Twórcą galerii prac Władysława Hasiora w gorzowskim Biurze Artystycznym (teraz MOS) był/jest
Jerzy „Gąsior” Gąsiorek – wieloletni dyrektor (1980-2006) kurator dziesiątków wystaw tegoż. Sam, podobnie jak jego idol, twórca asamblaży, rzeźb, autor wielu wystaw indywidualnych, a także wielokrotnie uczestnik zbiorowych – np. Biennale Sztuki Sakralnej.
Prace Władysława Hasiora tworzą wystawę stałą.
Jak Jerzy Gąsiorek uzyskiwał pieniądze na zakup dzieł, nie wiem. Wiem, że ówczesny dyrektor Wydziału Kultury w Gorzowie pan
Edward Korban był przychylny pozyskiwaniu wartościowych pozycji na budowanie prestiżu wystawienniczego…
I tak to któregoś letniego dnia na początku lat osiemdziesiątych wsiedliśmy z Jerzym do mojego wysłużonego fiata, by pojechać do Krakowa i Zakopanego. W Krakowie odwiedziliśmy Romanę Plęskowską – tkaczkę, wielokrotnie wystawiającą swoje prace w Gorzowie. Stamtąd już do Zakopanego.
Wiele wspomnień zatarł już czas. Władysław Hasior przyjął nas w swojej pracowni w towarzystwie pięknej kobiety, aktorki. Byłem tam kilka minut, wszak „sprawę” do mistrza miał Jerzy. Nie pamiętam, jak długo trwała rozmowa, dogadywanie się. W każdym razie wynieśli z pracowni – zawinięty w papier pakowy sporych rozmiarów – płaski pakunek. Wprawdzie mój fiat to był karoseryjnie kombi, ale niestety pakunek się nie zmieścił. Bagażnika na dachu nie miałem. Więc obraz owinięty kocem spoczął na dachu przywiązany sznurkami biegnącymi wewnątrz samochodu nad naszymi głowami. Tak pojechał do Gorzowa. W nieco niż normalnie wolniejszym tempie. Części ruchome kompozycji – koniki, widelce – podróżowały w torbie, później – już w BWA zostały przytwierdzone. Niestety, znalazły się osoby, kiedy już był prezentowany, które kilka koników zabrały – ale Jerzy Gąsiorek uzupełnił. I tak do dzisiaj, wśród 31. prac Władysława Hasiora umieszczonych w gorzowskiej galerii, jest prezentowany.
A co można napisać o wczorajszym pokazie inspirowanym twórczością Hasiora?
Moim zdaniem?
Więc najpierw moje gratulacje
Natalii Ślizowskiej za pomysł – napiszę odważnie – za pomysł reaktywowania „Hasiora” w Gorzowie – na wczorajszym pokazie spotkałem tylko kilka osób z „towarzystwa”, które znam sprzed kilku, kilkunastu, kilku dziesiątków lat. Więc zmiana pokoleniowa, więc poznawanie naszej, rodzimej kultury.
Tu może socjolog miałby pole do popisu…
A widowisko, a przekaz? Piszę „widowisko”, bo to przecież nic statycznego – wszystko w ruchu, w teatralnym anturażu (mimika, gesty, taniec, akcesoria, rekwizyty – te nawiązujące do twórczości Hasiora), muzyka, światła, pokaz multimedialny na ogromnej ścianie galerii.
Fantastyczne, charakterystyczne stroje nawiązujące do tematu jaki swoją grą, ruchem scenicznym, rekwizytami pokazywali aktorzy spektaklu. Może nie wszystkie do końca rozumiałem, może trzeba większej wnikliwości, poznania twórczości Hasiora. Niektóre będę pamiętał zawsze. Np. wiedźmę (szeptuchę leśną, obrończynię lasów, zwierząt) – jakże wymownym było założenie przez nią maski – czaszki jelenia z rogami – takie trochę „straszenne”.
I tak można by o kolejnych postaciach.
Wszystko to razem fascynujące, zajmujące nasze myśli, pobudzające wrażliwość,
zostające w nas na dłużej. A może na zawsze? Bo czyż można zapomnieć np.
prezentowane manekiny w holu Galerii ubrane w suknie uszyte z maseczek, które nosiliśmy w czas pandemii? Pomysł, przekaz znakomite!
I znów Natalia Ślizowska zaskoczyła! Bardzo pozytywnie! Ale nie tylko Ona – cały zespół współpracowników. Ogrom pracy, działań, starania się o materiały…
Natalia Ślizowska przygotowała HASIOR-yzmy z mężem
Panem Kaletnikiem.
Realizacje filmów:
Piotr Adamowicz Alchemia Obrazu
Choreografia:
Marcin Ciężki
Muzyka:
Maciej Plust
Oprawa muzyczna:
Zygfryd Zandecki
W roli postaci wystąpili modele i aktorzy, związani z artystką.
Zygmunt Marek Piechocki
Pisałem w niedzielne popołudnie 8 grudnia 2024 roku
foto Zbigniew Sejwa
Nowy szynobus
– Wiążemy z tym pojazdem wielkie nadzieje z poprawą jakości i stabilności połączeń kolejowych, zwłaszcza tutaj, na północy województwa – ...
<czytaj dalej>Bezrobocie bez zmian
Pod koniec ubiegłego roku stopa bezrobocia w Gorzowie była taka sama jak pod koniec 2023 roku i wynosiła 2,4% – ...
<czytaj dalej>Nie daj się oszukać
Uwaga! Oszuści podszywają się pod Krajową Administrację Skarbową.
Ostrzegamy przed fałszywymi e-mailami, których autorzy podszywają się pod Krajową Administrację Skarbową.
Wiadomości wysyłane ...
<czytaj dalej>Trzech Króli z orszakiem
Objawienie Pańskie, zwane popularnie świętem Trzech Króli (6 stycznia), należy do najważniejszych obchodów świątecznych w ciągu roku liturgicznego. Podczas mszy ...
<czytaj dalej>