Prawie 13 % dzieci i młodzieży w wieku 9-18 lat w województwie lubuskim zaszczepiło się przeciwko HPV. Z tego około 2 tysiące dzieci przyjęło szczepionkę w swojej szkole podstawowej. Najwięcej zaszczepiło się dzieci w wieku 13 lat, bo ponad 28 %.
Szczepienie przeciwko HPV podawane w szkołach to bardzo dobre rozwiązanie dla rodziców, zwłaszcza ze względów organizacyjnych, ponieważ docelowo rodzic lub opiekun nie musi iść z dzieckiem do przychodni. Szczepienie odbywa się w szkole. Wymagana jest zgoda rodzica lub opiekuna. Oczywiście szczepienie podawane jest po konsultacji medycznej i ocenie zdrowia dziecka, które odbywa się również w szkole. Szczepienie przeciwko HPV jest bezpłatne, dobrowolne i nie wymaga skierowania. Zgodnie z założeniami Programu mogą z nich skorzystać chłopcy i dziewczynki od 9 do 14 lat. Szczepienia są wykonywane szczepionką dwuwalentną i dziewięciowalentną. Pełen schemat szczepienia składa się z dwóch dawek, w odstępach od 6 do 12 miesięcy.
Umówienie na szczepienie w przychodni POZ
Co do miejsca podania szczepionki, oczywiście jest dowolność. Jeżeli rodzic zdecyduje się na szczepienie dziecka w przychodni lekarza rodzinnego, najprościej umówić wizytę bezpośrednio w przychodni POZ. Można to też zrobić za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta i aplikację mojeIKP bądź za pośrednictwem infolinii 800 100 101 w godzinach 08.00-18.00.
Bezpłatne szczepienie dotyczy także młodzieży w wieku 14-18 lat, tylko na innych zasadach.
Na wykazie bezpłatnych leków znajduje się dwuwalentna szczepionka przeciwko HPV. To daje możliwość zaszczepienia się nastolatkom w wieku 14-18 lat. W tym przypadku rodzic lub opiekun najpierw zgłasza się do lekarza po receptę na bezpłatną szczepionkę. Z receptą udaje się do apteki po odbiór szczepionki. Szczepionka podawana jest w przychodni POZ.
Szczepienia przeciwko HPV u osób pełnoletnich
Osoby pełnoletnie mogą również się zaszczepić. W przypadku osób powyżej 18 r.ż. refundacja szczepionki Cervarix wynosi 50%. Szczepionka dziewięciowalentna jest w pełni płatna.
Szczepienie podane dziecku „dzisiaj”, ochroni je w dorosłości.
Szczepienia przeciwko HPV to ochrona przed zachorowaniem na raka szyjki macicy, ale nie tylko. Szczepionka to ochrona przed innymi nowotworami: odbytu, sromu, pochwy, prącia, szyi i głowy – szczególnie jamy ustnej i gardła. Szczepiąc dziecko możemy zapobiec wystąpieniu w przyszłości stanów nowotworowych, w których przyczyną są wirusy HPV.
Szczepienia przeciwko HPV to jeden z najprostszych i najskuteczniejszych sposobów zapobiegania nowotworom związanym z HPV. Zapewnia długotrwałą ochronę przed zakażeniem HPV i chorobami wywołanymi wirusem brodawczaka ludzkiego.
Szczepionki przeciw HPV są stosowane w 125 krajach, w tym Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii jako jeden z podstawowych elementów profilaktyki raka szyjki macicy oraz innych nowotworów wywoływanych przez wirusy HPV.
Po 10 latach programów szczepień przeciw HPV, kraje oceniające ich efektywność odnotowały 90% redukcję infekcji wirusem HPV oraz 90% zmniejszenie zachorowalności na brodawki narządów płciowych. Ponadto aż o 85% zmniejszyła się liczba patologii wysokiego stopnia szyjki macicy.
Joanna Branicka
rzecznik prasowy
Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ
foto pixabay
Nie daj się oszukać
Uwaga! Oszuści podszywają się pod Krajową Administrację Skarbową.
Ostrzegamy przed fałszywymi e-mailami, których autorzy podszywają się pod Krajową Administrację Skarbową.
Wiadomości wysyłane ...
<czytaj dalej>Trzech Króli z orszakiem
Objawienie Pańskie, zwane popularnie świętem Trzech Króli (6 stycznia), należy do najważniejszych obchodów świątecznych w ciągu roku liturgicznego. Podczas mszy ...
<czytaj dalej>Za to grozi kara
Weszło w życie ROZPORZĄDZENIE PORZĄDKOWE WOJEWODY LUBUSKIEGO w sprawie ograniczenia używania wyrobów pirotechnicznych na terenie województwa lubuskiego.
Zakaz używania wyrobów pirotechnicznych ...
<czytaj dalej>Ochrona przed zachorowaniem na raka
Prawie 13 % dzieci i młodzieży w wieku 9-18 lat w województwie lubuskim zaszczepiło się przeciwko HPV. Z tego około ...
<czytaj dalej>