sobota 18 maja 2024     Alicja, Feliks, Eryk
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Świat daleki i bliski
eGorzowska - 4264_XkF7ZEVnG8JPCHgOjgz.jpg

Biblioteka im. Z. Herberta zaprasza do oglądania fotografii prezentującej świat daleki i bliski. Od 5 września na parterze budynku i w Galerii Pod Kopułą zawisły zdjęcia Stefana Piosika i Marcina Tomczaka.

"Od Alaski po Przylądek Horn" to tytuł prac znanego podróżnika Stefana Piosika. Wystawa została przeniesiona z Małej Galerii Fotograficznej, gdzie była prezentowana przed wakacjami. Tym razem uzupełnia ją prezentacja wydanych już fotoalbumów oraz dodatkowy biogram.

Stefan Piosik
23 lipca 2009 r. przekroczył siedemdziesiątkę. Choć oficjalnie na emeryturze, wciąż jest aktywny zawodowo. Od 23 lat razem z Mariuszem Baturą prowadzi znaną w Polsce i Europie firmę Gotech. Wcześniej był prezesem Gorzowskiej Usługowej Spółdzielni Pracy, a także dyrektorem wydziału handlu i usług w Urzędzie Wojewódzkim. W stolicy województwa gorzowskiego osiadł wkrótce po jego utworzeniu, w 1976 r. Będąc dyrektorem oddziału Wojewódzkiej Spółdzielni Spożywców Społem w Świebodzinie, został tu skierowany do pracy w nowej jednostce WSS Społem.

Swoją pierwszą zagraniczną podróż odbył w 1978 r. na Węgry. W l. 80. zwiedził państwa obozu socjalistycznego, a więc m.in.: Niemiecką Republikę Demokratyczną, Czechosłowację, Bułgarię, Związek Radziecki, ale też Gruzję, Jugosławię, i Turcję. Wszędzie oglądał największe muzea. Odwiedził Ermitaż w Petersburgu, dwa razy był w Moskwie, by podziwiać Galerię Trietiakowską, w Dreźnie – Galerię Obrazów Starych Mistrzów.

Z czasem dotarł też do Paryża, gdzie przez dwa tygodnie poznawał Luwr, Wersal, Montparnasse, Centrum Kultury Pompidou, Bazylikę Notre Dame. W Londynie odkrywał tajemnice Ziemi i jej przyrody w Muzeum Historii Naturalnej. W Turcji zachwycał się Błękitnym Meczetem i osiągnięciami architektury bizantyjskiej. Odpoczywał nad Morzem Czarnym na południowym wybrzeżu Krymu w Ałuszcie.

Od początku l. 90. zaczął organizować wyjazdy indywidualnie. Wystarczyło, że wykupił na tydzień hotel nad włoskim wybrzeżem i stamtąd podróżował do Szwajcarii, Francji, Monte Carlo. Mówi, że odwiedzał miejsca, do których sam diabeł by nie trafił.
– Tak mną rzucało do 2005 r., gdy po raz pierwszy wyjechałem nad Bajkał – wspomina. Potem była Namibia w Afryce, Chiny, Czukotka i Kanada. Uparcie trzymał się północnego szlaku, by objechać Biegun Północny. Był w Norwegii, Szwecji, Finlandii. Pojechał też pod Archangielsk i dalej na Syberię, by doświadczyć jej bezkresu i sprawdzić, co czuli zesłani tam ludzie. Kolejne podróże zawiodły go znów do Kanady, na Jukon i Alaskę.

Osobny rozdział w jego podróżniczym życiu stanowią wyjazdy turystyczne do Ameryki. W Waszyngtonie zgłębiał tajniki globalnego biznesu, poznał Los Angeles, Waszyngton, Baltimore, Florydę, a osiem lat przed tragedią w Nowym Jorku zachwycał się konstrukcją World Trade Center.

Jeśli poznał Amerykę Północną, poznał też wyspy Morza Karaibskiego, Amerykę Środkową z Kanałem Panamskim, Meksyk, Gwatemalę, Nikaraguę. Był w Kolumbii, Wenezueli i Brazylii, gdzie obserwował słynny karnawał w Rio de Janeiro. Dotarł do Urugwaju, Argentyny, na Falklandy, do Chile i Przylądka Horn. Był na Madagaskarze.

Uczestniczył też w wyprawach myśliwskich, głównie do Afryki. Obserwował zwierzynę w Czadzie, Centralnej Republice Afryki czy RPA. Widział Wodospady Wiktorii w Zimbabwe i Niagara na granicy Kanady i USA.

W międzyczasie wracał do Europy. Odbył dwie podróże do Hiszpanii, skąd przywiózł dwa filmy, także o najbardziej wysuniętym na zachód Przylądku Roca i o muzyce flamenco. W 2008 r. dwa tygodnie pływał żaglem po Morzu Egejskim, od Pireusu do Santorini odwiedzając wiele greckich wysp. Dwa razy był też w Izraelu – raz z pielgrzymką. W Egipcie spełnił marzenie o poznaniu grobowca Tutenchamona i piramid w Gizie.

W sumie odwiedził 67 krajów, ale przed nim jeszcze wiele marzeń do spełnienia. Między innymi Jedwabny Szlak w Bucharze i Samarkandzie.

Stefan Piosik na co dzień mieszka pod lasem w drewnianym domu. Stworzył tam izbę pamięci, własne muzeum, w którym zgromadził przywiezione z podróży eksponaty. Wydał 22 fotoksiążki:

Rosja – Po bezdrożach Czukotki
Czy jeszcze zobaczę taką Afrykę?
Barwy Afryki
Grenlandia
Kanada – Jukon
Rosja – Nad Zalewem Rybińskim
Od Iławy do Bałtyku
W buszu Zimbabwe
W Krainie Baobabów
Wśród największych zwierząt Afryki
Włodzimierz Korsak na Ziemi Gorzowskiej
Kanada – Biała Cisza Północy
Na brzegach dwóch oceanów
W Ameryce Środkowej
Kanada – W puszczy i na wodzie
Muzeum przyrodniczo-myśliwskie w Uzarzewie
W Brazylii i Urugwaju
W Argentynie, na Falklandach, Przylądku Horn i Chile
Śladami Jezusa Chrystusa
Alaska 2012 – latem
Po taaaaką rybę na Madagaskar
W cieniu palm

wiat daleki i bliski, zdjęcie 1/10

wiat daleki i bliski, zdjęcie 2/10

wiat daleki i bliski, zdjęcie 3/10

wiat daleki i bliski, zdjęcie 6/10

wiat daleki i bliski, zdjęcie 7/10

Galerii Pod Kopułą można oglądać fotografie Marcina Tomczaka „Stany skupienia. Pejzaże z Doliny Noteci”. Prezentowane fotografie odbiegają stylistycznie od naturalistycznej konwencji. Są nieco odrealnione, nostalgiczne, bardzo plastyczne. Skupiają się na operowaniu kolorem, mistrzowskim wykorzystaniu światła i specyficznym kadrowaniu autorską wizją. Dzięki temu spoglądamy na miejsca nam znane, ale przez pryzmat oka i obiektywu Marcina Tomczaka.

Autor, w moim subiektywnym odczuciu, jest podobny do swoich fotografii. Syntetyczny, skromny, niechętny do snucia opowieści o sobie. Znany, fotografujący od wielu lat „człowiek lasu” z Nadleśnictwa Karwin. Autor licznych fotografii wykorzystywanych w materiałach promocyjnych dotyczących Puszczy Noteckiej.

Hak

wiat daleki i bliski, zdjęcie 9/10

wiat daleki i bliski, zdjęcie 10/10


5 września 2013 23:04, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


A kiedy coś nowego Marcin?
xyz7, 07.09.2013, 10:58, 83.23.146.215 ##

Czekamy na nowe prace
xyz7, 07.09.2013, 21:02, 83.8.186.7 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Przebudowa Spichrzowej
Ostatnie przygotowania do rozpoczęcia przebudowy ulicy Spichrzowej. Konsorcjum firm TORMEL i WUPRINŻ, przebuduje ostatni, półkilometrowy odcinek ulicy Spichrzowej. Pierwsze prace ruszą ... <czytaj dalej>
UMCS z Jazz Clubem Pod Filarami
80 lat UMCS w Lublinie z Jazz Clubem „Pod Filarami”. W dniach 14 -17 maja 2024 roku w Akademickim Centrum Kultury ... <czytaj dalej>
Remont schodów
Nowe schody na Piaskach, obok lecznicza zieleń. Rusza remont schodów przy ul. Bohaterów Westerplatte, zejście do ul. Sczanieckiej. Skarpa przy schodach ... <czytaj dalej>
Obchody 900-lecia jubileuszu
W sobotę 11 maja br. w Ośnie Lubuskim odbędą się uroczyste obchody z okazji dziewięćsetlecia ustanowienia biskupstwa lubuskiego. Przygotowania do tej ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Tokarski Usługi" Grzegorz Tokarski

ul. Słoneczna 54 /6, Gorzów Wlkp.
tel. 513 640 117
branża: Budowlane usługi - wykańczanie wnętrz <czytaj dalej>
"Auto Power" Sławomir Żołędziejewski

ul. Myśliborska 21 /23, Gorzów Wlkp.
tel. 502 249 354
branża: Samochody - silniki, mechanika <czytaj dalej>
"Top" Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Dariusz Małecki

ul. Myśliborska 21, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 30 54
branża: Transport samochodowy <czytaj dalej>

Zmiany w zasadach ortografii
Komunikat Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN z dnia 10 ... <czytaj dalej>
Rekordowy Babimost
Port lotniczy Zielona Góra-Babimost z rekordem w Europie. Port Lotniczy Zielona ... <czytaj dalej>
Majowe miejskie granie
W majowej atmosferze mieszkańcy gorzowskich osiedli będą mogli posłuchać muzyki ... <czytaj dalej>
Energia z ceną dynamiczną
Od 24 sierpnia 2024 r. będzie możliwe zawarcie umowy z ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« październik 2024 »
P W Ś C P S N
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0984.jpg
admin ego:
Sobkowski zamek
Dawna fortalicja w Sobkowie leży nad samą Nidą i dlatego ... <czytaj dalej>
admin ego:
Zdał osiem matur na 100 procent
Zdał 8 matur na 100 proc. 8 matur na 100 ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Staryh:
Znowu " sami swoi". A wogóle czym oni się zajmują??? <czytaj dalej>
Staryh:
Tak miasto twój wójt sp...ł, że faktycznie rowerem lepiej jeździć, ale powstaje kolejne pole do....nadużyć/?/ Na początek, obowiązkowe kaski <czytaj dalej>
Anonim_9923:
To proponuję jeszcze do każdego roweru, silnik odrzutowy, zestaw Wi-Fi, talerz satelitarny i co tam jeszcze w koszta można wrzucic :-) <czytaj dalej>
Staryh:
Ale pitolenie. Ani słowa o kolejce do "znachora" o bólu w krzyżu, o polityce i innych przyjemnościach wątpliwych u będących starymi l <czytaj dalej>
Anonim_7573:
Starość

Widziałem ją wczoraj

Stała u drzwi werandy

Lewa ręką trzymała laskę
prawą chciała nacisnąć <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej