Odsetki za odpady zostaną umorzone
Miejskie Odpady Komunalne w Gorzowie Wielkopolskim rozpoczną wydawanie decyzji o umorzeniu odsetek za zwłokę naliczonych w okresie wdrażania nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Pierwsze decyzje będą wysyłane do mieszkańców od 18 maja.
To realizacja wcześniejszych zapowiedzi Miasta i MOK, które obiecały wypracowanie rozwiązania korzystnego dla mieszkańców w związku z przejściowym okresem wdrażania nowego systemu po przejęciu gospodarki odpadami od Związku Celowego Gmin MG-6.
Umorzenie obejmie odsetki naliczone od 16 stycznia do 15 maja 2026 roku. Decyzje wydawane są z urzędu.
W uzasadnieniu MOK wskazuje, że wdrożenie nowego systemu wymagało zarówno złożenia nowych deklaracji przez mieszkańców, jak i przygotowania całego zaplecza organizacyjnego i technicznego po stronie miasta oraz nowej jednostki. Konieczne było m.in. wygenerowanie i doręczenie indywidualnych numerów rachunków bankowych dla mieszkańców.
Proces wprowadzania deklaracji zakończył się w marcu, natomiast jeszcze do kwietnia trwał kolportaż indywidualnych numerów rachunków bankowych.
MOK podkreśla, że w okresie przejściowym część mieszkańców mogła mieć obiektywne trudności z terminowym regulowaniem należności z przyczyn od nich niezależnych. W związku z tym uznano, że naliczanie odsetek za ten okres byłoby niezasadne. Przyjęte rozwiązanie uwzględnia więc zarówno interes mieszkańców, jak i interes publiczny.
Przejęcie systemu gospodarowania odpadami po MG-6 było dużym przedsięwzięciem organizacyjnym realizowanym w bardzo krótkim czasie. Obejmowało ono przygotowanie nowych procedur, uruchomienie systemów informatycznych, obsługę tysięcy deklaracji oraz stworzenie od podstaw miejskiego modelu obsługi mieszkańców w tym zakresie.
Jak podkreślają przedstawiciele MOK, od początku celem było możliwie szybkie uporządkowanie systemu i ograniczenie niedogodności dla mieszkańców związanych z okresem przejściowym.
MOK prosi o terminowe dokonywanie wpłat do 15 dnia każdego miesiąca za dany miesiąc. Z kolei mieszkańcy którzy nie złożyli jeszcze deklaracji proszeni są o dokonanie tego obowiązku.
UM
19 maja 2026 09:59, admin ego
Dodaj komentarz:
Wyprzedzamy Zieloną Górę
Gorzów Wielkopolski po pierwszym tygodniu rywalizacji o Puchar i tytuł Rowerowej Stolicy Polski jest liderem w kategorii miast liczących od ...
<czytaj dalej>Ocena atmosfery i organizacji pracy w CEZiB
Przeprowadzone wśród pracowników Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu badanie dotyczące atmosfery, organizacji pracy i komunikacji pokazuje, że szkoła jest postrzegana ...
<czytaj dalej>Boże Ciało i pielgrzymowanie
W najbliższy czwartek 4 czerwca Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa popularnie nazywaną świętem Bożego Ciała. Tego dnia ...
<czytaj dalej>Podpisali umowę na kolejową S3
Kostrzyn nad Odrą. Ta łącznica to kolejowa S3 – zapewnia urząd marszałkowski.
Choć to proces na lata, ważne, że się w ...
<czytaj dalej>
Anonim_6659:
"W przypadku remisu pierwszeństwo otrzymają osoby, które zwolnią dotychczasowe mieszkanie komunalne. "
czyli rekreutacja
<czytaj dalej>
Anonim_6659:
jak będe miał dziecko to je wsadze na rower dam kopa w d.. i puszcze z górki
współczesna lewackość chodzi za dzieckiem z apteczk
<czytaj dalej>
m:
No cóż. Adwokat stwierdzil że pozycja jest nie do obrony i lepiej wyjść z tego wszystkiego z twarzą, smażąc przy okazji ckliwe listy do Gorzow
<czytaj dalej>
m:
"Dawno temu" to na drogach królpwaly maluchy i syrenki w liczbie "sztuk kilka" na osiedle. Rowerów tez było jak na lekarstwo. F
<czytaj dalej>
Anonim_6416:
U Nas najważniejsze w hierarchii są drzewa, psy i koty. Gorzów zawsze był miastem kururtem wypoczynkowym. Był miejscem wypoczynkowym dla Berlina.
<czytaj dalej>