środa 10 czerwca 2026     Bogumił, Małgorzata, Edgar
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Budżet województwa na 2025
eGorzowska - 14588_FUocJsso3QOfg7ef3kHz.jpgBudżet województwa na 2025 r. wynosi ponad 1,1 mld zł. – Są w nim środki na bardzo ważne zadania mające charakter regionalny – podkreśla marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński.

Projekt budżetu na poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa Lubuskiego (16 grudnia 2024 r.) zaprezentował Marszałek Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński, który na wstępie podziękował radnym za zaangażowanie i dociekliwość podczas posiedzeń komisji sejmikowych. 18 radnych zagłosowało za uchwaleniem budżetu, 10 osób było przeciwnych.

Jak wygląda budżet na 2025?
Marszałek Marcin Jabłoński podkreślał, że dochody planowane na rok 2025 po raz pierwszy przekroczą kwotę miliarda złotych tj. 1 138,5 mln zł. Wynika to z kilku czynników, zmianie podejścia budżetu państwa, przede wszystkim do redystrybucji środków, zmiana algorytmu, który jest korzystny dla samorządów lokalnych wszystkich gmin, powiatów i województw. To bardzo dobra zmiana i co najważniejsze ma być kontynuowana w przyszłości.

- Mam nadzieję, że teraz tylko z powodu tej różnicy, jaka nastąpiła, nazywane jest to czasami „kroplówką dla samorządów". Mam nadzieję, że to nie będzie „kroplówka", tylko systemowa zmiana, która długofalowo będzie poprawiała możliwość planowania w samorządach i tworzenia takich projektów wieloletnich, ponieważ łatwiej dzięki tak stworzonym zasadom i algorytmom prognozować różnego rodzaju działania, kiedy wiemy, że dostaniemy pieniądze, kiedy dostaniemy pieniądze i ile tych pieniędzy dostaniemy. To duża, bardzo pozytywna, niezwykle oczekiwana przez samorządy zmiana – mówił marszałek.

Wydatki w związku z tym wzrosną również proporcjonalnie z 1,09 mld złotych do 1,272 mld złotych – w tym wydatki bieżące blisko 770 i ponad 500 milionów złotych to wydatki majątkowe. - Polska jest największym beneficjentem funduszy z programów polityki i spójności, więc deficyt planowany pierwotnie na rok 2024 wynosił 177 milionów. Planujemy także deficyt, by nie zatrzymywać się w biegu na rok 2025, ale już mniejszy 133,6 mln zł. Chcemy stworzyć też stabilne podstawy pod planowanie kolejnych budżetów, tak żeby móc odpowiedzialnie mówić o wieloletniej prognozie finansowej bez patrzenia z trwogą na realizację każdego z kolejnych lat. Dlatego przyjęliśmy sobie założenie, że będziemy realizować zadania rzeczywiście ważne w odpowiedzialny sposób, tak by trochę ograniczyć wzrastający od kilku już lat i deficyt, i wykorzystywane przez województwo kredyty – mówił marszałek.

Zaznaczył, że podjęto duży wysiłek, żeby animować, zachęcać wszystkich interesariuszy do korzystania ze środków z Krajowego Planu Odbudowy. - Nie chcemy ograniczać tych możliwości i tworzyć projekty, by realizować nasze potrzeby, marzenia. Chcielibyśmy być bardzo aktywni w tym obszarze i w zależności od sytuacji będziemy nadzorować poziom wykorzystania środków, które będą nam potrzebne właśnie w postaci kredytu, żeby nie rezygnować z dużej ilości inwestycji i zadań ważnych z punktu widzenia rozwoju naszego regionu - deklarował marszałek Marcin Jabłoński.
To zmiana algorytmu pozwala zaplanować i wiedzieć, ile i kiedy dostaniemy pieniędzy. Różnica jest taka, że po zmianie tego algorytmu dochody z PIT-u, CIT-u i subwencje z budżetu państwa wzrosły o 65 milionów złotych. To w skali kraju było około 10 miliardów. - W dyskusjach, jakie trwają na styku z Ministerstwem Finansów mówi się, że ten wzrost w kolejnych latach będzie wynosił nawet 20 kolejnych miliardów i mam nadzieję, że to jeszcze bardziej ustabilizuje budżety samorządu w województwie - stwierdził marszałek Marcin Jabłoński.

Budżet wciąż rozwojowy, w którym jest sporo pieniędzy na inwestycje

Są środki na bardzo ważne zadania mające charakter regionalny, bo to i koleje – wciąż kwota rzędu 140 milionów zł, to duże nakłady inwestycyjne w Zarządzie Dróg Wojewódzkich – ponad 330 milionów zł, będą kontynuowane projekty rozpoczęte w poprzednich latach – budowa mostów z programu „Mosty dla regionów" – to przecież Pomorsko – 90 milionów. - Będziemy budować obwodnicę, przypomnę o Drezdenku – to największy projekt realizowany nie z funduszy unijnych, tylko wskutek zidentyfikowania takiej istotnej potrzeby w północnej części województwa. To niezwykle zaawansowany projekt i będziemy go kontynuować w tym kolejnym roku – jest to kwota ponad 40 milionów złotych – wskazywał marszałek M. Jabłoński.

Marszałek zapowiedział, że samorząd planuje i przygotowuje się do powołania spółki kolejowej. - Mamy poważnych partnerów, jeśli chodzi o ministerstwo, które na serio traktuje potrzeby i sytuację, w jakiej się województwo znalazło. Zmieniają się rozkłady, lepiej są i skoordynowane, i skomunikowane na razie te największe miasta. Pojawiły się połączenia z Warszawą w Gorzowie Wlkp. Dużo się mówi o poprawie sytuacji w ogóle na kolejach w skali kraju, a my tymczasem próbujemy rozwiązać nasze problemy z Polregio, które teraz już przyznaje się do tego, że ponosi winę za sytuację, w jakiej znalazło się województwo lubuskie, choć problemy się nie zmniejszają, pojawiły się także w innych województwach i obawiając się o to, co będzie z przyszłością tej spółki, chcemy w zdecydowany sposób przystąpić do powołania spółki regionalnej, która uniezależni nas od różnego rodzaju zmian sytuacji, w jakiej zn ajduje się krajowy przewoźnik.

O szczegółach budżetu mówił Skarbnik Województwa Lubuskiego Tomasz Wojciechowski wskazując m.in. na budżety departamentów oraz na najważniejsze zadania.

Wsparcie przedsiębiorstw i innowacji

W przyszłorocznym budżecie województwa zapisane zostały także środki na wsparcie przedsiębiorców. Na promocję gospodarczą i wsparcie przedsiębiorczości zaplanowano środki w wysokości 1,3 mln zł. To także wsparcie uczelni publicznych - małe granty, dotacje na koła naukowe - 340 tys. zł.

Współpraca z JST - dofinansowanie zadań własnych jednostek samorządu terytorialnego województwa lubuskiego wyniesie 6,3 mln zł. Wsparcie funkcjonowania Laboratorium Dynamiki Manipulatorów Satelitarnych Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk w Zielonej Górze - 794,7 tys. zł.

Ochrona zdrowia
● Przebudowa wew. układu komunikacyjnego, modernizacja spalarni w Szpitalu w Gorzowie Wlkp., modernizacja wieży ciśnień i sieci wod.-kan. w Szpitalu w Obrzycach - 15,1 mln zł
● Stypendia dla studentów kierunków lekarskich, pielęgniarstwa lub położnictwa oraz psychologii klinicznej i psychoterapii - 2 mln zł: 1,3 mln zł – stypendia lekarskie, 324 tys. zł – stypendia pielęgniarskie, położnictwo, 414 tys. zł – stypendia psychoterapia oraz psychologia kliniczna
● Rewitalizacja zabytkowego parku przy pałacu w Zaborze, siedzibie SP ZOZ Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży w Zaborze - 3 mln zł
● Przebudowa wewnętrznego układu komunikacyjnego wraz z infrastrukturą towarzyszącą w Szpitalu Uniwersyteckim im. K. Marcinkowskiego w Zielonej Górze sp. z o.o. - 19 mln zł
● Dotacje dla uczelni kształcących studentów na kierunkach medycznych - 1 mln zł dofinansowanie kosztów związanych z kształceniem studentów na kierunku pielęgniarstwo na Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp.

Promocja, turystyka i sport
Plan Departamentu Promocji, Turystki i Sportu wynosi 23,2 mln zł. Lubuskie będzie się promowało na targach turystycznych, podczas festiwali i wydarzeń. Na promocję Województwa Lubuskiego podczas festiwali, koncertów organizowanych na terenie regionu m.in. Lubuskie Lato Filmowe, Muzyka w Raju i Przedsionek w Raju, Solanin Film Festiwal, Kozzi Film Festiwal - zaplanowano kwotę 1,3 mln zł, a na Święto Województwa Lubuskiego - 1 mln zł.

Na kampanię edukacyjno–promocyjno – enoturystyczną Lubuskiego Centrum Winiarstwa ujęto kwotę 460 tys. zł.

Jak co roku przewidziano konkursy w ramach: Obywatelskie Inicjatywy Młodzieżowe, promocja województwa lubuskiego poprzez działania kulturalne, promocja województwa lubuskiego poprzez sport - 3,7 mln zł. A kwotę 700 tys. zł planuje się wykorzystać na promocję regionu podczas wydarzeń kulturalnych, sportowych i turystycznych w regionie oraz pozostałych lubuskich wydarzeń kulturalnych.

Wsparcie rolnictwa, rybactwa, obszarów wiejskich
Na dotacje celowe w Departamencie Rolnictwa, Zasobów Naturalnych, Rybactwa i Rozwoju Wsi zaplanowano 2 mln zł. Samorząd będzie wspierał budowę i renowacje zbiorników wodnych służących małej retencji, zakup sadzonek drzew miododajnych przeznaczonych do zasadzenia w pasie drogowym lub na terenach rolniczych, zakup nawozów wapniowych oraz budowę i modernizację dróg dojazdowych do gruntów rolnych. Na zakup węzy pszczelej - poprawę warunków sanitarnych rodzin pszczelich zabezpieczono 500 tys. zł, a 1 mln zł na Lubuską Odnowę Wsi.
Departament Programów Obszarów Wiejskich w planie ma 9 mln zł, z czego m.in. 300 tys. zł na program „Działkowiec".

Ochrona środowiska
Budżet Departamentu Środowiska na 2025 r. wynosi 1,4 mln zł.

Edukacja, kultura i polityka społeczna

Podział wygląda następująco: Kultura - 63,3 mln zł, Edukacja - 32,1 mln zł, Polityka społeczna - 42 mln zł. Na zadanie „Lubuska Edukacja Ekologiczno-Klimatyczna (Nauka)" zaplanowano 3 mln zł, a na programy stypendialne („Lubuskie Talenty" oraz „Lubuscy Zawodowcy") - 3 mln zł.

Drogi, lotnisko, kolej
Plan budżetu Departamentu Infrastruktury Transportowej wynosi 290,2 mln zł. Składają się na to m.in. środki na organizację przewozów kolejowych - 140 mln zł oraz 10 mln zł na wykonanie działań naprawczych w pojazdach szynowych czy 34,8 mln zł na przewozy lotnicze z Portu Lotniczego Zielona Góra-Babimost. Na dopłatę do pasażerskich przewozów autobusowych zaplanowano - 29,5 mln zł.

Zarząd Dróg Wojewódzkich zaplanował wiele inwestycji na kwotę 333,9 mln zł. Są to:
● Rozbiórka istniejącego i budowa nowego mostu nad rzeką Noteć w ciągu drogi wojewódzkiej nr 157 Zwierzyn – Goszczanowo w m. Gościmiec - 30,4 mln zł,
● Budowa mostu przez rzekę Odrę wraz z budową nowego przebiegu drogi wojewódzkiej nr 281 w m. Pomorsko - 92,5 mln zł
● Budowa obwodnicy m. Drezdenko - Etap IV - 43,0 mln zł
● Przebudowa drogi woj. nr 137 relacji Słubice – Sulęcin – Międzyrzecz - 35,4 mln zł
● Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 160 relacji Drezdenko – Międzychód - 9,0 mln zł
● Przebudowa i wzmocnienie drogi woj. nr 278 na odcinku Sulechów – Konotop - 30,8 mln zł
● Przebudowa drogi woj. nr 315 na odcinku Lipiny – Kolsko - 28,9 mln zł
● Budowa i rozbudowa istniejącego układu komunikacyjnego m. Świebodzin w celu upłynnienia ruchu i poprawy dostępności do drogi ekspresowej S3 - 16,2 mln zł
Pojawiły się głosy w dyskusji dotyczące m.in. dofinansowanie na zabytki, kwestia podwyżek w jednostkach podległych, o sytuacji związanej z bezrobociem w regionie.

LUM


16 grudnia 2024 20:58, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Anonim_6851 (IP: 185.x.x.99) w dniu 17.12.2024, 13:04 napisał(a):
Kiedy rudy abdykuje ? Sorry, ale Biały Dom się teraz włączył i my nie chcemy być na zewnątrz postrzegani jako druga Białoruś.
Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Wyprzedzamy Zieloną Górę
Gorzów Wielkopolski po pierwszym tygodniu rywalizacji o Puchar i tytuł Rowerowej Stolicy Polski jest liderem w kategorii miast liczących od ... <czytaj dalej>
Ocena atmosfery i organizacji pracy w CEZiB
Przeprowadzone wśród pracowników Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu badanie dotyczące atmosfery, organizacji pracy i komunikacji pokazuje, że szkoła jest postrzegana ... <czytaj dalej>
Boże Ciało i pielgrzymowanie
W najbliższy czwartek 4 czerwca Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa popularnie nazywaną świętem Bożego Ciała. Tego dnia ... <czytaj dalej>
Podpisali umowę na kolejową S3
Kostrzyn nad Odrą. Ta łącznica to kolejowa S3 – zapewnia urząd marszałkowski. Choć to proces na lata, ważne, że się w ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Przedszkole Miejskie nr 10

ul. Lelewela 1, Gorzów Wlkp.
tel. 95 721 32 79
branża: Przedszkola - publiczne <czytaj dalej>
"Auto-Lack" Maciej Chmielewski

ul. Saperów 1, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 54 02
branża: Samochody - blacharstwo, lakiernictwo <czytaj dalej>

Gorzowscy uczniowie z SP 2 wśród najlepszych w Polsce
Czerwiec 2026 będzie wyjątkowy dla społeczności Szkoły Podstawowej nr 2 ... <czytaj dalej>
Mali Gorzowiacy mają swój mural
Mali Gorzowiacy skończyli 45 lat. Z tej okazji w niedzielę ... <czytaj dalej>
Biber: trochę sacrum, trochę profanum
„Już 18 czerwca przyjeżdżamy do Gorzowa z koncertem promującym naszą ... <czytaj dalej>
Inwestycje z dobrą energią
Na dachu budynku warsztatów Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu powstaje ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
«czerwiec 2026»
PWŚCPSN
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Wszystko jest możliwe
Pałac w Dolsku ma swoją stronę na Wikipedii, własną zatytułowaną „Miejsce z duszą” na https://dolskpalace.eu/, a Fundacja Pałac w Dolsku - Stiftung Schloss Dölzig – na Facebooku. O tym szczególnym ... <czytaj dalej>
Festiwal Roślin
W Gorzowie Wielkopolskim odbywa się Festiwal Roślin. Festiwal Roślin to kolejna <czytaj dalej>
Złap drzewa w kadr
Pasjonujesz się fotografią i kochasz naturę? Weź udział w konkursie <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_1969.jpg
admin ego:
Gigantyczny bajgiel w nitkach suchego makaronu
Ciechanów kojarzy się przede wszystkim z czasami książąt mazowieckich, ale ... <czytaj dalej>
admin ego:
Najgłośniejsza historia miłosna
To była jedna z najgłośniejszych historii miłosnych XIX-wiecznej Danii. Ona ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Przyszłość polskich truskawek
Czy polskie truskawki znikną z naszych stołów? Do niedawna truskawka była ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Czy potrafimy jeszcze odróżnić prawdę od dezinformacji?
Sztuczna inteligencja podczas przeszukiwania internetu trafia nie tylko na rzetelne ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
m:
No cóż. Adwokat stwierdzil że pozycja jest nie do obrony i lepiej wyjść z tego wszystkiego z twarzą, smażąc przy okazji ckliwe listy do Gorzow <czytaj dalej>
m:
"Dawno temu" to na drogach królpwaly maluchy i syrenki w liczbie "sztuk kilka" na osiedle. Rowerów tez było jak na lekarstwo. F <czytaj dalej>
Anonim_6416:
U Nas najważniejsze w hierarchii są drzewa, psy i koty. Gorzów zawsze był miastem kururtem wypoczynkowym. Był miejscem wypoczynkowym dla Berlina. <czytaj dalej>
Old:
To nie troska o młodzież, to nie troska o bezpieczeństwo tylko o zyski firm " zaprzyjaźnionych". Zapomnieliście, jak bez skutku wbijano <czytaj dalej>
Anonim_3791:
Do 6659 takie bzdury może wypisywać człowiek bez rozumu i wyobraźni, który nie pojmuje, że rowerzysta jest niechronionym użytkownikiem drogi. W <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej