
W 2025 roku przypada 80 rocznica ustanowienia polskiej administracji w Gorzowie Wielkopolskim. Z tej okazji w tym roku Dzień Pioniera będziemy obchodzić w sposób wyjątkowy.
Najważniejszą datą w miejskim kalendarzu związaną z ustanowieniem polskiej administracji w Gorzowie jest 28 marca. Tego dnia tradycyjnie w południe pod pomnikiem Pioniera na bulwarze zachodnim zostaną złożone kwiaty i wieńce. Swój udział w uroczystości zapowiedziała delegacja z Wągrowca, skąd w marcu 1945 roku przyjechali pierwsi polscy pionierzy.
Również w piątek (28 marca) oraz w sobotę (29 marca) gorzowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej zaplanował spacery historyczne po mieście pt. „Gorzów 1945. Szlakiem ruin – szlakiem pionierów”. Zbiórka dla uczestników zaplanowana jest się przed dworcem kolejowym, z miejsca skąd pierwsi osadnicy rozpoczęli pobyt w mieście. Udział w spacerach jest bezpłatny.
W czwartek (27 marca), w przeddzień rocznicy, w Filharmonii Gorzowskiej odbędzie się uroczysta sesja Rady Miasta, połączona z wykładami naukowymi o początkach polskiego Gorzowa, przygotowana przez Muzeum Lubuskie. Przy okazji uroczystości w filharmonii będzie zaprezentowana wystawa zdjęć Leona Kruszony, wiceprezydenta Gorzowa Wielkopolskiego w latach 1945-1949, swoją premierę będzie miał również film dokumentalny przedstawiający działalność pionierów Gorzowa w ostatnich 40 latach.
Natomiast w środę (26 marca) w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się dyskusja panelowa historyków pt. „1945 – między Landsbergiem a Gorzowem – rok zerowy”, przygotowana przez IPN w Gorzowie i Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną.
Obchodom towarzyszy okolicznościowe logo, wyłonione w konkursie. Swoje prace wysłało ponad 60 autorów, zgłaszając ponad 80 propozycji. Zwycięski projekt jest autorstwa Igi Krzemieniewskiej z Wrocławia.
27 marca 1945 r., do zdobytego przez Armię Radziecką niemieckiego Landsbergu przybyła grupa 42 polskich pionierów z Wągrowca (woj. wielkopolskie). Na jej czele stał burmistrz tego miasta Florian Kroenke. Następnego dnia, 28 marca, grupa przejęła od Rosjan władzę w mieście. Rok później Landsberg oficjalnie i urzędowo został nazwany Gorzowem Wielkopolskim.
Szczegóły na plakacie.
Wydział Promocji i Informacji
Grafika UM
Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
W Wielkim Tygodniu
W Wielki Czwartek (17 kwietnia) o godz. 10.00 w zielonogórskiej konkatedrze bp Tadeusz Lityński będzie przewodniczył mszy św., podczas której ...
<czytaj dalej>Lubuski Plan Ludnościowy
Czego potrzeba, by zatrzymać ludzi w Lubuskiem? O tym dyskutowała Lubuska Rada Doradcza ds. Rozwoju Regionu.
9 kwietnia 2025 r. obradowała ...
<czytaj dalej>Reakcja na lekceważące słowa radnego Buszkiewicza
List otwarty do radnego Macieja Buszkiewicza w odpowiedzi na wypowiedź wygłoszoną w mediach publicznych.
Szanowny Panie Radny, z ogromnym zdumieniem i ...
<czytaj dalej>Po co Centra Integracji Cudzoziemców
Samorząd wyjaśnia, po co powstają Centra Integracji Cudzoziemców.
– Opinia publiczna jest epatowana różnego rodzaju nieprawdziwymi informacjami. Chcielibyśmy jasno przedstawić nasze ...
<czytaj dalej>