poniedziałek 20 maja 2024     Aleksander, Bernardyn, Bazyli
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
Gontowiec Podróżny BLOG

« powrót
Obrzędowa moc polewania wodą
eGorzowska - 11525_KA945cIU90kalzHJFfB.jpg

18 kwietnia. Poniedziałek Wielkanocny to po prostu czas wyrażania radości, niekiedy w bardzo oryginalny, zawadiacki sposób. Nasz śmigus – dyngus jest znany właściwie w niewielu krajach, a i u nas stracił już swoją obrzędową moc.

Polewanie wodą jest dziś elementem zabawy wielkanocnej, kiedyś miało zapewnić urodzaj, zdrowie i… zamążpójście. O ile „w miastach oblewanie się wodą nie było powszechnie przyjętym”, o tyle na wsiach kawalerowie sowicie chlustali nią na panny, a te nawet specjalnie się nie broniły. Najbardziej ociekająca wodą mogła się z dumą uważać za najlepszą partię w okolicy, z kolei ta, której śmigusowania oszczędzono, marzenia o zmianie stanu cywilnego musiała odłożyć na kolejny rok. Co bardziej zdesperowane panny polewały wodą nawet własne kufry ze ślubną wyprawą.

„Gdzie woda się leje, tam dobrze się dzieje”. Gwarancję urodzaju dawało dzisiejsze święcenie nią zagonów. Moc obrzędu wzmacniano niekiedy wbijanymi w ziemię krzyżykami z palm wielkanocnych.

Oblewanie wodą było pewną formą zalotów, ale chodzenie po dyngusie też miało cel matrymonialny. W zamian za życzenia chłopcy otrzymywali od dziewcząt pisanki: zielona oznaczała nadzieję, żółta – definitywną odmowę, czerwoną dostawał ją wybranek serca, a brązowe wręczano po prostu starszym mężczyznom.

Nie zawsze i nie wszędzie „śmigano” wodą. Popularne było też smaganie wierzbowymi gałązkami, którymi zaklinano zdrowie oraz płodność („Krzak wikliny ciążę przyczyni”).

Wśród lokalnych zwyczajów związanych z Drugim Dniem Wielkanocy są małopolskie i wielkopolskie dziady śmiguśne (albo śmigustne), chodzenie z kurkiem w Polsce centralnej, oraz podkrakowski emaus i siuda baba.

Śmigustne dziady to albo przebrane w łachmany i bełkoczące niezrozumiale postacie, albo obnoszone po chałupach słomiane kukły, mające symbolizować legendę o powracających z tatarskiego jasyru jeńcach, którym w niewoli obcięto/wyrwano języki.

Z kurkiem, jako symbolem męskiej witalności, chodzono po dyngusie. Najpierw kogut był żywy, z czasem zastąpiono go drewnianą albo glinianą figurką.

Emaus to forma odpustu urządzanego w Poniedziałek Wielkanocny w niektórych miejscowościach Polski, Czech i Słowacji. Najbardziej znany jest ten krakowski.

Siuda baba natomiast to… przebrany za kobietę mężczyzna w postrzępionych szatach, wysmarowany sadzą, z kartoflanymi lub kasztanowymi koralami na szyi. Pojawia się tylko tego jednego dnia, tylko w regionie wielickim i za wszelką cenę stara się złapać oraz wysmarować jakąś dziewczynę.

Symbolizuje legendarną strażniczkę świętego gaju (znajdującego się tu jeszcze w czasach pogańskich), która przez cały rok miała obowiązek czuwać nad rozpalonym w ukrytej świątyni ogniem. Nie wolno jej było myć się w tym czasie ani przebierać, a opuścić gaj mogła tylko raz w roku, w celu znalezienia następczyni. Czy można się dziwić, że była wysmolona i zdesperowana, a dziewczęta uciekały przed nią z całych sił? Naznaczenie sadzą oznaczało „wysiudanie” do całorocznej ciężkiej pracy i to bez jakiejkolwiek możliwości odwołania.

Może kiedyś wybierzemy się na wielkanocny czas w okolice Wieliczki i zapolujemy okiem aparatu na tę malowniczą postać (oczywiście z bezpiecznej odległości), dziś życzymy wszystkim po prostu pogodnego świątecznego dnia z obrzędami lub bez. Radujmy się wiosną.



Tekst i foto Maria Gonta


18 kwietnia 2022 09:33, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Przebudowa Spichrzowej
Ostatnie przygotowania do rozpoczęcia przebudowy ulicy Spichrzowej. Konsorcjum firm TORMEL i WUPRINŻ, przebuduje ostatni, półkilometrowy odcinek ulicy Spichrzowej. Pierwsze prace ruszą ... <czytaj dalej>
UMCS z Jazz Clubem Pod Filarami
80 lat UMCS w Lublinie z Jazz Clubem „Pod Filarami”. W dniach 14 -17 maja 2024 roku w Akademickim Centrum Kultury ... <czytaj dalej>
Remont schodów
Nowe schody na Piaskach, obok lecznicza zieleń. Rusza remont schodów przy ul. Bohaterów Westerplatte, zejście do ul. Sczanieckiej. Skarpa przy schodach ... <czytaj dalej>
Obchody 900-lecia jubileuszu
W sobotę 11 maja br. w Ośnie Lubuskim odbędą się uroczyste obchody z okazji dziewięćsetlecia ustanowienia biskupstwa lubuskiego. Przygotowania do tej ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Budowa Konstrukcji Metalowych Janusz Siwiec

ul. Norwida 9 b l. 7, Gorzów Wlkp.
tel. 513 423 425
branża: Stalowe konstrukcje <czytaj dalej>
Firma Prywatna Krzysztof Kozaryn

ul. Dąbroszyńska 58, Gorzów Wlkp.
tel. 95 726 31 78
branża: Transport międzynarodowy <czytaj dalej>
"Grażyna" Sklep Spożywczy Józef Kuriański

ul. Minerów 1, Gorzów Wlkp.
tel. 95 735 74 20
branża: Spożywcze artykuły - detal <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« styczeń 2024 »
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
    
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_2237.jpg
admin ego:
Bartek z Zagnańska
Bartek z Zagnańska – odwiedzając Świętokrzyskie absolutnie nie można go ... <czytaj dalej>
admin ego:
Juliusz Kulesza „Julek”
Juliusz Kulesza „Julek” 19 maja skończył 96 lat. Nazywam się Juliusz ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_9923:
O ile tablice edukacyjne i "lecznicza zieleń" podrożą koszty inwestycji?
"... W naszym interesie jest by ten miś był jak najd <czytaj dalej>
Staryh:
Znowu " sami swoi". A wogóle czym oni się zajmują??? <czytaj dalej>
Staryh:
Tak miasto twój wójt sp...ł, że faktycznie rowerem lepiej jeździć, ale powstaje kolejne pole do....nadużyć/?/ Na początek, obowiązkowe kaski <czytaj dalej>
Anonim_9923:
To proponuję jeszcze do każdego roweru, silnik odrzutowy, zestaw Wi-Fi, talerz satelitarny i co tam jeszcze w koszta można wrzucic :-) <czytaj dalej>
Staryh:
Ale pitolenie. Ani słowa o kolejce do "znachora" o bólu w krzyżu, o polityce i innych przyjemnościach wątpliwych u będących starymi l <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej