wtorek 21 stycznia 2025     Agnieszka, Inez, Jarosław
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
O hierarchii miast w lubuskim
eGorzowska - 13896_oM09AI4Tj74EBomKh0Xf.jpgPrezentacja wyników badania hierarchii funkcjonalnej miast w Polsce, przeprowadzonego przez Obserwatorium Polityki Miejskiej i Regionalnej IRMiR, ze szczególnym uwzględnieniem Lubuskiego, było punktem wyjścia do rozmowy o tym, jak skuteczniej odpowiadać na indywidualne potrzeby rozwojowe miast przy uwzględnieniu roli, jaką pełnią one w regionie.

W środę, 12 czerwca 2024 r. w Sali Kolumnowej w urzędzie marszałkowskim w Zielonej Górze odbyło się seminarium „Hierarchia funkcjonalna miast w województwie lubuskim jako punkt wyjścia do kształtowania polityk regionalnych i miejskich". Prezentacja wyników badania hierarchii funkcjonalnej miast w Polsce, przeprowadzonego przez Obserwatorium Polityki Miejskiej i Regionalnej IRMiR, ze szczególnym uwzględnieniem województwa lubuskiego, było punktem wyjścia do rozmowy o tym, jak skuteczniej odpowiadać na indywidualne potrzeby rozwojowe miast przy uwzględnieniu roli, jaką pełnią one w regionie.

Organizatorami spotkania byli Instytut Rozwoju Miast i Regionów w ramach Obserwatorium Polityki Miejskiej i Regionalnej IRMiR oraz Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, a partnerami merytorycznymi Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Związek Miast Polskich i Związek Województw RP. Patronat medialny nad seminarium objął Portal Samorządowy.

To czas na rozmowę i sprecyzowanie potrzeb
Podczas wydarzenia zaprezentowane zostały wyniki badania hierarchii funkcjonalnej miast w Polsce, przeprowadzonego przez Obserwatorium Polityki Miejskiej i Regionalnej IRMiR, ze szczególnym uwzględnieniem województwa lubuskiego, co było punktem wyjścia do rozmowy o tym, jak skuteczniej odpowiadać na indywidualne potrzeby rozwojowe miast przy uwzględnieniu roli, jaką pełnią one w regionie.

Dr Karol Janas z Obserwatorium Polityki Miejskiej i Regionalnej IRMiR mówił konsekwencje aktualnych trendów rozwojowych dla obecnego układu osadniczego, postulowane kierunki działań w ramach polityk publicznych i filary rozwoju. Podkreślał, że wyniki to punkt wyjścia do rozmowy. - Chcielibyśmy wysłuchać państwa głos i oczekiwania. Spotkania w takiej formule pozwalają nam zrozumieć potrzeby i wymagania rozwojowe – mówił.

Dr Agnieszka Sobala-Gwosdz z Obserwatorium Polityki Miejskiej i Regionalnej IRMiR zaprezentowała wyniki badań hierarchii funkcjonalnej miast. - W województwie lubuskim wyraźnie wyróżniają się dwa podsystemy sieci miejskiej: północny, z głównym węzłem w Gorzowie Wielkopolskim, oraz południowy, z głównym centrum w Zielonej Górze. Oba miasta mają swoje obszary funkcjonalne i pod względem koncentracji funkcji plasują się na trzecim poziomie hierarchii jako aglomeracje regionalne. W strukturze osadniczej regionu brakuje ośrodków subregionalnych, występuje jednak siedem miast ponadlokalnych (V rząd): Żary, Nowa Sól, Słubice, Świebodzin, Międzyrzecz, Wschowa i Żagań. Lubuskie jest jednym z trzech województw w Polsce, w których nie wyróżniono ośrodków subregionalnych (pozostałe to opolskie i świętokrzyskie). W regionie, oprócz dwóch największych, bardzo zbliżonych do siebie rangą, poziomem skupiania usług rynkowych i potencjałem ludnościowym miast stutysięcznych – Zielonej Góry i Gorzowa Wielkopolskiego – znajdują się tylko cztery miasta średnie, liczące powyżej 20 tys. mieszkańców - mówiła.

Dr Magdalena Balak-Hryńkiewicz - Zastępca Dyrektora Departamentu Gospodarki i Rozwoju UMWL podziękowała inicjatorom tego wydarzenia za to, że badanie to nie zostało odesłane i odłożone na półkę a jest chęć jego omówienia.

Podczas prezentacji omówiła rolę miast i sieci osadniczej w polityce rozwoju województwa lubuskiego. Wskazywała na policentryczny charakter regionu (43 miasta), dwa ponad stutysięczne miasta: Zielona Góra i Gorzów Wlkp. oddalone od siebie o ponad 100 km to rozproszenie potencjału. Brak dużego ośrodka gospodarczego, konkurencyjnego względem innych ośrodków wojewódzkich będących metropoliami. Tylko 4 inne miasta mają ponad 20 tys. mieszkańców (Nowa Sól, Żary, Żagań i Świebodzin). Zdecydowaną większość miast stanowią niewielkie miejscowości zamieszkałe przez kilka lub kilkanaście tysięcy osób. Powiązania sieci osadniczej województwa lubuskiego wykazują istotny charakter transgraniczny (przy granicy z Niemcami występują tzw. dwumiasta).

Podkreślała, że niezbędne jest wykorzystanie wspólnego potencjału i rozwój powiązań pomiędzy położonymi blisko siebie i znaczącymi w skali województwa ośrodkami miejskimi (MOF Zielonogórsko-Nowosolski, MOF Żarsko-Żagański, MOF Świebodzińsko-Międzyrzecki).

Istotne jest wzmacnianie policentrycznego modelu doceniającego rolę wszystkich miast powiatowych i ośrodków lokalnych w uzupełnieniu funkcji miast wojewódzkich.

Miejskie obszary funkcjonalne województwa lubuskiego to:

● Miejskie obszary funkcjonalne ośrodków wojewódzkich – Gorzowa Wielkopolskiego i Zielonej Góry
● Miejskie obszary funkcjonalne ośrodków subregionalnych i lokalnych

• Ośrodki subregionalne (miasta powiatowe powyżej 15 tys. mieszkańców) - miasta średnie: Nowa Sól, Żary, Żagań, Świebodzin, Słubice, Międzyrzecz

• Ośrodki lokalne - wszystkie pozostałe (obok ośrodków subregionalnych) miasta powiatowe (Krosno Odrzańskie, Wschowa, Sulęcin oraz Strzelce Krajeńskie), a także Drezdenko, Kostrzyn nad Odrą, Gubin, Lubsko, Szprotawa i Skwierzyna

Nowa Sól, Międzyrzecz, Żary oraz Żagań zostały wskazane w krajowych dokumentach strategicznych w grupie miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze.

Strategia Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030 (SRWL2030) zakłada wsparcie rozwoju wszystkich miast, tj.: ośrodków wojewódzkich, miast średnich oraz małych powiązanych funkcjonalnie z obszarami wiejskimi.

Cel operacyjny 3.5 SRWL dotyczy rozwoju funkcji metropolitalnych ośrodków wojewódzkich wraz z ich obszarami funkcjonalnymi. Zakłada m.in.

- rozwój usług publicznych na miejskich obszarach funkcjonalnych Gorzowa Wielkopolskiego i Zielonej Góry

- wzmocnienie konkurencyjności ośrodków wojewódzkich w celu zwiększenia ich znaczenia w skali krajowej i międzynarodowej.

- racjonalne zagospodarowania przestrzenne MOF-ów Gorzowa Wielkopolskiego i Zielonej Góry

- wspieranie zrównoważonego rozwoju mobilności miejskiej i podmiejskiej

- rozwój wewnętrznej i zewnętrznej współpracy MOF-ów obu miast wojewódzkich

Cel operacyjny 3.6: Wzmocnienie funkcji społeczno-gospodarczych miast średnich i lokalnych ośrodków miejskich, zakłada m.in.

- rozwój funkcji gospodarczych miast średnich i małych, w tym wspieranie MŚP oraz rzemiosła

- rozwój usług publicznych, szczególnie edukacyjnych, zdrowotnych i kulturalnych oraz polepszenie ich dostępności dla mieszkańców miast i otaczających obszarów wiejskich.

- racjonalna gospodarka przestrzenna

- wzmocnienie zrównoważonej mobilności miejskiej oraz powiązań transportowych z sąsiednimi obszarami wiejskimi

- wspieranie ponadlokalnych funkcji lubuskich miast, w szczególności miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze.

- promowanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych i społecznych w zarządzaniu miastami (smart city).

LUM


13 czerwca 2024 20:41, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Anonim_9416 w dniu 14.06.2024, 11:06 napisał(a):
Północ jest zapyziała województwa bo radni politycy i prezydent Gorzowa myślą tylko o sobie jako o pempku świata całkowicie ignorując mieszkańców którzy w 50% do niego dlcodziennoe przybywają w nim prqcują albo się uczą i płaca podatki!!

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

W sprawie granicy polsko-niemieckiej
Publikujemy list marszałka województwa lubuskiego Marcina Jabłońskiego do minister spraw wewnętrznych RFN. Pani Nancy Faeser Minister Spraw Wewnętrznych Republiki Federalnej Niemiec Szanowna Pani Minister, Województwo Lubuskie ... <czytaj dalej>
Nowy szynobus
– Wiążemy z tym pojazdem wielkie nadzieje z poprawą jakości i stabilności połączeń kolejowych, zwłaszcza tutaj, na północy województwa – ... <czytaj dalej>
Bezrobocie bez zmian
Pod koniec ubiegłego roku stopa bezrobocia w Gorzowie była taka sama jak pod koniec 2023 roku i wynosiła 2,4% – ... <czytaj dalej>
Nie daj się oszukać
Uwaga! Oszuści podszywają się pod Krajową Administrację Skarbową. Ostrzegamy przed fałszywymi e-mailami, których autorzy podszywają się pod Krajową Administrację Skarbową. Wiadomości wysyłane ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Secure" Centrum BHP Grażyna Baran

ul. Kostrzyńska 1, Gorzów Wlkp.
tel. 95 725 03 55
branża: BHP - artykuły, sprzęt <czytaj dalej>
"Rembud" Zakład Remontowo-Budowlany

ul. Drzymały 21 a lok. 4, Gorzów Wlkp.
tel. 880 880 308
branża: Budowlane usługi - wykonanie pod klucz <czytaj dalej>
Grawerstwo "Chronos-Praecision" mgr Andrzej Rewieński

ul. Sikorskiego 39, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 82 72
branża: Grawerowanie <czytaj dalej>

Perły włoskiego baroku
Perły włoskiego baroku. Tak głosił program piątkowego (17 stycznia 2025 ... <czytaj dalej>
Polska Słowacja w Arenie
Męska reprezentacja Polski w futsalu zmierzy się ze Słowacją 4 ... <czytaj dalej>
Dawid i Kayah w wyjątkowym utworze
Kiedy przyjdą zabrać mnie w ostatnią podróż, ty słowo daj, ... <czytaj dalej>
Rzeczywistość, nad którą chce się zapłakać
Ostatnio dość często goszczę w różnych gorzowskich redakcjach radiowych. Dyskutujemy ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
«styczeń 2025»
PWŚCPSN
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Za darmo...
Nowy rok to okazja do nowych nieuczciwych działań, skierowanych do ludzi, którzy swój czas spędzają głównie przed ekranami komputera. Minęło Boże Narodzenie, minął nowy rok, więc w handlu nastał okres ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - p1017191.jpg
admin ego:
Ukochałam flamenco (2)
Marta Pastuszko urodziła się i wychowała w Gorzowie Wielkopolskim, ale ... <czytaj dalej>
admin ego:
Można? Można
O czym można napisać w cyklu „Jednym słowem” w szarą ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Więcej darowizn bez podatku
Prawo.pl: więcej darowizn bez podatku w 2025 roku. W nowym roku, ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Najlepiej opłacani specjaliści w lubuskim
Zarabiamy mniej niż w innych regionach, ale i tak coraz ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_4148:
Co tu dużo mówić, Marta jest zjawiskowa <czytaj dalej>
Anonim_8776:
A zatrudnil juz tych kanarów za 5 mln żeby skasowali 3 mln strat na gapowiczach?
Jacus ma na bakier z matematyką.
Sam się pozadluzal <czytaj dalej>
Anonim_8776:
To jest piosenka Gorzowie mieście w którym umrę sobie <czytaj dalej>
Katarzyna:
♥️ <czytaj dalej>
Amonin 5555:
O ile podwyższy Jacuś z radnymi podatki i inne daniny dla mieszkańców, żeby komunikacja była za darmo?
Czy jest możliwość zmiany rady <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej