
W związku z zachorowaniami na wirusowe zapalenie wątroby typu A w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się spotkanie Zespołu ds. przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się zakażeń.
Przypominamy, że pierwszy przypadek WZW A wykryto w grudniu 2024 r. u 6-letniego dziecka. Do 19 marca 2025 r. odnotowano 24 zakażenia – 13 u dzieci i 11 u dorosłych. Najwięcej zachorowań wystąpiło w 12. i 13. tygodniu od pierwszego przypadku. Nadzorem epidemiologicznym objęto 1240 osób.
W związku z zaistniałą sytuacją w urzędzie wojewódzkim 21 marca odbyła się narada, w której uczestniczyli m.in.: główny inspektorat sanitarny
Paweł Grzesiowski, wojewoda lubuski
Marek Cebula, dyrektorka WSSE w Gorzowie Wielkopolskim
Dorota Konaszczuk, oraz dyrektorka Wydziału Zdrowia LUW
Anna Duczapska.
Choć trwa wygaszanie ogniska, to choroby zakaźne wciąż są aktywne. – Choroby zakaźne nie wygasły, są aktywne. Musimy być przygotowani na takie sytuacje, jak choćby ognisko w Gorzowie Wlkp. W Polsce nie ma szczepień obowiązkowych przeciwko WZW A – takie zdarzenia, jak pojedyncze ogniska, które się rozprzestrzeniają, mogą w przyszłości się powtarzać – podkreślał główny inspektor sanitarny Paweł Grzesiowski, podkreślając, że największym sukcesem była akcja szczepień, do której dobrowolnie przystąpiło ponad 1200 osób. Inspektor przypomniał, że równie ważne jest dbanie o stan sanitarny w miejscach publicznych, bo choroba przenosi się najczęściej w takich miejscach jak zbiorowe kuchnie i toalety.
Ważne, że w naszym województwie zdecydowanie zmniejszyła się liczba przypadków, ale aby uznać, że nie ma nowych ognisk choroby, ostateczny sukces będzie można ogłosić dopiero po trzech miesiącach od ostatniego zgłoszonego przypadku.
– Możemy z pewnością wykluczyć, że na terenie województwa lubuskiego doszło do skażenia masowego wirusem., np. wody czy żywności. Przebieg ogniska jest miejscowy – to głównie kontakty osobiste (w rodzinie) – mówił P. Grzesiowski.
– Zaszczepienie 1207 osób przeciwko WZW A w krótkim czasie przywraca wiarę, że możemy mieć bezpieczne środowisko i pomimo sytuacji, jaka się zdarzyła – poradzimy sobie z tym problemem – podkreśliła dyr. Dorota Konaszczuk odpowiedzialna za akcję szczepień, w której do 18 marca 2025 r. zaszczepiono 1207 osób, w tym 535 dzieci i 157 dorosłych. Dodatkowo komercyjnie zaszczepiło się 515 osób.
Poza tym podjęto:
-
nadzór epidemiologiczny nad osobami z kontaktu,
-
prowadzono kontrole sanitarne w placówkach i zakładach pracy,
-
kampanie edukacyjne, w tym zajęcia dla dzieci i młodzieży,
-
szeroką akcję informacyjną w mediach,
-
dystrybucję materiałów o profilaktyce w zakładach pracy, galeriach handlowych, obiektach kultury i sportu, bankach, hipermarketach oraz komunikacji miejskiej,
-
szkolenia online dla pracowników sprzątających,
-
zalecono zwiększoną dezynfekcję w placówkach oświatowych i POZ,
-
zdecydowano o odsunięciu od pracy przy żywności osób potencjalnie zakażonych.
Dzięki współpracy z Urzędem Miasta Gorzowa Wlkp. ulotki informacyjne o WZW A trafiły do wszystkich instytucji miejskich, a placówki oświatowe otrzymały środki na dezynfekcję.
Oprac. redakcja
Foto Hanna Kaup
W Wielkim Tygodniu
W Wielki Czwartek (17 kwietnia) o godz. 10.00 w zielonogórskiej konkatedrze bp Tadeusz Lityński będzie przewodniczył mszy św., podczas której ...
<czytaj dalej>Lubuski Plan Ludnościowy
Czego potrzeba, by zatrzymać ludzi w Lubuskiem? O tym dyskutowała Lubuska Rada Doradcza ds. Rozwoju Regionu.
9 kwietnia 2025 r. obradowała ...
<czytaj dalej>Reakcja na lekceważące słowa radnego Buszkiewicza
List otwarty do radnego Macieja Buszkiewicza w odpowiedzi na wypowiedź wygłoszoną w mediach publicznych.
Szanowny Panie Radny, z ogromnym zdumieniem i ...
<czytaj dalej>Po co Centra Integracji Cudzoziemców
Samorząd wyjaśnia, po co powstają Centra Integracji Cudzoziemców.
– Opinia publiczna jest epatowana różnego rodzaju nieprawdziwymi informacjami. Chcielibyśmy jasno przedstawić nasze ...
<czytaj dalej>