotyczy m.in.: prezydenta miasta Gorzowa i jego zastępcy, naczelnika miejskiego wydziału inwestycji, przedsiębiorców i pracowników firm PBI i Marciniak SA; firm nadzorczych: Budinwest i Przedsiębiorstwa Inżynierii Miejskiej.

8 lipca od 9.00 sędzia Hendler przez prawie dwie godziny odczytywał wyroki, które wydał 17 oskarżonym i niemal tyle samo uzasadnienie. Największym echem odbiła się decyzja w sprawie prezydenta. Mówił o niej cały kraj, a Rada Miasta zwołała na poniedziałek konwent, który zastanowi się, jak dalej ma miasto funkcjonować. Kolejny raz pojawiły się głosy o referendum nad odwołaniem prezydenta.
T. Jędrzejczak po wyjściu z sądu powiedział, że przed kilku laty – kiedy osadzono go w areszcie (dop. redakcji) rzucono go na kolana, ale teraz został dobity. Oczywiście będzie się odwoływał.

Wszyscy żyjemy decyzją sądu, ale czy jeszcze pamiętamy, jak to się zaczęło?

Afera PBI
To sensacyjne sformułowanie powtarzał Gorzów przez lata. Mówi ono o wielowątkowej sprawie, którą w całość wiążą nazwiska osób pojawiające się w różnych konfiguracjach. Oczywiście, ze sporymi pieniędzmi w tle.
Wszystko zaczęło się w 2001 r. od Przedsiębiorstwa Budownictwa Inżynieryjnego. Syndyk masy upadłościowej wykrył nieprawidłowości w dokumentach spółki. Wynikało z nich, że właściciel działał na szkodę firmy i jej wierzycieli. Spółka była zadłużona na ponad 10 mln zł, choć od lat wykonywała wiele miejskich inwestycji. Prezes PBI spłacał tylko te, w których miał udziały, lub był z nimi powiązany w inny sposób. Podczas badania dokumentacji firmy przez prokuraturę, wyszły na jaw korupcyjne mechanizmy zdobywania zleceń w Urzędzie Miasta. Uczestniczyła w nich nie tylko PBI. Afera zaczęła się rozrastać.

I jeszcze wojsko…

Kolejna część afery dotyczy sprzedaży w 1999 r. terenów popoligonowych przy ul. Myśliborskiej. Dziś stoi tam Tesco. Pierwotnie jednak właścicielem ziemi była firma Texass Ranch Company, która uczestniczyła w przetargu razem z Tesco. Ziemię – przeznaczoną na cele wojskowe – kupiła za 6,6 mln zł. Sieć Tesco odkupiła od niej grunt za 18 mln zł, w 2002 r., kiedy Rada Miasta uchwaliła plan zagospodarowania przestrzennego. Przewidywał on możliwość budowy marketu przy ul. Myśliborskiej. Nie wiadomo, jak na trzy lata przed faktem, firmy dowiedziały się, że na terenach wojskowych będzie można wybudować hipermarket? Miasto straciło miliony. W sprawie skazano za przyjęcie łapówek o łącznej kwocie 300 tys. zł szefa AMW Andrzeja J. oraz szefa gorzowskiego oddziału Włodzimierza S. To właśnie były prezes AMW miał pośredniczyć w kontaktach między prezydentem miasta, a właścicielem Przedsiębiorstwa Konserwacji Zieleni i Rekultywacji Nieużytków w Żywcu Krzysztofem W. Zakupiono u niego, przez PBI, za kilkaset tysięcy zł krzewy i drzewka, z przeznaczeniem na komunalne inwestycje drogowe. Niestety, nigdy nie dotarły do Gorzowa.

I Słowianka…
Następny wątek stanowi sprawa Centrum Rekreacyjno-Sportowego Słowianka. Jego inwestycja pochłonęła 51 mln zł, w większości pochodzących z kasy miasta. Firma Z. Marciniak wygrała na nią przetarg 9 października 2000, a następnego dnia podpisała – za 1 mln 280 tys. zł – z Budinwestem umowę o nadzór inwestorski nad budowaną halę Castoramy. Ciekawe, że Budinwest, jako inwestor zastępczy, prowadził w imieniu miasta najważniejsze inwestycje. W komisji przetargowej, która wybrała Marciniaka, zasiadło sześć osób, w tym Janusz K. właśnie z Budinwestu, wiceprezydent Andrzej K. i naczelnik wydziału inwestycji Władysław Ż. Zastanawiające jest, czym więc była zapłata za nadzór i czemu kilkukrotnie przekraczała ceny za podobne usługi...

Jeszcze trasa nr 22…
To słynna ul. Bierzarina, na budowę której przetarg wygrała PBI. I tu nadzór w imieniu miasta pełnił Budinwest. Wydatki akceptował naczelnik wydziału inwestycji Władysław Ż. Najprawdopodobniej dzięki takiemu układowi miasto płaciło podwójnie za prawie wszystkie inwestycje. Jak by tego było mało, płacono za prace, których nigdy nie wykonano: za dwa wiadukty – drogowy i kolejowy z siedmioma torami – rampę wsporną i bocznicę przy Elektrociepłowni. To, co tam stoi, nijak się ma do istniejącej dokumentacji. W rzeczywistości jest jeden wiadukt z dwoma torami i betonowa rama zamiast rampy. Podobny mechanizm – jak mówią akta sprawy – zastosowano przy rozbiórce betonowej nawierzchni ul. Bierzarina, przełożeniu kabli na jej skrzyżowaniu z ul. Walczaka i położeniu wodociągu. Na domiar złego asfalt na Bierzarina ma mieć skład niezgodny z techniczna specyfikacją, więc może zacząć pękać.

I średnicówka z kładką…

Trasa średnicowa jest największą inwestycją drogową miasta, którą wykonywało PBI. Wiedzie od al. Odrodzenia, ulicami Roosevelta i Słowiańską. Tym razem nadzór sprawowało Przedsiębiorstwo Inżynierii Miejskiej. Spółka PIM zatwierdzała wypłaty z kasy miasta z Andrzejem K. Po tym, jak został wojewodą lubuskim, jego miejsce zajął prezydent Gorzowa. I w tej sprawie miał funkcjonować taki sam mechanizm, jak przy trasie nr 22, czyli wystawianie faktur niemających nic wspólnego z rzeczywistością. Przy okazji zbudowano przy CRS Słowianka kładkę dla pieszych, która nie spełniała parametrów technicznych dla takich obiektów. W jej projektowaniu brał udział Włodzimierz D., mimo że nie miał uprawnień do obiektów mostowych. Wkrótce zaczęła przysparzać kłopotów. Wielokrotnie próbowano coś z nią zrobić. Rozebranie miało kosztować ok. 200 tys. zł, modernizacja – 800 tys. zł.

Jeden traci, drugi zarabia?
Zabezpieczanie antykorozyjne Mostu Lubuskiego wykonywała firma Marciniak SA. Za remont miasto zapłaciło 5,8 mln zł, choć główne roboty wyceniono na 4,1 mln zł. Jednak główny wykonawca znalazł znacznie tańszego podwykonawcę, który wykonał zlecenie tylko za 3 mln zł. Czemu więc miasto nie zadbało o swój interes i nie wydało mniej o ten milion, który – za pośrednictwo – zarobił Marciniak?
W latach 90. Andrzej K. był prezesem spółdzielni Metalowiec. Jej inwestycje budowlane nadzorował Budinwest. Domy, jakie powstały w tym układzie, miały być wynikiem fuszerki i oszczędzania na materiałach, a spółdzielnia najprawdopodobniej straciła na tym 5 mln zł.

W aferze jest też inny wątek – sprawa kanalizacji na Zakanalu, którą wykonało PBI, a nadzorował Budinwest. Związana jest z nią Compensa jako gwarant inwestycji. Musiała wypłacić miastu ok. 600 tys. zł w ramach gwarancji za usterki, których podczas odbioru… nie wykryto.
Z kontroli miejskich inwestycji drogowych, prowadzonych w l. 1999-2004, NIK sporządził raport. Wynika z niego, że 75 proc. przetargów na te inwestycje przeprowadzano z naruszeniem prawa. Liczne zaniedbania wytknięto urzędnikom również przy odbiorze robót. Ile miasto straciło w labiryncie tych niejasnych inwestycji? Trudno się doliczyć.

Cdn.
Wg Adwokat Diabła
(Maj Kel)
foto Hak


8 lipca 2011 20:16, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


"Wszyscy żyjemy decyzją sądu...
u mnie bez zmian - jadam to samo co zawsze.
Anonim_8413, 09.07.2011, 11:38, 89.79.182.49 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Milion dla filharmonii
W środę 6 grudnia 2023 r. marszałek Marcin Jabłoński spotkał się z dyrektor Filharmonii Gorzowskiej Joanną Pisarewicz. W projekt budżetu Samorządu ... <czytaj dalej>
Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować
- Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować - powiedział podczas spotkania lubuskich samorządowców w Paradyżu - Gościkowie prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki. 7 grudnia ... <czytaj dalej>
Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ... <czytaj dalej>
Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Ośrodek Wsparcia Rodziny

ul. Kazimierza Wielkiego 42, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 16 42
branża: Domy Dziecka <czytaj dalej>
Euronet Bankomat

ul. Witosa 50, Gorzów Wlkp.
tel.
branża: Bankomaty <czytaj dalej>

Remonty budynków
Zakład Gospodarki Mieszkaniowej informuje. Będzie remont 20 lokali mieszkalnych komunalnych z ... <czytaj dalej>
Milion dla filharmonii
W środę 6 grudnia 2023 r. marszałek Marcin Jabłoński spotkał ... <czytaj dalej>
Na barszcz i pierogi pod Arenę
W mikołajki po Gorzowie jeździł bezpłatny, świątecznie udekorowany „smaczny tramwaj”. ... <czytaj dalej>
Gorzowskie mikołajki
W mikołajki najmłodsi gorzowianie udekorowali żywą choinkę. Starsi mogli przejechać ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« grudzień 2023 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Wierzą, że tym razem się uda
Wrócił temat zmiany nazwy naszego miasta. Zajmuje się nim Komitet Obywatelski Gorzów, który 7 listopada odbył organizacyjne spotkanie w siedzibie Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej. Przedstawił najważniejsze kwestie związane z projektem złożonym ... <czytaj dalej>
Pokaż najpiękniejsze porosty
W ramach programu edukacyjno-informacyjnego WygrajMY czyste powietrze miasto ogłasza konkurs <czytaj dalej>
Zagłosuj na zmodernizowany obiekt
Trwa głosowanie w plebiscycie internetowym konkursu Modernizacja Roku & Budowa <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0105a.jpg
admin ego:
Na granicy Nawarry i Kraju Basków
Santikurutze Kanpezuko Ibernalo – nawet nie umiem tego przeczytać, ale ... <czytaj dalej>
admin ego:
Profesorskie granie w Kameralnej
Najpierw to powinienem podziękować osobie/osobom, które zadecydowały o występie/ recitalu ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Zakopanie w ziemi żywcem... czyli o granicy
Zakopanie w ziemi żywcem, patostreamy, niebezpieczne wyzwania – gdzie jest ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Nowe technologie pomogą zadbać o seniorów
Powiedzieć, że starzejemy się jako społeczeństwo, to truizm. Według danych ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_1628:
jak zamknęli dworcową to i ze spoichrzowej nikt nie korzysta ani sikorskiego (bo blokada świateł przy katedrze - można stać w korku 4x czekać n <czytaj dalej>
Anonim_1628:
Zapomniałem dodać posłów sejmowych i europosłów: Sibińska, Rafalska, niezatapialny Komarnicki senator jeden był do wyboru na liście.
O i <czytaj dalej>
Anonim_1628:
lubuskie służy tylko i wyłącznie zielonej górze i tamtym okolicom.

W Zachodniopomorskim byśmy znaczyli jeszcze mniej
nie wiem ja <czytaj dalej>
Anonim_6291:
Nooo, rewelkowe te Wasze relacje!
Z.M.P. <czytaj dalej>
Anonim_6291:
Gratuluję! I bardzo słusznie! Filharmonia i Jazz Club "Pod Filarami" to dwie wiodące instytucje kulturalne! Jest jeszcze w szpicy WiMBP! <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej