Święcenia, Dzień Dziecka i Marsz dla Rodziny
Publikujemy komunikaty kurii biskupiej.
ŚWIĘCENIA KAPŁAŃSKIE
W najbliższą sobotę 30 maja o godz. 11.00 podczas mszy św. odprawianej w kościele katedralnym pw. Wniebowzięcia NMP w Gorzowie Wlkp. diakon Łukasz Kozakiewicz pochodzący z parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Głogowie przyjmie święcenia kapłańskie. Sakramentu święceń udzieli mu biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński.
Obrzęd święceń kapłańskich ma miejsce podczas mszy św. Przed homilią biskupa diakon zostanie przedstawiony zgromadzonym wiernym. Po wysłuchaniu homilii wyrazi publicznie wolę przyjęcia święceń i zobowiąże się się do wypełniania związanych z nimi zadań: głoszenia Ewangelii, sprawowania sakramentów, gorliwej modlitwy i życia w duchu współofiarowania się z Chrystusem za zbawienie ludzi. Przyrzeknie również cześć i posłuszeństwo swojemu biskupowi. Następnie zgromadzeni śpiewając litanię do wszystkich świętych będą modlić się za mającego przyjąć święcenia. W czasie tego śpiewu diakon leży krzyżem. Po odśpiewaniu litanii ma miejsce istotny obrzęd święceń: biskup najpierw w milczeniu włoży ręce na głowę diakona, a później odmówi modlitwę konsekracyjną. Ręce na przyjmującego święcenia nałożą także wszyscy obecni w czasie obrzędu kapłani. Potem nowo wyświęcony otrzyma właściwy sobie strój liturgiczny, czyli stułę noszoną na sposób kapłański i ornat. W tym stroju podejdzie do biskupa, który udzieli im namaszczenia świętym Krzyżmem, czyli olejem poświęconym w Wielki Czwartek i służącym do sprawowania czynności sakramentalnych. Obrzęd święceń kończy się przekazaniem pateny z chlebem oraz kielicha z winem i wodą, a także udzieleniem pocałunku pokoju. Nowo wyświęcony kapłan od razu wypełnia swoją funkcję liturgiczną koncelebrując wraz z biskupem mszę św., podczas której po raz pierwszy wypowie słowa Modlitwy Eucharystycznej.
Kapłani (prezbiterzy) są współpracownikami biskupa. Wspierają go w realizacji powierzonej mu misji będącej kontynuacją posłannictwa zleconego przez Chrystusa Apostołom. Ich zadaniem jest głoszenie słowa Bożego i sprawowanie sakramentów, a szczególnie Eucharystii i sakramentu pokuty. Kapłani przewodzą również i kierują lokalnymi wspólnotami wiernych.
XIV DIECEZJALNY DZIEŃ DZIECKA
Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej zaprasza do udziału w obchodach XIV Diecezjalnego Dnia Dziecka w Rokitnie. Festyn odbędzie się w sobotę 30 maja. w godzinach 11:00-15:00 na terenie sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie. Festyn rozpocznie się mszą św. z udziałem dzieci. Po jej zakończeniu otwarte zostaną stoiska z atrakcjami dla dzieci i punkty gastronomiczne.
MARSZ DLA ZYCIA I RODZINY
Ulicami Zielonej Góry w sobotę 30 maja pod hasłem „Obronić małżeństwo! Czas ochronić życie!” przejdzie Marsz dla Życia i Rodziny.
W programie:
11.00 - Msza św. w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela,
12.00 – przemarsz do kościoła pw. Ducha Świętego,
13.15 - koncert zespołu Sanctus z Gdańska oraz goście specjalni: Antonina Jarosz i Artur Kozakiewicz.
ks. Andrzej Sapieha
Notariusz Kurii
Rzecznik Prasowy
26 maja 2026 09:13, admin ego
Dodaj komentarz:
Wyprzedzamy Zieloną Górę
Gorzów Wielkopolski po pierwszym tygodniu rywalizacji o Puchar i tytuł Rowerowej Stolicy Polski jest liderem w kategorii miast liczących od ...
<czytaj dalej>Ocena atmosfery i organizacji pracy w CEZiB
Przeprowadzone wśród pracowników Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu badanie dotyczące atmosfery, organizacji pracy i komunikacji pokazuje, że szkoła jest postrzegana ...
<czytaj dalej>Boże Ciało i pielgrzymowanie
W najbliższy czwartek 4 czerwca Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa popularnie nazywaną świętem Bożego Ciała. Tego dnia ...
<czytaj dalej>Podpisali umowę na kolejową S3
Kostrzyn nad Odrą. Ta łącznica to kolejowa S3 – zapewnia urząd marszałkowski.
Choć to proces na lata, ważne, że się w ...
<czytaj dalej>
Anonim_6659:
"W przypadku remisu pierwszeństwo otrzymają osoby, które zwolnią dotychczasowe mieszkanie komunalne. "
czyli rekreutacja
<czytaj dalej>
Anonim_6659:
jak będe miał dziecko to je wsadze na rower dam kopa w d.. i puszcze z górki
współczesna lewackość chodzi za dzieckiem z apteczk
<czytaj dalej>
m:
No cóż. Adwokat stwierdzil że pozycja jest nie do obrony i lepiej wyjść z tego wszystkiego z twarzą, smażąc przy okazji ckliwe listy do Gorzow
<czytaj dalej>
m:
"Dawno temu" to na drogach królpwaly maluchy i syrenki w liczbie "sztuk kilka" na osiedle. Rowerów tez było jak na lekarstwo. F
<czytaj dalej>
Anonim_6416:
U Nas najważniejsze w hierarchii są drzewa, psy i koty. Gorzów zawsze był miastem kururtem wypoczynkowym. Był miejscem wypoczynkowym dla Berlina.
<czytaj dalej>