niedziela 16 czerwca 2024     Alina, Aneta, Justyna
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
zygmunt_marek_piechocki BLOG

« powrót
O zamianie leżaków. I nie tylko
eGorzowska - 11802_WWxvvjsLanpOfDUJMuw.jpgW minioną niedzielę wybrałem się na recital fortepianowy, kolejną odsłonę „Pikników chopinowskich” na Placu Sztuk Filharmonii Gorzowskiej. Tak więc działkowo-leśny leżak zamieniłem na ten, który oferuje organizator (FG) na czas słuchania koncertu.

Tam, na działce, tuż przy łośnieńskim lesie, słuchałbym śpiewu ptaków i siebie, tutaj – Muzyki.
A przywiódł mnie trudny, różnorodny – bo z kilku epok repertuar i… wiek wykonawcy.
Pan Stanisław Oracz z Torunia ma dopiero 19 lat. Byłem niezwykle ciekaw Jego wykonań, interpretacji tych jakże innych od siebie, powstałych w różnych epokach kompozycji.

Tak więc klasycyzm: Józef Haydn Sonata Es-dur wg HOB XVI – 52. To rok 1794.
Haydn w Londynie. Tam ofiarowuje tę sonatę wybitnej pianistce Teresie Jansen.
W maju 1775 roku Teresa wyszła za mąż za Gaetano Bartolozziego i pod tym nazwiskiem po raz drugi Sonata 52 została wydana w 1800 roku. Pierwsze wydanie to rok 1798 w Wiedniu, tam inna dedykacja – Pani Magdalena von Kurzbeck.

To chyba najdłuższa sonata Józefa Haydna. W zależności od liczby powtórzeń w pierwszej części (Allegro moderato) trwa od dwunastu do piętnastu minut. Tutaj bardzo mądrze, roztropnie podzielił swoje siły i umiejętności Pan Stanisław Oracz pokazując, że potrafi podołać czasowi trwania kompozycji, równocześnie znakomicie oddając charakter jej poszczególnych części: część druga Adagio, trzecia Finale. Presto w formie ronda. W bardzo subtelny sposób Pianista oddał idiom muzyki tamtego okresu zarówno w warstwie dźwiękowej jak i traktowaniu klawiatury. Mnie urzekła zwłaszcza część druga.

Lata 1841/1842 – Fryderyk Chopin Preludium cis-moll op. 45 i czwarte scherzo E- dur op. 54. Bliskie sobie czasowo, różne pod względem dynamiki, charakteru. Zagrane perfekcyjnie. Może (ale to tylko moja subiektywna opinia) trochę za mało Chopina w Chopinie. A może jeszcze miałem w uszach Haydna?

Rok 1901, więc współczesność i Karola Szymanowskiego Wariacje b-moll op. 3. A więc dość wczesne dzieło – dodam – znakomite, znakomicie wykonane. I to nie tylko moje zdanie. Wiele osób z widowni potwierdzało moją opinię! A napisał ten utwór Karol Szymanowski podczas studiów u Zygmunta Noskowskiego, dedykował Arturowi Rubinsteinowi.
W utworze, jak piszą znawcy, zachował kompozytor tradycyjne zasady kształtowania formy. Mnie uwiodła harmonia, zmienność nastrojów, temp, kolorów poszczególnych części – to wszystko perfekcyjnie ten młody Pianista pokazał słuchającym.

I powrót do roku 1830, romantyzmu – Fryderyka Chopina Koncert fortepianowy e-moll. Tutaj Stanisław Oracz z gorzowskimi filharmonikami: Daria Krzysztoń-Baran – I skrzypce, Yi Ding Dana – II skrzypce, Joanna Gołąb – altówka, Agnieszka Lasek – wiolonczela i Mateusz Rzytka – kontrabas. I to żadne foux pas wobec utworu Fryderyka Chopina – wszak pierwsze próby Koncertu odbywały się w domu kompozytora, właśnie z kwartetem smyczkowym. Prób było kilka, później z małą orkiestrą, by w końcu Chopin mógł zagrać z pełnym składem. Istnieją przypuszczenia, że w instrumentacji orkiestrowej obu koncertów Fryderyka pomagali mu koledzy ze studiów. Ale czy to prawda? Nie wiem! W każdym razie 11 października 1830 roku, a więc na kilka tygodni przed wyjazdem Fryderyka z Polski dzieło zostało przez Niego w Teatrze Narodowym wykonane. Dyrygował Carl Soliva. Dodatkowo wystąpiły śpiewaczki: Aneta Wołkow i ówczesna muza Fryderyka, Konstancja Gładkowska.

Tak więc Koncert e-moll op.11 Drugi ze skomponowanych przez Chopina. (Numeracja dzieł koncertowych nie zgadza się z czasem powstania i czasem wydania kompozycji). Chopin miał zamiar napisać trzeci koncert. Niestety, ten zamiar nie doczekał się finału. Ale pozostało nam znakomite Allegro koncertowe A-dur op. 46, które od czasu do czasu można z estrad usłyszeć. Miało być zawarte w nowym, trzecim koncercie.

A niedzielne wykonanie? Owszem część jakości zabierało nagłośnienie – zwłaszcza kwintetu. Dobrze, że górował głos fortepianu. Pianista – bardzo, bardzo poprawnie.
Mogła się podobać artykulacja, wyczucie formy i stylu, umiejętność pedalizowania, jakość dźwięku, kolorystyka, zróżnicowanie barw poszczególnych części. I co oczywiste – pamięciowe opanowanie utworu. Mnie osobiście zabrakło nieco śpiewności, o której tak często mówił Fryderyk Chopin – zwłaszcza w części drugiej, kiedy to Kompozytor opowiada Muzyką swoje uczucia do kobiety.

To był trudny i dobry recital – patrząc, na jakże różne i w czasie, i charakterze kompozycje – sposób wykonania, umiejętność ich różnicowania to zalety, które trudno przecenić u tak młodego pianisty. Trzeba zapamiętać to imię i nazwisko: Stanisław Oracz. I śledzić Jego rozwój, osiągnięcia, karierę.

Z. Marek Piechocki

foto Filharmonia Gorzowska

Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
, zdjęcie 1/3

, zdjęcie 2/3

, zdjęcie 3/3


2 sierpnia 2022 07:58, Marek Z. Piechocki
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
O hierarchii miast w lubuskim
Prezentacja wyników badania hierarchii funkcjonalnej miast w Polsce, przeprowadzonego przez Obserwatorium Polityki Miejskiej i Regionalnej IRMiR, ze szczególnym uwzględnieniem Lubuskiego, ... <czytaj dalej>
Badają miejskie parkingi
Z samochodów i pieszo prowadzone są badania zajętości gorzowskich parkingów. Specjaliści z firmy SystemEG z Wrocławia, wyposażeni w kamizelki odblaskowe ... <czytaj dalej>
Piknik Europejski w Gorzowie
Zapraszamy do Gorzowa na Piknik Europejski! Świętujemy 20-lecie Polski w UE. Marszałek Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński zaprasza na kolejny piknik z ... <czytaj dalej>
W czwartek Boże Ciało
W najbliższy czwartek 30 maja Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa popularnie nazywaną świętem Bożego Ciała. Tego dnia ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Deutsche Bank PBC S.A. Oddział

ul. Młyńska 1, Gorzów Wlkp.
tel. 95 733 67 70
branża: Banki <czytaj dalej>
"Anta" S.C. Aleksandra Rybak Dariusz Górny

Wełniany Rynek 6 /3, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 38 70
branża: Projektowe biura <czytaj dalej>
"Admas" Studium Języków Obcych

ul. Kazimierza Jagiellończyka 17, Gorzów Wlkp.
tel. 95 735 24 25
branża: Językowe kursy, szkoły <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« czerwiec 2024 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Walka o Gorzów, czyli teatrzyk manipulacji
Jesteśmy po pierwszym spotkaniu w związku z propozycją zmiany nazwy Gorzowa Wielkopolskiego. Odbyło się w auli AJP przy obecności ok. 70-80 osób. Ponieważ w mediach społeczościowych trwa ożywiona dyskusja między ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 6b.jpg
admin ego:
Nielegalne próby przekroczenia granicy
Komunikat Urzędu Wojewódzkiego w sprawie cudzoziemców próbujących nielegalnie przekroczyć granicę. W ... <czytaj dalej>
admin ego:
W pierwszym Muzeum Muminków
Specjalnie tak wycelowaliśmy pobyt w Tampere, by wypadł dokładnie w ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_4249:
Dlaczego nikt o tym nie poinformował społeczeństwa ? <czytaj dalej>
Anonim_4249:
W sierpniu znowu uciekniemy do Kominternu unijnego ? Gdzie są ukryci 3000 emigrantów niemieckich z Afryki, czyżby w polskich koszarach ? <czytaj dalej>
Anonim_4375:
A ja dziękuję za przeczytanie i komentarz, jakże mile łechcący próżność autora... ):-) <czytaj dalej>
Anonim_4375:
Aha! Świetny portret "Pana od kamery TV"! <czytaj dalej>
Anonim_4375:
Chyba Ją nam zabiorą gdzieś w Świat daleki - te kreacje są niesamowite. Mogłyby uświetnić jakiś
spektakularny, ponadczasowy spektakl tea <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej