czwartek 22 lutego 2024     Marta, Małgorzata, Piotr
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Zainaugurowali rok gospodarczy
eGorzowska - 13412_e5khRte5VepyYhOuQzMC.jpg- Zapewniam, że samorząd województwa jest dla państwa zawsze niezawodnym partnerem – podkreślił marszałek Marcin Jabłoński w trakcie Gospodarczej Inauguracji 2024 r.

W wydarzeniu, które w czwartek 8 lutego odbyło się w sali sesyjnej Urzędu Miasta w Gorzowie Wlkp., wzięli udział przedsiębiorcy, przedstawiciele administracji publicznej, jednostek otoczenia biznesu oraz świata nauki. Blisko 200 osób.

Fundusze Europejskie? Nabieramy rozpędu
Głównym organizatorem wydarzenia była Zachodnia Izba Przemysłowo-Handlowa. – Dla naszego regionu, który nie jest gospodarczym gigantem, niezwykle ważna jest synergia biznesu, nauki i administracji publicznej: rządowej i samorządowej. Dzisiejsze spotkanie tych wszystkich grup pokazuje, że jesteśmy tego świadomi i obyśmy potrafili tę szansę wykorzystać – podkreślił prezes ZIP-H Jerzy Korolewicz.

- Jesteśmy w trakcie nabierania rozpędu, jeśli chodzi o wydatkowanie funduszy unijnych. Gorąco państwa zachęcam, abyście śledzili informacje, jakie przekazujemy. Mamy do dyspozycji kwotę ponad 900 mln euro. Spora część, zgodnie z polityką unijną, skierowana jest na wsparcie gospodarki i pomimo dużego opóźnienia, jeśli chodzi o realizacje projektów z programów unijnych, sytuacja się normuje i myślę, że wszystko powinno się dobrze skończyć. Ogłaszamy już konkursy, pojawiły się już konkretne działania, pierwsze umowy są podpisywane – przekazał uczestnikom Marszałek Województwa Lubuskiego.

Pieniądze z pożyczek wracają do regionu
Marcin Jabłoński poinformował również o podpisanej umowie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego o wartości ponad 250 mln zł. - To pieniądze, które BGK, przy współpracy z różnego rodzaju operatorami, będzie przekazywał na projekty mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. To będą głównie pożyczki, bo takie są wymogi Komisji Europejskiej, niemniej pożyczki i kredyty, które będzie można uzyskiwać z tych środków, są na preferencyjnych warunkach. Zadbaliśmy o to, żeby oprocentowanie wynosiło 1 lub 1,5 proc. W perspektywie kilku lat, przy obecnych parametrach ekonomicznych i dużej inflacji, te pożyczki są równie atrakcyjne, jak dotychczasowe dotacje. Szczególnie w sytuacji, kiedy poziom dofinansowania taką pożyczką może być wyższy niż wcześniej dopuszczany poziom dotacji, który był najczęściej w okolicach 40 proc. – podkreślił marszałek, który zwrócił również uwagę, że w przypadku tych pieniędzy mechanizm ich udzielania powoduje, że wracają później do regionu.
- Z poprzednich lat tych pieniędzy trochę się uzbierało. Mamy do dyspozycji kwotę około 200 mln zł. Wczoraj zakończyliśmy cykl działań potrzebnych do uruchomienia Lubuskiego Funduszu Rozwoju. To nowa spółka, która będzie miała środki, aby wspierać projekty w zdecydowanej większości skierowane do przedsiębiorców. Czyli kolejne 200 mln, które niebawem będą mogły sukcesywnie pojawiać się na rynku – poinformował marszałek i przedstawił prezesów LFR: dr. Tymona Ostroucha oraz jego zastępcę Krzysztofa Karwatowicza. Marszałek przypomniał również, że urząd marszałkowski czeka na uwagi do aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego, nad którą obecnie pracujemy.

Musimy likwidować bariery
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, gospodarz czwartkowego spotkania, zwrócił uwagę, że samorząd jest stabilnym partnerem w tej współpracy i przypomniał, że w jego mieście tworzy się coraz więcej terenów inwestycyjnych (w najbliższej czasie planowane jest uzbrojenie kolejnych 250 ha dla nowych inwestorów).

Wojewoda Marek Cebula nawiązał do słów byłego prezydenta USA Billa Clintona: „Gospodarka głupcze”. – Rząd jest od tego, by likwidować bariery, z którymi muszą borykać się przedsiębiorcy. Mówię tu o niewydolnych instytucjach, które w prawie mają termin na wydanie decyzji wynoszący 180 dni. O długich procedurach uchwalania planów zagospodarowania przestrzennego – zaznaczył wojewoda.

W Gospodarczej Inauguracji Roku wzięli udział również m.in. członek Zarządu Województwa Lubuskiego Tadeusz Jędrzejczak oraz senator Władysław Komarnicki, który zapowiedział zmiany w prawie. M.in. urlop dla przedsiębiorców, powrót do ryczałtowego rozliczania składki zdrowotnej, skrócenie czasu, jaki na kontrolę w firmach będą mieli urzędnicy skarbowi oraz obniżenie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

LUM
Foto lubuskie.pl/Paweł Wańczko


Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
, zdjęcie 1/3

, zdjęcie 2/3

, zdjęcie 3/3


8 lutego 2024 18:10, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Dla doradców zawodowych
Jesteś doradcą zawodowym albo realizujesz zadania z zakresu doradztwa zawodowego? Dołącz do nas, aby wspólnie tworzyć przestrzeń, w której doradztwo ... <czytaj dalej>
Smutny obraz infrastruktury transportowej północy województwa
Publikujemy fragmenty nadesłanego Stanowiska Zarządu Lubuskiej Organizacji Pracodawców z dnia 30.01.2024 r. w sprawie aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Niestety, ... <czytaj dalej>
Ważne konsultacje. Kto pierwszy, ten lepszy
Konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów przedstawia harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Konsultacje ... <czytaj dalej>
Do wzięcia niemal 40 mln euro
Północ Lubuskiego sięga po unijne wsparcie. Stawką jest blisko 40 mln euro. - To ostatnie spotkanie z cyklu, ale... ostatni będą ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Atena" Gabinet Kosmetyczny Edyta Żurawska

ul. Pomorska 34, Gorzów Wlkp.
tel. 888 874 166
branża: Kosmetyczne salony, gabinety <czytaj dalej>
"In Pack" Piechocki Marek

ul. Ptasia 19, Gorzów Wlkp.
tel. 95 725 93 59
branża: Opakowania <czytaj dalej>

Na szwedzkiej prowincji
Skoro wczoraj wylądowaliśmy wirtualnie na szwedzkiej prowincji, pozostańmy tam jeszcze ... <czytaj dalej>
Można zdobyć małe granty
- Z małych grantów skorzystało już wiele fundacji, stowarzyszeń i ... <czytaj dalej>
Konkurs pisanek
51. Ogólnopolski Konkurs Pisanek im. Michała Kowalskiego. Muzeum Lubuskie im. Jana ... <czytaj dalej>
Autorytet
KARTKA Z KALENDARZA... ... dziś 102. rocznica urodzin WŁADYSŁAWA BARTOSZEWSKIEGO - ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« luty 2024 »
P W Ś C P S N
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kultura nam się opłaca
Różnie można mówić o Gorzowie i na co dzień głosów narzekania nie brakuje, ale jeśli chodzi o kulturę, nie mamy się czego wstydzić. I choć jest wielu, którzy powtarzają, że ... <czytaj dalej>
Między strachem a wolnością
„Między strachem a wolnością”. To temat konkursu, do udziału w <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Gminna Biblioteka Publiczna w Bogdańcu organizuje konkurs fotograficzny „Bogdaniec - <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska plik wygenerowany
admin ego:
Królewska Przystań
Dziś zapraszam w bezleśne i skaliste okolice na północnym-zachodzie Szwecji. ... <czytaj dalej>
admin ego:
Zamiast narzekać
Ilekroć korci nas, by PONARZEKAĆ NA DZISIEJSZĄ MŁODZIEŻ, bo dziwnie ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Ochrona zdrowia w niebezpieczeństwie
W ostatnich latach coraz częściej zdarzają się ataki na jednostki ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
W sprawie sztucznej inteligencji
Koniec negocjacji w sprawie unijnego AI Act. Ostateczną treść poznamy ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_6553:
od kiedy do starsi mają okazywać szacunek młodszym a nie na odwrót?

czy dożyliśmy czasów gdzie babcia w autobusie ma ustepować dzie <czytaj dalej>
Anonim_6142:
Pięknie.zmp <czytaj dalej>
Anonim_9422:
Inteligentni mieszkańcy nie wybiorą developera
Bo chcą tanio płacić raty kredytów i najmu. I to jest największym problemem
Trzeba nie <czytaj dalej>
Zawarcianin bez kładki:
Woźniak, twój czas minął. Nic dobrego nie zrobiłeś tylko hop tu, hop tam. Wiarygodny nie jesteś. <czytaj dalej>
Anonim_9674:
Pełne poparcie, brak tylko krótkiego komunikatu, jak nie zrobicie tego w 3 lata to następny sejmik wybieramy w zachodniopomorskim. A 3 LTA TO KUPA <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej