poniedziałek 6 maja 2024     Judyta, Jan, Jurand
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Gdy myślę: 11 listopada
eGorzowska - 8287_CzSGkocVPtpGCYZggpMy.jpgRozpoczęliśmy nowy rok 2018. To jednocześnie początek obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Zapraszamy więc do udziału w projekcie „Gdy myślę: 11 listopada”.

100 lat od zakończenia I wojny światowej. 100 lat od powrotu Polski na mapy świata. 100 lat historii i przemian zapoczątkowanych odzyskaniem niepodległości to najlepszy argument do refleksji. Chcielibyśmy skłonić do nich każdego z nas. I tego, kto pamięta z opowieści najbliższych, jakie były tamte pierwsze lata, i tego, kto o 11 listopada 1918 r. uczył się z podręczników szkolnych, gdy bohaterowie tamtych czasów odeszli już z tego świata. Chcielibyśmy przy okazji realizacji tego projektu uniknąć patosu i silenia się na patriotyczną górnolotność, dlatego oczekujemy refleksji związanych z osobistymi przeżyciami, w których wcale nie muszą występować: hymn państwowy i postawa na baczność.

Każdego roku w okolicach rocznicy odzyskania niepodległości padają pytania: Czym jest patriotyzm? Jak się objawia? Czy jesteś patriotą? Wcześniej i później raczej milczymy w tym temacie. A nam się marzy mówienie o Polsce i najważniejszym w jej historii dniu w sposób normalny, poprzez pokazywanie, że z tej okazji rodzinnie spotykamy się na obiedzie u babci, jedziemy w góry albo na koncert. Liczymy na pozytywną reakcję i prosimy o przesyłanie wypowiedzi – mogą to być trzy zdania, same życzenia, rozważania krótsze lub dłuższe – zaopatrzone w „prezent”, czyli zdjęcie: rodzinne, pamiątki przechowywanej z pokolenia na pokolenie, przedmiotu, rzeźby, różańca, obrazu, znaczka, obrączki, pierścionka, wszystkiego, co wiązałoby się z wypowiedzią.

Serdecznie zapraszamy do udziału w projekcie „Gdy myślę 11 listopada”. Liczymy, że dzięki reakcji Czytelników powstanie rzecz wyjątkowa, album wypełniony wypowiedziami nie tylko znanych gorzowian, ale każdego, kto po prostu poczuje potrzebę podzielenia się swoimi myślami.
Wypowiedzi będziemy publikować w zakładce „człowiek”. Czytajcie, by i Was skłoniły do podzielenia się swoim myśleniem o 11 listopada. Powstał też fanpage na portalu społecznościowym Facebook, na który zapraszamy.

Otrzymaliśmy już wypowiedzi mniej lub bardziej znanych gorzowian. Są wśród nich: prezydent Jacek Wójcicki, były dyr. Szkoły Muzycznej im. W. J. Ciesielskiego przy ul. Teatralnej Lech Serpina, syn pioniera Gorzowa Stefan Wiśniewski, miłośnik muzyki Chopina i poeta Z. Marek Piechocki, pracownica Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej Anita Łukowiak.

Zaczynamy od 80-letniego Stefana Wiśniewskiego.

Gdy myślę: 11 listopada


W czerwcu 2018 roku skończę 80 lat. Czy przez całe życie ten dzień kojarzył mi się z wolnością?
- Nie.
Dużo lepiej pamiętam datę 1 września 1939, kiedy tę wolność nam odebrano. Okupacja, „robota u bauera”, „za Niemca”… to słowa mojego dzieciństwa, których nienawidziłem. To czasy, w których z rodzicami i siostrą zostaliśmy wyrzuceni na bruk z mieszkania i zakładu fryzjerskiego w Kiszkowie pod Gnieznem, wcale nie wiedząc, czy życie zostanie nam darowane? Musieliśmy tułać się po rodzinie w Wągrowcu, by przetrwać.

Wolność? To dla mnie rok 1945 i to nawet wcześniej niż 8 czy 9 maja. To kwiecień, kiedy mój tata powiedział, że jedzie pierwszym transportem wraz z wągrowieckimi kolejarzami do opuszczonego przez Niemców Landsberga. Obiecał, że wkrótce do niego dołączymy, by zacząć życie wolne od strachu, wolne od okupanta, choć na pewno nie wolne od problemów.

Skojarzenie z rokiem 1918 i dniem 11 listopada przyszło o wiele później. Dla mnie to sedno oczekiwanej przez ponad wiek niepodległości. Kocham to święto, wywieszam flagi. Jestem synem Pioniera, który budował wolny Gorzów Wielkopolski.
Stefan Wiśniewski

Na zdjęciu wyżej: Stefan - rocznik 1938, jego matka Pelagia z domu Paul - 1911, ojciec Roman - 1905, siostra Mirosława – 1936, zmarła w Gorzowie w 1949 r.; poniżej - Stefan Wiśniewski  dziś.



Stefan Wiśniewski urodził sie 30.06.1938 r. w Kiszkowie koło Gniezna, syn Pelagii i Romana - fryzjerów, perukarzy. Najpierw leśniczy, potem agronom, pracownik Gminy Lubiszyn. Od 1965 r. do dziś mieszka w Baczynie.

Pomysł i opracowanie projektu: Hanna Kaup

9 stycznia 2018 22:16, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Przebudują Ikara
Przetarg na przebudowę ostatniego etapu ulicy Ikara rozstrzygnięty. Kolejna osiedlowa uliczka zostanie w pełni przebudowana. Nowa nawierzchnia ul. Ikara ułatwi codzienne ... <czytaj dalej>
Oni tu zostają
„Zostaję!” to hasło nowej kampanii promującej Gorzów, która ma zwrócić uwagę na zalety naszego miasta, dzięki którym jest ono doskonałym ... <czytaj dalej>
Pielgrzymki
Tegoroczna piesza pielgrzymka powołaniowa odbędzie się w sobotę w sobotę 27 kwietnia. Wyjście pielgrzymki na trasę z Paradyża do Rokitna nastąpi ... <czytaj dalej>
200 lat dla pani Zofii
Nieczęsto zdarza się, aby tradycyjnie śpiewane „sto lat”, z racji chwili, modyfikowano w sekwencji życzeń na lat „dwieście”. Tak właśnie ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Rajbud Development" Sp. z o.o.

ul. Wyszyńskiego 123, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 35 42
branża: Deweloperzy <czytaj dalej>
Bank Zachodni WBK S.A. Placówka Partnerska nr 2

ul. Baczyńskiego 2, Gorzów Wlkp.
tel. 95 736 36 49
branża: Banki <czytaj dalej>

Zamek Krzyżtopór
Zamek Krzyżtopór w Ujeździe wprawdzie leży już poza umownymi granicami ... <czytaj dalej>
Nie bójcie się o angielszczyznę...
Prof. Jan Miodek o znajomości języków obcych. "Nie bójcie się państwo ... <czytaj dalej>
3 maja w Gorzowie
Wojewoda Lubuski zaprasza na Wojewódzkie Obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja. ... <czytaj dalej>
Z Archiwum Państwowego
1 maja – Święto Pracy. Z okazji dzisiejszego święta prezentujemy fragmenty ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« maj 2024 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - krystyna pronko (2).jpg
admin ego:
Absurd matury
Jakim absurdem stała się matura we współczesnym świecie pewnie najlepiej ... <czytaj dalej>
admin ego:
A gdybyśmy...
A gdybyśmy zamiast do Buska Zdroju dostali z NFZ skierowanie ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_2289:
Grochówki żadnej tam nie widziałem tylko długa kolejkę po watę cukrową.
Nowy wojewoda nowe porządki.
<czytaj dalej>
Anonim_2289:
Nie ma w Polsce wojska. Piknik 3majowy tylko to dowiódł żadnego czołgu ja płaci grunwaldzkim, bo wszystkie oddaliśmy Ukrainie. 2 taki i 2 Pilice <czytaj dalej>
Anonim_4747:
a w gryfinie była super zabawa <czytaj dalej>
Anonim_6589:
Obchody na "bogato". Już nawet nielegalne, za "tamtej" Polski były z atrakcjami.
Jakieś orkiestry, występy, tance, a tu <czytaj dalej>
Anonim_6589:
Pierwsze zdjęcie od gory:radny Kaczanowski, zobacz, tam jest pomnik Pioniera, nic nie zrobiłeś, aby nie był zaniedbaany. Następna sprawa, ile imp <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej