sobota 18 maja 2024     Alicja, Feliks, Eryk
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Centrum dla Rodziny przeciw przemocy
eGorzowska - 12258_87KKzVwnihgicupEto7.jpgDyrektor Gminnego Przedszkola Publicznego w Jeninie Ewa Drozd marzyła o takim projekcie, odkąd pracuje w oświacie. – 40 lat temu myślałam, żeby coś takiego jak centrum dla rodziny powstało u nas – mówiła po konferencji w Gminnej Bibliotece Publicznej w Bogdańcu.

Projekt „Centrum dla Rodziny w gminie Bogdaniec” będzie realizowany od 1 stycznia do 31 grudnia 2023. Powstał przy współpracy Związku Organizacji Pomocowej z Gorzowa, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Gminnej Biblioteki Publicznej w Bogdańcu. To ich szefowe: Elżbieta Kireńko, Renata Gorczyca i Anna Janasz-Durbajło złożyły projekt, który zyskał akceptację i ostatecznie z norweskiego grantu 1 120 790 zł dofinansowania. Dzięki temu w bogdanieckiej bibliotece oraz przy Centrum Aktywnego Mieszkańca w Jenińcu będą się odbywały zajęcia związane z kompleksowym programem przeciwdziałania przemocy domowej. Chodzi o zwiększenie świadomości ludzi w różnym wieku na temat wpływu jakości relacji na ryzyko wystąpienia przemocy. Warto dodać, że to projekt pilotażowy, realizowany przez 12 jednostek w kraju, w tym przez gminę Bogdaniec.

Grupę docelową projektu stanowią instytucje zaangażowane w system przeciwdziałania przemocy w rodzinie, a w nich: pracownicy socjalni, z placówek oświatowych i służby zdrowia, terapeuci, psycholodzy, kuratorzy czy policja, a także przedstawiciele organizacji pozarządowych. Całość skierowana jest bezpośrednio do rodzin i par oraz społeczności lokalnych zamieszkujących teren projektu.
– W gminie jest sporo osób, które zostaną objęte projektem. Chcemy dotrzeć ze swoimi działaniami do przedszkoli i szkół, a także świetlic wiejskich czy innych placówek, w których będą realizowane różne zadania ujęte w projekcie – mówił zastępca wójta Rafał Deptuła.

By sprawdzić, jakie są potrzeby związane z pomocą osobom zagrożonym przemocą, wcześniej odbyły się spotkania interdyscyplinarne z udziałem policji i GOPS-u.
– Teraz na terenie gminy prowadzonych jest 11 procedur niebieskiej karty – mówił kierownik posterunku policji w Bogdańcu aspirant Piotr Olejniczak. – Ściśle współpracujemy z GOPS-em i prokuraturą, która coraz częściej wydaje nakazy opuszczenia lokalu dla domniemanego sprawcy przemocy i zakazy zbliżania się do ofiary. Obecnie, w skrajnych przypadkach, gdy policjant podejmuje interwencję, może również sam taki nakaz wydać – wyjaśniał.

Do projektu zaproszono placówki oświatowe z terenu gminy.
– Do tych placówek będą kierowani specjaliści. Szkoły czy przedszkola otrzymają etaty psychologów czy terapeutów – wyjaśniała szefowa GOPS Renata Gorczyca.

O tym, jak ważny jest to projekt, wiedzą dyrektorzy placówek oświatowych, szkół i przedszkoli. To tam nauczyciele i wychowawcy dostrzegają pierwsze niepokojące zachowania dzieci.
– Zdarza się, że dziecko w przedszkolu jest agresywne. Wybiera sobie jedną osobę, najczęściej taką, która jest inna, i używa przeciwko niej przemocy z fizyczną włącznie – mówi dyr. Ewa Drozd. – Oczywiście w takiej sytuacji zapraszamy rodziców na rozmowę, mówimy, jak możemy pomóc, ale też prosimy o propozycję pracy z ich strony. Często dzieje się tak, że początkowo pojawia się bunt rodzica, a przynajmniej niezadowolenie. Ja jednak wychodzę z założenia, że wszystko można powiedzieć, tylko trzeba to zrobić właściwie i wtedy można oczekiwać efektów.
Dyr. Ewa Drozd liczy na to, że dzięki projektowi uda się wiele zmienić, wielu dzieciom i rodzicom pomóc.
– 40 lat temu myślałam, żeby coś takiego jak centrum dla rodziny powstało w naszej gminie i dziś moje marzenie się spełnia – mówiła.

Problemy z agresją i przemocą niemal każdego dnia odnotowują opiekunowie młodzieży szkolnej.
– Sądzę, że to spora „zasługa” Internetu i nowych technologii, z których młodzież korzysta – podkreśla dyr. Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Bogdańcu Małgorzata Reks. – Młodzi siedzą na różnych grupach, często nawet się nie znają, podglądają innych i ich naśladują. A w szkole konflikty wybuchają czasami dlatego, że ktoś na kogoś „nie tak spojrzy”. Co to znaczy „nie tak”, tego już młody człowiek nie umie wyjaśnić. Prawdopodobnie jest to jakiś problem ze słabą samooceną i nadwrażliwością. Dlatego potrzebne są tu spotkania, które pokażą młodzieży, jak się zachować w takich sytuacjach, co zrobić, by nie dochodziło do eskalacji konfliktów i agresji.

Przemoc to problem, z którym coraz częściej zgłaszają się rodzice.
– Zwykle to przemoc wobec seniorów, również niepełnosprawnych, której dopuszczają się dorosłe dzieci, głównie mężczyźni – zdradza dyr. GOPS Renata Gorczyca. – To bardzo przykre, bo bolesne nie tylko fizycznie, ale i duchowo, ponieważ ból sprawia własne dziecko. Znamy takie sytuacje i reagujemy na nie. Zgłaszają je nie tylko sami poszkodowani, ale też sąsiedzi, którzy podejrzewają, że w domach dzieje się coś niepokojącego.

Nie jest tajemnicą, że przemoc bierze się z braku poczucia własnej wartości, empatii czy umiejętności społecznych, że agresorem jest zwykle osoba o niskiej samoocenie i bez poczucia bezpieczeństwa. To wszystko rodzi frustrację i prowadzi do zachowań agresywnych, które wynikają z braku kontroli nad sobą. Dlatego takie projekty jak bogdaniecki są szansą na zmianę zachowań już od najmłodszych wiekiem, przez młodzież, po osoby dorosłe. Temu będą służyć m.in.: kampania społeczna „Zdrowa rodzina wszystko przetrzyma”, „Rodziny na Start” czy „W Rodzinie Siła”, warsztaty radzenia sobie ze stresem, wsparcie w postaci paczek żywnościowych dla osób z obszaru ubóstwa i wykluczenia społecznego, liczne spotkania, festyny, szkolenia i zajęcia ze specjalistami, którzy pokażą, jak nad sobą pracować, by wyzbyć się złych nawyków i aspołecznych reakcji.

Tekst i foto Hanna Kaup

Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększy

, zdjęcie 2/8

, zdjęcie 3/8

, zdjęcie 4/8

, zdjęcie 5/8

, zdjęcie 6/8

, zdjęcie 7/8

, zdjęcie 8/8


18 stycznia 2023 18:07, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Przebudowa Spichrzowej
Ostatnie przygotowania do rozpoczęcia przebudowy ulicy Spichrzowej. Konsorcjum firm TORMEL i WUPRINŻ, przebuduje ostatni, półkilometrowy odcinek ulicy Spichrzowej. Pierwsze prace ruszą ... <czytaj dalej>
UMCS z Jazz Clubem Pod Filarami
80 lat UMCS w Lublinie z Jazz Clubem „Pod Filarami”. W dniach 14 -17 maja 2024 roku w Akademickim Centrum Kultury ... <czytaj dalej>
Remont schodów
Nowe schody na Piaskach, obok lecznicza zieleń. Rusza remont schodów przy ul. Bohaterów Westerplatte, zejście do ul. Sczanieckiej. Skarpa przy schodach ... <czytaj dalej>
Obchody 900-lecia jubileuszu
W sobotę 11 maja br. w Ośnie Lubuskim odbędą się uroczyste obchody z okazji dziewięćsetlecia ustanowienia biskupstwa lubuskiego. Przygotowania do tej ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Transport Samochodowy Mechanika Jan Karaśkiewicz

ul. Gwiaździsta 5 m. 85, Gorzów Wlkp.
tel. 510 581 141
branża: Transport samochodowy <czytaj dalej>
"Merygold" Agnieszka Ochocka

ul. Wyszyńskiego 123 a m. 7, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 31 25
branża: Księgarnie <czytaj dalej>
"Cefarm" Sp. z o.o.

ul. Walczaka 25, Gorzów Wlkp.
tel. 95 733 26 54
branża: Apteki <czytaj dalej>

Zmiany w zasadach ortografii
Komunikat Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN z dnia 10 ... <czytaj dalej>
Rekordowy Babimost
Port lotniczy Zielona Góra-Babimost z rekordem w Europie. Port Lotniczy Zielona ... <czytaj dalej>
Majowe miejskie granie
W majowej atmosferze mieszkańcy gorzowskich osiedli będą mogli posłuchać muzyki ... <czytaj dalej>
Energia z ceną dynamiczną
Od 24 sierpnia 2024 r. będzie możliwe zawarcie umowy z ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« styczeń 2024 »
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
    
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - krystyna pronko (2).jpg
admin ego:
Sobkowski zamek
Dawna fortalicja w Sobkowie leży nad samą Nidą i dlatego ... <czytaj dalej>
admin ego:
Zdał osiem matur na 100 procent
Zdał 8 matur na 100 proc. 8 matur na 100 ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Staryh:
Znowu " sami swoi". A wogóle czym oni się zajmują??? <czytaj dalej>
Staryh:
Tak miasto twój wójt sp...ł, że faktycznie rowerem lepiej jeździć, ale powstaje kolejne pole do....nadużyć/?/ Na początek, obowiązkowe kaski <czytaj dalej>
Anonim_9923:
To proponuję jeszcze do każdego roweru, silnik odrzutowy, zestaw Wi-Fi, talerz satelitarny i co tam jeszcze w koszta można wrzucic :-) <czytaj dalej>
Staryh:
Ale pitolenie. Ani słowa o kolejce do "znachora" o bólu w krzyżu, o polityce i innych przyjemnościach wątpliwych u będących starymi l <czytaj dalej>
Anonim_7573:
Starość

Widziałem ją wczoraj

Stała u drzwi werandy

Lewa ręką trzymała laskę
prawą chciała nacisnąć <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej