poniedziałek 13 maja 2024     Gloria, Robert, Serwacy
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Przywrócić średniowieczne piękno
eGorzowska - 4153_nnUZ4q8ekMvPnKYNdKy7.jpg

– Zależy nam na tym, by gorzowskiej katedrze przywrócić jej średniowieczne piękno – powiedziała miejska konserwator zabytków Sylwia Groblica na specjalnej konferencji poświęconej pracom badawczym w najstarszym zabytku miasta. Kiedy badania się zakończą, będzie można zdecydować, co zmienić w wystroju Kościoła Mariackiego.

29 lipca zaczęły się prace badawcze w gorzowskiej katedrze. Pierwsze o takim wymiarze od czasu II wojny światowej. Prowadzi je konserwator dzieł sztuki Małgorzata Zyzik, która zbada poszczególne warstwy budynku w poszukiwaniu oryginalnej mono i polichromii. Po raz pierwszy katedra będzie potraktowana jako całość, a prace obejmą wnętrze i zewnętrze obiektu.

Finansowe obciążenie wzięła na siebie w całości parafia katedralna. Jej proboszcz, ks. kanonik Zbigniew Kobus podkreśla, że dzięki rozpoczętym pracom będzie można przygotować się do pierwszego od ponad 70 lat remontu katedry.

Konserwator dzieł sztuki Małgorzata Zyzik w pierwszych dniach pracy odkryła nie tylko biało-różowe warstwy zapraw średniowiecznych czy niewielkie fragmenty złoceń, ale też – w nawie głównej – mocno uszkodzoną główkę anielską ze skrzydłami, a w bocznej – alegorię demona, czyli wizerunek kota ze skrzydłami.

Prace są dostosowane do harmonogramu nabożeństw, zaczynają się po rannej mszy świętej i trwają do wieczornej.

Tekst i foto Hanna Kaup
Fotorelacja poniżej
historii

Krótka historia kościoła katedralnego

Obecny kościół katedralny zawsze był kościołem Mariackim, co oznacza poświęcenie go Najświętszej Marii Pannie. Przejściowo występował pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny i Jedenastu Tysięcy Świętych Dziewic. Od roku 1945 nosi wezwanie Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Kościół Mariacki jest najstarszą budowlą w Gorzowie. Zbudowany został w drugiej połowie XIII wieku jako miejski kościół parafialny. Pierwotnie zaplanowany został jako romańska bazylika, ostatecznie otrzymał formę gotyckiej pseudobazyliki. Świątynia posiada trzy pięcioprzęsłowe nawy przykryte gotyckimi, krzyżowymi sklepieniami.

Od zachodu do głównego korpusu na całej jego szerokości przylega masywna wieża, swym kształtem nawiązująca do obszernych wież mieszkalno-rezydencjonalnych. Pierwotnie kościół nie posiadał wyodrębnionego prezbiterium. Dobudowano je w drugiej połowie XV wieku. Posiada trzy przęsła przykryte stropem gwiaździstym. Do korpusu kościoła dobudowano od strony północnej zakrystię, nad którą znajdowała się otwarta na nawę empora, służąca radzie miejskiej, donatorom, a po wybudowaniu prezbiterium, służyła chórowi szkoły parafialnej.

Od strony południowej do korpusu kościoła dobudowano w średniowieczu kaplicę Mariacką i kaplicę św. Urbana. Po likwidacji przykościelnego cmentarza (około 1820 roku) dobudowano od południa remizy strażackie, a od północy kramy piekarskie, prezbiterium obudowane zostało jatkami rzeźnickimi. W tym samym czasie w wieży urządzono mieszkanie dla strażnika, który jednocześnie był dzwonnikiem.

Wewnątrz kościoła do czasów reformacji znajdowało się siedemnaście ołtarzy.

W roku 1537 mieszkańcy miasta przechodzą na luteranizm. Wnętrze kościoła Mariackiego stopniowo przekształcane jest według potrzeb wyznania ewangelickiego.

Z średniowiecznego wyposażenia zachowały się jedynie figury ze sceną pasyjną umieszczone na belce w łuku tęczowym między nawą główną a prezbiterium, głowa św. Jana Chrzciciela na misie oraz wózek procesyjny z figurą Chrystusa na oślicy /zaginiony/.
W czasach reformacji powstaje manierystyczny ołtarz szafkowy (ołtarz główny) ze sceną ukrzyżowania w części centralnej oraz figurami dwunastu apostołów w ruchomych skrzydłach po bokach. Cześć figur pochodzi ze starszego, gotyckiego ołtarza, przechowywanego prawdopodobnie w gorzowskim kościele.

W 1566 roku nawy boczne zabudowano emporami dla wiernych, z roku 1619 pochodziła ambona z portretami Marcina Lutra i Filipa Melanchtona oraz ławy kościelne.

W czasie okupacji miasta przez Szwedów, w kościele Mariackim znalazły się kamienne epitafia dzieci komendanta miasta Rutha, i jego żony oraz drewniane epitafium szwedzkiego majora Sabbla.

Pierwsza informacja o organach pojawia się w 1598 roku, zbudowano je w warsztacie organomistrza Bekmanna.

Ważniejsze remonty kościoła Mariackiego przeprowadzono w latach: 1561, 1566, 1621 (wieża), 1708 (wieża), 1821-1822, 1902-1909, 1935-1936, 1953-1956.

Kościół Mariacki zgodnie z tradycją pełni rolę martyrium. We wnętrzu grzebano zasłużonych duchownych i mieszczan gorzowskich, znajdują się w nim groby biskupów gorzowskich: Teodora Benscha (zmarł 7 stycznia 1959 roku) i Sługi Bożego Wilhelma Pluty (zmarł 22 stycznia 1986 roku). Na ścianach świątyni umieszczone zostały tablice upamiętniające męczeństwo Narodu Polskiego.
Wieża kościoła Mariackiego – zbudowana na przełomie wieków XIII i XIV, przylega od zachodu do korpusu kościoła. Obecnie posiada siedem kondygnacji, pierwotnie tylko pięć. Wzniesiono ją na planie prostokąta o wymiarach 10 m x 19 m. W XVII wieku otrzymała ośmioboczną,
dwukondygnacyjną nadbudówką przykrytą barokowym hełmem. Całość ma 40 m wysokości.

Wieża ma charakter obronny. Mogła służyć jako miejsce schronienia i obrony w razie pokonania przez wroga obwarowań zewnętrznych miasta. Architektura jej nawiązuje do średniowiecznych wież służących za mieszkania lub schronienia ówczesnym feudałom.

W Gorzowie była symbolem władzy margrabiów brandenburskich, współfundatorów świątyni, właścicieli miasta. Mogła też służyć jako miejsce sprawowania władzy przez margrabiów, podczas ich licznych wizyt w mieście. Świadczy o tym wystrój architektoniczny wnętrza wieży, zachowany szczególnie wyraźnie na I piętrze, gdzie znajdowała się także loża, na której margrabia wraz z dworem obecny był podczas sprawowania mszy św.

Piętro II. skomunikowane jest z poddaszem znajdującym się nad nawami kościoła. Niezwykle interesująca jest tutaj więźba dachowa, a także widok z góry na gotyckie sklepienia wszystkich trzech naw.

Od II. piętra wnętrza wieży wypełnia drewniana konstrukcja dzwonnicy kościelnej. Dzwony zawieszone są na piętrze IV. W roku 1924 roku wykonano i zawieszono nowe dzwony w miejsce starych zarekwirowanych podczas I wojny światowej. Na tej kondygnacji ok. roku 1820 urządzone zostało dwupoziomowe mieszkanie dzwonnika, który jednocześnie na zlecenie władz miejskich był strażnikiem nadzorującym bezpieczeństwo przeciwpożarowe.

Piętro V jest jednocześnie poddaszem gotyckiej wieży, tutaj dobudowano w XVI wieku ośmioboczną barokową wieżę, wewnątrz której umieszczono zegar wieżowy. Obecny mechanizm zegara pochodzi z XIX wieku, a zmodernizowany był w wieku XX.

Kondygnacja VI jest poddaszem barokowej nadbudowanej wieży i kolejnym miejscem obserwacji miasta i jego przedmieść. Rozmieszczenie okien i otworów obserwacyjnych wskazuje na charakter militarny tej części wieży. W związku z rozwojem artylerii w wieku XVII i następnych, kondygnacja ta mogła być wykorzystywana do prowadzenia ognia artyleryjskiego z niewielkich dział. Obecnie znajduje się tu punkt widokowy, skąd oglądać można zarówno centrum miasta jak i jego przedmieścia.

UM

przywrocic sredniowieczne piekno, zdjęcie 1/11

przywrocic sredniowieczne piekno, zdjęcie 2/11

przywrocic sredniowieczne piekno, zdjęcie 3/11

przywrocic sredniowieczne piekno, zdjęcie 4/11

przywrocic sredniowieczne piekno, zdjęcie 5/11

przywrocic sredniowieczne piekno, zdjęcie 6/11

przywrocic sredniowieczne piekno, zdjęcie 7/11

przywrocic sredniowieczne piekno, zdjęcie 8/11

przywrocic sredniowieczne piekno, zdjęcie 9/11

przywrocic sredniowieczne piekno, zdjęcie 10/11



31 lipca 2013 23:54, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Obchody 900-lecia jubileuszu
W sobotę 11 maja br. w Ośnie Lubuskim odbędą się uroczyste obchody z okazji dziewięćsetlecia ustanowienia biskupstwa lubuskiego. Przygotowania do tej ... <czytaj dalej>
Przebudują Ikara
Przetarg na przebudowę ostatniego etapu ulicy Ikara rozstrzygnięty. Kolejna osiedlowa uliczka zostanie w pełni przebudowana. Nowa nawierzchnia ul. Ikara ułatwi codzienne ... <czytaj dalej>
Oni tu zostają
„Zostaję!” to hasło nowej kampanii promującej Gorzów, która ma zwrócić uwagę na zalety naszego miasta, dzięki którym jest ono doskonałym ... <czytaj dalej>
Pielgrzymki
Tegoroczna piesza pielgrzymka powołaniowa odbędzie się w sobotę w sobotę 27 kwietnia. Wyjście pielgrzymki na trasę z Paradyża do Rokitna nastąpi ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Z.Łękbud" Łęk Zbigniew

ul. Armii Polskiej 41 /3, Gorzów Wlkp.
tel. 794 186 912
branża: Budowlane usługi - wykańczanie wnętrz <czytaj dalej>
Sołtysiak - Maszyny Budowlane

ul. Ogińskiego 12 d/3, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 88 32
branża: Budowlane maszyny, sprzęt - kupno, sprzedaż <czytaj dalej>
Cieślak Danuta Sklep Warzywno-Spożwywczy

ul. Skromna 27 /15, Gorzów Wlkp.
tel. 95 732 34 16
branża: Spożywcze artykuły - detal <czytaj dalej>

Spichrzowa do przebudowy
W maju ruszy ostatni etap przebudowy ulicy Spichrzowej. Powstaną: nowa nawierzchnia, ... <czytaj dalej>
Ponowna blokada i problemy rolników
Rolnicy nów zablokują S3 węzeł Pyrzyce. W piątek 10 maja ... <czytaj dalej>
Nastolatki ukarane
Nietrzeźwe nastolatki jeździły na elektrycznej hulajnodze. Operator miejskiego monitoringu zauważył dwie ... <czytaj dalej>
Międzynarodowa konferencja
Międzynarodowa Konferencja naukowa pod łacińskim tytułem Poesis Philosophorum – Philosophia ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« czerwiec 2024 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_5249aa.jpg
admin ego:
Gdy zabraknie łez...
„Gdy już zabraknie łez, trzeba się śmiać!” Hanka Ordonówna. Dziś mija ... <czytaj dalej>
admin ego:
Kto ma Chroberz, Książ i Szaniec...
„Kto ma Chroberz, Książ i Szaniec, może iść z królową ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_5319:
niech dalej liczą...... <czytaj dalej>
Anonim_9448:
dla 30 studentów cały kierunek prawo
dla 30 pielęgniarek cały wydział pielęgniarski

ja sie pytam jakie są koszta państwowe ksz <czytaj dalej>
Anonim_9968:
Do Warszawy gumofilce. Tam jest mnóstwo węzłów do blokowania. <czytaj dalej>
Anonim_1881:
W tel awiwie jest 10tys takich firm oszukańcze inwestycyjnych tam są wirtualne pieniądze i wirtualne zyski
Wielkie drapacze chmur które nale <czytaj dalej>
Anonim_6589:
Zaczynamy od podwyżki swoich uposażeń, potem "obwąchamy się" poodwiedzamy i....a wy frajerzy, za kolejjne kilka lat będziecie potrzebn <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej