środa 22 maja 2019     Julia, Wiesława, Helena
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Cuda Żabiego Dworu
eGorzowska - 5968_2O2AStBPiiDoxEJT2qE6.jpg

Jedni marzą o podróży do Australii, inni na wyspy Bahama. Najlepiej jak najdalej od swojego miejsca zamieszkania, bo dziś tylko to robi wrażenie. Ja jednak marzę o wyjeździe do Żabiego Dworu. Do Radwanowa. To niewiele ponad 100 km od Gorzowa, a 20 od Zielonej Góry. Tam zatrzymał się czas. Tam na nowo ożywa przeszłość. Tam można dotknąć prawdziwego piękna.

Do Radwanowa trafiłam dzięki seminarium objazdowemu po województwie lubuskim, zorganizowanemu przez Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej we Wrocławiu dla dziennikarzy z województw: opolskiego, śląskiego, dolnośląskiego, zachodniopomorskiego i lubuskiego. 26 marca po raz pierwszy stanęłam na dziedzińcu w Żabim Dworze i choć było już po zmroku, urokliwa aura przeszłości rzuciła się w oczy nie tylko mnie, ale każdemu z piętnastu uczestników wyjazdu. Rankiem dodatkowo dostrzegliśmy piękno natury okalającej dworek z parkiem z trzema stawami, pierwszymi wiosennymi kwiatami i wiekowymi platanami.

Żabi Dwór to posiadłość z XIX w. Na 9 ha przetrwały do dziś cztery obiekty wpisane do rejestru zabytków. Właściciele Krystyna Woźniakowska z mężem Markiem od kilku lat restaurują obiekt pałacowo-folwarczno-parkowy. Dzięki Funduszom Europejskim zrujnowanym budynkom wrócili nowe życie.
- Dofinansowanie dostaliśmy z LPRO 2007-2013. Przeznaczyliśmy je na budowę i wyposażenie domu biesiadnego z zapleczem kuchennym i oranżerią oraz zaadoptowanie poddasza stajni na pokoje gościnne - informuje pani Krystyna. Projekt oszacowany na ponad 2,8 mln zł otrzymał 1,1 mln zł dofinansowania.

W Żabim Dworze nieustannie coś się dzieje. To tętniący życiem plac budowy, ale w wyjątkowym wydaniu. Panuje tam niespotykany ład i porządek. Wszystko ma swoje miejsce, nawet stare krzesła oczekujące na renowację, stoją w rzędzie. Nic nigdzie nie przeszkadza, nie leży pod nogami. W każdym miejscu widać dbałość o szczegół. To zasługa czujnego oka i perfekcyjnej natury właścicieli, którzy w dzieło odbudowy wkładają całe swoje serce.

W odremontowanych obiektach każdy turysta, każdy klient będzie czuł się dobrze. O randze Żabiego Dworu może świadczyć fakt, że pozostał jeszcze tylko jeden październikowy termin na wynajęcie weselnikom obiektu.

Choć Krystyna i Marek Woźniakowscy na co dzień mają mnóstwo prac, nie poprzestają na nich i wciąż myślą o przyszłości.
- Planujemy zakończyć odbudowę budynku (magazyn płodów rolnych) o powierzchni użytkowej ok. 700 metrów, a następnie zaprojektować wnętrze z przeznaczeniem na pokoje gościnne, salę konferencyjną oraz restaurację dla gości hotelowych. Z kolei budynek dworku remontujemy z zachowaniem oryginalnej architektury wnętrz. Przeznaczymy go na Muzeum Dworu Polskiego, natomiast w piwnicach znajdą swoje miejsce wina z naszego regionu dla naszych gości - dodaje Krystyna Woźniakowska.

Rozważa też nad fachową opieką, której wymagałyby drzewa, a także nad poprowadzeniem niedużej winnicy. Na to wszystko jednak potrzeba ogromnych nakładów. Milion dofinansowania nie wystarczy, choć i z tego właściciele są bardzo zadowoleni.
- Nigdy nie sądziłam, że uda się nam uzyskać jakieś wsparcie i pewnie sama bym projektu nie napisała, ale pomógł mi w tym, zauroczony miejscem, młody człowiek z Wrocławia - mówi Krystyna Woźniakowska.

Charakter Żabiego Dworu tworzą antyczne sprzęty i meble z XIX w. Wszystko odtworzone na wzór stylu z czasów świetności obiektu. Co ważne, nawet dawny magazyn płodów rolnych jest odbudowywany z materiałów z przeszłości.
- To są cegły pochodzące z rozbiórek. My je skupujemy i wykorzystujemy. Tu nic się nie marnuje. Proszę zobaczyć, jak wykorzystywane są najmniejsze nawet elementy. Tak dziś się nie buduje - podkreśla właścicielka i dodaje, że wszystkie elementy wyposażenia kupuje na targach staroci oraz w antykwariatach w Polsce i we Włoszech. Stąd pochodzi choćby kolekcja popiersi filozofów. Z pewnością uwagę przybyszy przykuje XVII-wieczny witraż, czynny piec kaflowy, drzwi, zegary, lampy czy ozdobne dachowe rzeźby i wiele innych detali. Zresztą, o każdej porze dnia można tam odkryć nowe cuda.

Jedni marzą o podróży do Australii, inni na wyspy Bahama. Najlepiej jak najdalej od swojego miejsca zamieszkania, bo dziś tylko to robi wrażenie. Ja jednak marzę o wyjeździe do Żabiego Dworu. Do Radwanowa. To niewiele ponad 100 km od Gorzowa, a 20 od Zielonej Góry. Tam zatrzymał się czas. Tam na nowo ożywa przeszłość. Tam można dotknąć prawdziwego piękna. Niestety, powrót do codzienności może okazać się szokiem, bo to, co nas otacza, jest coraz bardziej plastikowe i krótkotrwałe, dalekie od otoczonego troską właścicieli piękna zatrzymanego w Żabim Dworze. Nie wierzycie? Przekonajcie się sami.

Tekst i foto Hanna Kaup

Więcej zdjęć:
http://www.egorzowska.pl/pokaz,galeria,0,0,2015-04-04_cuda_abiego_dworu,

http://www.egorzowska.pl/pokaz,galeria,0,0,2015-04-04_cuda_dworu,

Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
cuda abiego dworu, zdjęcie 1/16

cuda abiego dworu, zdjęcie 2/16

cuda abiego dworu, zdjęcie 3/16

cuda abiego dworu, zdjęcie 4/16

cuda abiego dworu, zdjęcie 5/16

cuda abiego dworu, zdjęcie 6/16

cuda abiego dworu, zdjęcie 7/16

cuda abiego dworu, zdjęcie 8/16

cuda abiego dworu, zdjęcie 9/16

cuda abiego dworu, zdjęcie 10/16

cuda abiego dworu, zdjęcie 11/16

cuda abiego dworu, zdjęcie 12/16

cuda abiego dworu, zdjęcie 13/16

cuda abiego dworu, zdjęcie 14/16

cuda abiego dworu, zdjęcie 15/16

cuda abiego dworu, zdjęcie 16/16


2 kwietnia 2015 21:13, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Nowobogackie pojmowanie estetyki. (Dlaczego wewnątrz brakuje tynków? Zabrakło kasy? No bo nie sadzę aby były nie otynkowane pomieszczenia w oryginalnej wersji budynków!)
Anonim_3839, 06.04.2015, 10:24, 62.87.227.214 ##

http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/andrzej-szczerski-dzisiejsze-inwestycje-z-polifonii-przeksztalcaja-sie-w-kakofonie/m20xe9
Anonim_8359, 06.04.2015, 10:59, 78.9.73.242 ##

Danuta Jak tam pięknie ile pracy włożyli właściciele obiektu tylko pogratulować i życzyć sobie więcej takich ludzi to nasze zabytki zakwitną .A te anonimy piszą zawistni ludzie i nic niewarci ,tylko tak dalej życze wytrwałości w pracach renowacyjnych latem odwiedzimy i zwiedzimy pozdrawiam serdecznie
Anonim_5491, 02.12.2018, 12:35, 91.202.229.89 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Refleksje z okazji XV rocznicy
wstąpienia Polski do Unii Europejskiej
Publikujemy refleksje przewodniczącego Rady Miasta nadesłane z okazji XV rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Niedawno obchodziliśmy 15-lecie wstąpienia Polski do ... <czytaj dalej>
Kompromis dla żółto-niebieskich – wspólny komunikat
Z satysfakcją pragniemy poinformować, że Zarząd Stali Gorzów i przedstawiciele kibiców z rozwagą i odpowiedzialnością zareagowali na propozycję spotkania przy wspólnym ... <czytaj dalej>
Stalowy Okrągły Stół
Stal Gorzów jest klubem sportowym, którego z miastem łączą związki historyczne i społeczne. Z klubem w jego kilkudziesięcioletniej działalnością wiążą się ... <czytaj dalej>
Gorzowski Gastronomik
wśród lubuskich liderów europejskich
W tym roku świętujemy 15 lat Polski w UE. To świetna okazja, aby wskazać lubuskich liderów w wykorzystywaniu środków unijnych. ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Amare Siebdruck Service + Handel" Andrzej Maresch

ul. Norwida 9 -9a, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 44 55
branża: Druk - sitodruk <czytaj dalej>
"Semax" S.A. Sklep Firmowy

ul. Sikorskiego 21, Gorzów Wlkp.
tel. 95 728 15 60
branża: Odzież - detal <czytaj dalej>

Polska to nie jest kraj dla chorych na raka
Wbrew zapowiedziom rządzących, chorzy na raka nadal są bez dostępu ... <czytaj dalej>
Dzieci czy wilczury?
W nowym filmowym tygodniu Kino Konesera proponuje historię dzieci ... <czytaj dalej>
Akcelerator jednak uszkodzony
W niedzielę 12 maja przecięto wstęgę w Ośrodku Radioterapii Wielospecjalistycznego ... <czytaj dalej>
Tomasz Byrski ordynatorem onkologii
Od 6 maja 2019 r. współpracę z Wielospecjalistycznym Szpitalem Wojewódzkim ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« maj 2019 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Nie głosujcie na marszałek Polak
Trwa kampania do Europarlamentu. Wdzięczą się przed nami kandydaci najróżniejszej maści. Jest wśród nich i marszałek Elżbieta Anna Polak. Patrzy na mnie z wielkiego bilbordu zawieszonego na gorzowskim szpitalu, podkreślając, ... <czytaj dalej>

Historyczna pamięć miasta
Młodzieży, weź udział w konkursie „Historyczna pamięć Miasta – Gorzów <czytaj dalej>
Recykling nie musi być nudny!
Czy recykling, poza ratowaniem planety, może być źródłem modowej inspiracji? <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_1560.jpg
Hanna Kaup:
Bo przyjedzie kolumna rządowa...
Poniedziałkowe popołudnie w miasteczku nad Wartą. Choć jest po burzy, ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Trzeci Maja przy pomniku Marszałka
Adres Rossa 6 znają wszyscy, którzy trafiają do Wilna. Zanim ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Polska to nie jest kraj dla chorych na raka
Wbrew zapowiedziom rządzących, chorzy na raka nadal są bez dostępu ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Ogród lśniący nocą
Ogród za dnia cieszy feerią barw - zwłaszcza wiosną, latem ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_1525:
premier przywioz 52 miliony rzadowe dla wojewodztwa a ten że cyrk.

cyrk to platforma robila probujac zlikwidowac urzad wojewodzki w Gorzow <czytaj dalej>
Anonim_1525:
dlugi ten Morawiecko jest wyzszy od Rafalskiej w Szpilkach a ona ma przeciez ze 2 metry. <czytaj dalej>
Anonim_2366:
"moze dajmy ludziom samym wybrac albo nie pojsc do urn jesli sie nie znaja na polityce", no jak się nie znają na polityce, to wiadomo, co <czytaj dalej>
Andrzej Trzaskowski:
"Już za chwileczkę, już za momencik" ten cyrk się skończy. Mam nadzieję. Pewności nie mam... :( <czytaj dalej>
Anonim_1525:
moze dajmy ludziom samym wybrac albo nie pojsc do urn jesli sie nie znaja na polityce

zamiast zmuszac sugerowac w mediach na kogo kto ma gl <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej