poniedziaÅ‚ek 29 kwietnia 2024     Piotr, Robert, BogusÅ‚aw
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Uzasadnienie inicjatywy obywatelskiej
Publikujemy UZASADNIENIE INICJATYWY OBYWATELSKIEJ na rzecz skrócenia urzÄ™dowej nazwy miasta Gorzów Wielkopolski i przywrócenia jej historycznego polskiego brzmienia – GORZÓW.

WSTĘP
tylko …Gorzów! - pod takim hasÅ‚em na przeÅ‚omie 2015 i 2016 roku miaÅ‚ miejsce cykl debat poÅ›wiÄ™conych nazwie naszego miasta, których organizatorzy poddali publicznej dyskusji wszystkie aspekty zmiany nazwy miasta przedstawiajÄ…c argumenty przemawiajÄ…cych za skróceniem nazwy miasta. Sprawa skrócenia nazwy miasta wróciÅ‚a do publicznej debaty, po pierwsze w zwiÄ…zku z inspiracjÄ… jakÄ… byÅ‚o skrócenie nazwy miasta Stargard SzczeciÅ„ski, po drugie w zwiÄ…zku z caÅ‚kowicie nowÄ… sytuacjÄ… prawnÄ… zwalniajÄ…cÄ… zmianÄ™ nazwy miasta z bezpoÅ›rednich dolegliwoÅ›ci dla mieszkaÅ„ców. W trakcie debat, przedstawione zostaÅ‚y argumenty za skrócenia nazwy miasta i powrotem do jej pierwotnego polskiego brzmienia – Gorzów. Trzecia debata w dniu 3 marca 2016 r. przyniosÅ‚a wyrażenie woli liderów piÄ™ciu gorzowskich organizacji spoÅ‚ecznych zmiany nazwy miasta, poprzez pozostawienie pierwszego jej czÅ‚onu Gorzów.

WczeÅ›niej, bo w 2010 r. przetoczyÅ‚a siÄ™ przez miasto fala burzliwej dyskusji zakoÅ„czona sondażem spoÅ‚ecznym. Jednakże, dziaÅ‚ania dotyczÄ…ce skrócenia nazwy miasta, w ówczesnym stanie prawnym wiÄ…zaÅ‚y siÄ™ z koniecznoÅ›ciÄ… wymiany przez mieszkaÅ„ców podstawowych dokumentów, a zatem z dużymi dolegliwoÅ›ciami administracyjnymi i finansowymi. Ten problem w zasadniczy sposób zaciążyÅ‚ wówczas nad toczÄ…cÄ… siÄ™ debatÄ… i spoÅ‚ecznymi opiniami.

Temat ten ma jednak znacznie dÅ‚uższÄ… historiÄ™, bowiem po raz pierwszy dyskusja w tej sprawie zostaÅ‚a zainicjowana w 1995 r., przy okazji tworzenia nowej symboliki miasta w zwiÄ…zku z obchodami 50-lecia powojennego Gorzowa. Wówczas to ówczesny prezydent Gorzowa wystÄ…piÅ‚ siÄ™ do Towarzystwa PrzyjacióÅ‚ Archiwum i PamiÄ…tek PrzeszÅ‚oÅ›ci z zapytaniem o historycznÄ… uzasadnienie urzÄ™dowej nazwy miasta. Obszerna analiza historyków-regionalistów z dnia 13 listopada 1995 r. nie pozostawiaÅ‚a wÄ…tpliwoÅ›ci, iż przymiotnik Wielkopolski w nazwie miasta nie znajduje historycznego uzasadnienia. Nietrudno dostrzec, że pojawienie siÄ™ przymiotnika Wielkopolski w nazwie miasta, ustalonej prawnie w 1946 r. byÅ‚o aż nazbyt pochopne i obarczone jest piÄ™tnem przypadkowoÅ›ci, co potwierdzajÄ… podobne w naszym regionie przykÅ‚ady. W dwujÄ™zycznym obszarze etnicznym niemiecko-polskim, na ÅšlÄ…sku istniaÅ‚y miasta Gorzów ÅšlÄ…ski oraz Strzelce Opolskie, zatem dla odróżnienia - zdecydowanie pochopnie - naszemu Gorzowowi dopisano dla odróżnienia przymiotnik Wielkopolski, zaÅ› sÄ…siednim Strzelcom przymiotnik KrajeÅ„skie mimo, iż z historycznÄ… KrajnÄ…, oddalonÄ… o ok. 200 km. nie majÄ… i nie miaÅ‚y nic wspólnego.

A przecież przy odrobinie szczęścia Gorzów mógÅ‚ być tylko Gorzowem, tak jak Kalisz pozostaÅ‚ Kaliszem, mimo że w 1945 r. w granicach Polski znalazÅ‚o siÄ™ leżące na Pomorzu miasteczko Kalisz - bowiem wÅ‚aÅ›nie jemu, zgodnie z zasadami onomastyki, dodano przymiotnik Pomorski.
Za skróceniem nazwy miasta i przywróceniem jej polskiej historycznej nazwy, przemawia wiele niepodważalnych przesÅ‚anek.

1. Względy historyczno-geograficzne.
WzglÄ™dy historyczne sÄ… tu o tyle istotne, że przeciwnicy skrócenia nazwy miasta czÄ™sto odwoÅ‚ujÄ… siÄ™ do historii, niesÅ‚usznie wiążąc Gorzów z WielkopolskÄ….
Jednakże, abstrahujÄ…c od wczeÅ›niejszej przynależnoÅ›ci ziem nad WartÄ… oraz OdrÄ… do paÅ„stwa polskiego pierwszych Piastów, faktem jest, że dzisiejszy Gorzów zostaÅ‚ zaÅ‚ożony, z woli margrabiego Brandenburgii Johanna, przez Alberta de Luge w roku 1257 na póÅ‚nocnym brzegu Warty jako Landisberch Nova. Miasto aż do roku 1945 znajdowaÅ‚o siÄ™ w granicach zmieniajÄ…cych siÄ™ form paÅ„stw niemieckich i w granicach Polski znalazÅ‚o siÄ™ w wyniku Pokoju Poczdamskiego.

Wprawdzie oficjalna nazwa miasta w ciÄ…gu wieków ewoluowaÅ‚a przyjmujÄ…c ostatecznie formÄ™ Ladsberg an der Warhe, to jednak miasto miaÅ‚o także nazwÄ™ polskÄ…. W XIX wieku polski odpowiednik nazwy miasta, w postaci Górzew pojawia siÄ™ na kartach „Polski w ksztaÅ‚cie dykcjonarza historyczno-statystyczno-jeograficznego” wydanego w Paryżu w 1838 r. oraz na kartach „Starożytnej Polski pod wzglÄ™dem historycznym, jeograficznym i statystycznym” wydanej w Warszawie w 1848 roku. W kartografii nazwa Gorzów i to bez dodania Landsberg widnieje na mapie wydanej we Lwowie w 1934 r. przez wybitnego uczonego prof. Eugeniusza Romera. Co wiÄ™cej pojawia siÄ™ także na mapach z przed I Wojny Åšwiatowej, np. na mapie Królestwo Polskie i przylegÅ‚e prowincyje Austryi, Niemiec, Rosyi w szeÅ›ciu sekcjach, wydanej również we Lwowie przez ZakÅ‚ad Kartograficzny TĘCZA. Mapa nie jest wprawdzie datowana ale zarówno jej nazwa jak i naniesione na niej szlaki kolejowe pozwalajÄ… uznać, że zostaÅ‚a wydrukowana jeszcze w czasach rozbiorowych, zapewne przed 1913 r. Na tej mapie Gorzów widnieje obok nazwy Landsberg. Jest też nieco późniejsza Mapa Rzeczypospolitej Polskiej z granicami zachód. i pÅ‚n.-zach. ustalonymi w Traktacie Wersalskim, Druk w Krakowie 1919 r., na której widnieje nazwa Gorzów oraz w nawiasie Landsberg.

W marcu 1945 kiedy do Landsberga a/W przybyli z wielkopolskiego WÄ…growca osadnicy
z Florianem Kroenke na czele, Landsberg byÅ‚ po prostu Gorzowem. Tak brzmiaÅ‚a nazwa miasta, tak też w zasadzie byÅ‚a pisana, również w dokumentach i na pieczÄ™ciach, czasem przez analogiÄ™ do niemieckiej nazwy dodawano …nad WartÄ…. Jednak w maju 1946 r. wprowadzona zostaÅ‚a urzÄ™dowa nazwa miasta z przymiotnikiem „Wielkopolski”. Zapewne byÅ‚o to spowodowane tym, że Gorzów znajdowaÅ‚ siÄ™ w tym czasie w województwie poznaÅ„skim (w latach 1945–1950) i chodziÅ‚o nie tylko o jego odróżnienie od innych miejscowoÅ›ci o nazwie Gorzów (miasto Gorzów ÅšlÄ…ski oraz wieÅ› Gorzów). Gorzów bÄ™dÄ…c wówczas siedzibÄ… Wicewojewody PoznaÅ„skiego byÅ‚ centrum administracyjnym 14 powiatów Ziemi Lubuskiej, taka wiÄ™c nazwa miasta miaÅ‚a zapewne podkreÅ›lać, poprzez przymiotnik Wielkopolski zwiÄ…zki w WielkopolskÄ… i polskość miasta. Dzisiaj, tamte motywacje nie dość, że nie uzasadnione historycznie straciÅ‚y jakikolwiek sens. Zatem skrócenie nazwy miasta i powrót do pierwotnej polskiej nazwy, zapisanej na przedwojennych mapach przez wybitnego polskiego geografa prof. Eugeniusza Romera byÅ‚o by wyrazem szacunku dla wielu pokoleÅ„ Polaków tak wÅ‚aÅ›nie przez stulecia nazywajÄ…cych po polsku niemiecki Landsberg.

2. Aspekt administracyjny.
Na ogóÅ‚ nie uÅ›wiadamiamy sobie, że bezwiednie co dzieÅ„ w naszym mieÅ›cie powszechnie Å‚amane jest prawo. Tak, tak bo przecież urzÄ™dowa nazwa miasta brzmi Gorzów Wielkopolski, podczas gdy powszechnie stosuje siÄ™ substytut w postaci Gorzów Wlkp. i to na pieczÄ™ciach przeróżnych instytucji i organów wÅ‚adzy paÅ„stwowej oraz w urzÄ™dowych dokumentach! A przecież nie ma miejscowoÅ›ci o nazwie Gorzów Wlkp., bowiem Wykaz urzÄ™dowych nazw miejscowoÅ›ci i ich części, okreÅ›la nasze miasto pod nazwÄ… Gorzów Wielkopolski (nr 0935140 w identyfikatorze krajowego rejestru urzÄ™dowego podziaÅ‚u terytorialnego kraju TERYT). Dla przykÅ‚adu w jednym krótkim piÅ›mie spotykamy niezgodne z prawem i niezgodne z formalnymi nazwami tych instytucji(!) okreÅ›lenie nazwy miasta w nazwach wÅ‚asnych instytucji, np. SARP OddziaÅ‚ Gorzów Wlkp., Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gorzowie Wlkp. – czy sÄ… takie instytucje? Nie! A wÅ‚aÅ›nie czÄ™sto tak to wyglÄ…da w korespondencji urzÄ™dowej, w dokumentach sygnowanych bezprawnymi nazwami typu; UrzÄ…d Miejski w Gorzowie Wlkp. WydziaÅ‚ Komunikacji, itp. Co gorsza miasto upstrzone jest urzÄ™dowymi tablicami z nazwami instytucji, które formalnie nie istniejÄ…, np. Gimnazjum Nr 4 w Gorzowie Wlkp. I wisienka na torcie, wchodzÄ…cych do Ratusza witajÄ… wiszÄ…ce na budynku tablice: Rada Miasta Gorzowa Wlkp., UrzÄ…d Miejski w Gorzowie Wlkp. czy wreszcie Prezydent Gorzowa Wlkp. Można zadać pytanie dlaczego tak siÄ™ dzieje? Otóż w mowie potocznej, w zasadzie używa siÄ™ nazwy podstawowej Gorzów, jeÅ›li zaÅ› chodzi o korespondencjÄ™, to uÅ›wiadamiamy sobie na ogóÅ‚, że należy stosować nazwÄ™ peÅ‚nÄ…, urzÄ™dowÄ…, jednakże naturalne dążenie do jej skracania, powoduje, że peÅ‚ne okreÅ›lenie drugiego czÅ‚onu zastÄ™puje skrót Wlkp. i w ten sposób powstajÄ…, jak wyżej nazwy instytucji, które formalnie przecież nie istniejÄ…! Wystarczy spojrzeć na dokumenty posiadane przez gorzowian żeby przekonać siÄ™ jak czÄ™sto same urzÄ™dy, chcÄ…c uÅ‚atwić sobie życie, a czÄ™sto też z powodu braku miejsca w dokumentach na 18 liter+spacja, stosujÄ… skróty niezgodne z urzÄ™dowÄ… nazwÄ… miasta.

Dodatkowo, sytuacja skomplikowaÅ‚a siÄ™ po 1 stycznia 1999 roku wraz w wprowadzeniem reformy administracyjnej kraju, kiedy to Gorzów Wielkopolski wraz niemal caÅ‚ym regionem gorzowskim wszedÅ‚ w skÅ‚ad Województwa Lubuskiego stajÄ…c siÄ™ siedzibÄ… wojewódzkich organów wÅ‚adzy rzÄ…dowej w tym urzÄ™du Wojewody Lubuskiego. Nie trzeba dodawać, że Wojewoda Lubuski z siedzibÄ… w Gorzowie Wielkopolskim brzmi kuriozalnie bÄ™dÄ…c przyczynÄ… zabawnych sytuacji, czy nawet kpin.

Czy zatem, w aktualnej rzeczywistoÅ›ci administracyjnej dookreÅ›lenie przymiotnikiem Wielkopolski nazwy miasta wojewódzkiego Gorzów bÄ™dÄ…cego jednÄ… z dwu stolic województwa lubuskiego ma jakikolwiek sens? – to pytanie retoryczne!

Dodajmy, że już od wielu, wielu lat w korespondencji posługujemy się kodami pocztowymi, co eliminuje możliwość pomyłek miejscowości o podobnych, lub takich samych nazwach.

Wiele osób w Polsce sÅ‚yszÄ…c nazwÄ™ naszego miasta jest przekonanych, że poÅ‚ożone jest ono na terenie woj. wielkopolskiego. DziaÅ‚a tu zwyczajna jÄ™zykowa kalka, bowiem nazwa urzÄ™dowa, mówiÄ…c za WikipediÄ… należy do kategorii nazw zwiÄ…zanych z poÅ‚ożeniem geograficznym, co w przypadku np. Grodziska Wielkopolskiego, czy Åšrody Wielkopolskiej jest prawdziwe, zaÅ› w przypadku Gorzowa Wielkopolskiego – caÅ‚kowicie faÅ‚szywe. Co wiÄ™cej, żadne z miast wojewódzkich, ani też żadne inne duże miasto nie ma w nazwie przymiotnika dookreÅ›lajÄ…cego jego poÅ‚ożenie. Przymiotnik dookreÅ›lajÄ…cy geograficznie nazwÄ™ oznacza, że jest to miasto maÅ‚e, trudne do powszechnej identyfikacji. W naszym przypadku, nie dość że Gorzów nie jest maÅ‚ym miastem wymagajÄ…cym dodatkowej identyfikacji, to jeszcze przymiotnik w sposób nieprawdziwy sugeruje lokalizacjÄ™ miasta w Wielkopolsce. Trudno to wytÅ‚umaczyć, nie narażajÄ…c siÄ™ na Å›mieszność obcokrajowcom – doÅ›wiadczyÅ‚ tego ten kto próbowaÅ‚ odpowiedzieć za granicÄ… na pytanie co oznacza peÅ‚na nazwa miasta. Rozmowa koÅ„czy siÄ™ rozszerzeniem źrenic osoby nie mogÄ…cej zrozumieć o co w tym wszystkim chodzi. Najczęściej w przeróżnych internetowych wykazach, indeksach instytucji przymiotnik Wielkopolski z automatu sytuuje Gorzów w Wielkopolsce ( ew. region PoznaÅ„). Wystarczy spojrzeć na przykÅ‚ad na portale rekrutacji pracowników, Gorzów jest tam z reguÅ‚y w Wielkopolsce.

Warto przypomnieć, że skrócenie nazwy miasta byÅ‚o pierwszym zaleceniem koncepcji marki „Gorzów PrzystaÅ„” opracowanej w 2009 r. na zlecenie UrzÄ™du Miejskiego przez renomowanÄ… firmÄ™ marketingowÄ… BNB z Warszawy. – „Nazwa krótka jest Å‚atwiejsza do zapamiÄ™tania i bez przymiotnika „Wielkopolski” nie bÄ™dzie w sposób wprowadzajÄ…cy w bÅ‚Ä…d sytuowaÅ‚a Gorzowa w Wielkopolsce”.
Skrócenie nazwy miasta przyniesie zatem korzyÅ›ci pÅ‚ynÄ…ce z Å‚atwiejszej percepcji nazwy (np. obecnie jest ona trudna do wymówienia przez cudzoziemskich inwestorów). Poza tym już samo mówienie o tej sprawie powoduje, że o Gorzowie jest gÅ‚oÅ›niej w mediach ogólnokrajowych, co wÅ‚aÅ›nie przyczynia siÄ™ do lepszej identyfikacji terytorialnej oraz promocji miasta.

4. Pragmatyzm.
Nazwa miasta skÅ‚ada siÄ™ aż z 18 znaków nie liczÄ…c spacji, po skróceniu bÄ™dzie to tylko 6 znaków. OznaczaÅ‚oby to istotne uproszczenie codziennego życia. Wszystkim zdarzyÅ‚o siÄ™ wypeÅ‚niać rubrykÄ™ „miejsce zamieszkania” w jakimÅ› formularzu. Ile jest pracy z wypisywaniem tak dÅ‚ugiej nazwy? A czasem trzeba jÄ… napisać kilka razy. Poza tym w praktyce maÅ‚o kto używa peÅ‚nej nazwy miasta. Pani Halina Elżbieta Daszkiewicz 23 stycznia 2016 r. w sposób bardzo wymowny odpowiedziaÅ‚a przeciwnikowi skrócenia nazwy miasta „…jak by Pan musiaÅ‚ wpisać 136 razy Wielkopolski bo Wlkp. nie wchodziÅ‚o, to by od razu Pan chciaÅ‚ mieć sam Gorzów, a to tylko ostatnie ankiety, które wpisywaÅ‚am. Jak mi w PrzemyÅ›lu wmawiajÄ…, ze mieszkam koÅ‚o Poznania, to też nie potrafiÄ™ wytÅ‚umaczyć jasno i logicznie, że mieszkam w woj. Lubuskim”.

Jak bardzo przymiotnik w nazwie miasta komplikuje nam życie niech Å›wiadczy nastÄ™pujÄ…cy zapis relacji z pamiÄ™tnego nabożeÅ„stwa z udziaÅ‚em Ojca ÅšwiÄ™tego Jana PawÅ‚a II na górczyÅ„skich bÅ‚oniach …
„herb miasta GORZÓW WLKP.
2.06.1997 Gorzów Wielkopolski
Papież w Gorzowie Wlkp.” – i to wszystko w trzech kolejnych wierszach.
I jeszcze, jakże wymowny przykÅ‚ad na to, że czujemy siÄ™ w obowiÄ…zku używać w piÅ›mie peÅ‚nej nazwy miasta - tak oto brzmiaÅ‚y pierwsze zdania Liturgii SÅ‚owa wygÅ‚oszone (papież trzymaÅ‚ tekst w dÅ‚oniach) przez Jana PawÅ‚a II - „Któż nas może odÅ‚Ä…czyć od miÅ‚oÅ›ci Chrystusowej?” Takie pytanie stawia Å›w. PaweÅ‚ w LiÅ›cie do Rzymian (8.35). Dzisiaj za nim powtarzamy je w liturgii podczas nawiedzenia KoÅ›cioÅ‚a w Gorzowie Wielkopolskim”.

Natomiast po zakoÅ„czeniu liturgii Ojciec ÅšwiÄ™ty przemówiÅ‚ do rozentuzjazmowanych wiernych w te sÅ‚owy… „Na zakoÅ„czenie pragnÄ™ wyrazić moja radość, że mogÅ‚em siÄ™ z wami wspólnie modlić. DziÄ™kujÄ™ Bożej OpatrznoÅ›ci za spotkanie w Gorzowie. Wiele wspomnieÅ„ Å‚Ä…czy mnie z tÄ… diecezjÄ…. Posiada ona piÄ™knÄ… przyrodÄ™, którÄ… czÄ™sto mogÅ‚em podziwiać podczas moich wÄ™drówek, zwÅ‚aszcza spÅ‚ywów kajakowych. Wspomnienia te zostaÅ‚y na zawsze w moim sercu i w modlitwie. PiÄ™kna jest ziemia gorzowska”. RelacjÄ™ koÅ„czÄ… dwa zdania… „Z Gorzowa Ojciec ÅšwiÄ™ty udaÅ‚ siÄ™ do Gniezna” oraz „WedÅ‚ug danych OBOP wieczorna celebra w Gorzowie zgromadziÅ‚a przed telewizorami ponad 3,5 mln. widzów.” Jak widać – Gorzów Wlkp., Gorzów Wielkopolski, Gorzów - sami stwarzamy sobie aż tyle kÅ‚opotów upierajÄ…c siÄ™ przy dzisiejszej nazwie miasta.

Pragmatyzm, to wreszcie oszczÄ™dność czasu oraz materiaÅ‚ów - papier, tusz, tonery, energia elektryczna itp. – codziennie zużywanych na pisanie nazwy dwuczÅ‚onowej. W urzÄ™dach administracji samorzÄ…dowej ( urzÄ…d miejski, starostwo, urzÄ™dy gmin itd.) i rzÄ…dowej ( urzÄ…d wojewódzki, sÄ…dy, policja itd.), w których wytwarza siÄ™ ogromne iloÅ›ci dokumentów,
w których wielokrotnie wymienia siÄ™ nazwÄ™ miasta nawet w jednym dokumencie, skrócenie nazwy miasta oznacza wielkie i do tego staÅ‚e oszczÄ™dnoÅ›ci, zmniejszenie kosztów codziennego funkcjonowania.

5. Względy lingwistyczne.
Powszechnie wiadomo, że ze wzglÄ™dów praktycznych przymiotnik Wielkopolski w codziennej praktyce, w piÅ›mie zastÄ™powany jest skrótem Wlkp., co nierzadko przybiera bÅ‚Ä™dnÄ… postać Wlk. To wprowadza dodatkowe pomieszanie pojęć: Wlkp. – skrót sÅ‚owa Wielkopolski, Wlk. – skrót sÅ‚owa Wielki. JÄ™zykoznawca Profesor Elżbieta Skorupska-RaczyÅ„ska w trakcie I debaty stwierdziÅ‚a bez ogródek, że tenże skrót nazwy naszego miasta - Gorzów Wlkp. - wyglÄ…da kuriozalnie.
Mamy Radio Gorzów, Echo Gorzowa, Tylko Gorzów, kluby sportowe: Stilon Gorzów, Warta Gorzów, Admira Gorzów, Gorzovia Gorzów, itd. UczestniczÄ…cy w II debacie Profesor Tomasz Jurek przeprowadziÅ‚ analizÄ™ nazw klubów sportowych dochodzÄ…c do wniosku, iż w ich nazwach używa siÄ™ gÅ‚ównie podstawowego czÅ‚onu nazwy miasta, zaÅ› kibice używajÄ… w zasadzie tylko nazwy podstawowej Gorzów.

To tylko potwierdza, że gorzowianie używajÄ… przymiotnika Wielkopolski, gdy muszÄ… a wiÄ™c w piÅ›mie i to czÄ™sto skracajÄ…c do postaci Wlkp., natomiast w zwyczajnych codziennych sytuacjach, gdy nie ma urzÄ™dowego przymusu, mówiÄ…c posÅ‚ugujÄ… siÄ™ nazwÄ… podstawowÄ… Gorzów.

SiÅ‚a powyższych argumentów wydaje siÄ™ być przytÅ‚aczajÄ…ca, a jednak sÄ… też zwolennicy status quo, którzy tkwiÄ… bardziej w sferze mitów niż faktów.

1. Mit pierwszy – wielkie koszty!

Koszty zmiany nazwy to gÅ‚ówny mit nie majÄ…cy jednak jakiegokolwiek realnego uzasadnienia. Z caÅ‚Ä… mocÄ… podkreÅ›lić trzeba, że skrócenie nazwy miasta nie spowoduje negatywnych prawnych konsekwencji dla istniejÄ…cych dokumentów, nie wymaga ich wymiany, a tym samym nie rodzi konsekwencji finansowych dla ich posiadaczy. W przypadku zmiany nazwy miasta ważność zachowa (nie bÄ™dÄ… wiÄ™c wymagać wymiany na nowe) do koÅ„ca okresu na jaki zostaÅ‚ wydany posiadany przez każdego gorzowianina;
  •  dowód osobisty – art. 54 ustawy o dowodach osobistych,
  • prawo jazdy – art. 18c ustawy o kierujÄ…cych pojazdami,
  • dowód rejestracyjny – art. 79c ustawy prawo o ruchu drogowym.
Skrócenie nazwy miasta nie wpÅ‚ynie też w żaden sposób na ważność już istniejÄ…cych umów oraz aktów notarialnych – zachowajÄ… swÄ… ważność bez potrzeby zmian.

Dane ewidencyjne podatników w urzÄ™dzie skarbowym oraz pÅ‚atników w ZUS, jak również ewidencja dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej bÄ™dÄ… aktualizowane „z urzÄ™du”, a wiÄ™c bez jakiejkolwiek zaangażowania ze strony obywateli. Podobnie rzecz siÄ™ ma jeÅ›li chodzi o ksiÄ™gi wieczyste, ksiÄ™gi stanu cywilnego oraz dokumentacjÄ™ geodezyjnÄ… i kartograficznÄ….

Czy to znaczy, że nie bÄ™dzie żadnych kosztów? Nie, - pojawiÄ… siÄ™ koszty albowiem na pieczÄ…tkach, drukach firmowych, nazwach urzÄ™dów itp. bÄ™dzie musiaÅ‚a być napisana skrócona nazwa miasta bez Wielkopolski, a wiÄ™c formalnie rzecz biorÄ…c nowa nazwa miasta Gorzów. Pewne koszty poniosÄ… zarzÄ…dcy dróg, gdyż konieczna bÄ™dzie wymiana tablic i drogowskazów. Jak jednak praktyka pokazuje, zarzÄ…dcy dróg nie spieszÄ… siÄ™ ze zmianami ( do dzisiaj na skrzyżowaniu przy Katedrze jest drogowskaz z nazwÄ… Kostrzyn, która zostaÅ‚a formalnie zniesiona w 2001 r.). Można zatem zaÅ‚ożyć, że stare tablice z nazwÄ… „Gorzów Wielkopolski” (najczęściej jako „Gorzów Wlkp.”) bÄ™dÄ… wisieć aż do naturalnego zużycia.

Jak wielkie zatem mogÄ… być te koszty? Trudno je oszacować, mamy wszakże do czynienia ze skróceniem nazwy co w praktyce może być banalnie proste, w powszechnej praktyce bez kosztowe, np. w wielu przypadkach zamiast zamawiania nowej pieczÄ…tki wystarczy w dotychczasowej gumowej wyciąć literki Wielkopolski, zamiast zamawiać nowe tablice i drogowskazy wystarczy zamalować farbÄ… koloru tÅ‚a tablicy czÅ‚on Wielkopolski, najczęściej wystÄ™pujÄ…cy w skrócie Wlkp. WÅ‚aÅ›nie tak postÄ…pili zarzÄ…dcy dróg zamalowujÄ…c oznaczenia „3” oraz „S-65” na dawnej drodze krajowej nr 3, po wybudowaniu drogi szybkiego ruchu S-3.

Ponadto, zważywszy, że żyjemy w dobie powszechnej informatyzacji, zaktualizowanie nazwy miasta wymagać bÄ™dzie z reguÅ‚y stosukowo prostego zabiegu informatyków polegajÄ…cego na wprowadzeniu korekty polegajÄ…cej na jednorazowym wykasowaniu przymiotnika Wielkopolski w rekordach zbiorów danych i programach informatycznych oraz drukach firmowych (klikniÄ™cie backspace).

Co niezwykle ważne to to, że koszty zwiÄ…zane ze zmianÄ… nazwy miejscowoÅ›ci mogÄ… być rozÅ‚ożone na kilka lat. Brak jest bowiem przepisów prawnych, które okreÅ›laÅ‚yby, w jakim okresie czasu zmian tych należy dokonać. Można zatem przyjąć, iż zmiany dokonywane mogÄ… być sukcesywnie w zależnoÅ›ci od konkretnej sytuacji i wynikajÄ…cych z niej potrzeb.

Oznacza to, że jeÅ›li jakakolwiek instytucja uzna, iż z wymianÄ… szyldu wstrzyma siÄ™ do momentu jego wymiany z powodu np. zużycia, to nie ma podstaw prawnych, które powodowaÅ‚yby, że poniesie z tego tytuÅ‚u jakiekolwiek konsekwencje. Identycznie wyglÄ…da kwestia korzystania z druków czy wizytówek ze starÄ… nazwÄ… miejscowoÅ›ci.

Każdy sam może uznać, iż druki bÄ™dÄ… wykorzystywane do momentu wyczerpania zapasów.
Warto przy tym zauważyć, iż Å›rodki finansowe wydatkowane na wymianÄ™ szyldów i pieczÄ…tek pozostanÄ… u gorzowskich przedsiÄ™biorców zajmujÄ…cych siÄ™ tego typu dziaÅ‚alnoÅ›ciÄ….

ReasumujÄ…c, prawdopodobne koszty skrócenia nazwy miasta, nie liczÄ…c oszczÄ™dnoÅ›ci jakie ta decyzja wygeneruje w przyszÅ‚oÅ›ci, mogÄ… stanowić niewielki procent kosztów opracowania i promocji marki Gorzów PrzystaÅ„ szacowanych na ok. 500 tys. zÅ‚. Tym bardziej warto poÅ›wiÄ™cić te „parÄ™ tysiÄ™cy zÅ‚otych” by zrealizować gÅ‚ówne zalecenia warszawskich specjalistów od marketingu!
2. Mit drugi – temat zastÄ™pczy. (ważniejsze jest bezrobocie, dziurawe ulice, sÅ‚użba zdrowia itp.).
Przeciwnicy oczyszczenia nazwy miasta czÄ™sto twierdzÄ…, że to temat zastÄ™pczy. Nic bardziej bÅ‚Ä™dnego – jest to sprawa bardzo ważna. Trzeba mieć bowiem Å›wiadomość, że nazwa miasta jest jak nazwisko osoby – czy ktoÅ› chciaÅ‚ by aby używano z historycznym bÅ‚Ä™dem, lub mylono jego nazwisko? Z pewnoÅ›ciÄ… nie!

Nazwa miasta jest istotnym elementem kształtowania świadomości społecznej i identyfikacji.
Jak Gorzów …Wielkopolski i jego mieszkaÅ„cy majÄ… siÄ™ identyfikować z tworzonÄ… od 1999 roku tożsamoÅ›ciÄ… lubuskÄ…, z lubuskÄ… stoÅ‚ecznoÅ›ciÄ… Gorzowa?

Zajmowanie się sprawą nazwy nie spowoduje zatrzymania biegu innych spraw publicznych w mieście - niewątpliwie na tym nie stracą.

Skrócenie nazwy miasta wcale nie oznacza, że przez to Gorzów bÄ™dzie mniej wielkopolski niż to wynika z jego tożsamoÅ›ci bÄ™dÄ…cej wynikiem wkÅ‚adu Wielkopolan w budowanie zrÄ™bów powojennego miasta. PoznaÅ„ nie jest przecież mniej wielkopolski od Gorzowa Wielkopolskiego.

Imponderabilia, wartoÅ›ci sÄ… wszak ważne - dla narodu, dla pojedynczego czÅ‚owieka, wreszcie dla lokalnej spoÅ‚ecznoÅ›ci. W roku 1989, w czasie galopujÄ…cej inflacji i rozpadu gospodarki nakazowo-rozdzielczej, rzÄ…d i część posÅ‚ów pracowaÅ‚a nad wdrożeniem reform gospodarczych, jako najpilniejszych dla wszystkich Polaków. Jednak nie oznaczaÅ‚o to, że parlament zajmowaÅ‚ siÄ™ tylko gospodarkÄ…. Znaleziono dość czasu aby zmienić także nazwÄ™ paÅ„stwa z PRL na Rzeczpospolita Polska oraz przywrócić godÅ‚o paÅ„stwowe z orÅ‚em w koronie. Podobnie byÅ‚o też w Gorzowie, w 1996 r. przyjÄ™te zostaÅ‚y nowe symbole miasta – herb i flaga miasta, a rok wczeÅ›niej sztandar miasta z najważniejszym symbolem odrodzonej Rzeczpospolitej – orÅ‚em w koronie.

Nie jest to zatem temat zastÄ™pczy. To kwestia naszej tożsamoÅ›ci, historycznej prawdy i szacunku dla tych Polaków, którzy wÅ‚aÅ›nie tak, po swojemu, po polsku nazywali w dawnych czasach Landsberg.

PODSUMOWANIE
Dzisiaj jest wiÄ™c wreszcie pora by zamknąć niedokoÅ„czone nasze gorzowskie ważne sprawy, które dÅ‚ugo czekaÅ‚y na dobry czas. Pora by zrzucić piÄ™tno maÅ‚omiasteczkowoÅ›ci zafundowane nam przez wÅ‚adzÄ™ z Warszawy w 1946 r. StaÅ‚o siÄ™ tak mimo, że wówczas Gorzów byÅ‚ jedynym w regionie Å›rodkowej Odry - od PiÅ‚y po ZielonÄ… GórÄ™ - miastem majÄ…cym cechy wielkomiejskie, jedynym powiatem grodzkim z prezydentem miasta na czele, mimo iż byÅ‚ gÅ‚ównym oÅ›rodkiem i stolicÄ… Ziemi Lubuskiej wyodrÄ™bnionej w ramach województwa poznaÅ„skiego, a także mimo iż nikt nie nazywaÅ‚ Gorzowa …Wielkopolskim – vide strona anonsów reklamowych z pierwszego wydania Ziemi Gorzowskiej z 6 lipca 1945 roku.

Skrócenie nazwy miasta nie jest w żadnym razie inspirowane niechÄ™ciÄ… do kogokolwiek, a już zwÅ‚aszcza do Wielkopolski. WkÅ‚ad Wielkopolan w budowÄ™ polskiego Gorzowa jest bezdyskusyjny, dobrze udokumentowany i opisany oraz uhonorowany w postaci spiżowej tablicy pamiÄ…tkowej poÅ›wiÄ™conej najwybitniejszemu przedstawicielowi tej grupy – Florianowi Kroenke peÅ‚nomocnikowi rzÄ…du i pierwszemu staroÅ›cie gorzowskiemu oraz wicewojewodzie poznaÅ„skiemu – faktycznemu rzÄ…dcy Ziemi Lubuskiej. Potomkowie Wielkopolan, majÄ… prawo do dumy, tak jak i potomkowie innych grup gorzowskich pionierów, choćby Kresowiaków, którzy stanowili ok. 40% osadników, pierwszych mieszkaÅ„ców. Mimo to, my gorzowianie, szanujÄ…c przeszÅ‚ość, mamy prawo, wrÄ™cz obowiÄ…zek myÅ›leć odpowiedzialnie o przyszÅ‚oÅ›ci miasta. Skrócenie nazwy miasta jest wÅ‚aÅ›nie przejawem takiego myÅ›lenia. Mamy do tego peÅ‚ne prawo, co wiÄ™cej mamy takÄ… powinność wobec przyszÅ‚ych pokoleÅ„ gorzowian. Pierwsze pięć powojennych lat Gorzowa charakteryzuje nieprawdopodobny wrÄ™cz rozmach, szerokość intelektualnych horyzontów i waga rzeczywistych dokonaÅ„ pionierów. Zaczęło siÄ™ to tutaj, wraz z nazwÄ… miasta Gorzów, która wypÅ‚ynęła spontanicznie z serc i umysÅ‚ów pionierów w 1945 r. Wiele z tego historycznego dorobku pionierów, wskutek jakiegoÅ› wielkiego pecha, zostaÅ‚o miastu zabrane w późniejszych latach., a poczÄ…tkiem tego byÅ‚o zastÄ…pienie pierwszej autentycznej nazwy miasta Gorzów, sztucznÄ… urzÄ™dowÄ… nazwÄ… Gorzów Wielkopolski nadanÄ… miastu w Warszawie w 1946 roku, ponad gÅ‚owami gorzowian.

Gorzowianie, pora najwyższa upomnieć siÄ™ o godność naszego miasta, zerwać wreszcie z tym chichotem historii zafundowanym przez warszawskich urzÄ™dników, skróćmy nazwÄ™ miasta i przywróćmy jego stare historyczne polskie brzmienie przypomniane w 1945 r. przez gorzowskich pionierów – GORZÓW.

Za tym przemawiają względy historyczne, administracyjne, marketingowe, wreszcie patriotyczne a także pragmatyzm i prestiż naszego miasta!
GORZÓW, 30 października 2023 r. OpracowaÅ‚ – Henryk Maciej Woźniak

W niniejszym uzasadnieniu korzystano z publikacji: Henryk Maciej Woźniak „GORZÓW …to brzmi dumnie!”, Gorzów, 2017 r..

26 listopada 2023 07:56, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imiÄ™:
 
Komentarze:


Napisałbym kródko, sp....cie z takimi, nic nie wnoszącymi inicjatywami, ale trafia mnie bój o g....o. Moze zajmijcie się poprawianiem jakosci życia, sprowadzaniem"produkcji" do miasta, tworzeniem warunkow do życia dla Polaków w tym grajdole. Zmiana nazwy to para w gwizdek. Chodzi tylko o promocje nazwisk na listy wyborcze, o nic więcej. Dziwne, że Prezydent nie pochyla się nad innymi, ważniejszymi inicjatywami mieszkzńców, ale nad "bezpieczną" tak, nagle.
Osobiscie wolę byc kojarzony przez podobnych, jak inicjatorzy nieuków, ze jestem z Wielkopolski niż nijakich, chadziajskiich stron.
Mieszkaniec, 26.11.2023, 15:51, 83.20.124.44 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Oni tu zostajÄ…
„ZostajÄ™!” to hasÅ‚o nowej kampanii promujÄ…cej Gorzów, która ma zwrócić uwagÄ™ na zalety naszego miasta, dziÄ™ki którym jest ono doskonaÅ‚ym ... <czytaj dalej>
Pielgrzymki
Tegoroczna piesza pielgrzymka powoÅ‚aniowa odbÄ™dzie siÄ™ w sobotÄ™ w sobotÄ™ 27 kwietnia. WyjÅ›cie pielgrzymki na trasÄ™ z Paradyża do Rokitna nastÄ…pi ... <czytaj dalej>
200 lat dla pani Zofii
NieczÄ™sto zdarza siÄ™, aby tradycyjnie Å›piewane „sto lat”, z racji chwili, modyfikowano w sekwencji życzeÅ„ na lat „dwieÅ›cie”. Tak wÅ‚aÅ›nie ... <czytaj dalej>
Prezydent w ministerstwie
Prezydent Gorzowa w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. - Z doÅ›wiadczenia wiem, że najważniejsze sÄ… relacje bezpoÅ›rednie. Ustalenia, które zapadajÄ… wtedy ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę

Kraina olejem płynąca
O Ponidziu mawiajÄ…, że to kraina winem i miodem pÅ‚ynÄ…ca. ... <czytaj dalej>
Nauczyciele są ważni
Kiedy chodziÅ‚am do szkoÅ‚y, nie byÅ‚o w tym nic nadzwyczajnego, ... <czytaj dalej>
Milion na FilharmoniÄ™ GorzowskÄ…
Sejmik samorzÄ…dowy podjÄ…Å‚ uchwaÅ‚Ä™ w sprawie wsparcia dziaÅ‚aÅ„ Filharmonii Gorzowskiej. W ... <czytaj dalej>
Poznajcie radnych wojewódzkich
Z dniem 30 kwietnia wygasa VI kadencja Sejmiku samorzÄ…dowego. Od ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« kwiecieÅ„ 2024 »
P W Åš C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosiÅ‚ w niedzielÄ™ kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkaÅ„ców na spacer ulicami Å›ródmieÅ›cia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa PaÅ„stwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszajÄ… uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale PamiÄ™ci „Dumni z PowstaÅ„ców” to ogólnopolski konkurs dla szkóÅ‚ <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_8351aaaa.jpg
admin ego:
W Ośrodku Edukacji Przyrodniczej
Niedziela, jak wiadomo, jest w sanatorium dniem bezzabiegowym, a że ... <czytaj dalej>
admin ego:
900 lat diecezji lubuskiej
KoÅ›cióÅ‚ na Åšrodkowym Nadodrzu ma swojÄ… dÅ‚ugÄ…, bo wielowiekowÄ… historiÄ™. ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymaÅ‚a policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Filiżanka kawy lub dwie
Czy wiesz, że filiżanka kawy może zdziaÅ‚ać wiÄ™cej niż tylko ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_2113:
PiÄ™kna muzyka byÅ‚a w spektaklu. Cudownie zaÅ›piewana piosenka finaÅ‚owa. <czytaj dalej>
Anonim_2289:
108tys
I durna dajÄ…ca efekt odwrotny kampania <czytaj dalej>
Anonim_4577:
Dobrze! Bo wiele dobrych koncertów w tym sezonie.
Również w Sali Kameralnej. Także autorskie, naszych filharmoników. Wczoraj np. wystÄ™p dwà <czytaj dalej>
Anonim_9617:
Jest tak bo zdurnieliÅ›my..... <czytaj dalej>
Anonim_9837:
Tę kwestię reguluje kościół katolicki
Nauczy się by wybierać dobro.

Ale feministkom temat jest obcy i stÄ…d lewica czyli opieku <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej