piątek 12 sierpnia 2022     Klara, Lech, Julian
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
zygmunt_marek_piechocki BLOG

« powrót
O zamianie leżaków. I nie tylko
eGorzowska - 11802_WWxvvjsLanpOfDUJMuw.jpgW minioną niedzielę wybrałem się na recital fortepianowy, kolejną odsłonę „Pikników chopinowskich” na Placu Sztuk Filharmonii Gorzowskiej. Tak więc działkowo-leśny leżak zamieniłem na ten, który oferuje organizator (FG) na czas słuchania koncertu.

Tam, na działce, tuż przy łośnieńskim lesie, słuchałbym śpiewu ptaków i siebie, tutaj – Muzyki.
A przywiódł mnie trudny, różnorodny – bo z kilku epok repertuar i… wiek wykonawcy.
Pan Stanisław Oracz z Torunia ma dopiero 19 lat. Byłem niezwykle ciekaw Jego wykonań, interpretacji tych jakże innych od siebie, powstałych w różnych epokach kompozycji.

Tak więc klasycyzm: Józef Haydn Sonata Es-dur wg HOB XVI – 52. To rok 1794.
Haydn w Londynie. Tam ofiarowuje tę sonatę wybitnej pianistce Teresie Jansen.
W maju 1775 roku Teresa wyszła za mąż za Gaetano Bartolozziego i pod tym nazwiskiem po raz drugi Sonata 52 została wydana w 1800 roku. Pierwsze wydanie to rok 1798 w Wiedniu, tam inna dedykacja – Pani Magdalena von Kurzbeck.

To chyba najdłuższa sonata Józefa Haydna. W zależności od liczby powtórzeń w pierwszej części (Allegro moderato) trwa od dwunastu do piętnastu minut. Tutaj bardzo mądrze, roztropnie podzielił swoje siły i umiejętności Pan Stanisław Oracz pokazując, że potrafi podołać czasowi trwania kompozycji, równocześnie znakomicie oddając charakter jej poszczególnych części: część druga Adagio, trzecia Finale. Presto w formie ronda. W bardzo subtelny sposób Pianista oddał idiom muzyki tamtego okresu zarówno w warstwie dźwiękowej jak i traktowaniu klawiatury. Mnie urzekła zwłaszcza część druga.

Lata 1841/1842 – Fryderyk Chopin Preludium cis-moll op. 45 i czwarte scherzo E- dur op. 54. Bliskie sobie czasowo, różne pod względem dynamiki, charakteru. Zagrane perfekcyjnie. Może (ale to tylko moja subiektywna opinia) trochę za mało Chopina w Chopinie. A może jeszcze miałem w uszach Haydna?

Rok 1901, więc współczesność i Karola Szymanowskiego Wariacje b-moll op. 3. A więc dość wczesne dzieło – dodam – znakomite, znakomicie wykonane. I to nie tylko moje zdanie. Wiele osób z widowni potwierdzało moją opinię! A napisał ten utwór Karol Szymanowski podczas studiów u Zygmunta Noskowskiego, dedykował Arturowi Rubinsteinowi.
W utworze, jak piszą znawcy, zachował kompozytor tradycyjne zasady kształtowania formy. Mnie uwiodła harmonia, zmienność nastrojów, temp, kolorów poszczególnych części – to wszystko perfekcyjnie ten młody Pianista pokazał słuchającym.

I powrót do roku 1830, romantyzmu – Fryderyka Chopina Koncert fortepianowy e-moll. Tutaj Stanisław Oracz z gorzowskimi filharmonikami: Daria Krzysztoń-Baran – I skrzypce, Yi Ding Dana – II skrzypce, Joanna Gołąb – altówka, Agnieszka Lasek – wiolonczela i Mateusz Rzytka – kontrabas. I to żadne foux pas wobec utworu Fryderyka Chopina – wszak pierwsze próby Koncertu odbywały się w domu kompozytora, właśnie z kwartetem smyczkowym. Prób było kilka, później z małą orkiestrą, by w końcu Chopin mógł zagrać z pełnym składem. Istnieją przypuszczenia, że w instrumentacji orkiestrowej obu koncertów Fryderyka pomagali mu koledzy ze studiów. Ale czy to prawda? Nie wiem! W każdym razie 11 października 1830 roku, a więc na kilka tygodni przed wyjazdem Fryderyka z Polski dzieło zostało przez Niego w Teatrze Narodowym wykonane. Dyrygował Carl Soliva. Dodatkowo wystąpiły śpiewaczki: Aneta Wołkow i ówczesna muza Fryderyka, Konstancja Gładkowska.

Tak więc Koncert e-moll op.11 Drugi ze skomponowanych przez Chopina. (Numeracja dzieł koncertowych nie zgadza się z czasem powstania i czasem wydania kompozycji). Chopin miał zamiar napisać trzeci koncert. Niestety, ten zamiar nie doczekał się finału. Ale pozostało nam znakomite Allegro koncertowe A-dur op. 46, które od czasu do czasu można z estrad usłyszeć. Miało być zawarte w nowym, trzecim koncercie.

A niedzielne wykonanie? Owszem część jakości zabierało nagłośnienie – zwłaszcza kwintetu. Dobrze, że górował głos fortepianu. Pianista – bardzo, bardzo poprawnie.
Mogła się podobać artykulacja, wyczucie formy i stylu, umiejętność pedalizowania, jakość dźwięku, kolorystyka, zróżnicowanie barw poszczególnych części. I co oczywiste – pamięciowe opanowanie utworu. Mnie osobiście zabrakło nieco śpiewności, o której tak często mówił Fryderyk Chopin – zwłaszcza w części drugiej, kiedy to Kompozytor opowiada Muzyką swoje uczucia do kobiety.

To był trudny i dobry recital – patrząc, na jakże różne i w czasie, i charakterze kompozycje – sposób wykonania, umiejętność ich różnicowania to zalety, które trudno przecenić u tak młodego pianisty. Trzeba zapamiętać to imię i nazwisko: Stanisław Oracz. I śledzić Jego rozwój, osiągnięcia, karierę.

Z. Marek Piechocki

foto Filharmonia Gorzowska

Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
, zdjęcie 1/3

, zdjęcie 2/3

, zdjęcie 3/3


2 sierpnia 2022 07:58, Marek Z. Piechocki
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Wojewoda w sprawie Odry
Publikujemy komunikat Wojewody Lubuskiego po spotkaniu z samorządowcami województwa lubuskiego. Wojewoda Władysław Dajczak zwołał wideokonferencję z samorządami województwa lubuskiego, które są ... <czytaj dalej>
Odra umiera!
Stanowisko Koalicji Czas na Odrę i apel do rządzących. Życie w Odrze ginie. Druga co do wielkości rzeka w Polsce, jest ... <czytaj dalej>
Z hejtera - "dziennikarz"
Redakcja otrzymała tekst Jerzego Wierchowicza z prośbą o jego publikcję. Treść poniżej. "Media narodowe" opisują tzw. sprawę gorzowskiego WORD-u. Już wskazały ... <czytaj dalej>
Biskup z herbem i zawołaniem
W sobotę 13 sierpnia o godz. 12.00 podczas mszy św. odprawianej w kościele konkatedralnym pw. św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Sucharczyk Danuta Zakład Usługowy

ul. Bolesława Chrobrego 14 /15, Gorzów Wlkp.
tel. 95 735 63 07
branża: Chemia gospodarcza - detal <czytaj dalej>
"J.Grabka A.Sobczak" S.C.

ul. Bolesława Chrobrego 7, Gorzów Wlkp.
tel. 95 736 85 85
branża: Bary <czytaj dalej>
"Elektro-Bud" Józef Kowalski

ul. Kutrzeby 10 /50, Gorzów Wlkp.
tel. 95 735 30 50
branża: Budowlane usługi - wykonanie pod klucz <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« sierpień 2022 »
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
    
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Przegraliśmy
Niedawno pisałam tekst o instalacji artysty plastyka Jerzego Gąsiorka. Nosił tytuł „Powinnością artysty jest protestować”. Zachęcałam do obejrzenia i refleksji nad tym, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. Niestety. ... <czytaj dalej>
Gorzowskie drzewa w obiektywie
Prezydent Miasta Gorzowa Wielkopolskiego w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej „ZazieleńMY Gorzów” <czytaj dalej>
Uwaga konkurs: Lubuska pocztówka z wakacji
Jeszcze tych zdjęć za wiele nie ma. Ale lubuskie jest <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_5249aa.jpg
admin ego:
Nielekki los ciężkich słoni
„Od świętej Klary są już ładne dary” – w większości ... <czytaj dalej>
admin ego:
Lwica pośród zabytków
Wiele lat temu, właśnie 11 sierpnia, postanowiłam zepsuć kuzynowi uroczystości ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Spada ilość miodu. Pomóżmy pszczołom
Pszczoły potrzebują naszej pomocy. Radzimy, jak to zrobić. Jak pokazują statystyki, ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Grzechy rowerzystów
W ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej „Czas na bezpieczny rower” przypominamy o ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_4688:
"Radny PO w Sejmiku Lubuskim mecenas Jerzy Wierchowicz świadczył usługi dla szpitala, który podlega marszałkowi województwa, a tego zabrani <czytaj dalej>
Anonim_6471:
Pan Wierchowicz powinien zająć się własnymi problemami jako, że jego kancelaria obsługiwała szpital, a zdaje się, że miał miejsce konflikt i <czytaj dalej>
Anonim_4688:
Sikorski ktory chcial dorznac te watachy z pisu pobieracz nielegalny kilometrowek za co nigdy nie odpowoedzial a powinien byc kryminał.
Jako mar <czytaj dalej>
Anonim_4688:
Bredze? powiedzial nie wiem kim jest ten facet ale jak istnieje to sobie drwi z nas

Owsiak ogladal tysiace schorowanych i kalekich dzieci p <czytaj dalej>
Anonim_4688:
Hahaha bagiński nie wiedzialem ze o niego chodzi. Ale ze lubuska to szmatławiec to wiem nie od dzisiaj. Lat temu wymyslali fikcyjnego gwałciciela t <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej