czwartek 16 maja 2024     Andrzej, Małgorzata, Wieńczysław
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
Gontowiec Podróżny BLOG

« powrót
Co Łucja przepowiada
eGorzowska - 12165_fBBveXee4sDQUUmQro8X.jpg13 grudnia obfituje w przysłowia, a zadbały o to święte Otylia i Łucja. Pierwsza jest orędowniczką w chorobach oczu, uszu i bólach głowy, druga – patronuje ociemniałym, chorym na czerwonkę i pisarzom, natomiast pospołu znają się na pogodzie jak mało kto: „Od Otylii do Wilii licz dwanaście dni, a w jakim to sobie toku, słonko we dnie, w nocy gwiazdy, światłem tuż po sobie lśni, takim będzie miesiąc każdy w nadchodzącym tobie roku”.

Łucja mówi zwięźlej: „Od Łucji do Wilii patrz na dni, o przyszłym roku powiedzą ci” („Od Łucyi dni dwanaście policz aż do Wilii, patrz na słonko i na gwiazdy, a przepowiesz miesiąc każdy”). Do prognozowania pogody wykorzystywano także dwanaście wypełnionych solą łupek cebuli. Każda z nich odpowiadała kolejnemu z miesięcy – jeżeli sól zamokła, wróżyła miesiąc zaśnieżony lub zadeszczony, sucha zapowiadała sprzyjającą aurę.

Przysłowie „Święta Łuca dnia przyrzuca, a noc ujma” pozostało nam po czasach obowiązywania kalendarza juliańskiego, kiedy noc św. Łucji była najdłuższą nocą w roku. Kiedy w 1582 r. został on zastąpiony kalendarzem gregoriańskim, do cytowanego wyżej przysłowia dorzucono „albo go ukróca” („Święta Łuca dnia przyrzuca albo go ukróca”). Było już wiadomo, że „Po świętej Łucji dzień jest najkrótszy” i ubywa go nadal aż do 25 grudnia („Święta Łuci dzień króci”). Jedno pozostało niezmienne: „Na świętą Łucę noc się z dniem tłuce”.

Wiemy już, że „Święta Łucja głosi, jaką pogodę styczeń przynosi”, a „Kiedy na świętą Łucję mróz, to smaruj bracie wóz”, ale jest też jedno – rzadziej cytowane porzekadło: „Po świętej Łucy i kot na marchew mrucy.” Mamy teraz dwa ogoniaste rudzielce, więc poobserwuję. Dostojna leciwa suka, ich niewiarygodnie spokojna towarzyszka, mruczy na marchew przez okrągły rok, zwłaszcza wtedy, gdy czuje zapach świeżo zaparzonej kawy. To po prostu pies na marchew.

Według ludowych wierzeń, od świętej Łucji rozpoczynał się czas szczególnej aktywności czarownic. Kobietom nie wolno było wychodzić samym po zmroku. Szczególnie uważnie pilnowano dzieci i na wszelki wypadek nie wpuszczano do domów żadnych obcych niewiast. W stajniach i oborach wykładano ciernie i poświęcone zioła, a jeżeli ktoś chciał na własne oczy te czarownice zobaczyć, to w św. Łucję powinien zabrać się za budowanie specjalnego stołeczka i tak rozplanować sobie pracę, by skończyć ją dokładnie w Boże Narodzenie. Z gotowym stołkiem należało wybrać się na nabożeństwo i pójść z nim na chór. Tylko czarownice uczestniczyły w bożonarodzeniowej mszy odwrócone tyłem do ołtarza. Ze stołka na kościelnej emporze dokładnie można się było przyjrzeć każdej twarzy patrzącej w stronę chóru.

Skandynawskie dziewczęta w noc św. Łucji wróżyły sobie przyszłość. Jako rekwizytów potrzebowały dwóch świec i lustra, a potem – stojąc przed nim z zapalonymi świecami w dłoniach – wypowiadały odpowiednie zaklęcie (nie wiem niestety, jakie). Charakterystyczne dla Skandynawii (a szczególnie dla Szwecji) są dzisiejsze białe pochody ze światłem (Luciaoptog), w których uczestniczą głównie ubrane na biało dzieci z wiankami z borówek na głowie. W wianku odgrywającej rolę św. Łucji „Królowej Światła” znajduje się siedem płonących świec. Jeden z takich orszaków przemieszcza się łodziami po kanałach Kopenhagi. Musi to wyglądać zjawiskowo.

Wśród świeckich świąt przypisanych do dzisiejszej daty znajduje się Dzień Księgarza. Ciekawostką jest, że termin obchodów wybrano w oparciu o ustalone w 1932 r. zasady udzielania rabatów. Postanowiono wtedy, iż przy zamówieniu u wydawcy dwunastu książek, księgarz otrzymywać będzie jedną gratis. Tym sposobem padło na trzynasty dzień dwunastego miesiąca.

Dziś także celebrowany jest Światowy Dzień Skrzypiec i z tej okazji zdjęcie skrzypiec jazzowych z 1930 r. (do obejrzenie w poznańskim Muzeum Instrumentów Muzycznych).


W naszym kraju obchodzimy ponadto Dzień Pamięci Ofiar Stanu Wojennego.

Tekst i foto Maria Gonta

12 grudnia 2022 20:15, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Przebudowa Spichrzowej
Ostatnie przygotowania do rozpoczęcia przebudowy ulicy Spichrzowej. Konsorcjum firm TORMEL i WUPRINŻ, przebuduje ostatni, półkilometrowy odcinek ulicy Spichrzowej. Pierwsze prace ruszą ... <czytaj dalej>
UMCS z Jazz Clubem Pod Filarami
80 lat UMCS w Lublinie z Jazz Clubem „Pod Filarami”. W dniach 14 -17 maja 2024 roku w Akademickim Centrum Kultury ... <czytaj dalej>
Remont schodów
Nowe schody na Piaskach, obok lecznicza zieleń. Rusza remont schodów przy ul. Bohaterów Westerplatte, zejście do ul. Sczanieckiej. Skarpa przy schodach ... <czytaj dalej>
Obchody 900-lecia jubileuszu
W sobotę 11 maja br. w Ośnie Lubuskim odbędą się uroczyste obchody z okazji dziewięćsetlecia ustanowienia biskupstwa lubuskiego. Przygotowania do tej ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Ogniwo" S.C. Zakład Elektromechaniczny

ul. Marcinkowskiego 14 B/7, Gorzów Wlkp.
tel. 95 729 05 14
branża: Akumulatory, baterie <czytaj dalej>
"Dawid" Sklep Spożywczy Michał Szydło

ul. Skalskiego 7, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 18 00
branża: Spożywcze artykuły - detal <czytaj dalej>
Wrzosek Dariusz Jan Usługi Transportowe

ul. Witosa 40 /6, Gorzów Wlkp.
tel. 601 147 084
branża: Transport samochodowy <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« maj 2024 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 4c.jpg
admin ego:
Świątki z pińczaka
Nie tylko Ponidzie słynie przydrożnymi kapliczkami, figurkami świętych czy krzyżami, ... <czytaj dalej>
admin ego:
Zmiany w zasadach ortografii
Komunikat Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN z dnia 10 ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_2158:
Wybuduj se pod blokiem a nie w naczynie lotnisko <czytaj dalej>
Anonim_5319:
każdy chce żyć wygodnie, w Warszawie kroi się już trzecie lotnisko. <czytaj dalej>
Anonim_5319:
zdaje się, że w Gorzowie budowano już dwa lotniska. Baczyna, nikt nie wziął tego wariant pod uwagę. <czytaj dalej>
Anonim_7573:
Czesław Miłosz
„Do polityka” z tomu „Światło dzienne” - 1953

Kto ty jesteś człowieku – zbrodniarz czy bohater?
T <czytaj dalej>
Anonim_5319:
niech dalej liczą...... <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej