niedziela 2 czerwca 2024     Marianna, Marzena, Erazm
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Dekalog alergika
eGorzowska - 6103_mr4tcPbOKTFducKaziUV.jpgAlergie są schorzeniem powszechnym i dokuczliwym. Osoby chore oprócz systematycznego leczenia farmakologicznego, powinny ograniczyć kontakt z alergenami, rozwijać swoją wiedzę o chorobie i nauczyć się z nią żyć.

Przedstawiamy podstawowe zasady postępowania chorych na alergię.

Zadbaj o stałą opiekę alergologa
Pierwsza wizyta z objawami alergii (często mylonymi przez pacjentów z objawami przeziębienia) odbywa się najczęściej u lekarza internisty. Tu pacjent otrzymuje pierwszą pomoc, informacje, skierowanie do alergologa. Ten specjalista jest najbardziej kompetentny w tej dziedzinie. Warto aby każdy chory na alergię miał stałego lekarza tej specjalności. Umożliwi to przeprowadzenie niezbędnych badań diagnostycznych, ustalenie terapii, w tym wykonanie odczulania jeżeli będą takie możliwości. Są to podstawowe elementy prawidłowej kontroli choroby, która wymaga zarówno od pacjenta jak i od lekarza systematyczności i konsekwentnego działania. Dzięki temu na pewno poprawi się komfort życia pacjenta z alergią, uda się zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować objawy choroby.
- Internista zawsze służy pomocą i współpracuje ze specjalistą w monitorowaniu choroby. Pacjenci, u których objawy wskazują na alergię, powinni zawsze skorzystać z porady specjalisty. Tylko lekarz alergolog będzie w stanie w odpowiedni sposób poprowadzić alergika kierując go na specjalistyczne badania, testy i zaleci odpowiednio dobrane leki– doradza ekspert programu „Zdrowa ONA”, lek. med. Magdalena Piórkowska.

Sięgnij po leki przeciwalergiczne

Leki przeciwalergiczne pomogą przetrwać najtrudniejszy okres i uwolnią od wielu objawów alergii, podnosząc tym samym komfort życia alergika. Na rynku jest wiele produktów, lecz ważne jest, aby odpowiednio je dobrać. Polecanymi lekami są preparaty tzn. nowej – II generacji, czyli m.in. lewocetyryzyna. Bardzo rzadko dają one działania niepożądane takie jak senność, wzmożony apetyt i jednocześnie działają bardzo szybko przynosząc ulgę choremu i co ważne stosuje się je raz na dobę.
Odstaw leki antyhistaminowe, jeśli wybierasz się na testy alergologiczne
Zalecenie to dotyczy przede wszystkim testów skórnych i kontaktowych, które badają reakcje organizmu na alergeny. Leki przeciwhistaminowe, czyli takie, które blokują wydzielanie histaminy, nie pozwolą na uzyskanie wiarygodnych wyników tzn. test może wyjść ujemny a alergia istnieje. Jest to bardzo częsta przyczyna odraczania wykonania testów. Badanie zrealizowane w ramach programu Zdrowa ONA wykazało, że aż 71,2% badanych osób uznaje testy skórne za najpopularniejszą metodę rozpoznawania alergii.

Skutecznie walcz z kurzem
Kurz to jeden z największych wrogów alergików. Warto wspomnieć że aż 59,6 proc. respondentów uznaje kurz i roztocza za jedne z najczęściej uczulających alergenów. Tak naprawdę nie ma skutecznej metody, aby w zupełności wyeliminować ten czynnik uczulający z naszego otoczenia. Pacjent uczulony na kurz domowy powinien przede wszystkim systematycznie dbać o eliminację tego alergenu w swoim otoczeniu np. wycieranie mebli, podłóg mokrą tkaniną, usunięcie z mieszkania takich przedmiotów jak: dywany, liczne bibeloty, zasłony, na których gromadzi się kurz, często wietrzyć, nawilżać i oczyszczać powietrze (na rynku są dostępne specjalne nawilżacze powietrza), utrzymanie stałej, niewysokiej temperatury (np. 19 stopni C), szczególnie w nocy w pomieszczeniu w którym przebywa. Dobrym rozwiązaniem też jest używanie odkurzaczy ze specjalnym, wodnym filtrem co zapobiegnie rozpylaniu się kurzu podczas sprzątania.

Rzadko wychodź z domu, gdy stężenie pyłków jest wysokie
Każdy chory na alergię wziewną powinien znać kalendarz pylenia oraz na bieżąco śledzić komunikaty stężenia pyłków. Dzięki temu pacjent będzie mógł uniknąć niebezpiecznego zaostrzenia objawów choroby poprzez zmniejszenie lub unikanie kontaktu z alergenem i zaplanowaniu własnej aktywności w tej sytuacji oraz wcześniejszym zażyciu odpowiednich leków chroniących przed działaniem alergenów. Należy unikać spacerów po łąkach, parkach czy lesie. Dla alergików szczególnie niebezpieczne są lasy liściaste i mieszane. W iglastych jest znacznie mniej pyłków, a ponadto znajdujące się tam w powietrzu olejki żywiczne łagodzą katar i udrożniają nos, co ułatwia oddychanie.

Zrezygnuj ze spacerów w suchy, słoneczny dzień z lekkim wiatrem
W takie dni pyłki działają bardzo drażniąco i wraz z promieniami słonecznymi znacznie zaostrzają dolegliwości alergii co skutkuje pieczeniem oczu, wodnistym katarem czy też łzawieniem oczu.
W okresie silnego pylenia wybierz na urlop miejsce, gdzie jest najmniejsze stężenie pyłków
Najlepszym miejscem dla alergików są wysokie góry (powyżej 1200 m n.p.m. w powietrzu prawie nie ma pyłków) lub miejscowości nadmorskie (silne wiatry wiejące w stronę lądu szybko rozpraszają pyłki). Poza tym alergik, który korzysta z kąpieli w akwenach, spłukuje z siebie pyłki. Jednak należy pamiętać o okularach do pływania, ponieważ woda chlorowana, ozonowana lub morska podrażnia spojówki.

Decydując się na zwierzę, zadbaj o jego częstą higienę

Częstym źródłem alergenów są również są zwierzęta futerkowe: kot, pies, chomik, świnka morska, królik (54,9 proc. badanych uznało, że sierść zwierząt uczula najczęściej). Sierść zwierzęcia jest silnym i częstym alergenem i może gromadzić się na niej bardzo dużo pyłków. Alergeny są obecne w ślinie pupila, sierści oraz naskórku i najczęściej powodują objawy ze strony nosa i oczu, zmiany skórne oraz objawy ze strony układu oddechowego np. kaszel.

Ostrożnie wprowadzaj nowe potrawy
Jeśli alergia dotyczy pokarmu, należy zwracać szczególną uwagę na wprowadzane do diety potrawy. Należy zaczynać od małych porcji i obserwować reakcje organizmu, szczególnie w przypadku produktów uznawanych za silnie uczulające, jak np. nabiał, orzechy, soja. W przypadku braku jakiejkolwiek reakcji, można stopniowo zwiększać porcje.

Zrezygnuj z makijażu oczu i z kosmetyków o silnym zapachu

Kosmetyki do oczu mogą powodować pieczenie oraz łzawienie podrażnionych spojówek. W okresie nasilonych objawów, alergicy powinni po tego typu produkty sięgać sporadycznie. Watro również ograniczyć stosowanie perfum, kremów oraz balsamów o intensywnym zapachu, ponieważ takie preparaty również podrażniają skórę. Najbezpieczniejsze dla alergika są kosmetyki hipoalergiczne.

oprac. redakcja

4 czerwca 2015 09:56, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
W czwartek Boże Ciało
W najbliższy czwartek 30 maja Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa popularnie nazywaną świętem Bożego Ciała. Tego dnia ... <czytaj dalej>
Składy komisji Sejmiku Województwa Lubuskiego
Radni województwa w trakcie sesji w dniu 20 maja 2024 r. wybrali przedstawicieli komisji w Sejmiku Województwa Lubuskiego VII kadencji. Wybrano ... <czytaj dalej>
Przebudowa Spichrzowej
Ostatnie przygotowania do rozpoczęcia przebudowy ulicy Spichrzowej. Konsorcjum firm TORMEL i WUPRINŻ, przebuduje ostatni, półkilometrowy odcinek ulicy Spichrzowej. Pierwsze prace ruszą ... <czytaj dalej>
UMCS z Jazz Clubem Pod Filarami
80 lat UMCS w Lublinie z Jazz Clubem „Pod Filarami”. W dniach 14 -17 maja 2024 roku w Akademickim Centrum Kultury ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę

Perła Szlaku Drewnianych Kościołów
Dziś zapraszamy do Klępska, gdzie stoi najjaśniejsza z pereł Szlaku ... <czytaj dalej>
Wojewoda powołał konsultantów
Nowi konsultanci wojewódzcy będą dbać o zdrowie Lubuszan. Oficjalne powołania z ... <czytaj dalej>
Piłkarskie święto
Lubuskie święto piłkarskie odbędzie się 2 czerwca w Witnicy. To ... <czytaj dalej>
Jesteśmy nielegalnie inwigilowani
Wszyscy jesteśmy nielegalnie inwigilowani. Ważny wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Niekontrolowana ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« lipiec 2024 »
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
    
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 1d.jpg
admin ego:
O szkole polskiej i brytyjskiej
Czym różni się system oświaty polskiej od brytyjskiej? Tego dowiecie ... <czytaj dalej>
admin ego:
Podróż w czasie
Dziś będzie trochę inaczej. Zamiast podróżować w przestrzeni, wybierzmy się ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_4375:
Piękni ludzie, piękna sprawa, piękne widoki...
Muszę się wybrać!
Z.M.P. <czytaj dalej>
Anonim_4375:
Taaak, dzieciństwo to fajna sprawa! ):-)
Z>M.P. <czytaj dalej>
Anonim_5319:
W Polsce żaden komunizm się nie skończył <czytaj dalej>
Anonim_3778:
Jesteście Panowie naprawdę"wielcy". Robicie coś z pasją i...radością. Dlaczego tacy, jak wy nie sa co najmniej radnymi. Patrząc na fo <czytaj dalej>
Anonim_3778:
To jeszcze proponuje panu wojewodzie przebrać się, nieco zmienić facjate i pod pozorem boleści, rany ręki iść na SOR i zobaczyç, posłuchać, <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej