czwartek 25 lipca 2024     Jakub, Krzysztof, Walentyna
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
O hierarchii miast w lubuskim
eGorzowska - 13896_oM09AI4Tj74EBomKh0Xf.jpgPrezentacja wyników badania hierarchii funkcjonalnej miast w Polsce, przeprowadzonego przez Obserwatorium Polityki Miejskiej i Regionalnej IRMiR, ze szczególnym uwzględnieniem Lubuskiego, było punktem wyjścia do rozmowy o tym, jak skuteczniej odpowiadać na indywidualne potrzeby rozwojowe miast przy uwzględnieniu roli, jaką pełnią one w regionie.

W środę, 12 czerwca 2024 r. w Sali Kolumnowej w urzędzie marszałkowskim w Zielonej Górze odbyło się seminarium „Hierarchia funkcjonalna miast w województwie lubuskim jako punkt wyjścia do kształtowania polityk regionalnych i miejskich". Prezentacja wyników badania hierarchii funkcjonalnej miast w Polsce, przeprowadzonego przez Obserwatorium Polityki Miejskiej i Regionalnej IRMiR, ze szczególnym uwzględnieniem województwa lubuskiego, było punktem wyjścia do rozmowy o tym, jak skuteczniej odpowiadać na indywidualne potrzeby rozwojowe miast przy uwzględnieniu roli, jaką pełnią one w regionie.

Organizatorami spotkania byli Instytut Rozwoju Miast i Regionów w ramach Obserwatorium Polityki Miejskiej i Regionalnej IRMiR oraz Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, a partnerami merytorycznymi Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Związek Miast Polskich i Związek Województw RP. Patronat medialny nad seminarium objął Portal Samorządowy.

To czas na rozmowę i sprecyzowanie potrzeb
Podczas wydarzenia zaprezentowane zostały wyniki badania hierarchii funkcjonalnej miast w Polsce, przeprowadzonego przez Obserwatorium Polityki Miejskiej i Regionalnej IRMiR, ze szczególnym uwzględnieniem województwa lubuskiego, co było punktem wyjścia do rozmowy o tym, jak skuteczniej odpowiadać na indywidualne potrzeby rozwojowe miast przy uwzględnieniu roli, jaką pełnią one w regionie.

Dr Karol Janas z Obserwatorium Polityki Miejskiej i Regionalnej IRMiR mówił konsekwencje aktualnych trendów rozwojowych dla obecnego układu osadniczego, postulowane kierunki działań w ramach polityk publicznych i filary rozwoju. Podkreślał, że wyniki to punkt wyjścia do rozmowy. - Chcielibyśmy wysłuchać państwa głos i oczekiwania. Spotkania w takiej formule pozwalają nam zrozumieć potrzeby i wymagania rozwojowe – mówił.

Dr Agnieszka Sobala-Gwosdz z Obserwatorium Polityki Miejskiej i Regionalnej IRMiR zaprezentowała wyniki badań hierarchii funkcjonalnej miast. - W województwie lubuskim wyraźnie wyróżniają się dwa podsystemy sieci miejskiej: północny, z głównym węzłem w Gorzowie Wielkopolskim, oraz południowy, z głównym centrum w Zielonej Górze. Oba miasta mają swoje obszary funkcjonalne i pod względem koncentracji funkcji plasują się na trzecim poziomie hierarchii jako aglomeracje regionalne. W strukturze osadniczej regionu brakuje ośrodków subregionalnych, występuje jednak siedem miast ponadlokalnych (V rząd): Żary, Nowa Sól, Słubice, Świebodzin, Międzyrzecz, Wschowa i Żagań. Lubuskie jest jednym z trzech województw w Polsce, w których nie wyróżniono ośrodków subregionalnych (pozostałe to opolskie i świętokrzyskie). W regionie, oprócz dwóch największych, bardzo zbliżonych do siebie rangą, poziomem skupiania usług rynkowych i potencjałem ludnościowym miast stutysięcznych – Zielonej Góry i Gorzowa Wielkopolskiego – znajdują się tylko cztery miasta średnie, liczące powyżej 20 tys. mieszkańców - mówiła.

Dr Magdalena Balak-Hryńkiewicz - Zastępca Dyrektora Departamentu Gospodarki i Rozwoju UMWL podziękowała inicjatorom tego wydarzenia za to, że badanie to nie zostało odesłane i odłożone na półkę a jest chęć jego omówienia.

Podczas prezentacji omówiła rolę miast i sieci osadniczej w polityce rozwoju województwa lubuskiego. Wskazywała na policentryczny charakter regionu (43 miasta), dwa ponad stutysięczne miasta: Zielona Góra i Gorzów Wlkp. oddalone od siebie o ponad 100 km to rozproszenie potencjału. Brak dużego ośrodka gospodarczego, konkurencyjnego względem innych ośrodków wojewódzkich będących metropoliami. Tylko 4 inne miasta mają ponad 20 tys. mieszkańców (Nowa Sól, Żary, Żagań i Świebodzin). Zdecydowaną większość miast stanowią niewielkie miejscowości zamieszkałe przez kilka lub kilkanaście tysięcy osób. Powiązania sieci osadniczej województwa lubuskiego wykazują istotny charakter transgraniczny (przy granicy z Niemcami występują tzw. dwumiasta).

Podkreślała, że niezbędne jest wykorzystanie wspólnego potencjału i rozwój powiązań pomiędzy położonymi blisko siebie i znaczącymi w skali województwa ośrodkami miejskimi (MOF Zielonogórsko-Nowosolski, MOF Żarsko-Żagański, MOF Świebodzińsko-Międzyrzecki).

Istotne jest wzmacnianie policentrycznego modelu doceniającego rolę wszystkich miast powiatowych i ośrodków lokalnych w uzupełnieniu funkcji miast wojewódzkich.

Miejskie obszary funkcjonalne województwa lubuskiego to:

● Miejskie obszary funkcjonalne ośrodków wojewódzkich – Gorzowa Wielkopolskiego i Zielonej Góry
● Miejskie obszary funkcjonalne ośrodków subregionalnych i lokalnych

• Ośrodki subregionalne (miasta powiatowe powyżej 15 tys. mieszkańców) - miasta średnie: Nowa Sól, Żary, Żagań, Świebodzin, Słubice, Międzyrzecz

• Ośrodki lokalne - wszystkie pozostałe (obok ośrodków subregionalnych) miasta powiatowe (Krosno Odrzańskie, Wschowa, Sulęcin oraz Strzelce Krajeńskie), a także Drezdenko, Kostrzyn nad Odrą, Gubin, Lubsko, Szprotawa i Skwierzyna

Nowa Sól, Międzyrzecz, Żary oraz Żagań zostały wskazane w krajowych dokumentach strategicznych w grupie miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze.

Strategia Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030 (SRWL2030) zakłada wsparcie rozwoju wszystkich miast, tj.: ośrodków wojewódzkich, miast średnich oraz małych powiązanych funkcjonalnie z obszarami wiejskimi.

Cel operacyjny 3.5 SRWL dotyczy rozwoju funkcji metropolitalnych ośrodków wojewódzkich wraz z ich obszarami funkcjonalnymi. Zakłada m.in.

- rozwój usług publicznych na miejskich obszarach funkcjonalnych Gorzowa Wielkopolskiego i Zielonej Góry

- wzmocnienie konkurencyjności ośrodków wojewódzkich w celu zwiększenia ich znaczenia w skali krajowej i międzynarodowej.

- racjonalne zagospodarowania przestrzenne MOF-ów Gorzowa Wielkopolskiego i Zielonej Góry

- wspieranie zrównoważonego rozwoju mobilności miejskiej i podmiejskiej

- rozwój wewnętrznej i zewnętrznej współpracy MOF-ów obu miast wojewódzkich

Cel operacyjny 3.6: Wzmocnienie funkcji społeczno-gospodarczych miast średnich i lokalnych ośrodków miejskich, zakłada m.in.

- rozwój funkcji gospodarczych miast średnich i małych, w tym wspieranie MŚP oraz rzemiosła

- rozwój usług publicznych, szczególnie edukacyjnych, zdrowotnych i kulturalnych oraz polepszenie ich dostępności dla mieszkańców miast i otaczających obszarów wiejskich.

- racjonalna gospodarka przestrzenna

- wzmocnienie zrównoważonej mobilności miejskiej oraz powiązań transportowych z sąsiednimi obszarami wiejskimi

- wspieranie ponadlokalnych funkcji lubuskich miast, w szczególności miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze.

- promowanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych i społecznych w zarządzaniu miastami (smart city).

LUM


13 czerwca 2024 20:41, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Północ jest zapyziała województwa bo radni politycy i prezydent Gorzowa myślą tylko o sobie jako o pempku świata całkowicie ignorując mieszkańców którzy w 50% do niego dlcodziennoe przybywają w nim prqcują albo się uczą i płaca podatki!!
Anonim_9416, 14.06.2024, 11:06, 37.248.156.127 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Trwa nabór wniosków
Informujemy, iż w Euroregionie PRO EUROPA VIADRINA do 31.07.2024 r. trwa nabór wniosków w ramach Funduszy Małych Projektów INTERREG VIA ... <czytaj dalej>
Piesze pielgrzymki do Częstochowy
W okresie wakacyjnym diecezja zielonogórsko-gorzowska organizuje kilka pieszych pielgrzymek do Częstochowy. Pierwsza z nich, czyli pielgrzymka duszpasterstwa rolników, odbyła się ... <czytaj dalej>
Z GRH do Areny Gorzów
Prezesem CSR Słowianka i Arena Gorzów od sierpnia będzie Agata Dusińska. - Arena Gorzów z fazy rozpoczęcia działalności, która zresztą udała ... <czytaj dalej>
Oszuści wciąż dzwonią
Uwaga! Przestępcy podszywają się pod pracowników urzędów skarbowych. Resort finansów otrzymuje sygnały o próbach manipulacji oraz wyłudzenia pieniędzy pod pretekstem konieczności ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę

Trwa nabór wniosków
Informujemy, iż w Euroregionie PRO EUROPA VIADRINA do 31.07.2024 r. ... <czytaj dalej>
Lubuszanki, ta Rada jest dla Was
- Tworzymy region otwarty dla wszystkich, dostępny i przyjazny. To ... <czytaj dalej>
W Drammen i Drøbak
Wczorajszy plan dnia nie był przeładowany. Obejmował śpiewający most w ... <czytaj dalej>
Jak szybko drożeją mieszkania
Mieszkania w miastach wojewódzkich nadal drożeją, ale widać wyhamowywanie podwyżek. ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« lipiec 2024 »
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
    
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Co się stanie z Gorzowem Wielkopolskim
Pomysł wyrzucenia z nazwy miasta przymiotnika Wielkopolski rozpala do czerwoności. Szczególnie zwolenników. I choć to oni oskarżają adwersarzy o ataki, to prawda jest taka, że sami je sprowokowali. Bo zarówno ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - plywanie.jpg
admin ego:
Ważność orzeczeń o niepełnosprawności
Jak informuje Prawo.pl, nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej ... <czytaj dalej>
admin ego:
Blisko szwedzkiej granicy
Fagerås Vacation Colony Paintball, czyli Kolonia Wakacyjna Fagerås w Rakkestad ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_1892:
w Szwecji byłem kiedyś 2 albo trzy dni - oczywiście rowerkiem - objechałem region Blekinge z jego stolicą i portem Karlskrona. Spotkałem tam pol <czytaj dalej>
Anonim_1892:
Już blisko, co raz bliżej domku...
Z.M.P. <czytaj dalej>
Anonim_4697:
Z tą zmianą nazwy miasta, to refleks godny szachisty klasy premium. Gorzów od dawien dawna nie leży w Wielkopolsce. Za przykład podaję Dębno ni <czytaj dalej>
Maria :
Co za podróż.Jak to wszystko zapamiętać. Piękna relacja i Cysia w kapeluszu. <czytaj dalej>
Anonim_5564:
Jestem za tym aby pozostał nadal Gorzów Wielkopolski. Tu się urodziła, Tu ukończyłam szkolt .i 30 lat pracowałam Tu i nie wyrażam zgody na <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej