czwartek 16 maja 2024     Andrzej, Małgorzata, Wieńczysław
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
Gontowiec Podróżny BLOG

« powrót
Do wanny z uśmiechem
eGorzowska - 11970_DGdxNTcSiRdOBKs5cf0C.jpg7 października. Dzień powinniśmy dziś rozpocząć nie od prysznica, tylko od kąpieli w wannie, bowiem jednym z nielicznych świąt przypisanych dzisiejszej dacie jest Światowy Dzień Wanny.
Dlaczego właśnie dzisiaj? Tego nie udało mi się ustalić, warto jednak wiedzieć, że wannę taką, jaką znamy dziś, zdefiniowano po raz pierwszy w encyklopedii z 1751 r., pisząc o niej: „Obiekt o ustalonych kształtach: 4,5 stopy długości na 2,5 szerokości oraz 26 cali wysokości. Może być wykonany z miedzi bądź drewna opasanego obręczami.”
Wcześniej – jak podaje Narodowe Centrum Kultury – „wanna” oznaczała nie tylko naczynie do kąpieli, ale też łaźnię i samą kąpiel, stąd w dawnych ośrodkach leczniczych ordynowano wannę mokrą, suchą, wilgotną i pocącą, np. „Na wilgotną wątrobę wanny pocące dobre są”.

W jaki sposób najlepiej celebrować takie święto? Relaksem w wannie oczywiście. Z uśmiechem, bo dziś, w pierwszy czwartek października, obchodzimy także Światowy Dzień Uśmiechu. „Uśmiechu nie można kupić, nie można go wyżebrać, pożyczyć ani ukraść; uśmiech nie służy absolutnie do niczego, dopóki nie jest darowany” – tak mówi chińskie przysłowie. W zbiorze rodzimych porzekadeł znalazłam tylko dwa: „Nieszczęsna ta twarz, na której nie ma uśmiechu” i „Uśmiecha się, jak złodziej w dybach”. Chińczycy wymyślili ich zdecydowanie więcej, niektóre brzmią jak gotowe wskazówki postępowania, np.: „Człowiek, który nie umie się uśmiechać, nie powinien otwierać sklepu”.

Wśród uśmiechniętych świąt, które obchodzimy w pierwszy czwartek października jest jeszcze Międzynarodowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Zdaję sobie sprawę, że bywa ona postrachem uczniów, ale współczesne dzieciaki mają coś, czego brakowało nam, kiedy trzeba było wkuwać ją na pamięć i nawet w środku nocy powtarzać na wyrywki. Mają „Karty Grabowskiego”, dzięki którym istotna wiedza sama wchodzi do głowy w trakcie zabawy.
Pierwsze karty autorstwa nauczyciela ze Szczecinka, Andrzeja Grabowskiego, dotyczyły właśnie tabliczki mnożenia. Wydano je w 1996 r. i bardzo szybko zdobyły uznanie nie tylko nauczycieli, ale przede wszystkim dzieci. W ślad za nimi powstały kolejne „talie” kart: „Dodawanie i odejmowanie” oraz „Gry logiczne”, a dla rozwijania matematycznych zdolności najmłodszych – bączek matematyczny. Od wielu lat z inicjatywy pana Grabowskiego odbywają się Mistrzostwa Polski w Tabliczce Mnożenia i Mistrzostwa Polski w Kręceniu Bączkiem Matematycznym Grabowskiego (mogą brać w nich udział nawet czterolatki).
Międzynarodowy Dzień Tabliczki Mnożenia po raz pierwszy zorganizowano w 2011 r. (również z inspiracji twórcy „Kart”). Do obchodów co roku dołączają nowe państwa. Jeżeli więc dziś traficie gdzieś na lotny patrol egzaminacyjny, nie obawiajcie się odpowiadać na pytania. Macie szansę otrzymać tytuł i legitymację Eksperta Tabliczki Mnożenia.

W kalendarzu liturgicznym szósty października jest świętem Matki Bożej Różańcowej, od 1572 r. obchodzonym w rocznicę stoczonej w Zatoce Korynckiej bitwy pod Lepanto (obecnie Nafpaktos w środkowej Grecji). Była to jedna z najkrwawszych bitew morskich, w której flota Świętej Ligi ostatecznie pokonała flotę Imperium Osmańskiego.
Maryja od wieków otoczona jest szczególnym kultem. Tylko w Polsce poświęcono jej ponad 700 sanktuariów i niezliczoną liczbę przydrożnych kapliczek. Wędrując po kraju, można też w różnych miejscach oglądać specjalnie zaaranżowane Ogrody Różańcowe. Jeden z piękniejszych odwiedziliśmy na Lubelszczyźnie, przy Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej. Oprócz oryginalnych witrażowych kapliczek różańcowych, w przyklasztornym zespole parkowym znajduje się ogród jak rozkwitająca róża, noszący oficjalną nazwę Zielnego Ogrodu Matki Bożej.


Najczęściej mówią o nim po prostu Labirynt i rzeczywiście, na fotografiach robionych z drona widać wyraźnie labirynt ścieżek, układających się wokół centralnej altany w kształt kojarzący się z płatkami róży. Projektowaniem zajęli się najlepsi architekci krajobrazu. Zdaniem mieszkańców jest to jeden z trzech takich ogrodów w Europie, dotychczas jednak nie udało mi się zlokalizować pozostałych.
Główną bramę wejściową do ogrodu tworzą dwie tablice z dziesięciorgiem przykazań, ścieżki obsadzone są aromatycznymi ziołami, a porośnięta pnączami altana kryje w swoim wnętrzu fontannę oczyszczenia ze spadającą z góry wodą. Wszystko w tym ogrodzie ma znaczenie symboliczne.
PS
Przy okazji wizyty w Kodniu warto też odwiedzić „Jadłodajnię u Oblatów”. Karmią tam dobrze i niedrogo, a nazwy niektórych dań naprawdę pobudzają wyobraźnię (np. pizza Uboga Mniszka, Post Przeoryszy, Uparty Mnich, Oblat w Serowarni czy Uczta Farorza). My stołujemy się tam podczas każdej wizyty. Podają nie tylko pizze.

Maria Gonta
Foto Gontowiec Podróżny


7 października 2022 08:01, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Przebudowa Spichrzowej
Ostatnie przygotowania do rozpoczęcia przebudowy ulicy Spichrzowej. Konsorcjum firm TORMEL i WUPRINŻ, przebuduje ostatni, półkilometrowy odcinek ulicy Spichrzowej. Pierwsze prace ruszą ... <czytaj dalej>
UMCS z Jazz Clubem Pod Filarami
80 lat UMCS w Lublinie z Jazz Clubem „Pod Filarami”. W dniach 14 -17 maja 2024 roku w Akademickim Centrum Kultury ... <czytaj dalej>
Remont schodów
Nowe schody na Piaskach, obok lecznicza zieleń. Rusza remont schodów przy ul. Bohaterów Westerplatte, zejście do ul. Sczanieckiej. Skarpa przy schodach ... <czytaj dalej>
Obchody 900-lecia jubileuszu
W sobotę 11 maja br. w Ośnie Lubuskim odbędą się uroczyste obchody z okazji dziewięćsetlecia ustanowienia biskupstwa lubuskiego. Przygotowania do tej ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę

Kalendarium eventów
« maj 2024 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_2299.jpg
admin ego:
Świątki z pińczaka
Nie tylko Ponidzie słynie przydrożnymi kapliczkami, figurkami świętych czy krzyżami, ... <czytaj dalej>
admin ego:
Zmiany w zasadach ortografii
Komunikat Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN z dnia 10 ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_2158:
Wybuduj se pod blokiem a nie w naczynie lotnisko <czytaj dalej>
Anonim_5319:
każdy chce żyć wygodnie, w Warszawie kroi się już trzecie lotnisko. <czytaj dalej>
Anonim_5319:
zdaje się, że w Gorzowie budowano już dwa lotniska. Baczyna, nikt nie wziął tego wariant pod uwagę. <czytaj dalej>
Anonim_7573:
Czesław Miłosz
„Do polityka” z tomu „Światło dzienne” - 1953

Kto ty jesteś człowieku – zbrodniarz czy bohater?
T <czytaj dalej>
Anonim_5319:
niech dalej liczą...... <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej