
- Chcemy stworzyć w Lubuskiem ekosystem sprzyjający rozwojowi rodzin – deklaruje marszałek
Marcin Jabłoński i zaprasza 24 lutego 2025 r. na Lubuskie Forum Polityki Społecznej.
24 lutego 2025 r. o godz. 11.00 w Sali Kolumnowej w Urzędzie Marszałkowskim przy ul. Podgórnej 7 w Zielonej Górze rozpocznie się Lubuskie Forum Polityki Społecznej pt. „Lubuskie w obliczu wyzwań. Razem ku przyszłości regionu". Forum odbywa się z inicjatywy Marszałka Województwa Lubuskiego Marcina Jabłońskiego.
Ten ekosystem ma sprzyjać rozwojowi rodzin
- Zmieniająca się struktura demograficzna, w tym spadek liczby mieszkańców, stawia przed Lubuskiem wyzwania związane z zapewnieniem odpowiedniego wsparcia dla rodzin - mówi marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński. - Chcemy stworzyć ekosystem sprzyjający rozwojowi rodzin, zapewniając wsparcie na każdym etapie życia – od opieki prenatalnej, przez edukację, aż po wsparcie seniorów.
- Władze wojewódzkie, samorządy lokalne oraz inne instytucje muszą wspólnie pracować nad poprawą jakości życia w regionie, aby przeciwdziałać negatywnym trendom demograficznym. W tym celu 24 lutego 2025 r. w Zielonej Górze organizujemy konferencję, podczas której przedstawione zostaną szczegóły nowej polityki społecznej.
Marszałek zachęca samorządy do współpracy
- Zwracam się do samorządów oraz instytucji, aby aktywnie angażowały się w proces tworzenia lepszych warunków życia dla mieszkańców województwa. Sami sobie nie poradzimy. Kluczowymi partnerami w tym procesie będą samorządy lokalne, które mają decydujący wpływ na zagospodarowanie przestrzeni, rozwój budownictwa i planowanie terenów zielonych – podkreśla marszałek Marcin Jabłoński. – Pragnę zaapelować do wszystkich partnerów programu o nowoczesne podejście do wyzwań demograficznych. Musimy integrować różne grupy społeczne, w tym migrantów, którzy stanowią już istotną część aktywnego zawodowo społeczeństwa Lubuskiego. Dzięki temu region może stać się atrakcyjny nie tylko dla mieszkańców, ale także dla osób spoza niego. Celem jest stworzenie z Lubuskiego przyjaznego miejsca do życia, w którym każdy, niezależnie od etapu życia, będzie miał zapewnioną odpowiednią opiekę i wsparcie. Dzięki wspólnej pracy samorządów, instytucji i mieszkańców, Lubuskie ma szansę stać się przykładem nowoczesnego regionu, który skutecznie przeciwdziała negatywnym trendom demograficznym.
Mieszkalnictwo, rodzina i polityka prorodzinna, usługi społeczne, wsparcie dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami. Co zrobić, by młodzi ludzie chcieli zostać w regionie, chcieli się tu rozwijać i budować swoją przyszłość? To główne tematy Lubuskiego Forum Polityki Społecznej, na które zaprasza marszałek Marcin Jabłoński.
W programie Forum jest m.in. sesja plenarna „Demografia jako wyzwanie przyszłości.
● Demograficzna mapa wyzwań. Dzietność, migracje i starzenie się społeczeństwa w woj. lubuskim i w Polsce – Mateusz Łakomy/demograf, autor książki „Demografia jest przyszłością. Czy Polska ma szansę odwrócić negatywne trendy"
● Dzietność w zmieniającym się świecie. Społeczne i kulturowe uwarunkowania decyzji prokreacyjnych Polaków – dr Konrad Stępnik/ROPS w Zielonej Górze
● Gmina przyjazna rodzinie –
Mateusz Feder burmistrz Strzelec Krajeńskich
● Lubuski plan ludnościowy - tu warto żyć – dr hab. Mariusz Kwiatkowski, prof. UZ/pełnomocnik Marszałka Województwa Lubuskiego ds. potencjału społecznego regionu.
W panelu dyskusyjnym „Jak zwiększać jakość życia mieszkańców i wzmacniać atrakcyjność Regionu?" wezmą udział:
● prof. dr hab. n. med.
Marcin Zaniew - Prorektor ds. Collegium Medicum,
●
Tomasz Gierczak - Prezes Zarządu Gorzowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego,
●
Piotr Frołowicz - Prezes Zarządu Spółdzielni Socjalnej Grupa Alivio,
●
Monika Filińska - Dyrektor Centrum Usług Społecznych w Świebodzinie,
●
Kacper Dziurawiec - Przewodniczący Młodzieżowego Sejmiku Województwa Lubuskiego.
Do udziału w Forum zaproszeni zostali wójtowie, starostowie, burmistrzowie, prezydenci, parlamentarzyści, przedstawiciele uczelni wyższych, przedstawiciele organizacji pozarządowych i instytucji pomocy społecznej. Ilość miejsc ograniczona, po potwierdzeniu udziału.
LUM
80 rocznica polskiej administracji
W 2025 roku przypada 80 rocznica ustanowienia polskiej administracji w Gorzowie Wielkopolskim. Z tej okazji w tym roku Dzień Pioniera ...
<czytaj dalej>Cynizm i manipulacja
Kiedy myślisz, że władze miasta nie mogą wymyślić już nic głupszego, przychodzi Gorzów Wielkopolski i mówi: "Potrzymaj mi wodomierz".
Nowy pomysł, ...
<czytaj dalej>Umowy koalicyjne bez podstaw prawnych
Samorządowe "umowy koalicyjne": polityczna konieczność czy wypaczenie demokracji?
W samorządach, w których w ostatnich wyborach Koalicja Obywatelska nie wprowadziła swojego prezydenta/wójta/burmistrza, ...
<czytaj dalej>Bezrobocie w górę
W lutym w Gorzowie było zarejestrowanych 1 508 bezrobotnych; ich liczba wzrosła o 62 osoby; wyrejestrowano 358 osób, zarejestrowano 420. ...
<czytaj dalej>