
61% Polaków z nadwagą lub otyłością nigdy nie konsultowało z lekarzem swojej masy ciała. Jednocześnie aż 76% boi się kardiologicznych powikłań otyłości.
W Polsce na otyłość choruje aż 9 mln dorosłych osób: to więcej niż obecnie liczy cały Nowy Jork. Tymczasem zaledwie 1-3% chorych w naszym kraju jest leczonych z powodu otyłości. Otyłość wpływa na zdrowie serca: najczęstszą przyczyną śmierci pacjentów z nadmierną masą ciała są choroby układu krążenia – i to one odpowiadają za 70% zgonów w tej grupie chorych. Te statystki mogą być inne dzięki: rzetelnej, opartej na dowodach naukowych edukacji oraz konkretnych zmianach systemowych.
W marcu wystartowała 6. edycja ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Porozmawiajmy szczerze o otyłości”. Tegoroczne działania będą przebiegały pod hasłem „Słuchaj serca. Lecz otyłość”.
Boimy się o serce, motywuje nas poprawa zdrowia
Okazuje się, że dane dotyczące wysokiej śmiertelności z powodu chorób kardiologicznych, odzwierciedlają także obawy samych chorych. Wg najnowszego badania opinii publicznej przeprowadzonego w ramach kampanii na zlecenie Novo Nordisk, aż 76% osób za najgroźniejsze powikłania otyłości uznało właśnie choroby sercowo-naczyniowe. Na drugim miejscu znalazła się cukrzyca typu 2 (64%). Znacznie mniejsze obawy budzą nowotwory (18%) oraz problemy z układem oddechowym (17%) , co z kolei może wynikać z mniejszej wiedzy na temat związku otyłości z tymi schorzeniami.
Natomiast na pytanie, co jest najważniejszym celem w mierzeniu się z otyłością, chorzy wskazują przede wszystkim poprawę zdrowia fizycznego (45%) oraz poprawę jakości życia (23%) . Redukcja masy ciała jako główny cel wskazywana była przez 18% badanych.
– Otyłość to choroba śmiertelna. Większość nieleczonych chorób, które nie mają tendencji do samoograniczania prowadzi w konsekwencji do śmierci – otyłości także to dotyczy. Dane o zgonach z powodów sercowo-naczyniowych uwidoczniają to jak żadne inne. Otyłość jest jak wierzchołek góry lodowej, pod którym tkwi ponad 200 różnych powikłań, ale właśnie te ze strony układu sercowo-naczyniowego: udar mózgu, zawał serca, niewydolność serca, choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze, odbierają życie najczęściej. Tymczasem badania pokazują, że osoby, które zredukują nadmierną masę ciała, o co najmniej 10%, zmniejszają ryzyko zawału serca lub udaru mózgu nawet o 24%. Wynika to z faktu, że utrata nadmiernej masy ciała poprawia ciśnienie krwi i zmniejsza stężenie lipidów we krwi, zapobiegając miażdżycy i tworzeniu się zakrzepów. W przytoczonym badaniu opinii publicznej, redukcję masy ciała jako cel sam w sobie wskazało tylko 18% osób, a ponad dwa razy więcej chce przede wszystkim zadbać o zdrowie. To dobra wiadomość, ponieważ w terapii otyłości musimy odejść od BMI-centryczności – ponieważ to nie utracone kilogramy są miarą sukcesów, a właśnie poprawa zdrowia – zwraca uwagę prof. dr hab. n. med., prezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości
Lucyna Ostrowska.
Choć dostrzegamy, że otyłość to choroba, nie rozmawiamy o niej z lekarzem
46% Polaków uważa nadwagę i otyłość za chorobę, a 94% jest przekonanych, że można je leczyć. Mimo to, aż 61% osób z nadmiernym BMI nigdy nie konsultowało z lekarzem tematu swojej nadmiernej masy ciała. Dlaczego tak się dzieje?
– Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka. Po pierwsze, w społecznej świadomości otyłość nadal nie istnieje jako kwestia zdrowotna, którą powinniśmy się zająć w pierwszej kolejności, a to ogromny błąd. Inna trudność, która dotyczy wielu pacjentów, to lęk przed oceną. Z ich ust słyszymy czasem: „Powiedziałem o swoich trudnościach lekarzowi: nie wysłuchał mnie, nie zrozumiał” lub „Próbowałem już tak wielu rzeczy, a one nie pomogły”. Dlatego wciąż tak ważna jest edukacja, że pacjent może i powinien pytać lekarza o wpływ masy ciała na jego zdrowie i jego prawem jest dostęp do rzetelnej opieki medycznej i uzyskania specjalistycznej porady w zakresie otyłości. Nie bójmy się rozmawiać o otyłości w gabinecie lekarskim – wyjaśnia prof. Lucyna Ostrowska.
6. edycja kampanii „Porozmawiajmy szczerze o otyłości”: schody do zdrowia i serce mówiące głosem Roberta Kudelskiego
Jednym z największych wyzwań, jakie pojawia się w procesie kompleksowego leczenia choroby otyłościowej, jest zbudowanie motywacji i zrozumienie, że każdy krok ku zdrowiu jest ważny. Dlatego właśnie 6. edycja kampanii „Porozmawiajmy szczerze o otyłości” pod hasłem „Słuchaj serca. Lecz otyłość”, rozpoczyna się ambientową akcją: kampania wychodzi do odbiorców w przestrzeni miejskiej, wykorzystując schody jako metaforę drogi do zdrowia. W samym centrum Warszawy, na schodach tuż przy CH Złote Tarasy, pojawiła się motywacyjna grafika. Projekt autorstwa Martyny Wędzickiej, uznanej graficzki i wykładowczyni akademickiej, można oglądać do 19. kwietnia. Artystka nawiązała do rytmu bijącego serca – symbolu życia, zdrowia i troski. Powtarzający się motyw odzwierciedla hasło tegorocznej odsłony kampanii.
W ramach projektu planowana jest także nowoczesna forma reklamy zewnętrznej wykorzystującej elektroniczne nośniki. Jednocześnie w stacjach radiowych emitowany jest właśnie spot radiowy, a w sieciach kin Cinema City, Helios oraz Multikino, spot video: oba z udziałem aktora, Roberta Kudelskiego, który już od trzech edycji wspiera kampanię jako jej ambasador:
— Motywem przewodnim spotu i całej 6. edycji kampanii jest hasło „Słuchaj serca. Lecz otyłość”. Ja czytam je jako apel, byśmy byli uważni na sygnały ostrzegawcze, które daje nam serce, bo obciąża je nie tylko stres, codzienne emocje, ale każdy dodatkowy kilogram. W codziennym biegu łatwo o tym zapomnieć, a przecież chodzi o nasze życie. Statystyki są przerażające, ale nie jesteśmy bezbronni, bo to właśnie serce podpowiada, co mamy robić: gdy pojawia się duszność, kołatanie serca, nadciśnienie, ból, to serce woła: "Potrzebuję pomocy, samo nie dam sobie rady! Serce to organ, który stał się metaforą miłości. A ja apeluję: leczmy otyłość, bo kompleksowe leczenie to najlepszy dowód na miłość i troskę wobec siebie samego. I o tym mówi właśnie nowy spot kampanii – komentuje Robert Kudelski.
Spot video można także obejrzeć na stronie kampanii „Porozmawiajmy szczerze o otyłości”
https://ootylosci.pl/.
W ramach kampanii istnieje mapa ośrodków i lekarzy zajmujących się w leczeniem otyłości:
https://ootylosci.pl/specjalisci/.
IW oprac. red.
Bezrobocie w górę
W lutym w Gorzowie było zarejestrowanych 1 508 bezrobotnych; ich liczba wzrosła o 62 osoby; wyrejestrowano 358 osób, zarejestrowano 420. ...
<czytaj dalej>