środa 20 lutego 2019     Leon, Ludmiła, Eustachy
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Cuda Żabiego Dworu
eGorzowska - 5968_2O2AStBPiiDoxEJT2qE6.jpg

Jedni marzą o podróży do Australii, inni na wyspy Bahama. Najlepiej jak najdalej od swojego miejsca zamieszkania, bo dziś tylko to robi wrażenie. Ja jednak marzę o wyjeździe do Żabiego Dworu. Do Radwanowa. To niewiele ponad 100 km od Gorzowa, a 20 od Zielonej Góry. Tam zatrzymał się czas. Tam na nowo ożywa przeszłość. Tam można dotknąć prawdziwego piękna.

Do Radwanowa trafiłam dzięki seminarium objazdowemu po województwie lubuskim, zorganizowanemu przez Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej we Wrocławiu dla dziennikarzy z województw: opolskiego, śląskiego, dolnośląskiego, zachodniopomorskiego i lubuskiego. 26 marca po raz pierwszy stanęłam na dziedzińcu w Żabim Dworze i choć było już po zmroku, urokliwa aura przeszłości rzuciła się w oczy nie tylko mnie, ale każdemu z piętnastu uczestników wyjazdu. Rankiem dodatkowo dostrzegliśmy piękno natury okalającej dworek z parkiem z trzema stawami, pierwszymi wiosennymi kwiatami i wiekowymi platanami.

Żabi Dwór to posiadłość z XIX w. Na 9 ha przetrwały do dziś cztery obiekty wpisane do rejestru zabytków. Właściciele Krystyna Woźniakowska z mężem Markiem od kilku lat restaurują obiekt pałacowo-folwarczno-parkowy. Dzięki Funduszom Europejskim zrujnowanym budynkom wrócili nowe życie.
- Dofinansowanie dostaliśmy z LPRO 2007-2013. Przeznaczyliśmy je na budowę i wyposażenie domu biesiadnego z zapleczem kuchennym i oranżerią oraz zaadoptowanie poddasza stajni na pokoje gościnne - informuje pani Krystyna. Projekt oszacowany na ponad 2,8 mln zł otrzymał 1,1 mln zł dofinansowania.

W Żabim Dworze nieustannie coś się dzieje. To tętniący życiem plac budowy, ale w wyjątkowym wydaniu. Panuje tam niespotykany ład i porządek. Wszystko ma swoje miejsce, nawet stare krzesła oczekujące na renowację, stoją w rzędzie. Nic nigdzie nie przeszkadza, nie leży pod nogami. W każdym miejscu widać dbałość o szczegół. To zasługa czujnego oka i perfekcyjnej natury właścicieli, którzy w dzieło odbudowy wkładają całe swoje serce.

W odremontowanych obiektach każdy turysta, każdy klient będzie czuł się dobrze. O randze Żabiego Dworu może świadczyć fakt, że pozostał jeszcze tylko jeden październikowy termin na wynajęcie weselnikom obiektu.

Choć Krystyna i Marek Woźniakowscy na co dzień mają mnóstwo prac, nie poprzestają na nich i wciąż myślą o przyszłości.
- Planujemy zakończyć odbudowę budynku (magazyn płodów rolnych) o powierzchni użytkowej ok. 700 metrów, a następnie zaprojektować wnętrze z przeznaczeniem na pokoje gościnne, salę konferencyjną oraz restaurację dla gości hotelowych. Z kolei budynek dworku remontujemy z zachowaniem oryginalnej architektury wnętrz. Przeznaczymy go na Muzeum Dworu Polskiego, natomiast w piwnicach znajdą swoje miejsce wina z naszego regionu dla naszych gości - dodaje Krystyna Woźniakowska.

Rozważa też nad fachową opieką, której wymagałyby drzewa, a także nad poprowadzeniem niedużej winnicy. Na to wszystko jednak potrzeba ogromnych nakładów. Milion dofinansowania nie wystarczy, choć i z tego właściciele są bardzo zadowoleni.
- Nigdy nie sądziłam, że uda się nam uzyskać jakieś wsparcie i pewnie sama bym projektu nie napisała, ale pomógł mi w tym, zauroczony miejscem, młody człowiek z Wrocławia - mówi Krystyna Woźniakowska.

Charakter Żabiego Dworu tworzą antyczne sprzęty i meble z XIX w. Wszystko odtworzone na wzór stylu z czasów świetności obiektu. Co ważne, nawet dawny magazyn płodów rolnych jest odbudowywany z materiałów z przeszłości.
- To są cegły pochodzące z rozbiórek. My je skupujemy i wykorzystujemy. Tu nic się nie marnuje. Proszę zobaczyć, jak wykorzystywane są najmniejsze nawet elementy. Tak dziś się nie buduje - podkreśla właścicielka i dodaje, że wszystkie elementy wyposażenia kupuje na targach staroci oraz w antykwariatach w Polsce i we Włoszech. Stąd pochodzi choćby kolekcja popiersi filozofów. Z pewnością uwagę przybyszy przykuje XVII-wieczny witraż, czynny piec kaflowy, drzwi, zegary, lampy czy ozdobne dachowe rzeźby i wiele innych detali. Zresztą, o każdej porze dnia można tam odkryć nowe cuda.

Jedni marzą o podróży do Australii, inni na wyspy Bahama. Najlepiej jak najdalej od swojego miejsca zamieszkania, bo dziś tylko to robi wrażenie. Ja jednak marzę o wyjeździe do Żabiego Dworu. Do Radwanowa. To niewiele ponad 100 km od Gorzowa, a 20 od Zielonej Góry. Tam zatrzymał się czas. Tam na nowo ożywa przeszłość. Tam można dotknąć prawdziwego piękna. Niestety, powrót do codzienności może okazać się szokiem, bo to, co nas otacza, jest coraz bardziej plastikowe i krótkotrwałe, dalekie od otoczonego troską właścicieli piękna zatrzymanego w Żabim Dworze. Nie wierzycie? Przekonajcie się sami.

Tekst i foto Hanna Kaup

Więcej zdjęć:
http://www.egorzowska.pl/pokaz,galeria,0,0,2015-04-04_cuda_abiego_dworu,

http://www.egorzowska.pl/pokaz,galeria,0,0,2015-04-04_cuda_dworu,

Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
cuda abiego dworu, zdjęcie 1/16

cuda abiego dworu, zdjęcie 2/16

cuda abiego dworu, zdjęcie 3/16

cuda abiego dworu, zdjęcie 4/16

cuda abiego dworu, zdjęcie 5/16

cuda abiego dworu, zdjęcie 6/16

cuda abiego dworu, zdjęcie 7/16

cuda abiego dworu, zdjęcie 8/16

cuda abiego dworu, zdjęcie 9/16

cuda abiego dworu, zdjęcie 10/16

cuda abiego dworu, zdjęcie 11/16

cuda abiego dworu, zdjęcie 12/16

cuda abiego dworu, zdjęcie 13/16

cuda abiego dworu, zdjęcie 14/16

cuda abiego dworu, zdjęcie 15/16

cuda abiego dworu, zdjęcie 16/16


2 kwietnia 2015 21:13, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Nowobogackie pojmowanie estetyki. (Dlaczego wewnątrz brakuje tynków? Zabrakło kasy? No bo nie sadzę aby były nie otynkowane pomieszczenia w oryginalnej wersji budynków!)
Anonim_3839, 06.04.2015, 10:24, 62.87.227.214 ##

http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/andrzej-szczerski-dzisiejsze-inwestycje-z-polifonii-przeksztalcaja-sie-w-kakofonie/m20xe9
Anonim_8359, 06.04.2015, 10:59, 78.9.73.242 ##

Danuta Jak tam pięknie ile pracy włożyli właściciele obiektu tylko pogratulować i życzyć sobie więcej takich ludzi to nasze zabytki zakwitną .A te anonimy piszą zawistni ludzie i nic niewarci ,tylko tak dalej życze wytrwałości w pracach renowacyjnych latem odwiedzimy i zwiedzimy pozdrawiam serdecznie
Anonim_5491, 02.12.2018, 12:35, 91.202.229.89 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Zgromadzenie wspólników o sytuacji w gorzowskiej lecznicy
Zgromadzenie wspólników Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. Sp. z o.o. podjęło temat rozwiązania niepokojącej sytuacji na oddziale chirurgii. - Zarząd ... <czytaj dalej>
Z chirurgami i związkami zawodowymi
o gorzowskim szpitalu
Publikujemy komunikaty Urzędu Marszałkowskiego dotyczące spotkań marszałek Elżbiety Anny Polak z chirurgami oraz związkami zawodowymi. Marszałek z chirurgami o sytuacji w ... <czytaj dalej>
List otwarty do Prezydenta w sprawie SP7
Rada Rodziców Szkoły Podstawowej nr 7 w Gorzowie wystosowała 13 lutego list otwarty do prezydenta Jacka Wójcickiego. Oto treść listu: Szanowny Panie ... <czytaj dalej>
Znów Marszałek w sprawie szpitala
W środę wojewoda lubuski zamieścił na stronie internetowej swojego urzędu list adresowany do marszałek woj. lubuskiego, w którym domaga się ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Wspólnota Mieszkaniowa "Słowackiego"

Ul. Słowackiego 5 , Gorzów Wlkp.
tel. 95 724 08 09
branża: Wspólnoty mieszkaniowe <czytaj dalej>
"Medbud" S.C.

ul. Okrzei 27, Gorzów Wlkp.
tel. 95 721 49 32
branża: Budowlane usługi - wykonanie pod klucz <czytaj dalej>
Kancelaria Adwokacka Beata Półkownik-Łucyk

ul. Nowa 5, Gorzów Wlkp.
tel. 606 730 077
branża: Adwokaci <czytaj dalej>

Zgromadzenie wspólników o sytuacji w gorzowskiej lecznicy
Zgromadzenie wspólników Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. Sp. z ... <czytaj dalej>
Mistrz będzie uczył charytatywnie
Klub Sportowy Bulldog Gorzów zaprasza na seminarium charytatywne K-1/Muay Thai ... <czytaj dalej>
Nie widziałeś? Zobacz w czwartek
Jeśli nie widziałeś jeszcze filmu "Jeden dzień z życia" o ... <czytaj dalej>
W teatrze zmiany
Dyrektor Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie oficjalnie przekazał obiekt ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« luty 2019 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
NIEPOROZUMIENIE
Każdy dzień obserwacji życia politycznego w kraju przyprawia o mdłości. Co gorsze, także nasze gorzowskie podwórko zaczyna równać do tzw. góry. Popis żenady dali ostatnio w Radiu Gorzów zaproszeni do ... <czytaj dalej>

Wsiąść do pociągu nie byle jakiego
Chcesz jeździć pociągiem, który ma nazwę? Wymyśl ją. Urząd Marszałkowski <czytaj dalej>
O Laur Niepodległej
Miejskie Centrum Kultury w Gorzowie zaprasza do udziału w międzywojewódzkim <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 5ba.jpg
Hanna Kaup:
Wieczór z Karin Wolf
Jesienny Salon Literatury i Jazzu na Pograniczu. Kolczyk Karin Wolf ... <czytaj dalej>
Marek Z. Piechocki:
"Epatować emanacją" x3
„Słownik wyrazów obcych i trudnych” Andrzeja Markowskiego i Radosława Pawelca ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Era złośliwego oprogramowania
„Proste złośliwe oprogramowanie atakujące Androida to już przeszłość” – to ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
SMS elementem komunikacji i budowania relacji

Mieszkaniec przeciętnego polskiego miasta wychodząc z domu, słyszy dźwięk przychodzącego ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_3398:
Ostrouch? Mój mąż z zawodu jest prezesem. <czytaj dalej>
StMB:
Dawno nie czytałem bardziej sensownych stwierdzeń.Porażka tych co uważają,że mają kompetencje,a w rzeczywistości słomę w butach(czyt,Prezes) <czytaj dalej>
Anonim_5362:
Brawo rodzice! Tak łatwo zniszczyć coś dobrego - szkołę, która od ponad sześćdziesięciu lat jest jedna z najlepszych w Gorzowie.
<czytaj dalej>
Anonim_7317:
oni nie chcą ostroucha
życie i zdrowie pacjentów zagrożone.
radny sejmiku z Kłodawy zielonogórski bardziej niż gorsowski mało intere <czytaj dalej>
Anonim_7829:
Problem chirurgii to czubek góry lodowej którą jest fatalne zarządzanie szpitalem przez obecny zarząd. Fatalne zarządzanie kadrami medycznymi sz <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej