wtorek 5 marca 2024     Adrian, Fryderyk, Oliwia
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Zainaugurowali rok gospodarczy
eGorzowska - 13412_e5khRte5VepyYhOuQzMC.jpg- Zapewniam, że samorząd województwa jest dla państwa zawsze niezawodnym partnerem – podkreślił marszałek Marcin Jabłoński w trakcie Gospodarczej Inauguracji 2024 r.

W wydarzeniu, które w czwartek 8 lutego odbyło się w sali sesyjnej Urzędu Miasta w Gorzowie Wlkp., wzięli udział przedsiębiorcy, przedstawiciele administracji publicznej, jednostek otoczenia biznesu oraz świata nauki. Blisko 200 osób.

Fundusze Europejskie? Nabieramy rozpędu
Głównym organizatorem wydarzenia była Zachodnia Izba Przemysłowo-Handlowa. – Dla naszego regionu, który nie jest gospodarczym gigantem, niezwykle ważna jest synergia biznesu, nauki i administracji publicznej: rządowej i samorządowej. Dzisiejsze spotkanie tych wszystkich grup pokazuje, że jesteśmy tego świadomi i obyśmy potrafili tę szansę wykorzystać – podkreślił prezes ZIP-H Jerzy Korolewicz.

- Jesteśmy w trakcie nabierania rozpędu, jeśli chodzi o wydatkowanie funduszy unijnych. Gorąco państwa zachęcam, abyście śledzili informacje, jakie przekazujemy. Mamy do dyspozycji kwotę ponad 900 mln euro. Spora część, zgodnie z polityką unijną, skierowana jest na wsparcie gospodarki i pomimo dużego opóźnienia, jeśli chodzi o realizacje projektów z programów unijnych, sytuacja się normuje i myślę, że wszystko powinno się dobrze skończyć. Ogłaszamy już konkursy, pojawiły się już konkretne działania, pierwsze umowy są podpisywane – przekazał uczestnikom Marszałek Województwa Lubuskiego.

Pieniądze z pożyczek wracają do regionu
Marcin Jabłoński poinformował również o podpisanej umowie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego o wartości ponad 250 mln zł. - To pieniądze, które BGK, przy współpracy z różnego rodzaju operatorami, będzie przekazywał na projekty mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. To będą głównie pożyczki, bo takie są wymogi Komisji Europejskiej, niemniej pożyczki i kredyty, które będzie można uzyskiwać z tych środków, są na preferencyjnych warunkach. Zadbaliśmy o to, żeby oprocentowanie wynosiło 1 lub 1,5 proc. W perspektywie kilku lat, przy obecnych parametrach ekonomicznych i dużej inflacji, te pożyczki są równie atrakcyjne, jak dotychczasowe dotacje. Szczególnie w sytuacji, kiedy poziom dofinansowania taką pożyczką może być wyższy niż wcześniej dopuszczany poziom dotacji, który był najczęściej w okolicach 40 proc. – podkreślił marszałek, który zwrócił również uwagę, że w przypadku tych pieniędzy mechanizm ich udzielania powoduje, że wracają później do regionu.
- Z poprzednich lat tych pieniędzy trochę się uzbierało. Mamy do dyspozycji kwotę około 200 mln zł. Wczoraj zakończyliśmy cykl działań potrzebnych do uruchomienia Lubuskiego Funduszu Rozwoju. To nowa spółka, która będzie miała środki, aby wspierać projekty w zdecydowanej większości skierowane do przedsiębiorców. Czyli kolejne 200 mln, które niebawem będą mogły sukcesywnie pojawiać się na rynku – poinformował marszałek i przedstawił prezesów LFR: dr. Tymona Ostroucha oraz jego zastępcę Krzysztofa Karwatowicza. Marszałek przypomniał również, że urząd marszałkowski czeka na uwagi do aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego, nad którą obecnie pracujemy.

Musimy likwidować bariery
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, gospodarz czwartkowego spotkania, zwrócił uwagę, że samorząd jest stabilnym partnerem w tej współpracy i przypomniał, że w jego mieście tworzy się coraz więcej terenów inwestycyjnych (w najbliższej czasie planowane jest uzbrojenie kolejnych 250 ha dla nowych inwestorów).

Wojewoda Marek Cebula nawiązał do słów byłego prezydenta USA Billa Clintona: „Gospodarka głupcze”. – Rząd jest od tego, by likwidować bariery, z którymi muszą borykać się przedsiębiorcy. Mówię tu o niewydolnych instytucjach, które w prawie mają termin na wydanie decyzji wynoszący 180 dni. O długich procedurach uchwalania planów zagospodarowania przestrzennego – zaznaczył wojewoda.

W Gospodarczej Inauguracji Roku wzięli udział również m.in. członek Zarządu Województwa Lubuskiego Tadeusz Jędrzejczak oraz senator Władysław Komarnicki, który zapowiedział zmiany w prawie. M.in. urlop dla przedsiębiorców, powrót do ryczałtowego rozliczania składki zdrowotnej, skrócenie czasu, jaki na kontrolę w firmach będą mieli urzędnicy skarbowi oraz obniżenie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

LUM
Foto lubuskie.pl/Paweł Wańczko


Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
, zdjęcie 1/3

, zdjęcie 2/3

, zdjęcie 3/3


8 lutego 2024 18:10, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Uwaga taksówkarze
Komunikat dotyczący ważności licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką, samochodem osobowym, pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie ... <czytaj dalej>
Smutny obraz infrastruktury transportowej północy województwa
Publikujemy fragmenty nadesłanego Stanowiska Zarządu Lubuskiej Organizacji Pracodawców z dnia 30.01.2024 r. w sprawie aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Niestety, ... <czytaj dalej>
Ważne konsultacje. Kto pierwszy, ten lepszy
Konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów przedstawia harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Konsultacje ... <czytaj dalej>
Do wzięcia niemal 40 mln euro
Północ Lubuskiego sięga po unijne wsparcie. Stawką jest blisko 40 mln euro. - To ostatnie spotkanie z cyklu, ale... ostatni będą ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Wspólnota Mieszkaniowa "Stare Miasto"

ul. Obotrycka 11 -12 a, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 46 78
branża: Wspólnoty mieszkaniowe <czytaj dalej>
Podoski Lech Sklep Spożywczo-Rolny

ul. Kostrzyńska 56, Gorzów Wlkp.
tel.
branża: Spożywcze artykuły - detal <czytaj dalej>

Dramat Andryki
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” bchodzony jest 1 marca. W tym ... <czytaj dalej>
Ponad tona tytoniu
KAS zatrzymała 1,3 tony tytoniu. Lubuska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zatrzymała ... <czytaj dalej>
Życzenia dla pani Ludmiły
Ludmiła Żołnierkiewicz mieszka w Gorzowie od 1946 roku. W piątek ... <czytaj dalej>
Marek Piechocki z wyróżnieniem i dyplomem za całokształt
Doroczne nagrody literackie, czyli Wawrzyny Lubuskie rozdane. Gorzowski twórca i nasz ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« marzec 2024 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kultura nam się opłaca
Różnie można mówić o Gorzowie i na co dzień głosów narzekania nie brakuje, ale jeśli chodzi o kulturę, nie mamy się czego wstydzić. I choć jest wielu, którzy powtarzają, że ... <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>
Między strachem a wolnością
„Między strachem a wolnością”. To temat konkursu, do udziału w <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 6e.jpg
admin ego:
System kaucyjny na start
8 marca 2024 r. w Centrum Nauki i Techniki EC1 ... <czytaj dalej>
admin ego:
Na granicy
Most Svinesund to most przerzucony nad odnogą Oslofjordu, przez środek ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Filiżanka kawy lub dwie
Czy wiesz, że filiżanka kawy może zdziałać więcej niż tylko ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Wystarczą dane
Oszuści nie muszą wcale kraść portfela. Wystarczy, że zdobędą Twoje ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Marek z Rybakowa:
A Kristiny z Jenina coś nie widać ... <czytaj dalej>
Anonim_1513:
Pięknie, pięknie...
zmp <czytaj dalej>
Anonim_3739:
W PRL były sprawne połączenia wszystko było połączone i torami i pksami. To są zaniedbania jakies <czytaj dalej>
Anonim_3739:
Ale po co do Szczecina jak i myśli orzą bardzo sprawnie i szybko kursuje PKS.

Jak tam dojeżdżałem na egzaminy to w 50 minut byłem ju <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
Dla Gorzowian ważniejsza jest elektryfikacja linii Krzyż - Kostrzyn i reaktywacja linii do Szczecina przez Myślibórz .Do Zielonej nie ma po co ... <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej