
Każdego roku, rozliczając podatek dochodowy, masz możliwość przekazania 1,5% swojego podatku dochodowego na wybraną przez siebie organizację pożytku publicznego (tzw. OPP). To nie jest dodatkowy wydatek – to po prostu decyzja o tym, gdzie trafi część Twoich już zapłaconych podatków.
Dlaczego warto przekazać 1,5%?
Przekazując 1,5% wspierasz lokalne inicjatywy. Twoje pieniądze mogą pomóc w realizacji projektów, które mają bezpośredni wpływ na Twoją okolicę – nasze miasto. To może być wszystko, od wspierania lokalnego schroniska dla zwierząt, po organizację zajęć dla seniorów, czy akcje pomocowe dla osób chorych czy w trudnych sytuacjach życiowych.
Włączając się w tę akcję pomagasz zbudować lepsze jutro, przyczyniasz się do tworzenia bardziej przyjaznego i solidarnego środowiska. Wspierasz działania na rzecz osób potrzebujących, ochrony zwierząt, kultury czy edukacji.
To jest bardzo proste!
Niezależnie od tego, czy pracujesz, czy jesteś na emeryturze albo rencie, masz możliwość wsparcia ważnych inicjatyw społecznych. Osoby składające zeznanie podatkowe (PIT) wpisują numer KRS wybranej przez siebie organizacji w odpowiednim miejscu zeznania podatkowego. Jeżeli natomiast jesteś emerytem lub rencistą, dostałeś roczne rozliczenie podatku PIT-40A, nie korzystasz z odliczeń i nie masz obowiązku rozliczania się z podatku, a mimo to chcesz przekazać 1,5%, wystarczy, że do 30 kwietnia złożysz PIT-OP.
Jak wybrać organizację?
Listę uprawnionych organizacji pożytku publicznego prowadzi Narodowy Instytut Wolności (https://niw.gov.pl/opp/wykaz-opp/). Znajdują się na niej 43 organizacje zarejestrowane w Gorzowie Wielkopolskim uprawnione do otrzymania 1,5% za 2024 rok. Możesz wybrać tę, której obszar działalności jest Ci najbliższy, np.:
-
Opieka nad osobami potrzebującymi: hospicja, organizacje wspierające osoby z niepełnosprawnościami, chore na nowotwory, uzależnione, seniorów, dzieci z trudnościami.
-
Działalność edukacyjna: szkoły, uniwersytety trzeciego wieku, organizacje wspierające edukację.
-
Kultura i sport: zespoły artystyczne, kluby sportowe dla osób z niepełnosprawnościami.
-
Ochrona zdrowia: organizacje wspierające osoby chore, banki żywności.
-
Ochrona zwierząt: schroniska, organizacje walczące o prawa zwierząt.
-
Działalność na rzecz społeczności lokalnej: organizacje wspierające rozwój społeczny, integrację mieszkańców.
Wyobraź sobie, że każda złotówka przekazana na cele charytatywne to cegiełka do budowy lepszego otoczenia. Twoje 1,5% może zapewnić dziecku ciepły posiłek, osobie starszej niezbędne leki, a bezdomnemu dach nad głową. Możesz w ten sposób zmienić życie Twojego sąsiada, kolegi czy kogoś, kto potrzebuje wsparcia tuż obok. To właśnie ta mała kwota może przynieść ogromną ulgę i nadzieję.
Wybierając organizację działającą w Twojej okolicy, inwestujesz w przyszłość naszej wspólnoty. Razem możemy tworzyć miasto, w którym każdy czuje się bezpiecznie i szczęśliwie.
Edyta Molska
Wydział Konsultacji, Rewitalizacji i Współpracy z NGO
Bezrobocie w górę
W lutym w Gorzowie było zarejestrowanych 1 508 bezrobotnych; ich liczba wzrosła o 62 osoby; wyrejestrowano 358 osób, zarejestrowano 420. ...
<czytaj dalej>Rozlicz PIT w Gorzowie
Od blisko miesiąca podatnicy mogą składać swoje roczne deklaracje PIT. Spora część naszego podatku PIT zasila budżet samorządu. W ten ...
<czytaj dalej>Maturzyści i misjonarze
W niedzielę 16 marca już po raz czterdziesty siódmy odbędzie się tradycyjna Pielgrzymka Maturzystów Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej na Jasną Górę. Hasłem ...
<czytaj dalej>Na sejmiku o inwestycjach drogowych
Podczas marcowej sesji Sejmiku, 10 marca 2025 r. Henryk Janowicz – dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w ...
<czytaj dalej>