
Spółdzielnie mieszkaniowe czy właściciele domów i obiektów budowlanych często muszą radzić sobie z nieprzewidzianymi wydatkami. Na przykład, gruntownym wyczyszczeniem elewacji z powodu zanieczyszczeń ptasimi odchodami.
Szczególnie uciążliwe bywają gołębie, bo niechętnie opuszczają raz upodobane miejsca, a czyszczenie elewacji na jednym budynku może wymagać wynajęcia dźwigu, co oznacza koszt ok. 1.5 tys. zł.
Opiekunowie osiedli czy budynków odpowiedzialni za ich stan techniczny zwracają uwagę, że regularnie dokarmianie gołębi okruchami pieczywa, makaronem albo resztkami jedzenia przyczyniają się do niszczenia domów i budynków mieszkalnych.
Mieszkańcy zazwyczaj nie zdają sobie sprawy, że np. problemu ptaków udałoby się uniknąć poprzez zmianę lekkomyślnych nawyków – karmienie ich w okresie letnim sprawia, że tracą naturalny instynkt i później trudniej im przetrwać. Charakterystycznym powodem obecności gołębi jest również sąsiedztwo obiektów przemysłowych.
– Część mieszkańców w sposób niewłaściwy próbuje pomóc ptakom. Objawia się to głównie w dokarmianiu ich na chodnikach, placach zabaw, parapetach czy na balkonach. Narażają w ten sposób pozostałe osoby na kontakt z ptasimi odchodami. Oczywiście, ptaki czynią również szkody, jeżeli się gromadzą nad ciągami pieszymi, parkingami. System odstraszania gołębi pozwala na ograniczenie tych negatywnych zjawisk – komentuje kierownik Administracji os. Przyjaźń Białostockiej Spółdzielni Mieszkaniowej
Barbara Awruk. – Czyste i zadbane otoczenie w sposób bezpośredni zwiększa prestiż, a w konsekwencji i wartość lokali.
Co zrobić, by elewacje pozostały czyste? Można zamontować moduły mechaniczne do odstraszania gołębi. Są to listwy z bezbarwnego tworzywa z umieszczonymi pionowo lub ukośnie stalowymi szpilkami. Na rynku dostępny jest również model BirdSystem Plus wyposażony w specjalne silikonowe końcówki, produkt, który uzyskał pozytywną opinię Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Stanowi to dowód, że istnieje sposób odstraszenia gołębi bez wyrządzania im krzywdy. W porównaniu z człowiekiem, gołębie mają znacznie lepszy wzrok – już z daleka widzą awirepelenty umieszczone na parapetach, gzymsach i rynnach. Dzięki temu, nie dochodzi do poranienia w wyniku prób siadania, bo gołębie po prostu unikają tych miejsc.
Korneliusz Smolik
Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ...
<czytaj dalej>Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ...
<czytaj dalej>Uzasadnienie inicjatywy obywatelskiej
Publikujemy UZASADNIENIE INICJATYWY OBYWATELSKIEJ na rzecz skrócenia urzędowej nazwy miasta Gorzów Wielkopolski i przywrócenia jej historycznego polskiego brzmienia – GORZÓW.
WSTĘP
tylko ...
<czytaj dalej>Petycja
Szanowny Panie Prezydencie,
powstała petycja dotycząca likwidacji podziemnego przejścia dla pieszych przez ulicę Piłsudskiego. Ja chciałabym się przyłączyć do tej inicjatywy, ...
<czytaj dalej>