wtorek 23 lipca 2024     Bogna, Brygida, Apolinary
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Dwie strony medalu, czyli świadectwo jednej lekarki - Małgorzaty Marczewskiej cz. 1
eGorzowska - 4074_PUKk0wCZfKLAY8OMgSG.jpgRezydująca od 1 lipca 2012 r. lekarka Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie dała świadectwo skandalicznych, jej zdaniem, zaniedbań i nieprawidłowości, jakie mają miejsce w gorzowskim szpitalu za rządów Marka Twardowskiego.

6 lipca o 12.00 w wynajętej prywatnie sali Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorzowie, opłacana przez Ministerstwo Zdrowia rezydentka oddziału wewnętrznego Małgorzata Marczewska zwołała konferencję. Właściwie informacja o niej pojawiła się w portalu www.natemat.pl pod wywiadem, którego zainteresowana udzieliła jednej z dziennikarek.

Przebieg konferencji był zaskakujący dla wszystkich obecnych, którzy w liczbie około 20 osób zjawili się w WiMBP. Znaczną część stanowili dziennikarze, także TVN 24 czy Polsat News, nie licząc miejscowych i regionalnych. Pojawili się też radni: Elżbieta Płonka, Mirosława Winnicka i Marek Surmacz oraz poseł Elżbieta Rafalska. Było kilka osób związanych w przeszłości ze szpitalem, przyjechał też specjalnie gość z Poznania.

Medalu strona pierwsza, czyli: awers

Lotem błyskawicy rozniosła się po kraju i Gorzowie wieść o lekarce z SPSW, która przerwała zmowę milczenia i mówi o karygodnych praktykach, które mają miejsce w szpitalu od czasów, gdy zarządza nim były wiceminister Marek Twardowski.

Małgorzata Marczewska, którą w minionym tygodniu bezpodstawnie – według niej – zwolnił z obowiązku świadczenia pracy, od kwietnia do maja przeżyła niewyobrażalne sytuacje. Jak twierdzi:
1. Była zmuszona do podjęcia dyżuru na SOR bez wyrażenia zgody opt-out;
2. Na tym dyżurze była sama, choć to niezgodne z prawem;
3. Nikt nie udzielił jej wsparcia w arcytrudnej sytuacji, gdy przywieziono kobietę z podejrzeniem o gwałt;
4. Kiedy emocjonalnie wybuchła po załamaniu nerwowym, posądzono ją o chorobę psychiczną, a nawet pojawiły się głosy o jej ubezwłasnowolnieniu;
5. Choć na różne sposoby starała się skontaktować z dyrektorem, ten – oraz jego współpracownicy – ignorowali ją.

Małgorzata Marczewska uważa też, że w szpitalu stosowano wobec niej mobing, o czym informowała dyrektora, a ten – choć w jego obowiązkach leży przeciwdziałanie takim sytuacjom – nie uczynił nic.
Ponieważ rezydentka pracowała w placówkach medycznych także za granicą, jako szokujące określiła zasady pracy w SPSW, a szczególnie na SOR-ze, którego kierownikiem uczynił się sam dyrektor Twardowski, ale – jak twierdzi lekarka – nigdy go tam nie było.

Ponieważ wykonywała swoje obowiązki zgodnie ze sztuką lekarską, jaką posiadła na Uniwersytecie Medycznym w Warszawie (otrzymała na zakończenie najwyższą notę), zlecała takie procedury i badania, które uznała za konieczne. Za to była również krytykowana, bo – jak przypomina – w szpitalu trzeba na wszystkim oszczędzać.

Małgorzata Marczewska uważa, że to, co dzieje się w SPSW, to „nieporozumienie gorzowskie”. – Kiedyś dyrektor Marek Twardowski działał w Porozumieniu Zielonogórskim, ale to, co robi tutaj, to jest nieporozumienie gorzowskie. To jest oszczędzanie kosztem zdrowia pacjentów oraz personelu – podkreślała kilkakrotnie.
Poza tym skarżyła się, że była główną dyżurantką w szpitalu, bo miała do ośmiu dyżurów w miesiącu, a wolno jej cztery – po dwa na oddziale i dwa na SOR-ze. Co do funkcjonowania tego oddziału ma najwięcej uwag.
– Tam pielęgniarki (czasami tylko jedna) są także sekretarkami i niańkami, gdy starsze osoby czasami spadają z łóżek. A salowe, czasami z 30-letnim stażem, mają odebrany dodatek za ten staż. Może to marne 150 zł, ale jednak – mówiła. – W tym szpitalu leczymy długi, bo pacjent nie jest traktowany z należną mu godnością, ale jak dług – dodała.
Wspomniała też przypadek 51-letniego pacjenta, według niej, zaniedbanego przez lekarzy.

Małgorzata Marczewska przyznała, że robi sobie krzywdę, bo o siebie nie walczy.
– Ci, którzy są mi przychylni, mówili, że nikt nie stanie po mojej stronie i nie weźmie w obronę. Jestem trochę głupia, naiwna, niereformowalna idealistka, ale inaczej nie umiem. Tak zostałam wychowana. To jest też mój kraj, za który moi umierali – kończyła.

Zaproponowała też plan naprawczy dla szpitala. Czego domaga się rezydentka? Chce, by było więcej medycyny i etyki, personel powinien ze sobą współpracować, sprzęt działać, a ludzie zająć się pracą, a nie plotkami i cyferkami.
– Niektórzy powinni być księgowymi albo zostać w polityce. Ja walczę o godność życia, o godność kobiety. To dla mnie podstawa jako Polki i lekarki. Walczę o to, by lekarze nie brali łapówek, by pacjenci nie musieli jeździć do innych szpitali. Ale teraz to już sprawa leży po państwa stronie. Ja oficjalnie myję z tego ręce. Nie wiążę swojej przyszłości z Gorzowem Wielkopolskim i wkrótce mnie tu nie będzie – zakończyła.

Ciąg dalszy nastąpi

Tekst i foto Hanna Kaup


dwie strony medalu czyli swiadectwo jednej lekar, zdjęcie 1/5

dwie strony medalu czyli swiadectwo jednej lekar, zdjęcie 2/5

dwie strony medalu czyli swiadectwo jednej lekar, zdjęcie 3/5

dwie strony medalu czyli swiadectwo jednej lekar, zdjęcie 4/5

dwie strony medalu czyli swiadectwo jednej lekar, zdjęcie 5/5


8 lipca 2013 14:24, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Dziękuję za tę stronę medalu ;o)
Małgorzata Marczewska, lekarz rezydent, 09.07.2013, 03:23, 89.228.146.187 ##

Jak obłowić się na majątku, studium nie przypadku.
Anonim_4756, 09.07.2013, 13:20, 178.183.164.73 ##

No kto ma powiedzieć DOŚĆ ! Twardowskiemu, Polakowej, Bukiewiczowej. Zielonogórska Mafia ma się dobrze i robi z gorzowian idiotów. Czyżby w Gorzowie nie było już odważnych, silnych i intyligentynych ludzi. Chyba nie ma, bo horror trwa juz bardzo długo, a cała Polska, jeszcze o tych nie wie.
ludwik, 09.07.2013, 15:09, 79.190.249.18 ##

Cytata z Twardowskiego (http://www.echogorzowa.pl/news/1/mija-dzien/2013-07-09/marek-twardowski-odpowiada-na-zarzuty-4272.html)
W sprawie rzekomych oszczędności kosztem pacjentów.

„Przyszedłem 13 miesięcy temu do szpitala który jest najbardziej zadłużoną placówką w Polsce. W tej chwili dług wynosi 290 mln zł. To jest dług księgowy, dług gotówkowy wynosi 242 mln zł. W ciągu miesiąca szpital zostanie przekształcony w spółkę i zostanie w bardzo znaczący sposób oddłużony. Gdyby nie to, to tego szpitala za rok by nie było, dlatego że nie da się przetrwać w lecznicy, w której zajęcia komornicze są codziennością, 25 procent przychodów szpitala od jesieni jest systematycznie zajmowane przez komorników. Jak szpital zarabia miesięcznie mniej więcej 16 mln zł, to cztery od razu zabiera komornik. Koszty wynoszą czternaście do piętnastu milionów, w związku z tym nawet na bieżącą działalność nam brakuje.”

Jak on chce przekształcić toto nieszczęście w spółkę ? Przecież ogłaszał jeszcze chwilę temu że dług się zmniejsza i szpital "bilansuje się na działalności podstawowej" - taka gospodarska nowomowa.
Zarząd komisaryczny. Niezależny, bezpartyjny, z Warszawy. Tego jako mieszkańcy powinniśmy się domagać. Zniszczą ten szpital.
Anonim_8551, 09.07.2013, 19:23, 83.23.62.157 ##

Ze zdjęć widać, że polityczne sępy stawiły się licznie. Chyba z lekka się rozczarowały?!
pacjent, 09.07.2013, 20:19, 31.0.149.240 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Piesze pielgrzymki do Częstochowy
W okresie wakacyjnym diecezja zielonogórsko-gorzowska organizuje kilka pieszych pielgrzymek do Częstochowy. Pierwsza z nich, czyli pielgrzymka duszpasterstwa rolników, odbyła się ... <czytaj dalej>
Z GRH do Areny Gorzów
Prezesem CSR Słowianka i Arena Gorzów od sierpnia będzie Agata Dusińska. - Arena Gorzów z fazy rozpoczęcia działalności, która zresztą udała ... <czytaj dalej>
Oszuści wciąż dzwonią
Uwaga! Przestępcy podszywają się pod pracowników urzędów skarbowych. Resort finansów otrzymuje sygnały o próbach manipulacji oraz wyłudzenia pieniędzy pod pretekstem konieczności ... <czytaj dalej>
Ciąg dalszy urodzinowych uroczystości
W najbliższy weekend, od 5 do 7 lipca odbędzie się kolejna część uroczystości uświetniających urodziny miasta. Jednym z elementów świętowania ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Kustosz Danuta Chirurgia Stomatologiczna

ul. Zubrzyckiego 13 a lok. 20, Gorzów Wlkp.
tel. 95 736 03 37
branża: Lekarze - stomatolodzy, protetycy <czytaj dalej>
Przedszkole Miejskie nr 32

ul. Stilonowa 20, Gorzów Wlkp.
tel. 95 732 35 95
branża: Przedszkola - publiczne <czytaj dalej>
"Dorado" Waldemar Kryński Detal-Hurt

ul. Kazimierza Wielkiego 250, Gorzów Wlkp.
tel. 95 723 02 31
branża: Wędkarstwo <czytaj dalej>

Na norweskiej Riwierze
Jak przystało na gorącą sobotę, spędziliśmy ją na norweskiej Riwierze. ... <czytaj dalej>
Piesze pielgrzymki do Częstochowy
W okresie wakacyjnym diecezja zielonogórsko-gorzowska organizuje kilka pieszych pielgrzymek do ... <czytaj dalej>
Ryzyko spotkania kleszcza
Gdzie istnieje największe ryzyko spotkania kleszcza pospolitego latem i jak ... <czytaj dalej>
Element wojny informacyjnej
Od wczoraj pojawiają się niepotwierdzone informacje o wyrzucie radioaktywnych izotopów ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« lipiec 2024 »
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
    
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Co się stanie z Gorzowem Wielkopolskim
Pomysł wyrzucenia z nazwy miasta przymiotnika Wielkopolski rozpala do czerwoności. Szczególnie zwolenników. I choć to oni oskarżają adwersarzy o ataki, to prawda jest taka, że sami je sprowokowali. Bo zarówno ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 3a.jpg
admin ego:
W Drammen i Drøbak
Wczorajszy plan dnia nie był przeładowany. Obejmował śpiewający most w ... <czytaj dalej>
admin ego:
Jak szybko drożeją mieszkania
Mieszkania w miastach wojewódzkich nadal drożeją, ale widać wyhamowywanie podwyżek. ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_6527:
Kolejny de..il <czytaj dalej>
Anonim_4697:
Z tą zmianą nazwy miasta, to refleks godny szachisty klasy premium. Gorzów od dawien dawna nie leży w Wielkopolsce. Za przykład podaję Dębno ni <czytaj dalej>
Maria :
Co za podróż.Jak to wszystko zapamiętać. Piękna relacja i Cysia w kapeluszu. <czytaj dalej>
Anonim_5564:
Jestem za tym aby pozostał nadal Gorzów Wielkopolski. Tu się urodziła, Tu ukończyłam szkolt .i 30 lat pracowałam Tu i nie wyrażam zgody na <czytaj dalej>
Roman Kołodziejczak :
Pani Hanno! Gratuluję dziennikarskich jaj. Od tego całego ględzenia odechciewa się normalnie pracować. Doskonale podsumowała Pani nasze towarzys <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej