niedziela 28 kwietnia 2024     Waleria, Ludwik, PaweÅ‚
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Opowieści przy lepieniu pierogów
eGorzowska - 6283_bDmbpW6qA9WztaAkT5NP.jpg

Kiedy byÅ‚am maÅ‚Ä… dziewczynkÄ…, mama nie czytaÅ‚a mi bajek, jak robiÅ‚y to inne mamy swoim dzieciom. Ale gdy zagniataÅ‚a ciasto na makaron czy lepiÅ‚a pierogi, opowiadaÅ‚a mi o przeżyciach, które utrwaliÅ‚y siÄ™ w jej pamiÄ™ci, a które z bajkami majÄ… niewiele wspólnego, bo dotyczÄ… najwiÄ™kszego koszmaru ludzkoÅ›ci - II wojny Å›wiatowej.

- Witam na otwarciu wystawy „Nasza historia: praca przymusowa w Königs Wusterhausen”, w szczególnoÅ›ci uczniów ze Szczecina i Königs Wusterhausen i - skÅ‚adajÄ…c duże podziÄ™kowania za przybycie - witam honorowego goÅ›cia, paniÄ… TeresÄ™ Kaup, jako córkÄ™ polskiej robotnicy przymusowej - powiedziaÅ‚ 8 maja dyrektor niemieckiego Friedrich-Schiller-Gymnasium Mario Bengsch...

- Co to za chichot historii? Nigdy bym siÄ™ nie spodziewaÅ‚a, że kiedykolwiek Niemcy bÄ™dÄ… mnie witać i to u siebie, jako honorowego goÅ›cia - przyznaÅ‚a mama po uroczystoÅ›ciach otwarcia wystawy poÅ›wiÄ™conej pamiÄ™ci ludzi zesÅ‚anych na przymusowe roboty do Königs Wusterhausen. Tam - 8 maja - 70. rocznicÄ™ zakoÅ„czenia II wojny Å›wiatowej uczczono projektem "Nasza historia: praca przymusowa w Königs Wusterhausen”.
...
Kiedy rozmawiam z przedstawicielami pokolenia dzisiejszych gimnazjalistów czy licealistów, przyznajÄ…, że o II wojnie Å›wiatowej wiedzÄ… niewiele. A już na pewno nie majÄ… pojÄ™cia, że ich dziadkowie czy pradziadkowie, którzy jeszcze żyjÄ…, jako dzieci przetrwali nie tylko tuÅ‚aczkÄ™ z miejsc swojego urodzenia na obczyznÄ™, ale musieli tam - pozbawieni opieki - radzić sobie, gdy ich rodzice - najczęściej matki, bo ojcowie byli na wojnie - caÅ‚ymi dniami wykonywali ciężkie fizyczne prace w fabrykach, na roli, w lasach, przy budowie dróg, kolei czy stawianiu baraków dla wysiedlonych ze wschodu Niemców.
- Dopóki nie wzięłam udziaÅ‚u w tym projekcie, nie miaÅ‚am pojÄ™cia, że wywożono ich do obozów przymusowej pracy - mówi jedna z uczennic IX Liceum OgólnoksztaÅ‚cÄ…cego w Szczecinie.
- Moi dziadkowie nigdy o tym nie wspominali - dodaje druga.
- U mnie byÅ‚ zakaz mówienia o tamtych czasach - uzupeÅ‚nia kolejna.



JeÅ›li wiÄ™c polskie dzieci nie majÄ… pojÄ™cia o obozowych doÅ›wiadczeniach swoich dziadków, nie można siÄ™ dziwić, że ich niemieccy rówieÅ›nicy otwierali oczy ze zdumienia, sÅ‚uchajÄ…c opowieÅ›ci z obozowego dzieciÅ„stwa mojej mamy Teresy Kaup, która po 70 latach wróciÅ‚a do Königs Wusterhausen, ale już jako gość projektu realizowanego przez stowarzyszenie Projektgruppe „Zwangsarbeit” e.V. z Berlina.
- Bez ich pomysÅ‚ów i profesjonalnego wsparcia nasza mÅ‚odzież z pewnoÅ›ciÄ… nie miaÅ‚aby możliwoÅ›ci zajÄ™cia siÄ™ tematem pracy przymusowej w Niemczech w tak Å›wiadomy sposób i na tak wysokim poziomie historyczno-naukowym. Grupie, która pracowaÅ‚a nad projektem, udaÅ‚o siÄ™ pojÄ™ciu pracy przymusowej nadać oblicze. Z przeszÅ‚oÅ›ci wyÅ‚oniÅ‚y siÄ™ ludzkie losy i drogi życiowe, cierpienia, które nas przestrzegajÄ… do bycia czujnym i do przejmowania odpowiedzialnoÅ›ci - podkreÅ›liÅ‚ dyr. gimnazjum Mario Bengsch.
...
- O, to tu. To tu byÅ‚ nasz obóz - krzyknęła mama, gdy tylko minÄ™liÅ›my tablicÄ™ z napisem Königs Wusterhausen. - Patrz Hania, tu nic nie ma. Ten plac pod lasem jest wciąż pusty. Tylko obok dziaÅ‚a jakaÅ› myjnia samochodowa. O, i jest ta brukowana ulica. PamiÄ™tam jÄ…. SzliÅ›my tÄ™dy do obozu, jak nas wysadzili z transportu. Tak, pamiÄ™tam to - powtarzaÅ‚a.


Jak siÄ™ później okazaÅ‚o, pamiÄ™taÅ‚a wiele. Kiedy drugiego dnia pobytu zwiedzaliÅ›my miasteczko z przewodniczkÄ… (jej rodzice pochodzÄ… spod MiÄ™dzyrzecza), kilkakrotnie potwierdzaÅ‚a mamy wspomnienia o różnych miejscach. Pewnych faktów sama nawet nie znaÅ‚a.
...
Königs Wusterhausen - w którym za czasów II wojny Å›wiatowej dziaÅ‚aÅ‚ obóz pracy przymusowej dla przywiezionych ze wschodu Polaków, Rosjan, UkraiÅ„ców, Litwinów, BiaÅ‚orusinów, a także Holendrów i Belgów - przywitaÅ‚ nas piÄ™knÄ… pogodÄ…. Ledwie zakwaterowaliÅ›my siÄ™ w hotelu Brandenburg - w którym dziÅ› dobrowolnie i z wÅ‚asnego wyboru pracuje Polka Justyna - mama już chciaÅ‚a szukać Å›ladów przeszÅ‚oÅ›ci.
Tuż przy dworcu rozpoznaÅ‚a kolejowe budynki, z których jeden odegraÅ‚ w życiu jej mamy, a mojej babci Julii bardzo ważnÄ… rolÄ™.
- Wiesz co? Nie wiem, czy to ten pierwszy, czy drugi. Wydaje mi się, że ten - pokazywała palcem - ale tu były schody i takie małe okienka na piętrze, a teraz tego nie widzę - zastanawiała się.
PrzychodziliÅ›my tam jeszcze dwa razy (byÅ‚ z nami tata Zbigniew) i wreszcie dostrzegliÅ›my, że budynek zostaÅ‚ przebudowany, a wejÅ›cie, o którym mówiÅ‚a mama - zamurowane. Jakby nowa rzeczywistość chciaÅ‚a zamknąć za niewidzialnymi drzwiami historiÄ™ okrutnie pobitej przez Niemca Polki. Pobitej za to, że nie zareagowaÅ‚a na jego sÅ‚owa, sÄ…dzÄ…c, że nie do niej sÄ… skierowane. Za to babcia zostaÅ‚a pobita do nieprzytomnoÅ›ci i wrzucona do jakiejÅ› komórki. Na szczęście, widzieli to pracujÄ…cy obok UkraiÅ„cy - również z obozu - którzy powiadomili KrysiÄ™ (starszÄ… siostrÄ™ mamy) i TereskÄ™. Dziewczynki miaÅ‚y wtedy odpowiednio 12 i dziesięć lat. Wieczorem poszÅ‚y szukać mamy, a gdy udaÅ‚o siÄ™ jÄ… odnaleźć i przy pomocy obcych uwolnić, zaprowadziÅ‚y do budynku kolei (babcia też tam pracowaÅ‚a), gdzie przez tydzieÅ„ koleżanki ukrywaÅ‚y jÄ…, by mogÅ‚a wrócić do życia. UdaÅ‚o siÄ™.
...
- Pani Tereso. Mam do pani kilka pytaÅ„. ProszÄ™ nam powiedzieć, dlaczego bÄ™dÄ…c w tym obozie, przymuszani do pracy, nie sprzeciwiliÅ›cie siÄ™ Niemcom? ByÅ‚o was przecież kilkaset - pytaÅ‚ w czasie otwarcia wystawy poÅ›wiÄ™conej pracy przymusowej jeden z organizatorów spotkania.


ZareagowaÅ‚am jak Polka, której matka przeżyÅ‚a wojnÄ™. Jak Polka, która zna jej okrucieÅ„stwa. Jak Polka, dla której oczywistym byÅ‚o, że żaden bunt w żadnym niemieckim obozie nie miaÅ‚ szans powodzenia. ZareagowaÅ‚am zdziwieniem graniczÄ…cym ze zÅ‚oÅ›ciÄ…. Później jednak wyjaÅ›niono mi, że to, co dla mnie oczywiste, nie jest takim dla mÅ‚odych uczestników projektu, którzy urodzili siÄ™ w czasach demokracji i nie znajÄ… apokalipsy XX wieku. Natomiast mama, że spokojem i w krótkich, ale znaczÄ…cych sÅ‚owach odpowiedziaÅ‚a:
- A jak mieliÅ›my siÄ™ sprzeciwić. Nie mieliÅ›my choćby kamieni. A gdyby nawet, to wiecie, czym skoÅ„czyÅ‚by siÄ™ ten nasz bunt? TrafilibyÅ›my do pieców w OÅ›wiÄ™cimiu...
...
Wystawa zorganizowana w niemieckim gimnazjum Schillera w 70. rocznicÄ™ zakoÅ„czenia II wojny Å›wiatowej zrobiÅ‚a na mnie wrażenie. WzruszyÅ‚am siÄ™, gdy na filmie zobaczyÅ‚a nazwisko mamy, jej datÄ™ urodzenia i miejsce zamieszkania. Nie sÄ…dziÅ‚am, że zrobiony z niÄ… wywiad bÄ™dzie można odsÅ‚uchać z noÅ›ników elektronicznych, że zobaczÄ™ jej zdjÄ™cia wÅ›ród dziesiÄ…tek innych zdjęć i pamiÄ…tek z czasów pracy przymusowej. Projekt stowarzyszenia „Zwangsarbeit” e.V. z Berlina odebraÅ‚am jako swoiste zadośćuczynienie za okrutny czas dzieciÅ„stwa mamy i jej rówieÅ›ników, a przede wszystkim jako hoÅ‚d zÅ‚ożony dorosÅ‚ym ofiarom wojny, takim jak babcia Julia, która musiaÅ‚a przeżyć transport, potem codziennÄ… wielogodzinnÄ… pracÄ™ na rzecz okupanta i nieustanny lÄ™k o swoje dzieci, gdy z ZamoÅ›cia dotarÅ‚a do Königs Wusterhausen.

W czasie II wojny Å›wiatowej nazistowskie Niemcy zmusiÅ‚y 20 milionów ludzi z caÅ‚ej Europy do pracy na ich terenie. Mężczyźni, kobiety i dzieci uprowadzono z ich krajów pochodzenia, a jeÅ„ców wojennych i więźniów obozów koncentracyjnych zmuszono do niewolniczej pracy na rzecz "rasy panów". To zagadnienie robotników przymusowych w Niemczech nie zostaÅ‚o jak dotÄ…d należycie zbadane, a ówczesne dzieci - czyli pamiÄ™tajÄ…cy Å›wiadkowie tamtych czasów - majÄ… dziÅ›, jak moja mama, ponad 80 lat. Dlatego spotkanie w Königs Wusterhausen miaÅ‚o tak wielkie znaczenie zarówno dla organizatorów, jak i uczestników projektu, czyli wspóÅ‚czesnej polskiej i niemieckiej mÅ‚odzieży, oraz mojej mamy, która w czasie pobytu tam wiele razy powtarzaÅ‚a: - Nigdy, w najÅ›mielszych snach bym sobie nie wyobrażaÅ‚a, że tu wrócÄ™ i to jako gość honorowy.

I ja nie sÄ…dziÅ‚am, że to może siÄ™ zdarzyć. Dlatego 70. rocznicÄ™ zakoÅ„czenia II wojny Å›wiatowej bÄ™dÄ™ wspominać jako czas pojednania. I cieszÄ™ siÄ™, że moja mama miaÅ‚a w tym pojednaniu swój udziaÅ‚, a jej historia z dzieciÅ„stwa nie bÄ™dzie już tylko historiÄ… opowiedzianÄ… dziecku przy lepieniu pierogów. Wiem, że ona pozostanie w pamiÄ™ci mÅ‚odych uczestników projektu, którzy dopiero wchodzÄ… w życie i gdyby nie naoczny Å›wiadek tamtych czasów, Teresa Kaup, nie mieliby pojÄ™cia, że ludzie ludziom potrafiÄ… zgotować okrutny los.

Czy ta wiedza będzie dla nich przestrogą?

Tekst i foto Hanna Kaup

Więcej zdjęć:
http://www.egorzowska.pl/pokaz,galeria,0,0,2015-08-31_opowiesci_przy_lepieniu_pierogow,

Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
opowiesci przy lepieniu pierogow, zdjęcie 1/5

opowiesci przy lepieniu pierogow, zdjęcie 2/5

opowiesci przy lepieniu pierogow, zdjęcie 3/5

opowiesci przy lepieniu pierogow, zdjęcie 4/5

opowiesci przy lepieniu pierogow, zdjęcie 5/5
 


31 sierpnia 2015 22:40, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imiÄ™:
 
Oni tu zostajÄ…
„ZostajÄ™!” to hasÅ‚o nowej kampanii promujÄ…cej Gorzów, która ma zwrócić uwagÄ™ na zalety naszego miasta, dziÄ™ki którym jest ono doskonaÅ‚ym ... <czytaj dalej>
Pielgrzymki
Tegoroczna piesza pielgrzymka powoÅ‚aniowa odbÄ™dzie siÄ™ w sobotÄ™ w sobotÄ™ 27 kwietnia. WyjÅ›cie pielgrzymki na trasÄ™ z Paradyża do Rokitna nastÄ…pi ... <czytaj dalej>
200 lat dla pani Zofii
NieczÄ™sto zdarza siÄ™, aby tradycyjnie Å›piewane „sto lat”, z racji chwili, modyfikowano w sekwencji życzeÅ„ na lat „dwieÅ›cie”. Tak wÅ‚aÅ›nie ... <czytaj dalej>
Prezydent w ministerstwie
Prezydent Gorzowa w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. - Z doÅ›wiadczenia wiem, że najważniejsze sÄ… relacje bezpoÅ›rednie. Ustalenia, które zapadajÄ… wtedy ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Matulis Sylwia Salon Fryzjerski

pl. Jana Pawła II 80 g, Gorzów Wlkp.
tel. 95 736 96 66
branża: Fryzjerskie usÅ‚ugi, salony <czytaj dalej>
Promedica24 Oddział w Gorzowie Wielkopolskim

ul. Sikorskiego 38, Gorzów Wlkp.
tel. 95 737 46 00
branża: Doradztwo personalne <czytaj dalej>

Nauczyciele są ważni
Kiedy chodziÅ‚am do szkoÅ‚y, nie byÅ‚o w tym nic nadzwyczajnego, ... <czytaj dalej>
Pierwsza taka kaplica
Po raz pierwszy od naszego przyjazdu do Buska wieczorne niebo ... <czytaj dalej>
Poznajcie radnych wojewódzkich
Z dniem 30 kwietnia wygasa VI kadencja Sejmiku samorzÄ…dowego. Od ... <czytaj dalej>
Niepokalana czy Monster
Niepokalana czy Monster - to dwa niepokojÄ…ce tytuÅ‚y nowego filmowego ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« kwiecieÅ„ 2024 »
P W Åš C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosiÅ‚ w niedzielÄ™ kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkaÅ„ców na spacer ulicami Å›ródmieÅ›cia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa PaÅ„stwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszajÄ… uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale PamiÄ™ci „Dumni z PowstaÅ„ców” to ogólnopolski konkurs dla szkóÅ‚ <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - image074.jpg
admin ego:
900 lat diecezji lubuskiej
KoÅ›cióÅ‚ na Åšrodkowym Nadodrzu ma swojÄ… dÅ‚ugÄ…, bo wielowiekowÄ… historiÄ™. ... <czytaj dalej>
admin ego:
W Ogrodzie na rozstajach
MÅ‚odzawy MaÅ‚e leżą kilka kilometrów na poÅ‚udnie od stolicy Ponidzia, ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymaÅ‚a policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Filiżanka kawy lub dwie
Czy wiesz, że filiżanka kawy może zdziaÅ‚ać wiÄ™cej niż tylko ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_6779:
W podstawówce w 6 klasie jezdziÅ‚em niezle na deskorolce, pewno do dzisiaj potrafiÄ™. <czytaj dalej>
Anonim_6779:
Sorry, ale na co komuÅ› w wieku 50 lat seskorolka. Jak byÅ‚ kort tenisowy w Parku Kopernika wybudowany w czynie spoÅ‚ecznym to pózniej korzystali z t <czytaj dalej>
Anonim_4577:
Dobrze! Bo wiele dobrych koncertów w tym sezonie.
Również w Sali Kameralnej. Także autorskie, naszych filharmoników. Wczoraj np. wystÄ™p dwà <czytaj dalej>
Anonim_9617:
Jest tak bo zdurnieliÅ›my..... <czytaj dalej>
Anonim_9837:
Tę kwestię reguluje kościół katolicki
Nauczy się by wybierać dobro.

Ale feministkom temat jest obcy i stÄ…d lewica czyli opieku <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej