poniedziałek 15 czerwca 2026     Jolanta, Wiola, Wit
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
O wykorzystaniu EFS+
eGorzowska - 14335_lQWTg0Dwo7WlkGy5gBC.jpgPonad 100 mln zł z Europejskiego Funduszu Społecznego w rękach beneficjentów.

- Europejski Fundusz Społeczny+ nabiera tempa. W trzecim kwartale 2024 r. wartość umów podpisanych w Lubuskiem w ramach programu przekroczyła 100 mln złotych – podkreśla wicemarszałek Grzegorz Potęga.

Stan wdrażania programu przedstawiono na konferencji prasowej 10 października 2024 r. w Urzędzie Marszałkowskim.
– Wydaliśmy dokładnie 103 mln 670 tys. 682 złote na dofinansowania do projektów. Natomiast biorąc pod uwagę także wkłady własne, ta kwota sięga prawie 120 mln złotych. To dla nas duży powód do satysfakcji. Na początku tej kadencji otrzymaliśmy polecenie od marszałka Marcina Jabłońskiego, aby zintensyfikować działania związane z tym, czego podejmuje się Departament Europejskiego Funduszu Społecznego i tak postaraliśmy się uczynić – wyjaśnił Grzegorz Potęga, wicemarszałek województwa lubuskiego.

Wsparcie dla pracodawców, uczniów i seniorów
Działanie dofinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego+ to m.in. projekt „Lubuskie Bony Rozwojowe”, w ramach którego wsparcie szkoleniowe otrzymują lubuscy przedsiębiorcy, pracodawcy i ich pracownicy. Ma objąć co najmniej 1600 podmiotów gospodarczych i ponad 4500 ich pracowników. Wnioskodawcą była Zachodnia Izba Przemysłowo-Handlowa w Gorzowie Wielkopolskim, która otrzymała na ten cel ponad 46 mln złotych.

Oprócz tego w ramach EFS+ dofinansowano programy stypendialne „Lubuskie Talenty” i „Lubuscy Zawodowcy” (po 2,8 mln złotych), projekt Związku Powiatów Lubuskich „Lubuskie Szkolnictwo Zawodowe dla nowoczesnego rynku pracy” (kwota ponad 21 mln zł) czy usługi społeczne i zdrowotne (wsparcie osób starszych, m.in. poprzez tworzenie nowych miejsc w Dziennych Domach Pomocy – dofinansowanie wynosiło ponad 4,7 mln zł).

W czwartym kwartale 2024 roku będą ogłoszone jeszcze dwa nabory: na projekty związane z realizacją regionalnych programów zdrowotnych oraz tworzenie centrum wsparcia organizacji pozarządowych.

Coraz bliżej wykorzystania połowy środków
Od początku 2024 r. łączna wartość kontraktacji EFS+ przekroczyła 250 mln złotych (wyniosła dokładnie 252 708 684,37 zł). Departament Europejskiego Funduszu Społecznego przewiduje, że ta kwota jeszcze wzrośnie, ponieważ w czwartym kwartale mają zostać podpisane kolejne umowy na łączną wartość dofinansowania ponad 65 mln złotych. – W pierwszym kwartale 2025 r. chcielibyśmy zaś podpisać umowy na kwotę 220 mln złotych, a po pierwszym kwartale 2025 roku przekroczyć pół miliarda złotych, co będzie stanowiło 55-procentową wartość całej alokacji zaplanowanej na lata 2021-2027 – dodał wicemarszałek Grzegorz Potęga.

– Jest to cel jak najbardziej do zrealizowania – uważa Jakub Piosik, dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego. – Chcemy w 2025 r. zwrócić bardziej uwagę na tzw. certyfikację wydatków, czyli rozliczanie wniosków o płatność. Dążymy również do tego, żeby podpisać jak najwięcej umów – mówił dyrektor.

Europejski Fundusz Społeczny+ to część programu Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027, która jest przeznaczona na szeroko rozumiane projekty społeczne. Oprócz zadań związanych z rynkiem pracy czy edukacją obejmie np. przekształcenie ośrodków pomocy społecznej w centra usług społecznych.

LUM
Foto Paweł Wańczko


10 października 2024 20:02, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Anonim_8393 (IP: 18.x.x.203) w dniu 11.10.2024, 09:27 napisał(a):
Jak coś napiszę, to znowu będzie nie na temat, ponieważ sprzeczne z powszechną propagandą wiecznych dotacji. Każdy ma prawo coś powiedzieć. To teraz proszę się uczyć.
Zgodnie z niemieckim rocznikiem statystycznym z 2019 Przeciętne niemieckie gospodarstwo rolne liczy 61 ha (w Polsce: 10,9 ha) – przy czym przeciętna wielkość pojedynczego gospodarstwa w landach zachodnich to tylko 49 ha, a wschodnich – 246 ha. Więc kto tutaj bez pól i hodowli osiągnie tak wysoką rentwność z zainwestowanego w produkcję kapitału ? W Santocznie tylko kórniki. Więc po co tutaj we wsi jakaś wiejska kultura na co to komu ? Przez najbliższe 300 lat nie będzie tutaj rolnictwa. Co najwyżej Bauerhoff wypełniony trupami od przepicia. Masowo zabijać będzie hierachia Moslova. To nie Nordheim Westfalen.
Anonim_8393 (IP: 18.x.x.203) w dniu 11.10.2024, 09:29 napisał(a):
najpiękniejsza i najlepiej gospodarowana wieś lubuska
Anonim_8393 (IP: 18.x.x.203) w dniu 11.10.2024, 09:33 napisał(a):
rolnictwo w Santocznie zbankrutowało 35 lat temu
Marek z Rybakowa (IP: 5.x.x.8) w dniu 11.10.2024, 20:54 napisał(a):
W Rybakowie i w Santocznie nigdy nie było pól uprawnych - niewielkie poletka uprawiane na własne potrzeby.Mieszkańcy tych wiosek żyli z pracy w lesie.Teraz to wioski letniskowe , stali mieszkańcy jeżdżą do pracy do Gorzowa.Piękne miejscowości położone w lesie ,nad dwoma jeziorami i rzeczką Santoczną ...
Anonim_7525 (IP: 37.x.x.237) w dniu 12.10.2024, 12:15 napisał(a):
a LASY jak nie ma pół uprawnych bo LASY zajmują duża powierzchnię czemu nie są jak w Niemczech wykorzystywane?
Tam zanda galazka się nie marnuje pracują maszyny czyszczą porządkują i wycinają niestety.
Wokół lubiszyna 200lat temu istniała Huta szkła. W Baczynie tartak. A ta Huta szkla zużywała drewno do wytopu szkła więc są tereny rolnicze. Ale rolnictwa się nie uprawia tylko zmienia działki na budowlane żeby stawiać bliźniaki bo prawo wtedy wymaga mniej kosztów przekształceniowych. Normalnie przekształcenie działki pod dom rok je na budowlana kosztymmuje 45 tysięcy. A za dzialke można dostać 10 ar 90 tysięcy. Jaks ie sprzeda.
Dlatego stawiają bliźniaki na Kłodawie i wysokiej. Tuż pod lasami.
Albo firmy fotowoltaiczne.
Produkcja rolna się coraz mniej opłaca.
Ale na rozankach szklarnie przecież miliony zarabiają. Jest parę sądów. Ja jeden robię Ale to jest mała skala.
Pod santokiem są winiarnie.
W Witnicy jest browar. Skądś chmiel biorą też są szklarnie bodaj.
A farmy indyków? Miliony sztuk. Są przecież.
Bydla jest mało praie nic. I koni.
A na kurach i swiniach się sporo zarabia. Tego też nie ma. Trzeba stawiać chlewy jak w PGR. Poważnie mowie
Anonim_7525 (IP: 37.x.x.237) w dniu 12.10.2024, 12:19 napisał(a):
W Niemczech w gospodarstw rolnych tylko 200tys a w Polsce jest 1.3mln gospodarstw rolnych. A Niemcy są 2x luźniejsze.
Ale właściciele mają duzonziem w Ukrainie. I tych parobków tam wykorzystują dlategonursula von der layen dla nich czyli siebienotwarla rynek polski beż cła i niszczy nasze rolnictwo m in zbożem technicznym które jemy w chlebie rozpadającym się.
U nas rolników jest za dużo jeszcze i wiele nieużytków stoi bardzo niska jajnizsza wydajność że wszystkich państw. Naajwyzwza wydajność ma Holandia bodaj dania. Francja ma bardzo rozwinięte rolnictwo a najbardziej USA. Rosja ma najwięcej ziemi na świecie. Też więcej z rolnictwa kosi jak z ropy j gazu
Anonim_7525 (IP: 37.x.x.237) w dniu 12.10.2024, 12:24 napisał(a):
Z tych 1.3 mln rolników tylko 400tys jest rolnikami jakieś. Reszta to marnotrawi ziemię. Bo sie nienoplaca. Nie ma wydajności.
Anonim_7525 (IP: 37.x.x.237) w dniu 12.10.2024, 12:29 napisał(a):
Gminy wsie miasteczka są w Polsce w dużej mierze słabo finansowane samorządy nie mają i nie dostają pieniędzy. Wioski na nich nic nie ma jest duże rozdrobnienie terytorialne. Ludzie pracują j dojeżdżają do miast. Nie ma inwestycji lokalnych.
Co najwyżej dino.

Kiedyś ist ialy i cpn i bary i pizzernia. Dyskoteki nawet były. Piękne czasy.
Dziś tylko sieci dino i droga do miasta a wmiejscowosciach w których nic nie ma tylko spać.
Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Wyprzedzamy Zieloną Górę
Gorzów Wielkopolski po pierwszym tygodniu rywalizacji o Puchar i tytuł Rowerowej Stolicy Polski jest liderem w kategorii miast liczących od ... <czytaj dalej>
Ocena atmosfery i organizacji pracy w CEZiB
Przeprowadzone wśród pracowników Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu badanie dotyczące atmosfery, organizacji pracy i komunikacji pokazuje, że szkoła jest postrzegana ... <czytaj dalej>
Boże Ciało i pielgrzymowanie
W najbliższy czwartek 4 czerwca Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa popularnie nazywaną świętem Bożego Ciała. Tego dnia ... <czytaj dalej>
Podpisali umowę na kolejową S3
Kostrzyn nad Odrą. Ta łącznica to kolejowa S3 – zapewnia urząd marszałkowski. Choć to proces na lata, ważne, że się w ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"KMA-Maszyny" S.C.

ul. Walczaka 25, Gorzów Wlkp.
tel. 501 773 636
branża: Drewno - maszyny do obróbki <czytaj dalej>
"Miś" Sklep Spożywczy Tomasz Wróbel

ul. Pomorska 36, Gorzów Wlkp.
tel. 95 732 28 55
branża: Spożywcze artykuły - detal <czytaj dalej>

Dzieci otrzymają nowoczesną drukarkę
Z okazji Dnia Drukarza do Stowarzyszenia Opiekuńczego „O Uśmiech Dziecka” ... <czytaj dalej>
Centrum nam rozkwitło
Po przebudowie ul. Spichrzowej uporządkowano teren i zazieleniono przestrzeń w ... <czytaj dalej>
Tu wiele się dzieje
Zmiany w organizacji ruchu wzdłuż ul. Wyszyńskiego i ul. Owocowej. Od ... <czytaj dalej>
Nigdy nie jest za późno
W rozpoczynającym się tygodniu seniora w kinie Helios koniecznie zobacz ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
«czerwiec 2026»
PWŚCPSN
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Wszystko jest możliwe
Pałac w Dolsku ma swoją stronę na Wikipedii, własną zatytułowaną „Miejsce z duszą” na https://dolskpalace.eu/, a Fundacja Pałac w Dolsku - Stiftung Schloss Dölzig – na Facebooku. O tym szczególnym ... <czytaj dalej>
Festiwal Roślin
W Gorzowie Wielkopolskim odbywa się Festiwal Roślin. Festiwal Roślin to kolejna <czytaj dalej>
Złap drzewa w kadr
Pasjonujesz się fotografią i kochasz naturę? Weź udział w konkursie <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - facet2b.jpg
admin ego:
Gigantyczny bajgiel w nitkach suchego makaronu
Ciechanów kojarzy się przede wszystkim z czasami książąt mazowieckich, ale ... <czytaj dalej>
admin ego:
Najgłośniejsza historia miłosna
To była jedna z najgłośniejszych historii miłosnych XIX-wiecznej Danii. Ona ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Przyszłość polskich truskawek
Czy polskie truskawki znikną z naszych stołów? Do niedawna truskawka była ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Czy potrafimy jeszcze odróżnić prawdę od dezinformacji?
Sztuczna inteligencja podczas przeszukiwania internetu trafia nie tylko na rzetelne ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_6659:
kompromitacja wójta.
ile razy powtarzałem że pod katedrą nie nadaje się miejsce na koncerty

a odnośnie wczorajszego postu <czytaj dalej>
Andrzej Trzaskowski:
Brakuje mi słów podziwu dla Natalii. Co za kreatywność, pracowitość i skromność zarazem. Obłęd, co ta dziewczyna z nami wyrabia! <czytaj dalej>
Anonim_7487:
Zastanawiam się czy ludzi już tak ogłupiono, że nie widzą, że każde proste działanie tak rządzący komplikują, używają patetycznych słó <czytaj dalej>
Anonim_7487:
Cała rada powinna odejść, włącznie z rządzącymi naszym, zdychającym miastem. <czytaj dalej>
Anonim_6416:
pora zakończyć ten post-komunistyczny teatrzyk..... <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej