Monasteiro de Tentudia, czyli klasztor Tentudia rozsiadł się na wzgórzu o tej samej nazwie w Sierra de Tentudía niedaleko Calera de León (na południe od Badajoz).
Znawcy tematu twierdzą, że jest jednym z najlepszych przykładów hiszpańskiej sztuki mudéjar (czyt. mudehar), będącej połączeniem elementów islamskich i chrześcijańskich. Na dodatek znajduje się w najwyższym punkcie Dolnej Estremadury (Cerro de Tentudia 1112 m n.p.m.), więc i widoki spod jego murów są niezapomniane. Kręta droga dojazdowa obfituje w ustawione na poboczu znaki opatrzone informacją „paraje pintoresco” (malownicze miejsce).
Według tradycji miała się gdzieś w pobliżu rozegrać bitwa pomiędzy chrześcijanami a muzułmanami. Wygrali ci pierwsi dzięki pomocy Najświętszej Panienki, która na prośbę Pelayo Péreza de Correi, mistrza Zakonu Santiago, „zatrzymała dzień”, by umożliwić im zwycięstwo. Stąd też wzięła się nazwa zbudowanej tu w dowód wdzięczności kaplicy. Z „Detente día” (zatrzymać dzień) wyewoluowała w końcu „Tentudía”.
Tak chce legenda, a jak było naprawdę, tego nikt nie wie. W źródłach historycznych wspominana jest niewielka kaplica Santa María de Tudía (obecnie Santa María de Tentudía), stojąca tu już w połowie XIII w., być może na miejscu mozarabskiej pustelni. Także z XIII w. pochodzą pieśni chwalące cud, jakiego dokonała Maryja. Bez względu na spory dotyczące domniemanej bitwy, wszyscy są zgodni co do tego, że:
- świątynię wzniesiono w podzięce za zwycięstwo nad Maurami,
- wybrano miejsce, z którego widoczna byłaby chrześcijańska dominacja nad terenem,
- ze względu na utrudniony dostęp kościół pełnił jednocześnie funkcję strażnicy obserwacyjnej i bezpiecznego miejsca.
Już w XIV w. dobudowano do świątyni dwie boczne kaplice, które posłużyły potem za miejsce pochówku kilku mistrzów zakonu rycerskiego Santiago (św. Jakuba Większego), od Pelayo Péreza Correi począwszy. Jego szczątki przeniesiono w to miejsce w 1511 r. Niedługo potem, w 1514 r., papież Leon X podniósł kościół do rangi klasztoru, zatwierdzając go jednocześnie jako siedzibę uczelni humanistycznej (colegio de humanidades). Nauczano tu gramatyki, sztuki i teologii. Z tego okresu pochodzi m.in. wyłożony płytkami azulejos wspaniały ołtarz główny (1518), jedyne zachowane w Estremadurze dzieło włoskiego artysty Niculoso Pisano, mającego swą pracownię w Sewilli. Twórca nie zapomniał się na nim podpisać: „NICVLOSVUS PISANVS ME FECIT A.D.1518” (NICLOSVUS PISANVS UCZYNIŁ MNIE W 1518 ROKU).
Zbudowana z nieregularnych ciosów kamiennych i cegły zewnętrzna bryła klasztoru jest skromna i niczym specjalnym się nie wyróżnia. Dopiero zwieńczona krenelażem górna część murów nadaje budowli ufortyfikowany wygląd. Spoza nich widoczna jest część ceglanych krużganków. Ceglane są także potężne przypory.
Co najmniej od końca XIV w. – co roku we wrześniu – obok kościoła odbywał się jarmark i do dziś ósmy września jest dniem, w którym do Monasteiro de Tentudia zdąża pielgrzymka. To jedna z najstarszych romerii w Hiszpanii. Poprzedza ją dziejąca się 15 sierpnia uroczystość zstąpienia z ołtarza figurki Matki Boskiej z Tentudíi, która jest zanoszona w dziewięciokilometrowym marszu do kościoła parafialnego w Calera de León, skąd wraca na swój ołtarz w uroczystej wrześniowej procesji.
Na Cerro de Tentudia (1112 m n.p.m.) chętnie wspinają się rowerzyści (widzieliśmy po
drodze kilku), co jakiś czas są tu nawet organizowane wyścigi kolarskie. U podnóża wzniesienia znajduje się natomiast niewielki zbiornik zaporowy o nazwie Tentudia, zaopatrujący w wodę osiem gmin. Nad jego brzegami jest sporo miejsca i nie ma zakazu nocowania, my jednak zatrzymaliśmy się tylko na krótki popas.
Maria Gonta
foto Gontowiec Podróżny
Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
Stanowisko miasta
Stanowisko władz miasta w sprawie ewentualnych kontroli w sprawie finansowania sportu.
W związku z pojawiającymi się w sieci informacjami na temat ...
<czytaj dalej>Wkrótce adwent
W niedzielę 1 grudnia Kościół wkracza w nowy rok liturgiczny i rozpoczyna Adwent - okres poprzedzający coroczne obchody Bożego Narodzenia.
Od ...
<czytaj dalej>Ma być uczciwiej?
Duże zmiany w gospodarce śmieciowej szykują się w Gorzowie. Mówili o nich, na specjalnie zwołanej konferencji, prezydent Jacek Wójcicki, przewodniczący ...
<czytaj dalej>Czy Arriva pomoże na problemy kolejowe?
Wicemarszałek spotkał się z przedstawicielami firmy Arriva.
Wicemarszałek Sebastian Ciemnoczołowski rozmawiał z przedstawicielami firmy Arriva m.in. o możliwości podjęcia w przyszłości ...
<czytaj dalej>