sobota 1 czerwca 2024     Hortencja, Jakub, Konrad
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Prezydent RP na XV-leciu województwa lubuskiego

Z okazji XV-lecia województwa lubuskiego Urząd Marszałkowski zaprosił do udziału w obchodach prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Oto relacja z wydarzenia.

Obchody XV-lecia woj. lubuskiego rozpoczęte! Prezydent Bronisław Komorowski gościł w piątek z tej okazji w naszym regionie, na zaproszenie marszałek Elżbiety Polak i burmistrza Krosna Odrz. Marka Cebuli. - O powstaniu woj. lubuskiego zadecydowało 120 tys. podpisów poparcia, ale nie tylko. Zadecydowało także myślenie, że tutaj na Ziemiach Zachodnich trzeba umożliwić mieszkańcom zakorzenienie się, że trzeba stworzyć warunki do budowania własnej tożsamości – powiedział prezydent Komorowski na Zamku Piastowskim w Krośnie Odrz.

XV-lecie województwa było okazją do podsumowań i wspomnień, a także do zastanowienia się czy wówczas, w 1998 r., warto było walczyć o własny region. I co z tego dzisiaj mamy? Do udziału w debacie, transmitowanej na żywo przez lubuskie media, zaprosiliśmy byłego posła Unii Wolności Czesława Fiedorowicza, socjolog z Uniwersytetu Zielonogórskiego prof. Marię Zielińską, wiceprezesa Stelmetu Przemysława Bieńkowskiego i byłego wojewodę lubuskiego a dziś senatora Stanisława Iwana. Dominowały tematy gospodarcze i społeczne.

Debatę otworzyła marszałek Elżbieta Polak: - Naszym potencjałem są przedsiębiorcy, stawiamy na zrównoważony rozwój regionu, na pomoc tym, którzy sobie nie radzą, ale także na premie dla tych, którzy są kreatywni i innowacyjni. To znaczy, że stawiamy na komercjalizację wiedzy. Jeśli to się nam uda, to Lubuskie stanie się zieloną krainą nowoczesnych technologii.

O historii jaka rozgrywała się nad mapą województw w parlamentarnych salach 15 lat temu, opowiadał Czesław Fiedorowicz, który wówczas reprezentował w Sejmie Unię Wolności: - Tamta reforma administracyjna i walka o Lubuskie była podyktowana troską, byśmy my, jako ludzie przesiedleni z różnych rejonów kraju, mogli wreszcie zbudować swoją lubuską tożsamość. Nie mieliśmy kompleksu wobec wielkiego Poznania czy Wrocławia. Pokazaliśmy swoją złość, że chce się nasz region poszatkować – mówił.

Prof. Maria Zielińska wyjaśniła zawiłości badań socjologicznych, z których wynika, że Lubuszanie są najbardziej otwarci i tolerancyjni w Polsce. – Tolerancja i otwartość na innych, na obcych, to nasz ogromny kapitał. Z badań wyłania się też obraz Lubuszanina – optymisty. Jednocześnie z badań prof. Czapińskiego wynika, że Lubuszanie czują się niezbyt majętnymi ludźmi. Ale wynika to faktu, że naszym punktem odniesienia są bogate kraje Zachodu, bo jesteśmy przecież najbliżej zachodniej granicy – stwierdziła profesor.

O tym, że Lubuskie to doskonałe miejsce do prowadzenia biznesu, mówił Przemysław Bieńkowski, wiceprezes Stelmetu – firmy, która rozpoczynała w 1985 r. jako niewielki zakład przetwórstwa drzewnego, a dziś jest jednym z czołowych polskich eksporterów architektury ogrodowej i wielkim mecenasem sportu lubuskiego, m.in. żużlowców i koszykarzy. – Lubuskie to doskonałe miejsce do prowadzenia biznesu, czujemy tu przychylność władz lokalnych do przedsiębiorców – mówił Przemysław Bieńkowski. – Jestem przekonany, że dzięki temu, iż woj. lubuskie powstało, jest nam dużo łatwiej działać biznesowo.

Również senator Stanisław Iwan podkreślał znaczenie przedsiębiorczości i biznesu w rozwoju woj. lubuskiego. – Po roku 1990 zielonogórski przemysł metalurgiczny i włókienniczy praktycznie przestał istnieć. Wyglądało to dość dramatycznie – mówił senator. - Poza nielicznymi wyjątkami jak Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, nie udało się nam ściągnąć zbyt wielu inwestorów zagranicznych. Odbudowę gospodarki zapewnili praktycznie lubuscy przedsiębiorcy. Nie wiem, czy jest drugie takie województwo, gdzie mieszkańcy wykazują się taką przedsiębiorczością.

Po debacie, do Krosna Odrz. przyjechał prezydent Komorowski, witany przez gospodarzy i mieszkańców. – Ostatnio wizyta polskiego władcy tej rangi w Krośnie Odrz. miała miejsce w 1005 r., kiedy wizytował tu król Bolesław Chrobry – przypomniała marszałek Polak, nawiązując do historycznego zamku, gdzie podejmowany był prezydent.

Prezydent w swoim wystąpieniu też nawiązał do historii Ziem Zachodnich. – Wszyscy jesteśmy skądś, z jakiejś innej części kraju, mało kto ma tutaj groby swoich pradziadów. Ale zrastamy się coraz bardziej, zapuszczamy coraz głębiej korzenie – mówił. - O powstaniu woj. lubuskiego zadecydowało 120 tys. podpisów poparcia, ale nie tylko. Zadecydowało także myślenie, że tutaj na Ziemiach Zachodnich trzeba umożliwić mieszkańcom zakorzenienie się, że trzeba stworzyć warunki do budowania własnej tożsamości.

Prezydent przypomniał o Przystanku Woodstock, który odbywa się w Lubuskiem: - To taka nauka nowoczesnych postaw poprzez zabawę - stwierdził. Nawiązał także do odbudowywania tradycji winiarskich w naszym regionie: - Ja to odbieram jako przejaw waszego zakorzeniania się głęboko w tej ziemi, dosłownie i w przenośni.

Mówił także o nowej perspektywie funduszy unijnych 2014-2020: - To ogromna szansa na miarę tysiąclecia. Te pieniądze trzeba wydać mądrze, nie na przyjemności, ale na inwestycje w przyszłość.
Po uroczystościach na zamku w Krośnie, prezydent Komorowski otworzył Lubuski Ośrodek Innowacji i Wdrożeń Agrotechnicznych w Kalsku przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Sulechowie.

Ośrodek to miejsce, gdzie z potencjału uczelni korzystają przedstawiciele sektora rolnego przetwórstwa spożywczego. To tu prowadzone są badania analityczne i technologiczno-wdrożeniowe w zakresie wino kultury, serowarstwa, browarnictwa, przetwórstwa mięsnego, przetwórstwa owoców i warzyw oraz w zakresie szkółkarstwa, ogrodnictwa i roślin ozdobnych.
Przypomnijmy, że inwestycja została dofinansowana z LRPO (całkowita wartość projektu: 41,5 mln zł, dofinansowanie: 35,2 mln zł).

Michał Iwanowski
rzecznik prasowy LUM


22 października 2013 08:07, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
W czwartek Boże Ciało
W najbliższy czwartek 30 maja Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa popularnie nazywaną świętem Bożego Ciała. Tego dnia ... <czytaj dalej>
Składy komisji Sejmiku Województwa Lubuskiego
Radni województwa w trakcie sesji w dniu 20 maja 2024 r. wybrali przedstawicieli komisji w Sejmiku Województwa Lubuskiego VII kadencji. Wybrano ... <czytaj dalej>
Przebudowa Spichrzowej
Ostatnie przygotowania do rozpoczęcia przebudowy ulicy Spichrzowej. Konsorcjum firm TORMEL i WUPRINŻ, przebuduje ostatni, półkilometrowy odcinek ulicy Spichrzowej. Pierwsze prace ruszą ... <czytaj dalej>
UMCS z Jazz Clubem Pod Filarami
80 lat UMCS w Lublinie z Jazz Clubem „Pod Filarami”. W dniach 14 -17 maja 2024 roku w Akademickim Centrum Kultury ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Zetka" Sp. z o.o.

ul. Żwirowa 132 -134, Gorzów Wlkp.
tel. 95 729 52 88
branża: Klimatyzacja - instalacja, serwis <czytaj dalej>
"Zachodnie Centrum Innowacji"

ul. Nowa 5, Gorzów Wlkp.
tel. 695 737 100
branża: Konsultingowe firmy <czytaj dalej>

Perła Szlaku Drewnianych Kościołów
Dziś zapraszamy do Klępska, gdzie stoi najjaśniejsza z pereł Szlaku ... <czytaj dalej>
Wojewoda powołał konsultantów
Nowi konsultanci wojewódzcy będą dbać o zdrowie Lubuszan. Oficjalne powołania z ... <czytaj dalej>
Piłkarskie święto
Lubuskie święto piłkarskie odbędzie się 2 czerwca w Witnicy. To ... <czytaj dalej>
Jesteśmy nielegalnie inwigilowani
Wszyscy jesteśmy nielegalnie inwigilowani. Ważny wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Niekontrolowana ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« czerwiec 2024 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - plywanie.jpg
admin ego:
O szkole polskiej i brytyjskiej
Czym różni się system oświaty polskiej od brytyjskiej? Tego dowiecie ... <czytaj dalej>
admin ego:
Podróż w czasie
Dziś będzie trochę inaczej. Zamiast podróżować w przestrzeni, wybierzmy się ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_4375:
Piękni ludzie, piękna sprawa, piękne widoki...
Muszę się wybrać!
Z.M.P. <czytaj dalej>
Anonim_4375:
Taaak, dzieciństwo to fajna sprawa! ):-)
Z>M.P. <czytaj dalej>
Anonim_5319:
W Polsce żaden komunizm się nie skończył <czytaj dalej>
Anonim_3778:
Jesteście Panowie naprawdę"wielcy". Robicie coś z pasją i...radością. Dlaczego tacy, jak wy nie sa co najmniej radnymi. Patrząc na fo <czytaj dalej>
Anonim_3778:
To jeszcze proponuje panu wojewodzie przebrać się, nieco zmienić facjate i pod pozorem boleści, rany ręki iść na SOR i zobaczyç, posłuchać, <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej