niedziela 2 czerwca 2024     Marianna, Marzena, Erazm
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
zygmunt_marek_piechocki BLOG

« powrót
Najmilsza
Trudne chwile, czas, niemiłe zdarzenia i tak na pamięć słowa, które śpiewał Ryszard Riedel „samotność to taka straszna trwoga”. Bo tak jest, nawet jeśli obok ludzie. Ta samotność w środku człowieka budzi trwogę. Niezrozumienie, lekceważenie. Trudny czas, kiedy musisz opuszczać towarzystwo osób, bo z nimi ci nie po drodze.
Wybacz Miła ten początek listu, ale w dniach ostatnich tylko same niepokoje, niemiłe doznania. Ale przecież też trochę radości. O tych piszę w „wyimkach”, które do listu podłączam na osobnych kartkach. Ale przecież też trochę radości, bo jest Muzyka, są lasy, gdzie znajduję ukojenie. Tam nie ma ludzi, co to każdą okazję wykorzystają, by dopiec, zniechęcić, zdeprecjonować.

A więc Muzyka.

Szkoda, że z programu na przyszły piątek w Filharmonii Gorzowskiej zniknął jeden utwór. Jeana Sibeliusa Łabędź z Tuoneli op. 22. nr 2. Pamiętasz, jak kiedyś w moim Łośnie przy palącym się ognisku czytaliśmy Kalevalę, oglądaliśmy album z ilustracjami do opowieści? Niezwykłe obrazy fińskiego artysty malarza - to Akseli Gallen – Kallela. A co niezwykłe, podobnie jak Jean Sibelius, urodził się w rodzinie szwedzkojęzycznej. A o obydwu mówi się pisze – Finowie!

Cudnie było tamtymi czasy, tamtej wczesnej jesieni. Czytałaś na głos strofy fińskich historii, dokładałem drew do ognia, który strzelał iskrami. Mój sąsiad, Fin Reijo, słuchał i mimo że nie rozumiał, wzruszał się melodią wierszy:

Jużem źrebca obłaskawił,
Pojmał konia czartowskiego,
Śród zielonych łąk Hiisiego,
Na miedzy świętego pola.
Skoro już przygnałem łosia
Spoza skraju pól Hiisiego
Oddaj mi, starko, swą córkę
Przyobiecana za żonę

Louhi, pani na Pohjoli,
Odpowiedziała słowami:
Córkę jako pannę młodą
Do rąk oddam ci dopiero,
Kiedy ustrzelisz łabędzia,
Pięknego ptaka, co pływa
Po czarnych falach Tuoni,
W wywietrzyskach świętej rzeki,
Gdy raz się do strzału złożysz
I użyjesz jednej strzały.

Niestety, jak pamiętasz, Lemminkȁinen nie zdołał zabić łabędzia. Sam zginął, poćwiartowany i wrzucony w odmęty rzeki fińskiego Hadesu (Tuonela), Tuoni. I tylko niezwykła miłość jego matki sprawiła, że członki połączyły się i syn powrócił do życia.

Cóż, nie posłucham drugiej części suity Lemminkainen op. 22., czyli Łabędzia z Tuoneli.

Ale będzie inna Muzyka. Równie piękna!

Najsampierw Niccolo Paganiniego I Koncert Skrzypcowy D-dur op. 6. Pochodzi z lat 1817-1818, składa się z trzech części, a początkowa wersja była w tonacji Es-dur. Solistą w naszej filharmonii będzie Pan Mariusz Patyra, znany i uznany młody skrzypek, który wsławił się wygraniem Konkursu Skrzypcowego im. Niccolo Paganiniego w Genui w roku 2001. W ramach nagrody miał zaszczyt zagrać na słynnych skrzypcach Il Cannone Guarneriego del Gesu, nagrodzony został skrzypcami lutnika z Dallas Jacka Erwina, które posiadają – jak piszą znawcy – „tę samą miarę”, jak Il Cannone.

A co się stało z instrumentami, które posiadał Niccolo Paganini? Cudownymi skrzypcami Amatiego, Guarneriego, Stradivariusa? Otóż w testamencie zapisał je ówczesnym znanym wirtuozom. I tak dostali je: Charles August Beriot (Belg), Karol Lipiński (Polak), Joseph Mayseder (Austriak) Bernard Molique (Niemiec), Ole Bornemann Bull (Norweg) Henri Vieuxtems (Belg), Henryk Wilhelm Ernst (Czech) i co dziwne (ponoć), zaciekły wróg Paganiniego, Ludwig Louis Spohr (Niemiec).

Czy wiesz, Miła, że ciało zmarłego Niccolo Paganiniego tułało się po świecie, pięćdziesiąt sześć lat, zanim zostało godnie pochowane w Genui? Kościół katolicki nie chciał przez tyle lat wyrazić zgody na pochówek w świętej ziemi, gdziekolwiek czczony jest krzyż Chrystusowy. Był nawet czas, kiedy metalowa trumna z zabalsamowanymi zwłokami skrzypka uwieszona została na łańcuchach w grocie na wyspie Saint – Fereol. W końcu po wielu zabiegach, syn Paganiniego, Achillin dopiął swego. Już jako dorosły człowiek, znawca prawa kanonicznego i markiz (więc ktoś, z kogo nie można kpić), popierając swoje roszczenia bardzo znacznym datkiem, wymógł godny pochówek. Nie miał spokoju Niccolo Paganini za życia, nie miał go i po śmierci. A tak pisał do Ferdynanda Paera: „Pozostała mi jedyna nadzieja, że po mojej śmierci zostawią mnie w spokoju ci, którzy tak okrutnie mścili się na mnie za moje sukcesy. Mam nadzieję, że nie zmącą mego spokoju i nie znieważą mego nazwiska, gdy będę leżał w ojczystej ziemi”.

Będzie jeszcze Ottorino Respighi w utworze „Ptaki”. To suita orkiestrowa, której twórca, korzystając z muzyki włoskiego baroku i renesansu, potrafił nadać współczesny wymiar, współczesną (jak piszą znawcy) szatę muzyczną.

No i na zakończenie koncertu również suita. Piotr Czajkowski „Jezioro łabędzie”.
Sześć jej części. Z pięknymi, pełnymi blasku tańcami, romantycznym i każdemu znanym tematem. Cóż Ci mam pisać o tej muzyce? Wszak każde dziecko już spotkało się z nią, widziało balet, który do niej. Kto wie, czy akurat dla nich tej Muzyki nie napisał. Wszak około roku 1871, kiedy to powstawały pierwsze szkice Jeziora Łabędziego, był zajęty komponowaniem miniatur tanecznych dla dzieci swojej siostry. Dopiero w cztery lata później, zresztą zupełnie przypadkowo, poproszono go o skomponowanie Muzyki opartej o te miniatury. Pierwsza inscenizacja (1877) nie odniosła sukcesu. Dopiero w 1895, w dwa lata po nie do końca zrozumianej śmierci kompozytora, dzieło odniosło zasłużony sukces. I ten jest jego udziałem do dzisiaj.

Ależ, Julio, rozpisałem się dzisiaj. Może ta rowerowa przerwa w popołudniowych godzinach tak dobrze wpłynęła na moje pisanie?

Dni mijają, mijają! I co raz to bliżej do Twojego wyjazdu stamtąd, gdzie jesteś, do domu. Nie mogę się doczekać, kiedy będę mógł do Ciebie pisać każdego dnia. Chociaż kilka linijek pod Twoim mailowym adresem.

A tymczasem posyłam pozdrowienie, dobre myśli i uśmiech! Także Pani Urszuli!

Marek, w poniedziałek 2 grudnia 2013 roku

4 grudnia 2013 22:01, Marek Z. Piechocki
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Ciekawe czy konflikt między muzykami z orkiestry a panią dyrygent prof. M.W. wpłynie na wykonaie "łabędziego śpiewu". To nie sztuka wpadać zamieszać wymagać i wypadać. Sztuka jest tu być i pracować, tak na co dzień. I tak drogi się rozchodzą - dyrygenta i orkiestry.Różne oczekiwania i konfliktów nie brak.

Anonim_8884, 05.12.2013, 09:30, 213.109.32.2 ##

Ręczne sterowanie prezydenta.
Anonim_2428, 05.12.2013, 23:53, 83.20.153.232 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

W czwartek Boże Ciało
W najbliższy czwartek 30 maja Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa popularnie nazywaną świętem Bożego Ciała. Tego dnia ... <czytaj dalej>
Składy komisji Sejmiku Województwa Lubuskiego
Radni województwa w trakcie sesji w dniu 20 maja 2024 r. wybrali przedstawicieli komisji w Sejmiku Województwa Lubuskiego VII kadencji. Wybrano ... <czytaj dalej>
Przebudowa Spichrzowej
Ostatnie przygotowania do rozpoczęcia przebudowy ulicy Spichrzowej. Konsorcjum firm TORMEL i WUPRINŻ, przebuduje ostatni, półkilometrowy odcinek ulicy Spichrzowej. Pierwsze prace ruszą ... <czytaj dalej>
UMCS z Jazz Clubem Pod Filarami
80 lat UMCS w Lublinie z Jazz Clubem „Pod Filarami”. W dniach 14 -17 maja 2024 roku w Akademickim Centrum Kultury ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Justyna" Justyna Grzelak

ul. Gwiaździsta 20 lok. 107, Gorzów Wlkp.
tel. 785 223 327
branża: Tkaniny, dzianiny - produkcja <czytaj dalej>
"O.E.M. Polska" Sp. z o.o.

ul. Szczecińska 25, Gorzów Wlkp.
tel. 95 728 13 91
branża: Metale - obróbka <czytaj dalej>
"Auto-Tłumik" Stanisław Hudzia

ul. Myśliborska 21, Gorzów Wlkp.
tel. 95 728 19 01
branża: Samochody - silniki, mechanika <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« maj 2024 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 1b-1.jpg
admin ego:
O szkole polskiej i brytyjskiej
Czym różni się system oświaty polskiej od brytyjskiej? Tego dowiecie ... <czytaj dalej>
admin ego:
Podróż w czasie
Dziś będzie trochę inaczej. Zamiast podróżować w przestrzeni, wybierzmy się ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_4375:
Piękni ludzie, piękna sprawa, piękne widoki...
Muszę się wybrać!
Z.M.P. <czytaj dalej>
Anonim_4375:
Taaak, dzieciństwo to fajna sprawa! ):-)
Z>M.P. <czytaj dalej>
Anonim_5319:
W Polsce żaden komunizm się nie skończył <czytaj dalej>
Anonim_3778:
Jesteście Panowie naprawdę"wielcy". Robicie coś z pasją i...radością. Dlaczego tacy, jak wy nie sa co najmniej radnymi. Patrząc na fo <czytaj dalej>
Anonim_3778:
To jeszcze proponuje panu wojewodzie przebrać się, nieco zmienić facjate i pod pozorem boleści, rany ręki iść na SOR i zobaczyç, posłuchać, <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej