piątek 26 kwietnia 2024     Maria, Marcelina, Marzena
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
Hanna Kaup BLOG

« powrót
Jeśli zabłądzisz kiedyś w te strony... zamek ryterski
eGorzowska - 6139_RiUEzyELggBKmACAEmq.jpg

Pomysł na cykl materiałów przedstawiających ciekawe i warte obejrzenia miejsca wzięłam z piosenki Hanny Banaszak "W moim magicznym domu". Jej refren: "Gościu znużony, gościu znudzony, jeśli zabłądzisz kiedyś w te strony, zajrzyj tu do nas koniecznie", wydał mi się tym, czym hasło: "Zobacz, naprawdę warto".

Mam nadzieję, że dzieląc się swoimi wrażeniami z miejsc mniej lub bardziej odległych, zachęcę Was do ich odwiedzenia, nawet gdybyście trafili do nich przypadkiem.

Zamek w Rytrze
Właściwie powinnam rozpocząć swoją opowieść od słów: Za górami, za lasami, nad leniwie szemrzącym Popradem, na wysokim wzgórzu (ponad 460 m n.p.m.), w miejscu, o którym Maria Kownacka napisała "Rogasia z Doliny Roztoki", spotkałam bardzo otwartych ludzi. 14 czerwca u stóp zamku w Rytrze, a właściwie nie zamku, tylko pozostałości po nim, odbyło się podpisanie umowy partnerskiej między sołectwem Sucha Struga (powiat nowosądecki) a Łączna w gminie Kłodzko (dolnośląskie).

Samo podpisanie umowy dla zwykłego turysty nie ma teraz większego znaczenia - choć może w przyszłości wyda jakieś owoce - ale było dodatkowym wydarzeniem w czasie II spotkania na ryterskim zamku.

Stojący na wzgórzu jest najprawdopodobniej dziełem ludzi średniowiecza, rycerzy-rozbójników, czyli raubritterów (stąd pewnie nazwa miejscowości Ritter). Mówi się, że powstał pod koniec XIII w. (początkowo jako drewniany) i pełnił funkcję strażnicy komory celnej nad Popradem. Za panowania Kazimierza Wielkiego (który założył oddaloną od Rytra o 8 km Piwniczną), stanowił własność królewską. Od XV w., gdy przeszedł we władanie dzierżawców i starostów nowosądeckich, zaczął popadać w ruinę.

Dziś z zamku pozostało niewiele. Miejsce jest jednak warte odwiedzenia, bo rozciąga się z niego malowniczy widok na dolinę Popradu. Na wzniesieniu zachowała się jedynie wieża o grubych trzymetrowych murach zbudowana z piaskowca. Niestety, jest zasypana i tylko z daleka można dostrzec wijące się we wnętrzu schody. Zamek po krawędzi wzgórza okalał - obecnie misternie odbudowywany - mur obwodowy. Od południa przylegał do niego dwudzielny budynek mieszkalny ze strzelnicami - dziś również zachowany szczątkowo. Jak podają liczne opracowania, warowna brama widoczna jeszcze w XIX w. prowadziła od wschodu. W jej sąsiedztwie stało coś w rodzaju bastei. Od strony północnej, za wieżą, znajdowała się fosa i wał - obecnie zarośnięte.

Przez wieki zamek niszczał. W latach 70. minionego stulecia przeprowadzano prace archeologiczne i konserwatorskie. Niestety, ponieważ do łatania wyrw w wieży służyły kamienie z muru, osłabiło to je, a wieżę zimą rozsadził gruz, którym ją wypełniono.

Dopiero w XXI w. miejscowi rozpoczęli starania o odtworzenie zabytku, by przypominał historię tego miejsca i przyciągał turystów. Od dwóch lat Stowarzyszenie Miłośników Rytra, któremu przewodzi Elżbieta Tomasiak, zabiega o fundusze na odbudowę obiektu. - To nie jest łatwe, głównie z powodu ludzi. Jak ktoś chce coś zrobić, to potem ciągają go po sądach - mówi mi mąż pani prezes stowarzyszenia Czesław Tomasiak, który - nie znając mnie wcześniej - po prostu zaczyna oprowadzać mnie po tym miejscu.

Jest słoneczna niedziela 14 czerwca. U podnóża ruin gromadzą się ludzie, którzy w czasie II spotkań na ryterskim zamku obejrzą walki rycerskie, wysłuchają ryterskich legend i regionalnego zespołu Bratowie.

Ja poznaję smak doskonałych miodów z pasieki Miś, której szyld w drewnie wyrzeźbił sam wójt Rytra Władysław Wnętrzak, podziwiam zmagania amatora rzeźbiarza Kazimierza Basty, który chętnie podyskutowałby dłużej o sytuacji społeczno-politycznej: - Żebyście nie myśleli, że my całkiem głupie - mówi.
Nie za wiele tych rękodzielniczych stoisk, ale to dopiero II spotkania na zamku, które zostały zorganizowane przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Sucha Struga we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Nowym Sączu i Samorządem Gminy Rytro.

- Ze starostwa dostaliśmy trochę ponad 2 tys. zł, a całość kosztowała ponad 6 tys. zł. Musieliśmy dołożyć z pieniędzy za parkingi, które zrobiliśmy własnymi siłami - wyjaśnia prezes stowarzyszenia Franciszek Konar.
To, co robią w Rytrze, pokazuje, że jego mieszkańcy wiedzą, co im potrzebne. Muszą tylko zdobyć fundusze. A na remont ryterskiego zamku konieczne są ogromne kwoty. Miejmy nadzieję, że uda się je znaleźć. Wójt oczywiście myśli o projektach wspieranych z budżetu Unii Europejskiej. Tak czy inaczej, jeśli kiedyś zbłądzicie nad Poprad w okolice Piwnicznej, koniecznie zajrzyjcie do Rytra.

Tekst i foto Hanna Kaup

Więcej zdjęć:
http://www.egorzowska.pl/pokaz,galeria,0,0,2015-06-22_jesli_zabladzisz_kiedys_w_te_strony,

Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
jesli zabladzisz kiedys w te strony zamek r, zdjęcie 1/16

jesli zabladzisz kiedys w te strony zamek r, zdjęcie 2/16

jesli zabladzisz kiedys w te strony zamek r, zdjęcie 3/16

jesli zabladzisz kiedys w te strony zamek r, zdjęcie 4/16

jesli zabladzisz kiedys w te strony zamek r, zdjęcie 5/16

jesli zabladzisz kiedys w te strony zamek r, zdjęcie 6/16

jesli zabladzisz kiedys w te strony zamek r, zdjęcie 7/16

jesli zabladzisz kiedys w te strony zamek r, zdjęcie 8/16

jesli zabladzisz kiedys w te strony zamek r, zdjęcie 9/16

jesli zabladzisz kiedys w te strony zamek r, zdjęcie 10/16

jesli zabladzisz kiedys w te strony zamek r, zdjęcie 11/16

jesli zabladzisz kiedys w te strony zamek r, zdjęcie 12/16

jesli zabladzisz kiedys w te strony zamek r, zdjęcie 13/16

jesli zabladzisz kiedys w te strony zamek r, zdjęcie 14/16

jesli zabladzisz kiedys w te strony zamek r, zdjęcie 15/16

jesli zabladzisz kiedys w te strony zamek r, zdjęcie 16/16
 


22 czerwca 2015 07:45, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Tak powinna wyglądać Polska, tradycyjnie i zdrowo. Taki właśnie nasz program polityczny. Po co jakieś tam śmierdzące autostrady i to jeszcze do Niemiec i chyba tylko dla Niemiec ??? Tylko czysta woda ze studni, tradycja, zdrowe jedzenie lasy i świeże powietrze i w każdym mieście jak dawniej rycerze. Ognisko pajda chleba i kiełbasa na każdą okazję.
Anonim_4681, 22.06.2015, 22:15, 178.183.176.158 ##

Polecam wizytę w zamku w Siedlisku pod Nowa Solą! W maju - oprócz zwiedzania - dodatkowo - Święto Bzów i turnieje rycerskie raubrycerzy... :)
Anonim_4625, 23.06.2015, 13:35, 78.9.115.6 ##

Wystarczy wizyta na dniach województwa lubuskiego.
Anonim_4681, 23.06.2015, 15:38, 178.183.176.158 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Oni tu zostają
„Zostaję!” to hasło nowej kampanii promującej Gorzów, która ma zwrócić uwagę na zalety naszego miasta, dzięki którym jest ono doskonałym ... <czytaj dalej>
Pielgrzymki
Tegoroczna piesza pielgrzymka powołaniowa odbędzie się w sobotę w sobotę 27 kwietnia. Wyjście pielgrzymki na trasę z Paradyża do Rokitna nastąpi ... <czytaj dalej>
200 lat dla pani Zofii
Nieczęsto zdarza się, aby tradycyjnie śpiewane „sto lat”, z racji chwili, modyfikowano w sekwencji życzeń na lat „dwieście”. Tak właśnie ... <czytaj dalej>
Prezydent w ministerstwie
Prezydent Gorzowa w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. - Z doświadczenia wiem, że najważniejsze są relacje bezpośrednie. Ustalenia, które zapadają wtedy ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Vmedia Profesional Group" Wenecjusz Julewicz

ul. Czereśniowa 2 l l. 10, Gorzów Wlkp.
tel. 504 088 559
branża: Filmy - produkcja, dystrybucja <czytaj dalej>
Gedymin Krystyna Gabinet Ginekologiczny

ul. Ogińskiego 8 f/2, Gorzów Wlkp.
tel. 601 572 667
branża: Lekarze - ginekolodzy, położnicy <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« kwiecień 2024 »
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_2299.jpg
admin ego:
Nauczyciele są ważni
Kiedy chodziłam do szkoły, nie było w tym nic nadzwyczajnego, ... <czytaj dalej>
admin ego:
Pierwsza taka kaplica
Po raz pierwszy od naszego przyjazdu do Buska wieczorne niebo ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Filiżanka kawy lub dwie
Czy wiesz, że filiżanka kawy może zdziałać więcej niż tylko ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_6779:
Zlikwiduje się wszelkie dyktaty i nakazy unijne, cofnie się unijne imunitety, bo za dużo zasłaniają. Generalnie unia przestanie mieć cokowliek <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
Jedni mówią , że życie zaczyna się po "pięćdziesiątce", a inni że dopiero po drugiej.
Wszystkiego dobrego Pani Zofio ... <czytaj dalej>
Anonim_3351:
Język taki a nie inny dla podkreślenia bezsilności. Mam dokładnie takie samo zdanie. Zakleilismy się w skorupie narodowej martylologii i nie wyle <czytaj dalej>
Anonim_3351:
Jeżeli zapotrzebowanie na takie odruchy "narodowościowe" rośnie, znaczy że w społeczeństwie coś się psuje. Staje się sfrustrowane, <czytaj dalej>
Anonim_3351:
Gumofilce na traktory i do Warszawy. Żoliborz wam pomoże. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej