czwartek 9 maja 2024     Grzegorz, Katarzyna, Karolina
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Jak to z popielicą było
eGorzowska - 10737_8WW4YUi5RUXBY6EefgSe.jpgW minionym tygodniu pisaÅ‚am o Rezerwacie Przyrody „Rzeka Przyłężek”, gdzie odbywa siÄ™ projekt reintrodukcji popielicy. DziÅ› publikujÄ™ wypowiedź zajmujÄ…cego siÄ™ nim MirosÅ‚awa Jurczyszyna.

Tekst o rezerwacie przeczytasz tu:
http://www.egorzowska.pl/pokaz,hanna_kaup,10728,popielica_wraca,

MirosÅ‚aw Jurczyszyn wyjaÅ›nia, że projekt dotyczy wiÄ™kszego obszaru niż tylko wspomniany rezerwat, bo caÅ‚ego Barlinecko-Gorzowskiego Parku Krajobrazowego, choć w rzeczywistoÅ›ci skupia siÄ™ w jego poÅ‚udniowo-zachodniej części. RozpoczÄ…Å‚ siÄ™ w 2010 r. Zezwolenie obowiÄ…zuje do koÅ„ca 2021r., ale dopiero po analizie sytuacji latem M. Juszczyszyn zdecyduje, co dalej. Projekt prowadzi we wspóÅ‚pracy z PTOP "Salamandra", Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Ogrodem Zoologicznym w Poznaniu.

- WsiedliliÅ›my dotÄ…d 273 osobniki – informuje MirosÅ‚aw Jurczyszyn. – ZwierzÄ…t oczywiÅ›cie wewnÄ…trz nie ma (popielica to gatunek hibernujÄ…cy i o tej porze roku przebywa w podziemnych norkach). Woliery każdego roku byÅ‚y zdejmowane z drzew, ale w zeszÅ‚ym roku poprosiÅ‚em leÅ›niczego o możliwość zostawienia ich na drzewach. ByÅ‚o to zwiÄ…zane z moim strachem przed coronawirusem – do tego celu trzeba zebrać grupÄ™ ludzi, a sam z pewnoÅ›ciÄ… nie daÅ‚bym rady.

Poniżej opracowanie dotyczące reintrodukcji popielicy (Glis glis) w Barlinecko-Gorzowskim Parku Krajobrazowym:

„Popielica jest drobnym, nadrzewnym ssakiem prowadzÄ…cym skryty tryb życia. Jej aktywność jest ograniczona przede wszystkim do godzin nocnych. Charakterystyczna biologia gatunku powoduje, że czasami trudno jÄ… zauważyć w naturalnym Å›rodowisku. W Polsce najwiÄ™cej stanowisk popielicy odnotowano na poÅ‚udniu kraju. Z powodu niekorzystnej dla popielicy gospodarki leÅ›nej, ssak ten od dawna już nie wystÄ™puje na wielu obszarach kraju. W centrum i na póÅ‚nocy Polski wystÄ™powanie popielicy jest obecnie ograniczone do niewielkiej liczby stanowisk, znacznie oddalonych od siebie, co spowodowaÅ‚a niekorzystna dla popielicy gospodarka leÅ›na. Pięć aktualnych, naturalnych stanowisk w póÅ‚nocno-zachodniej Polsce, na Pomorzu, w Wielkopolsce i Ziemi Lubuskiej, tworzy wyraźnie izolowane Å›rodowiskowo powierzchnie leÅ›ne, poroÅ›niÄ™te gÅ‚ównie buczynami. Zasiedla je po kilkaset osobników popielicy. Niewielka liczba stanowisk i ich wyraźna izolacja, nie wskazujÄ… na to, aby mogÅ‚o nastÄ…pić naturalne rozprzestrzenianie siÄ™ popielic do innych lasów, odlegÅ‚ych o kilkadziesiÄ…t lub wiÄ™cej kilometrów. Obecnie w miejscach niektórych dawnych stanowisk gatunku, ale także w ich bliższym i dalszym otoczeniu, warunki siedliskowe ponownie staÅ‚y siÄ™ odpowiednie dla popielicy. W takiej sytuacji ważna staje siÄ™ aktywna ochrona zwierzÄ…t. JednÄ… z metod takiej czynnej ochrony jest reintrodukcja.

MiÄ™dzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) definiuje pojÄ™cie reintrodukcji jako dziaÅ‚anie zmierzajÄ…ce do przywrócenia gatunku na obszar, który byÅ‚ częściÄ… jego historycznego zasiÄ™gu, ale na którym zostaÅ‚ wytÄ™piony lub wyginÄ…Å‚. SpecjaliÅ›ci z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM) i Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra”, w ramach wieloetapowego projektu, podjÄ™li siÄ™ reintrodukcji popielicy w póÅ‚nocno-zachodniej Polsce w latach 1997–2014. Ponieważ reintrodukcja dotyczyÅ‚a gatunku, który nie jest liczny, postanowiono wykorzystywać nie tylko zÅ‚owione dzikie zwierzÄ™ta, ale także rozmnażać popielice w hodowli i tym sposobem powiÄ™kszać wsiedlane grupy. Taka hodowla prowadzona jest w stacji Ekologicznej UAM w Jeziorach pod Poznaniem.

Podczas kilkunastu lat prac reintrodukcyjnych, wypracowany zostaÅ‚ schemat dziaÅ‚aÅ„, który wydaje siÄ™ optymalny dla skutecznego wsiedlania popielic. W populacjach źródÅ‚owych pilchy Å‚owione sÄ… w specjalne puÅ‚apki żywoÅ‚owne. Osobniki wyselekcjonowane do reintrodukcji przewożone sÄ… do miejsca przesiedlenia, lub do hodowli, w specjalnych klatkach transportowych. Popielice, które znalazÅ‚y siÄ™ w nowym lesie, nie sÄ… wypuszczane od razu lecz wczeÅ›niej poddawane tygodniowej aklimatyzacji, która przebiega w tzw. klatkach aklimatyzacyjnych, wykonanych z drucianej siatki, zawieszonych na drzewach na wysokoÅ›ci kilku metrów.

Wewnątrz klatki umieszcza się odpowiednio jedną lub dwie drewniane skrzynki, służące jako schronienie. Klatki aklimatyzacyjne posiadają niewielkie drzwiczki zamykane zasuwką, umożliwiające wyjście i wejście popielicy, ale niepozwalające na przedostanie się do wnętrza większemu od niej drapieżnikowi. Przez pierwszych 7 dni klatki są zamknięte, a do ich wnętrza dostarczany jest pokarm. Po tygodniu drzwiczki są otwierane, co pozwala popielicom wydostać się na wolność. Nadal jednak, przez okres 2-5 tygodni, jest tam dostarczany pokarm. Ma to ułatwić popielicom przetrwanie pierwszych dni w nowym terenie i powstrzymać je przed natychmiastowym rozproszeniem.

Zwierzęta przeznaczone do reintrodukcji są kontrolowane telemetrycznie. Każdej popielicy na początku okresu aklimatyzacji zakłada się nadajnik o znanej charakterystyce wysyłanego sygnału. Dzięki temu możliwe jest śledzenie przemieszczania się zwierząt.

Podejmujemy siÄ™ dokarmiania reintrodukowanych zwierzÄ…t również w nastÄ™pnych latach po wsiedleniu, w celu pobudzenia ich do rozrodu. Aby to osiÄ…gnąć, do rozwieszonych skrzynek pilchowych, wyposażonych w specjalnÄ… metalowÄ… miseczkÄ™, wsypuje siÄ™ co dwa tygodnie (od poczÄ…tku czerwca do koÅ„ca wrzeÅ›nia) nasiona sÅ‚onecznika. Takie dokarmianie może mieć znaczenie szczególnie w latach nieurodzaju drzew ciężkonasiennych (buk, dÄ…b), kiedy popielice niechÄ™tnie przystÄ™pujÄ… do rozrodu.

Przy wspóÅ‚pracy nadleÅ›nictw, na terenie których realizowany jest projekt reintrodukcji popielicy, stworzono korytarze ekologiczne umożliwiajÄ…ce migracjÄ™ w okreÅ›lonym kierunku i kolonizacjÄ™ nowych terenów poza obszarami reintrodukcji. Do takiej migracji powinno dojść dopiero wówczas, gdy nowo powstaÅ‚e populacje stanÄ… siÄ™ liczniejsze, a posadzone drzewa odpowiednio urosnÄ….

Do tej pory przeprowadzono dwa etapy reintrodukcji, w których zakoÅ„czono już wsiedlanie zwierzÄ…t, jeden w Sierakowskim Parku Krajobrazowym, a drugi w SzczeciÅ„skim Parku Krajobrazowym Puszcza Bukowa. Kolejny etap, na obszarze Barlinecko-Gorzowskiego Parku Krajobrazowego (NadleÅ›nictwo Strzelce KrajeÅ„skie), jest w trakcie realizacji.

Pierwsza reintrodukcja byÅ‚a przeprowadzona na niezbyt dużą skalÄ™ na terenie Sierakowskiego PK. DziÄ™ki niej pierwotna populacja – wystÄ™pujÄ…ca tylko w niewielkim rezerwacie „Buki nad Jeziorem Lutomskim” i przylegÅ‚ych do niego lasach (ok. 70 ha) liczÄ…ca okoÅ‚o 280 osobników – rozszerzyÅ‚a obszar wystÄ™powania oraz liczebność do ok. 700 osobników.

KolejnÄ… reintrodukcjÄ™, już na wiÄ™ksza skalÄ™, przeprowadzono w SzczeciÅ„skim Parku Krajobrazowym Puszcza Bukowa. W ramach projektu reintrodukcji popielic przeprowadzonego w latach 2003-2012, do dwóch wybranych rezerwatów przyrody „Trawiasta Buczyna” i „KoÅ‚owskie Parowy” wsiedlono Å‚Ä…cznie 193 osobniki. Dotychczas nie przeprowadzono dokÅ‚adnych szacunków liczebnoÅ›ci populacji w Puszczy Bukowej. Kontrole w rezerwatach, w których dokonano wsiedlania, oraz ich okolicy wykazaÅ‚y staÅ‚Ä… i dość powszechnÄ… obecność popielic.

Wykonywanie trzeciego etapu projektu (…) rozpoczÄ™liÅ›my w 2010 roku w rozlegÅ‚ym Barlinecko-Gorzowskim Parku Krajobrazowym, gdzie obszar Natura 2000 Ostoja Barlinecka obejmuje ponad 26000 ha lasów, gÅ‚ównie buczynowych i grÄ…dowych. W roku 2010-2011 przeprowadziliÅ›my analizy genetyczne, aby sprawdzić, które z wybranych populacji popielic najbardziej nadajÄ… siÄ™ na źródÅ‚owe do niniejszego projektu. Na tej podstawie wybrane zostaÅ‚y populacje z Sudetów i Roztocza Åšrodkowego.”

MirosÅ‚aw Jurczyszyn jest wspóÅ‚autorem popularnonaukowej książki dotyczÄ…cej popielicy.


Foto Mirosław Jurczyszyn

16 marca 2021 09:41, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imiÄ™:
 
Obchody 900-lecia jubileuszu
W sobotÄ™ 11 maja br. w OÅ›nie Lubuskim odbÄ™dÄ… siÄ™ uroczyste obchody z okazji dziewięćsetlecia ustanowienia biskupstwa lubuskiego. Przygotowania do tej ... <czytaj dalej>
PrzebudujÄ… Ikara
Przetarg na przebudowÄ™ ostatniego etapu ulicy Ikara rozstrzygniÄ™ty. Kolejna osiedlowa uliczka zostanie w peÅ‚ni przebudowana. Nowa nawierzchnia ul. Ikara uÅ‚atwi codzienne ... <czytaj dalej>
Oni tu zostajÄ…
„ZostajÄ™!” to hasÅ‚o nowej kampanii promujÄ…cej Gorzów, która ma zwrócić uwagÄ™ na zalety naszego miasta, dziÄ™ki którym jest ono doskonaÅ‚ym ... <czytaj dalej>
Pielgrzymki
Tegoroczna piesza pielgrzymka powoÅ‚aniowa odbÄ™dzie siÄ™ w sobotÄ™ w sobotÄ™ 27 kwietnia. WyjÅ›cie pielgrzymki na trasÄ™ z Paradyża do Rokitna nastÄ…pi ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego

ul. Podmiejska 18, Gorzów Wlkp.
tel. 95 732 43 31
branża: Nauka jazdy - kursy, szkolenia <czytaj dalej>
"Klim Brokers" Krzysztof Klimczak

ul. Sikorskiego 115, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 55 95
branża: Ubezpieczeniowi poÅ›rednicy <czytaj dalej>

Nowa Rada Miasta
We wtorek (7 maja) rozpoczęła siÄ™ dziewiÄ…ta kadencja gorzowskiej Rady ... <czytaj dalej>
Najstarsze tramwaje w centrum miasta
Miejski ZakÅ‚ad Komunikacji we wspóÅ‚pracy z Muzeum Lubuskim przygotowaÅ‚ specjalnÄ… ... <czytaj dalej>
XXXI Ogólnopolski Dzień Bibliotek
Dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Z. Herberta w ... <czytaj dalej>
Mamy radnych wojewódzkich i przewodniczącą z Gorzowa
Radni województwa kadencji 2024-2029 zÅ‚ożyli Å›lubowanie. W poniedziaÅ‚ek, 6 maja 2024 ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« maj 2024 »
P W Åš C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosiÅ‚ w niedzielÄ™ kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkaÅ„ców na spacer ulicami Å›ródmieÅ›cia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa PaÅ„stwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszajÄ… uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale PamiÄ™ci „Dumni z PowstaÅ„ców” to ogólnopolski konkurs dla szkóÅ‚ <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - cud1.jpg
admin ego:
Prawo na AJP w Gorzowie
Nowość w Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim ... <czytaj dalej>
admin ego:
Tam znajdziesz najstarsze zegary słoneczne
Strożyska nie leżą przy popularnych trasach, dlatego niewielu tam zbacza, ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Åšwiatowy DzieÅ„ Bez Makijażu, poÅ›wiÄ™cony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymaÅ‚a policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_9968:
Do Warszawy gumofilce. Tam jest mnóstwo wÄ™złów do blokowania. <czytaj dalej>
Anonim_1881:
W tel awiwie jest 10tys takich firm oszukańcze inwestycyjnych tam są wirtualne pieniądze i wirtualne zyski
Wielkie drapacze chmur które naleÅ <czytaj dalej>
Anonim_6589:
Zaczynamy od podwyżki swoich uposażeÅ„, potem "obwÄ…chamy siÄ™" poodwiedzamy i....a wy frajerzy, za kolejjne kilka lat bÄ™dziecie potrzebn <czytaj dalej>
Anonim_2254:
nieroby smierdzÄ…ce
tylko złożone rączki i kłanianie sie
udajÄ…c ze sÄ… do czegos potrzebni

ani na niczym sie w tym miescie n <czytaj dalej>
Andrzej Trzaskowski:
MieliÅ›my wspólny z MieczysÅ‚awem projekt- szkoÅ‚Ä™ ksztaÅ‚cÄ…cÄ… w rzemiosÅ‚ach artystycznych: metaloplastyka, konserwacja mebli, witraże itp.. Sz <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej