Episkopat o kremacji
Episkopat Polski wystosował list o szacunku dla ciała ludzkiego i o obrzędach pogrzebu w przypadku kremacji.
Bezpośrednią okazją do napisania listu stało się uporządkowanie i ujednolicenie zasad celebracji liturgii pogrzebowej w przypadku, gdy ma miejsce kremacja. List nie dotyczy jednak tylko tej jednej kwestii, ale szerzej traktuje o zagadnieniach związanych z coraz bardziej popularnym zwyczajem kremowania ciał osób zmarłych.
Ponieważ sprawa budzi duże zainteresowanie, a pojawiające się w różnych miejscach informacje nie zawsze są ścisłe i zawierają rozmaite błędy i przeinaczenia, pozwalam sobie przedstawić Państwu w krótkiej formie stanowisko Kościoła w tej kwestii.
Kościół zaleca wiernym zachowanie tradycyjnego sposobu pochówku, czyli grzebania ciał w ziemi. Ten tradycyjny sposób pochówku lepiej oddaje wiarę chrześcijan w życie wieczne i ich oczekiwanie na zmartwychwstanie umarłych, a także lepiej wyraża szacunek wobec ciała ludzkiego.
Kościół dopuszcza kremację pod warunkiem, że nie została ona wybrana z powodów przeciwnych wierze chrześcijańskiej (np. gdy ktoś decyduje się na kremację, bo odrzuca wiarę w zmartwychwstanie).
W przypadku kremacji zasadnicze części obrzędów pogrzebowych, a więc msza św. pogrzebowa i tzw. ostatnie pożegnanie, powinny być sprawowane przed spopieleniem zwłok. Natomiast złożeniu urny z prochami w grobie towarzyszy jedynie krótki obrzęd sprawowany według specjalnie opracowanego rytuału. Do takiego przeżywania obrzędów pogrzebu w przypadku kremacji należy wychowywać wiernych.
Jeśli jednak istnieją racje duszpasterskie lub szczególne powody praktyczne, można sprawować mszę św. pogrzebową i obrzęd ostatniego pożegnania również nad urną z prochami. Jak wyjaśniają w swoim liście biskupi polscy, "może to mieć na przykład miejsce wtedy, gdy czyjaś śmierć nastąpiła daleko od miejsca zamieszkania i kremacja ułatwia sprowadzenie doczesnych szczątków osoby zmarłej, a także, kiedy uczestnicy pogrzebu przybywają z daleka i trudno im być na dwóch częściach pogrzebu".
ks. Andrzej Sapieha
9 listopada 2011 20:35, admin ego
Dodaj komentarz:
Odpowiedź w sprawie zatrudniania kapelanów w szpitalach
Publikujemy Stanowisko Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej w sprawie raportu Anity Kucharskiej-Dziedzic o zatrudnianiu kapelanów w lubuskich szpitalach.
Materiał ...
<czytaj dalej>Upaństwowienie szpitali? Samorząd mówi NIE!
Zarząd Województwa podjął stanowisko w sprawie planowanej restrukturyzacji podmiotów leczniczych wykonujących działalność leczniczą w rodzaju świadczenia szpitalne.
– Rząd w cieniu ...
<czytaj dalej>737 mln euro dla lubuskiego
Znamy już podział środków w ramach umowy partnerstwa na nową unijną perspektywę. Do regionów trafi 40 proc. tortu, czyli 28 ...
<czytaj dalej>Ile zarabiają księża w lubuskich szpitalach
Publikujemy komunikat poseł Anity Kucharskiej-Dziedzic na temat zatrudnienia kapelanów w lubuskich szpitalach.
W grudniu 2020 roku posłanka dr Kucharska-Dziedzic zwróciła się ...
<czytaj dalej>
Anonim_9576:
w związku z powyższym, złapać żeberka na mieście i włączyć do akcji "posiłek dla seniora"
<czytaj dalej>
Anonim_7214:
akcja celebrytów poskutkowała wzrostem zainteresowań szczepieniami
ludzie ustawiają sie w kolejkach
<czytaj dalej>
Anonim_5782:
Będzie jak z TVP. Ludzie nie będą dawać na tacę, to państwo przejmie na swój garb. I tak zapłacimy wszyscy.
<czytaj dalej>
Anonim_5394:
To nie sa inteligentni ludzie.
Urzednikiem zoataje miernota ktorej nie chcialo sie podjąć wysilku i ryzyka zalożenia i poprowadzenia DG.
<czytaj dalej>
Anonim_9991:
Nauczył mnie patrzenia na Sztukę, dał możliwość poznania wielu artystów - pomiędzy nimi Władysława Hasiora, co dla mnie ważne niezwykle.
<czytaj dalej>