„Oratorium na Boże Narodzenie” Jana Sebastiana Bacha w Gorzowskiej Filharmonii.
Piątek, 20 grudnia 2024 roku. Sala Filharmonii Gorzowskiej zapełniona bez mała do ostatniego miejsca. Wysłuchanie Muzyki „Oratorium” dla wielu z nas, siedzących na widowni, rozpocznie celebrację Świąt Bożego Narodzenia. Owszem, oczekujemy wielu pozytywnych emocji zarówno tych stricte muzycznych, jak i duchowych.
Jak było?
O tym za chwilę. Ale może najpierw kilka dat, historycznych odniesień.
Otóż, jak czytam, chrześcijanie pierwszych wieków – najpierw apostołowie, później biskupi – skupiali się na celebracji, upamiętnianiu zbawczej śmierci Chrystusa. Dopiero, kiedy ich religię, nauczanie wyzwolono z piętna zabronionego – (edykt mediolański – Konstantyn Wielki – rok 313) można było wyznawać Jezusa bez przeszkód, zaczęto poszukiwań również innych aspektów życia Zbawiciela.
I tak wg źródeł – w Betlejem pierwsze oficjalnie obchodzone Boże Narodzenie datowane jest na 6 stycznia 339 roku, w Rzymie trzy lata wcześniej, 25 grudnia 336 roku. Jak były celebrowane? Może gdzieś o tym napisano, wspomniano. Trzeba szukać! Wiemy, jak jest teraz, jak było za naszych Rodziców, Dziadków… staramy się zachować te tradycje…
Barok. Czasowo zamyka się w latach 1597-1750. Tę pierwszą datę wyznacza włoski kompozytor Jacopo Peri swoją operą pt. „Dafne”, tę drugą – śmierć Jana Sebastiana Bacha…
„Oratorium na Boże Narodzenie” napisał Jan Sebastian Bach w 1734 roku. W tymże
została w czas świąt wykonana. Teksty na podstawie dwóch ewangelii – wg św. Mateusza i św. Łukasza napisał (prawdopodobnie) poeta, librecista dzieł Bacha Picander - Christian Fredrich Henrici (1700-1764).
Tak więc rok 1734 – więc trochę więcej niż środek epoki baroku z jego wielkimi dziełami Jana Sebastiana Bacha, Georga Philippa Telemanna…
I kto wie, zna dzieła tamtych czasów, ich charakterystyczne brzmienie, klimat, instrumentarium, stosowane techniki kompozytorskie (monodia, basso continuo e.c.t.), by osiągnąć zamierzony cel kompozycji – poruszyć odbiorcę – już wie, że wykonanie „Oratorium” w Gorzowskiej Filharmonii było znakomite. Zarówno przez orkiestrę, jak i solistów.
Sądzę, ba, jestem przekonany, że to kolejna prezentacja będąca autorską dyrygenta, pana Przemysława Fiugajskiego – nade wszystko wyrazistość przekazu zapisu Bacha, cyzelowanie fraz, wejść instrumentów, zachowanie wszystkich cech barokowego muzykowania. I to coś, co nieuchwytne, a słyszalne, rozumiane, poruszające – z ducha prowadzącego, orkiestry, solistów. Udzielające się wzruszenie. Takim przymiotnikiem określiłem wykonanie podczas rozmowy w foyer – krystaliczne, jak źródło.
Wejścia instrumentów dętych (strona prawa) – intensywne, dodające klimatu, barwy
całości! A już całkowicie zachwyciły (noo, akurat mnie!) – najpierw solowe wejścia
wiolonczeli (
Piotr Więcław), również te z recytatywami. A już majstersztykiem był duet pierwszych skrzypiec i wiolonczeli (
Maria Walbrodt, Piotr Więcław) – owszem i tekstowo, i wykonawczo! Takie cudeńko pośród całej radości opisywanej nutami historii narodzenia Jezusa.
Można było odczuć idące ku widowni ze sceny pozytywne emocje, że wykonawcy nie odgrywają tylko napisanych przez Bacha nut, ale są w nich, podają je nam również od siebie. Z radością! I tak, by nas poruszyć, „udobrzyć” na ten najbliższy (chociaż) czas.
Całej Orkiestrze, Panu Dyrygentowi Przemysławowi Fiugajskiemu, Solistom – to Panie:
Małgorzata Trojanowska,
Natalia Płonka, Panowie:
Karol Kozłowski,
Sebastian Szumski moje podziękowanie i życzenie, by w następnym roku, który za dni kilkanaście, dostępowali wielu zaszczytów za swoją pracę.
Pisałem w sobotni wieczór, 21 grudnia 2024 roku
Zygmunt Marek Piechocki
foto Agnieszka Wiśniewska/FB
21 grudnia 2024 19:21, Marek Z. Piechocki
Nowy szynobus
– Wiążemy z tym pojazdem wielkie nadzieje z poprawą jakości i stabilności połączeń kolejowych, zwłaszcza tutaj, na północy województwa – ...
<czytaj dalej>Nie daj się oszukać
Uwaga! Oszuści podszywają się pod Krajową Administrację Skarbową.
Ostrzegamy przed fałszywymi e-mailami, których autorzy podszywają się pod Krajową Administrację Skarbową.
Wiadomości wysyłane ...
<czytaj dalej>Trzech Króli z orszakiem
Objawienie Pańskie, zwane popularnie świętem Trzech Króli (6 stycznia), należy do najważniejszych obchodów świątecznych w ciągu roku liturgicznego. Podczas mszy ...
<czytaj dalej>